начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот krassinb » 21 Окт 2015, 15:47

Здравейте,

Ще подпиша трудов договор с фирма от Унгария. Работата ще я извършвам от България и съгласно чл. 11, параграф 1 от регламент ЕО №883/2004 лицата са подчинени на законодателството на държавата, на чиято територия полагат труда си - "lex loci laboris".

Въпроси:
1. Правилно ли разбирам, че всички осигуровки и данъци се дължат в България?
2. Как унгарската фирма ще превежда осигуровките и трябва ли някаква регистрация тук?
3. Как стои въпросът с болничните?

Благодаря предварително ;-)
krassinb
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Окт 2015, 15:30

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот morka » 27 Окт 2015, 01:01

1. Зависи. Щом сте чели регламента там пише и за приложимо осигурително законодателство при трансгранични ситуации и кога има такава.
2. По-натам в регламента пише. Регистър Булстат като осигурител.
3. Ако приложимо осигурително е българското - както при всеки друг ТД. Ако приложимо осигурително е друго и правата са според него.
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 17 Мар 2016, 16:30

Много моля за помощ по следния казус:Българско ФЛ има сключен ТД с фирма от Лондон.Работат си извършва от България.Тук живее той и семейството му.Тук работи.Заплатат си получава си получава по сметка в българска банкабез да му удържат нищо.Уговорката е той да си плаща осигуровките и данъците в България.Писахме писмо до НАП,как и по какъв начин да се осигурява и след 3 месеца най накрая отговориха,че трябва да се поиска определяне на приложима заканодателство.Подадохме Окд 238 с искане за издаване на А1.След чакане още 1 месец се обади някой он НАП със скрит номер и каза да отидем да си оттеглим искането ,защото щели да дадат отказ, атова било много лошо за лицето.Нищо друго не казаха и затвориха.Подадохме молба за оттегляне на искането за А1.И сега сме пак в началото.Моля някой да даде съвет ,какво точно да се направи в случая.Друго Окд ли да се подаде?
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот sterster » 23 Мар 2016, 23:41

Ако си работил по-малко от 183 дни имаш право да избираш къде да си платиш данъците, не си длъжен да ги платиш в България. Това нещо от много години е така, а хората избират да си "плащат" данъците в България, защото никой не им държи сметка дали са ги платили. Ако си работил повече от 6 месец, тогава нямаш избор и си плащаш данъците в държавата където си работил (поне за ЕС).
sterster
Потребител
 
Мнения: 179
Регистриран на: 03 Май 2015, 11:24

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 25 Мар 2016, 10:44

Всъщност за данъка,категорично отговориха,че се плаща в България.Но за Осигуровките оговориха,че не са компетентни и че препращат въпроса към Дирекция Данъчно осигурителна методология.И от там след месец и повече чакане отговориха ,че трябва да се подаде искане за А1. Както казах подадохме ,но после пък се обадиха да се оттегли искането.Така,че сега не знам как трябва това лице да се осигурява.В крайна сметка той си живее тук и според мен би трябвало тук да си плаща осигуровките ,защото ще ползва тук здравна помощ и надявам се да достигне до пенсия.Ама вече нищо не знам.По този начин работи от м.09.2015г.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот jhoro » 25 Мар 2016, 16:17

sterster написа:Ако си работил по-малко от 183 дни имаш право да избираш къде да си платиш данъците, не си длъжен да ги платиш в България. Това нещо от много години е така, а хората избират да си "плащат" данъците в България, защото никой не им държи сметка дали са ги платили. Ако си работил повече от 6 месец, тогава нямаш избор и си плащаш данъците в държавата където си работил (поне за ЕС).

Къде го засили - какви 183 дни ? Това се отнася, за казуса "местно лице" или не и само при напускане (физически) на страната.
От обясненията става ясно, че фирмата е "чуждестранно юридическо лице с място на стопанска дейност в България".
Работника си е български гражданин, живее и работи на територията на страната, центъра на жизнените му интереси е в България. Няма вариант да се осигурява на друго място - в случая в ЮК. Най-малкото - няма осигурителен номер NINo и няма как да има, щом не е физически на Острова.
Много ми е интересно, служителя, който ви е споменал за формуляр А1 - на каква дрога е? Ще цитирам само началото:
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРИТЕЖАТЕЛЯ
Настоящото удостоверение се отнася до законодателството в областта на социалната сигурност, което се прилага по отношение на Вас и потвърждава, че нямате задължения да заплащате вноски в друга държава.
Преди да напуснете държавата, в която сте осигурен, за да отидете да работите в друга държава, се снабдете с документите, които Ви дават право да получавате необходимите обезщетения в натура (например медицински грижи, лечение в болница и други) в държавата, в която работите.
- Ако пребивавате временно в държавата, в която работите, поискайте от Вашата здравна институция да Ви издаде Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК). Трябва да покажете тази карта на Вашия доставчик на здравни услуги, ако е необходимо да получите обезщетения в натура по време на Вашия престой.
- Ако ще живеете в държавата, в която работите, поискайте от Вашата здравна институция документ S1 и го представете във възможно най-кратък срок в компетентната здравна институция там, където ще работите (**).
Временно осигурителната институция в държавата на престой също ще предостави специални обезщетения в случай на трудова злополука или професионална болест.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 25 Мар 2016, 19:43

В отговора се казва,че съгласно чл.16 от Регламент987/2009 трябва незавано да уведомя компетентната институция на държавата-членка по местопребиваване,за това че извършвам дейност и в друга държава-членка и тя да определи приложимото законодателство.След определяне на приложимото законодателство се определя и държавата членка,която е изцяло компетентна за социалната сигурност на лицето.И аз та база на това подадох Окд 238.Та това е.
Може пък да съм сгрешила и да не е трябвало да подам това,а някаква молба свободен текст.Не знам.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 25 Мар 2016, 19:48

А,английският работодател не иска никакъв документ.Аз пиша писма и се интересувам,защото това лице трябва да се осигурява тук-ама като какъв -самоосигуряващо си лице?Ама на какво основание.Ако е като лице по ТД,как точно да му се подават Декл.1.Ще ми се някой компетентен служител да отговори конкретно на тези въпроси,но отговорите са по принцип,как става в идеалния случай.
Явно моят случай не е от идеалните.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот jhoro » 26 Мар 2016, 00:54

ditzve1 написа:А, английският работодател не иска никакъв документ.

А вие искате ли му? Вие казвате
ditzve1 написа:Българско ФЛ има сключен ТД с фирма от Лондон.

Този договор - придружен ли е с уведомление, съгласно Чл. 62. (3) от КТ ?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 27 Мар 2016, 18:13

Едва ли английският работодател е подал уведомление по чл.62 от нашия КТ.
Просто там са приели,че щом лицето не пребивава във Великобритания,не трябва да си плаща осигуровките там.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот jhoro » 29 Мар 2016, 02:04

ditzve1 написа:Едва ли английският работодател е подал уведомление по чл.62 от нашия КТ.

Вероятно, което е лошо.
ditzve1 написа:Просто там са приели, че щом лицето не пребивава във Великобритания, не трябва да си плаща осигуровките там.

Лицето ! Кое лице ? Британските власти едва ли знаят за работника и не се интересуват от него. За фирмата - щом няма дейност на Острова - също.
Но щом същата развива дейност в България - има си ред и процедура по регистрацията. И щом наема персонал - също.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 29 Мар 2016, 09:07

Не съм казала ,че фирмата няма дейност в Англия.Тя си е английска фирма и си има дейност там.Просто нашето българско лице работи за нея ,но си пребивава в България.Той е ИТ специалист и работи от България.
Ох,голяма каша.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот jhoro » 29 Мар 2016, 19:52

ditzve1 написа:Не съм казала ,че фирмата няма дейност в Англия.Тя си е английска фирма и си има дейност там.Просто нашето българско лице работи за нея ,но си пребивава в България. Той е ИТ специалист и работи от България.
Ох,голяма каша.

Споко - не е толкова голяма кашата. И ако българските служби не са толкова наясно с казуса - за британските не е нещо ново. Ето един материал по въпроса - Employing people overseas - tax and social security considerations Наемане на хора в чужбина - данъчни и социално-осигурителни съображения
Конкретно за IT сектора, особено ако става дума за софтуер - нещата наистина могат да са странни. От една страна работника може физически да бъде където и да е - а виртуално да е в офиса не формата.
От друга - те няма да го облагат по британското законодателство, защото:
There is no need to apply to HMRC to pay such employees without PAYE (pay-as-you-earn) withholding if they are:
- working wholly outside the UK (apart from incidental duties)
- are not and have never been resident in the UK and
- do not intend to come and work in the UK.
Не е необходимо да се прилага по отношение на HMRC (на Нейно Величество приходи и митници) за заплащане на такива служители, без PAYE (плати-когато-ти-печелиш), удържан при източника, ако те са:
- работещи изцяло извън Великобритания (с изключение на случайни задължения)
- не са и никога не са пребивавали в Обединеното кралство и
- не възнамеряват да дойдат и да работят в Обединеното кралство.

Затова фирмата просто ще плати една сума.
Според мен най-чисто ще бъде (ако човека държи да плаща) - да се регистрира като ЕТ или свободна професия и да действа по този ред.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 30 Мар 2016, 13:16

Много благодаря,че продължавате да ми пишете и да давате съвети по моя въпрос.Ще прочета целия материал.
Лицето по принцип е регистрирано като свободна професия и до миналата година се самоосигуряваше,защото правеше услуги и на една немска фирма.Въпреки,че вече няма дейност от свободната професия,продължава да се самоосигурява,защото за сега,докато не се изяснят нещата,друг начин не виждам.
Наистина,ще е много лесно да работи като св.професия,обаче той държи да е по трудов договор,защото като такъв има право на акции във фирмата.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот jhoro » 30 Мар 2016, 13:50

ditzve1 написа:Много благодаря,че продължавате да ми пишете и да давате съвети по моя въпрос.Ще прочета целия материал.
Лицето по принцип е регистрирано като свободна професия и до миналата година се самоосигуряваше,защото правеше услуги и на една немска фирма.Въпреки,че вече няма дейност от свободната професия,продължава да се самоосигурява,защото за сега,докато не се изяснят нещата,друг начин не виждам.
Наистина,ще е много лесно да работи като св.професия,обаче той държи да е по трудов договор,защото като такъв има право на акции във фирмата.

Това последното не го разбрах? За коя фирма говориш - за британската ли?
Това са съвсем различни неща.
- договора в ЮК и привилегиите свързани с него;
- задължението на фирмата за данъци и осигуровки - там нямат такова;
- облагането на дохода и осигуряването в България.
Предложих свободна професия, щото нещата вече няма да са по КТ, а по ЗЗД (казано на български)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 30 Мар 2016, 15:15

Ами в ТД ,който лицето е подписало има клауза,че ако работи по този договор над 1г. придобива определен брой акции на фирмата.Ако работи над 3г. повече акции.Та затова иска да е по ТД,а не да работи като св.професия.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот jhoro » 30 Мар 2016, 21:00

ditzve1 написа:Ами в ТД ,който лицето е подписало има клауза,че ако работи по този договор над 1г. придобива определен брой акции на фирмата.Ако работи над 3г. повече акции.Та затова иска да е по ТД,а не да работи като св.професия.

Ок, това го разбрах (предположих).
Но ситуацията е ... не висяща, ама хвърчаща.
В едната държава - работника го няма. Няма осиг. номер, не е жител ... фирмата не е длъжна да удържа данък и осигуровки.
В другата - работника/служител само присъства физически. Но "работното място" е виртуално, извън всякаква юрисдикция. По същия начин той може да е навсякъде - където има интернет достъп.
От една страна е добре, по отношение на българската страна - да се осигурява като ... някакъв, за да има права. За британската страна е ясно, че няма да има такива - но може да запита юридическия отдел на фирмата за мнение. Привилегиите с акциите са си чисто вътрешно, фирмено решение.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Работа от България по трудов договор с фирма от ЕС

Мнениеот ditzve1 » 09 Юни 2016, 13:37

Още не сме уредили въпроса с осигуровките на лицето,което работи по ТД с лондонска фирма,обаче си стои в България.Та сега ме питат,ако лондонският работодател открие фирма в България /нямам идея за каква точно фирма става дума/ и назначи нашия човек ,ще има ли проблем.Според мен не би трябвало да има ,то ще е българска фирма с чужд собственик.А дали ще е най-добре да е някакъв клон на фирмата?
Проблемът е ,че сега лицето има опция в ТД,че като работи n бр.години във фирмата и получава определен брой дялове.И сега въпросът е има ли начин,работейки в новата-т.н българска фирма по -някакъв начин да си запази правото на тези дялове.Моля,ако имате някакво виждане по така описаните казуси,дайте си мнението.Всичко ще ми е от полза.Просто искат съвет от мен,а на мен не ми е много ясно,така че всякакви насоки ще са от полза.
ditzve1
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2016, 16:08


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron