начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Здравни осигуровки

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравни осигуровки

Мнениеот ellz__ » 14 Май 2016, 16:45

Имам следния казус.
Имам договор с българска фирма от 2010 г., с който заминах да работя в чужбина. 2013г се върнах и когато отидох в НАП за да си оправя документите за осигоровките ми казаха, че се водя на договор, но не са ми плащани осигуровките от 2011г. Тогава исках да си прекратя договора за да мога да си плащам осигуровките, но не можах да открия фирмата или някой които да ме свърже с нея, бяха се покрили. От НАП ме увериха, че тези осигуровки, които не са платени няма да бъдат търсени от мен, а от фирмата. От тази година е приет нов закон и ходих да си проверя осигуровките. Оказа се, че за този период в които не са ми внасяни осигуровките и се водя на "фиктивен договор" съм длъжна да си платя аз осигуровките. Как да постъпя и има ли начин поне да се намали сумата, защото аз съм имала желание преди години да си ги платя, но от НАП ми казаха, че е невъзможно и че няма мен да ме търсят за тази сума?
Благодаря предварително и се надявам някой да успее да ми помогне, защото не мисля, че е правилно след толкова години аз да излизам виновна и длъжна.
ellz__
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Май 2016, 16:30

Re: Здравни осигуровки

Мнениеот jhoro » 15 Май 2016, 16:19

Много интересна ситуация (възможна само в България). Винаги отговорен за удържането и внасянето на осигурителните вноски (независимо кои) е бил работодателя, а не работника. Щом работите с трудов договор (чл. 67 от КТ) - нямате никакво лични задължения за тези плащания.
Много ми е интересно - кой е този "закон", дето е приет и ви вменява нещо със задна дата ?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Здравни осигуровки

Мнениеот ellz__ » 15 Май 2016, 19:15

И аз незнам как им излиза в системата, но ми казаха че явно договора е фиктивен(незнам как от нормален договора може да стане фиктивен). При въпроса ми кога е бил прекратен договора ми отговориха, че не им излиза, но явно е станало по някое време. Надявам се другия път като ида в НАП някой да може да ми обясни какво се случва и защо аз да излизам виновна, че шефа ми не си спазва задълженията като работодател.
ellz__
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Май 2016, 16:30


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron