начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот lvganov » 11 Сеп 2013, 22:14

Съжалявам, но не разбрах от всичко което чета, изчисляване на пари по болничен лист.
Някак си много се "маже" нашата "уредба"

1. Договорена заплата 450 лв.
2. Брутни начисления за предходен месец 1100 лв.
3. Изчислени първи 3 дни от болничния - 16 лв. на ден.

Що така "бе Миме"?
lvganov
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 07 Юли 2007, 20:19

Re: Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот jimi66 » 12 Сеп 2013, 09:53

чл. 40, ал. 5 от КСО - Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.

Имате 450 лв. основна заплата: 450:20 (работни дни) = 22.5 лв. среднодневно възнаграждение.

70% от 22.5 лв. = около 16 лв.

Пишете 1100 лв. брутни начисления за предходния месец, но в КСО пише ( подчертаното ) че се гледа брутната заплата за месеца, в който ползвате болничен! - вижте си за този месец каква брутна заплата имате!

След тези 3 дни, от НОИ ще Ви изплащат обезщетение на база среднодневен осигурителен доход за последните 18 месеца, а не за предходния месец!
jimi66
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 27 Дек 2012, 12:25

Re: Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот jimi66 » 12 Сеп 2013, 09:57

Да добавя и

§ 22о. от КСО - (Нов - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) За периода до 31 декември 2012 г.:
1. осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия, втория и третия работен ден от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение;
jimi66
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 27 Дек 2012, 12:25

Re: Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот lvganov » 12 Сеп 2013, 22:06

Да видя дали разбирам правилно.
Работодателдния трябва да ЧАКА да изтече месеца в който аз имам 3 дни болничен за да сметне
дали са 16 или 116 лв. ? Всъщност моите болнични дни са само 3. Не съм в бюджетните. Плаща се за
минал месец.
Конкретно - тези дни са в месец август 2013 г. Сметнал ги е 16 лв. Плаща към 15 септември.
Кога ще констатира, че НИКОГА не съм имал и НЯМА да имам БТВ 450 лв. по ведомост(фиш) ?

Благодаря за спестено ми време, за ровене в законова уредба
lvganov
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 07 Юли 2007, 20:19

Re: Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот borovinka » 16 Сеп 2013, 09:49

А вие що подписвате трудов договор на 450, като работите за много повече? Навит ли сте да се бръкнете за още осигуровки, щото работодателят ви явно не е. Сметнал е, че ще ви ги дава, ако си ги заработите, съответно ще ви осигурява на по-високата сума.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот ubiboy » 14 Сеп 2016, 12:22

Въпросът ми е следният за смятане на болнични доколкото разбрах се събират сумите на които съм осигурен за 18месеца назад след това се сумират работните дни за този период от което се получава средно брутно възнаграждение от което нои плаща 80% това добре но през периода съм бил болничен ще дам пример да речем месец 9ти миналата година пак в страницата на нои гледам за месец 9ти имам две плащания от работодателя и от нои обаче в страницата на нои има две графи в едната съм получил 1500лв за 21раб. дни а от нои 500лв. срещу плащането на нои няма дни. Питам след като са в един месец събират ли се двете суми при смятането на болничен
ubiboy
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 28 Юни 2013, 18:51

Re: Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот vaskovasko » 16 Сеп 2016, 14:28

5. Възнаграждение, от което се определя обезщетението. Начин на изчисляване на обезщетението.

Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест – в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
За дните, включени в периода от 18 календарни месеца, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. не е било осигурено за общо заболяване и майчинство;
2. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов и осигурителен стаж;
3. е ползвало отпуск за отглеждане на дете;
4. е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
За дните, включени в периода от 18 календарни месеца, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност, за бременност и раждане или при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.

(чл. 41 от КСО)
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Изчисляване на парично обезщетение по болничен лист

Мнениеот ubiboy » 16 Сеп 2016, 18:03

Болничният се смята както съм го сметнал тоест събират се двете плащания благодаря .Имам обаче друг въпрос как работодателя плаща 3те дни защото за месец юни са ми платени 221лв а за месец август 54лв. къде е уловката доколкото знам работодателят плаща 70% но от нетния доход ли или брутният и кой месец се взима за база. В болничен съм от 04 август до 31 август от 1до трети съм бил неплатен отпуск ОТ КЪДЕ Е ВЗЕЛ БАЗА РАБОТОДАТЕЛЯ
ubiboy
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 28 Юни 2013, 18:51


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron