начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот milenatj » 01 Мар 2017, 01:57

Здравейте!
Имам задължения към Софийска вода по- стари от 3 години, като за периода от 2015 и 2016 вноските са плащани редовно.
Мога ли да входирам искане по-старите от 3 години задължения да бъдат отписани на основания чл.111 от ЗЗД директно в "Софийска вода" АД ????
Предварително благодаря за отговорите
М.Т.Ж.
milenatj
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 11 Юли 2011, 21:45

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот borovinka » 01 Мар 2017, 12:37

Вноските хубаво са "плащани" 2015-16 г., но сигурна ли сте, че с плащанията са погасявани задълженията точно за този период? Дружествата си погасяват най-старите задължения, възникнали при тях.

Проверете и тогава ще говорим за давност.
Иначе моят съвет е да изчакате от ВиК да претендират някакви суми и едва след това да се позовете на изтекла давност. В момента, доколкото разбирам, от там не ви търсят нищо.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот Okraman » 01 Мар 2017, 14:29

Благодаря за отговора. Имам профэил в сайта та Соффийска вода, и за периода от 20.03.2015 до 03.01.2017 сметките са платени. Вероятно има платени сметки и преди 20.март.2015, но в сайта виждам само тези. Посъветваха ме да плащам онлайн само последната текуща сметка по фактура. И да, към момента няма заведен иск за това задължение.
Okraman
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юли 2007, 17:59

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот neutralen » 01 Мар 2017, 18:38

Позоваването на изтекла давност е потестативно/преобразуващо право, което се упражнява само по съдебен ред. Извън процесуалното позоваване на давност няма правопогасяващ ефект - задължението си остава.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот jhoro » 07 Мар 2017, 18:36

neutralen написа:Позоваването на изтекла давност е потестативно/преобразуващо право, което се упражнява само по съдебен ред. Извън процесуалното позоваване на давност няма правопогасяващ ефект - задължението си остава.

Че то при всички случай задължението си остава!!! Народа е казал - плет и борч... не гние.

Изтеклата давност погасява възможността на кредитора да реализира правото си по съдебен ред.
Не напразно съществува текста в ДОПК
Чл. 174. Не подлежат на връщане доброволно платени публични задължения, изпълнени след изтичане на давностния срок, включително отписаните по реда на чл. 173.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот neutralen » 07 Мар 2017, 21:35

Че нали това съм написал - ако не се упражни правото за изтекла давност по съдебен ред, следва да се плати, от което следва, че задължението си съществува - искът ще бъде основателен
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот cveti_stoyanova » 09 Мар 2017, 18:35

jhoro написа:
neutralen написа:Позоваването на изтекла давност е потестативно/преобразуващо право, което се упражнява само по съдебен ред. Извън процесуалното позоваване на давност няма правопогасяващ ефект - задължението си остава.

Че то при всички случай задължението си остава!!! Народа е казал - плет и борч... не гние.

Изтеклата давност погасява възможността на кредитора да реализира правото си по съдебен ред.
Не напразно съществува текста в ДОПК
Чл. 174. Не подлежат на връщане доброволно платени публични задължения, изпълнени след изтичане на давностния срок, включително отписаните по реда на чл. 173.

Да,и аз съм на това мнение
cveti_stoyanova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Мар 2017, 19:04

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот neutralen » 09 Мар 2017, 22:08

Не става ясно на кое мнение сте - правилния отговор на въпроса на питащия е това което аз съм написал, което се основава на чл.120 ЗЗД. Позоваването на чл.174 ДОПК няма никаква връзка с въпроса на питащия и е подвеждащо и объркващо ;-)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Мога ли да внеса искане за погасяване по давност

Мнениеот ilian_todorov » 09 Мар 2017, 22:52

neutralen написа:Не става ясно на кое мнение сте - правилния отговор на въпроса на питащия е това което аз съм написал, което се основава на чл.120 ЗЗД. Позоваването на чл.174 ДОПК няма никаква връзка с въпроса на питащия и е подвеждащо и объркващо ;-)

Абсолютно вярно! ДОПК е неприложим в случая.
Знам за един чиляк, който съди ЧЕЗ за някакви си 350 лева, защото ги е погасил по давност. Задълженията са от преди осем години, но той половин година живее без ток. :idea: Още не е приключило делото.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron