начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Смяна на ответника по гражданско дело?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот krastinko » 16 Май 2017, 21:52

Аз съм ищец по гражданско дело. Призовал съм свидетел, който да свидетелства, че ответникът действително е извършил неправомерното деяние, за което е делото (става въпрос за деликт). Свидетелят обаче казва, че не ответникът, а той самият е извършил неправомерното деяние. В такъв случай мога ли да направя отказ от иска спрямо ответника и да привлека свидетля като ответник на базата на неговите показания? Ако е възможно и го направя, съдът ще постанови ли решение, основавайки се на показанията му?
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот teogeo » 16 Май 2017, 22:38

krastinko написа:Аз съм ищец по гражданско дело. Призовал съм свидетел, който да свидетелства, че ответникът действително е извършил неправомерното деяние, за което е делото (става въпрос за деликт). Свидетелят обаче казва, че не ответникът, а той самият е извършил неправомерното деяние. В такъв случай мога ли да направя отказ от иска спрямо ответника и да привлека свидетля като ответник на базата на неговите показания? Ако е възможно и го направя, съдът ще постанови ли решение, основавайки се на показанията му?


Чл. 228 от ГПК.
Трябва нов иск срещу това лице. Показанията му като свидетел (обективирани в протокола от съдебното заседание) в това дело ще ползвате като признание на неизгоден за страната факт.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот krastinko » 16 Май 2017, 22:49

Точно чл. 228 чета и препрочитам и не мога да схвана ал. 3. "Мога да насоча иска си" - това какво означава? Същия иск да насоча към друг ответник? Ако да, какво означава това уточнение кога се смята предявен иска? А ако трябва да предявя нов иск, каква замяна на ответника е това? Това си е ново дело. А ако е ново дело, не мога да ползвам показанията му като свидетел от друго дело, не може да бъде и свидетел по новото ... объркана работа.
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот ivan_lawyer » 16 Май 2017, 23:23

Трябва като че ли да използвате фигурата Трето лице помагач.

Така по едно дело искахме да се плати за строеж на сграда. Възрази се че проектът е калпав. Привлякохме проектанта - като лице отговорно за проекта - така ако не ни платят за сградата можем да съдим проектанта - има обвързващи мотиви спрямо него.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот teogeo » 19 Май 2017, 21:25

ivan_lawyer написа:Трябва като че ли да използвате фигурата Трето лице помагач.

Така по едно дело искахме да се плати за строеж на сграда. Възрази се че проектът е калпав. Привлякохме проектанта - като лице отговорно за проекта - така ако не ни платят за сградата можем да съдим проектанта - има обвързващи мотиви спрямо него.


А разноските?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта


cron