начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Запис на заповед

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запис на заповед

Мнениеот tppetkov_36 » 04 Май 2017, 10:43

Здравейте,
През 2004 г. подписах запис на заповед, като без да изпадам в подробности при какви обстоятелства и поради какви причини го направих, бих искал конкретно да задам два въпроса:
1. В ценната книга имаше оставено място за дата на падеж с многоточие, но не го попълних. Въпроса ми е има ли някакъв давностен срок, след изтичането на който задължението по записа на заповед отпада? Ако приемем, че ценната книга има всички останали реквизити и е коректно попълнена, чисто хипотетично - може ли например 30 години след подписването на записа на заповед, човека, в чиято полза съм го издал да попълни актуална дата в празното поле и да ми поиска сумата по нея?
2. Във въпросния запис на заповед физическото лице, в полза на което съм го издал, фигурира само с две имена. Доколкото си спомням беше оформено приблизително така: Безусловно се задължавам да платя на Петър Иванов (името е примерно) сумата....Няма нито негово ЕГН, номер на лична карта и каквито и да било други данни. Може ли ако той ми предяви записа на заповед, при евентуален спор в съда той да бъде оспорен по тази точка?
Благодаря предварително!
tppetkov_36
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Май 2017, 09:59

Re: Запис на заповед

Мнениеот Melly » 04 Май 2017, 11:30

tppetkov_36 написа:Здравейте,
През 2004 г. подписах запис на заповед, като без да изпадам в подробности при какви обстоятелства и поради какви причини го направих, бих искал конкретно да задам два въпроса:
1. В ценната книга имаше оставено място за дата на падеж с многоточие, но не го попълних. Въпроса ми е има ли някакъв давностен срок, след изтичането на който задължението по записа на заповед отпада? Ако приемем, че ценната книга има всички останали реквизити и е коректно попълнена, чисто хипотетично - може ли например 30 години след подписването на записа на заповед, човека, в чиято полза съм го издал да попълни актуална дата в празното поле и да ми поиска сумата по нея?
2. Във въпросния запис на заповед физическото лице, в полза на което съм го издал, фигурира само с две имена. Доколкото си спомням беше оформено приблизително така: Безусловно се задължавам да платя на Петър Иванов (името е примерно) сумата....Няма нито негово ЕГН, номер на лична карта и каквито и да било други данни. Може ли ако той ми предяви записа на заповед, при евентуален спор в съда той да бъде оспорен по тази точка?
Благодаря предварително!

Силно се съмнявам този документ наречен Запис на заповед, така както е описано съдържанието му, да притежава реквизитите на менителничен ефект.
Съветвам ви да не предприемате никакви фактически действия, а да заемете изчаквателна позиция.
Ако притежателят на този запис на заповед предприеме съответни правни действия, тогава се свържете с колега, за да обсъдите защитната ви позиция по случая.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Запис на заповед

Мнениеот borovinka » 04 Май 2017, 11:31

Спокойно. Ако ситуацията е такава, каквато я описвате, няма кой-знае какъв повод за притеснения.
Важното е да има дата на издаване на ЗЗ през 2004 г. Непосочването на падеж води до други последици, неопасни за платеца. (А и бая време е минало).

Неописването на кого да се плати и липсата на ЕГН-то му го прави трудно проследим.
Въпросът е човекът да не е цедирал въпросния ЗЗ на някого някъде във времето и да ви "цъфне" изненада с нов взискател. Ако това се случи, незабавно се свържете с адвокат.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Запис на заповед

Мнениеот ivanov_p » 04 Май 2017, 13:05

Поемателят ви прибере парите като стой та гледай! Единствената ви защита е нещо да липства във формата и да искате експертиза на мастилото, ако датата не е била попълнена скоро след издаване. Годините от издаване до падеж нямат никакво значение, банките издават ЗЗ с падеж след 25-30 години, вземането се погасява 6 години след датата на падежа. Така или иначе нищо вече не зависи от вас, затова не се притеснявайте.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запис на заповед

Мнениеот neutralen » 04 Май 2017, 15:33

Така както пишете това не е Запис на заповед. За да е такъв документа следва в текста да пише че се задължавате по този "Запис на заповед" да платите. Няма ли думите "запис на заповед" в текста на документа, това не е Запис на заповед.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron