начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към него

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към него

Мнениеот todorov_v » 16 Авг 2017, 18:08

Здравейте,

Пиша Ви с надеждата да получа някои отговори относно казус, свързан с наследен имот и впоследствие задължения свързани с него.

Става въпрос за следната
ситуация;
Аз, моята сестра и баща ни сме съсобственици на жилище град Плевен, което наследихме след смъртта на дядо ни, бащата на баща ни. Баща ни живее в жилището от години, като аз и сестра ми сме родени и винаги сме живели в град София.
Преди време баща ни имаше неприятности свързани с дългове към "Топлофикация-Плевен" ЕАД и се води дело, което той спечели. Дядо ни вече беше починал и вече бяхме наследници по време на този спор. Но за щастие по никакъв начин не бяхме засегнати нито аз, нито сестра ми. Също така никой не ни е търсил в тази връзка преди и по време на този спор.

Сега, както и предполагахме отново започнаха да търсят парите си, въпреки че сумата е далеч по-малка от искана преди. За разлика от миналия път обаче, сега сме въвлечени и ние със сестра ми за което разбрахме едва, след като се получи съобщение в пощата за получаване на съдебни книжа. Родителите ни са разведени за това предполагам, че майка ни по никакъв начин не е ангажирана с този случай?

Това, което направихме до
момента е;
Получих съдебните книжа в срок и след попълване на възражение ги изпратих до баща ни в Плевен, за да може да ги въведе в съда там, тъй като доколкото разбрах, може да запорират личната ми сметка ако не бъдат получени въпросните съдебни книжа и съответно не се подаде възражение в срок.

Въпросите ми са:

1. След като аз и сестра ми не искаме да имаме общо с проблемите на баща ни и този имот, можем ли чрез даряване или отказ от нашите наследени дялове да прекратим нашето отношение към този казус и съответно всичко свързано с това да остане между "Топлофикация" и баща ни при положение, че вече за взети някакви мерки от тяхна страна и аз и сестра ми фигурираме?

2. Сестра ми живее в чужбина, имам генерално пълномощно от нея, което ми дава и право да я представлявам пред всички държавни институции. При това положение можем ли да се откажем или съответно дарим дяловете си без нейно присъствие и нужно ли е, за да се извърши тази процедура да се ходи до град Плевен или може да се изготвят нужните документи тук и да се изпратят на баща ни, за да задейства процедурата в град Плевен?

3. При предполагам предстоящо завеждане на дело от страна на "Топлофикация-Плевен" ако преди това все още не сме се отказали/ дарили дяловете си, можем ли да го направим по време на делото? Също така, баща ни не ползва услугите на адвокат и се представлява сам. При това положение може ли баща да представлява мен и сестра ми в случай, че попълня пълномощно, но не е нотариално заверено?

Благодаря Ви предварително!

П.П. Разбира се, в случай, че някой има желание и възможност да ми отговори, съм насреща да дам допълнителна информация доколкото съм запознат с такава.
todorov_v
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Авг 2017, 17:53

Re: Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към

Мнениеот telman » 16 Авг 2017, 20:16

В движение няма да се освободите, тоест, трябва да изтърпите процедурата, тъй като вече сте привлечени по делото.
Евентуално може да направите отказ от наследство, но вече е минало време.

Самото дело е продължение на вече заявеното и няма как да се освободите от тежестта.

Сдеилката се прави по адреса на имота, зависи от пълномощното, в кран случай направете предварителен договоро - за който не е неужно нотариално вписване.

Ако прехвърлите имото по време на делото - може да се заяви да се привлече бащата като нов собственик.

Бащата може да ви представлява по силата на актове за раждане и обикновено пълномощно.



Можете да искате от Топлофикация да учредите прехвърляне на дълговете само към бащата. Тоест - смяна на длъжника - по тяхно съгласие, разбира се.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към

Мнениеот bvoykov » 16 Авг 2017, 20:34

Добре... Има едно нещо, което не мога да схвана. Щом казвате, че този имот е бил на дядо ви, същият е починал, как Вие със сестра ви се оказвате съсобственици заедно с баща ви, щом баща ви е още жив? Искам да кажа, че ако дядо ви е починал, единствен негов наследник се явява само баща ви и следователно Вие със сестра Ви няма как да сте съсобственици на това жилище или правоприемник на каквито и да е било задължения, тъй като баща ви ви изключва като наследници на вашия дядо. Такава съсобственост между вас тримата не може да има само и единствено на основание наследяване. Трябва да има и нещо друго.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към

Мнениеот ivanov_p » 16 Авг 2017, 20:36

Не правете нищо, като му дойде времето ще го мислите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към

Мнениеот todorov_v » 16 Авг 2017, 22:04

Да, извинявайте пропуснах да поясня, че след смъртта на дядо ни приехме констативен нотариален акт за собственост, в който сме описани аз, сестра ми и баща ми като наследници съответно с различени по размер части от жилището на дядо ми.


bvoykov написа:Добре... Има едно нещо, което не мога да схвана. Щом казвате, че този имот е бил на дядо ви, същият е починал, как Вие със сестра ви се оказвате съсобственици заедно с баща ви, щом баща ви е още жив? Искам да кажа, че ако дядо ви е починал, единствен негов наследник се явява само баща ви и следователно Вие със сестра Ви няма как да сте съсобственици на това жилище или правоприемник на каквито и да е било задължения, тъй като баща ви ви изключва като наследници на вашия дядо. Такава съсобственост между вас тримата не може да има само и единствено на основание наследяване. Трябва да има и нещо друго.
todorov_v
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Авг 2017, 17:53

Re: Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към

Мнениеот bvoykov » 17 Авг 2017, 15:27

Най-вероятно не сте били засегнати от предишния спор между баща ви и Топлофикация, защото още не е бил издаден този констативен нотариален акт. В зависимост от това на какво основание е бил издаден, най-вероятно, поне според мен, е можело и майка ви да стане "съпричастна" преди развода, но на този етап това е отпаднало. Може би причината сумата да е по-малко е, защото според Закона за енергетиката, или поне според интерпретациите, които аз правя на съответните разпоредби, собствениците са задължените лица, които трябва да плащат за "услугите" на Топлофикация. Тъй като по нотариален акт не пише един собственик, а трима, то цялото задължение се понася от трима ви според това кой какъв дял има от жилището. Правилно сте се ориентирали, че при неподаване на възражение в срок, може да се пристъпи към принудително събиране на тези суми. Подаването на възражение обаче няма да ви спаси, ако наистина дължите, давностният срок не е изтекъл и ако на Топлофикация ѝ се занимава да ви съди, само ще отложи неизбежното.
Конкретно по въпросите:
1. Най-лесният начин може би е да се откажете от правото си на собственост върху този имот. Това със сигурност трябва да елиминира претенциите на Топлофикация за в бъдеще, но натрупаните до момента задължения ще си останат. Отказът до колкото знам трябва да се направи според чл. 100 от Закона за собствеността писмено с нотариално заверен подпис, като изявлението се вписва в Имотния регистър. До колкото знам, този отказ трябва да се направи пред нотариус, който заверява подписа. Относно това какво ще се случи с вашите части след отказа, не мога да дам категоричен отговор. В единия случай се приема, че собствеността преминава към държавата/общината, а в другия - че дяловете на последния съсобственик се уголемяват, тоест във Вашия случай баща ви ще остане единствен собственик на апартамента. Другият вариант е Вие със сестра ви да ги прехвърлите на баща ви с нотариален акт за сделка, било продажба, дарение и т.н. Може да ги прехвърлите и на трето лице, но с усложнения.
2. Генералното пълномощно няма да Ви свърши много работа, ако не е с нотариално заверен подпис. Аз лично считам, че е възможно да се откажете от дяловете си, ако пред нотариуса представите нотариално заверено пълномощно. Нотариални удостоверявания могат да извършват българските дипломатически и консулски представители в чужбина, така че може тя там да изготви пълномощното, съответно да го завери, и да ви го изпрати по пощата. Ако ще го продавате или дарявате обаче, само заверка на подписа ѝ няма да е достатъчен, необходимо е и на съдържанието. По същия начин може да упълномощите и баща ви. Всеки нотариус в България може да удостоверява пълномощни.
3. Отказът от дяловете ви по време на делото не мисля, че ще породи някакви правни последици. От моя гледна точка, трябва да го направите по горепосочения от мен ред. Баща ви може да представлява сестра ви и Вас пред съда, с писмено пълномощно без нотариална заверка и акт за раждане.

Това е моето мнение. Не претендирам за категорична правилност или изчерпателност.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Казус - Наследство и възникнали впоследсвие дългове към

Мнениеот todorov_v » 17 Авг 2017, 16:20

Благодаря Ви за отговорите. Всяко мнение по въпроса е от полза и малко или много всява някаква надежда.
todorov_v
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Авг 2017, 17:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron