начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 12:56

Здравейте, колеги, :D

Заредена с настроение и впечатлена от полезността на изложения лекционнен материал, ми се иска да го допълня с още едно полезно граматическо правило.
Сигурна съм, че в писмената си реч го спазваме, но никога не е излишно да си го припомним отново.

Правилото на двойно "Н":

Прилагателно
от м.р. в единствено число, окончаващо на "нен", в женски род и в множествено число се изписва с двойно "н":

коНЕН спорт - коННа база - коННи състезания;
луНЕН пейзаж - луННа светлина - луННи пейзажи;

Колкото до позицията ми относно употребата на "Й" ще се опитам да я изложа по-късно.


Хубав ден за всички!
П.П. Обядът свърши, хуквам по задачки... :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот law_master » 08 Сеп 2009, 13:59

Здравейте на всички, аз искам да попитам дали има някакво правило за проверка по отношение на това кога се ,,о'' или ,,у'' в началото на думата понеже винаги съм писал по инстинкт :oops: - напр. обезопасен или убезопасен. И кога думите се пишат слято и кога с тире.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 08 Сеп 2009, 14:31

Разделно се пишат съставните думи. Например отбор първенец; къща музей; майстори строители; поет революционер. Най лесно човек може да се ориентира дали думата се пише разделно като членува думата или образува множествено число. Правилото е, че ако се промени първата част на думата, то се пише разделно. Например: отборЪТ първенец; къщаТА музей; майсториТЕ строители; поетЪТ революционер. Така е най-лесно за ориентация.
Полуслято или слято се пишат сложните думи. За да се определи как се пише- дали е полуслято или слято, трябва да се определи смисловото отношение между изграждащите основи на думата. Двете основи на думата може да са равни в смислово отношение или да не са равни.
Равни- Главна основа-Главна основа, или не са равни -Главна основа-Подчинена основа. При главна-главна и главна-подчинена се пише полуслято.
Примери за равноправно смислово отношение главна основа-главна основа:
черно-бял; горе-долу; тук-там; пренос-превоз; покупко-продажба; ден-два; министър-председател и т.н. Смисълът на двете основи е равен.
Примери за неравноправно смислово отношение Главна основа-Подчинена основа:
Кандидат-студент (кандидат за студент – кандидат е главната, а студент е подчинената); помощник-директор (помощник на директора – помощник е главната, а директора е граматически второстепенната); началник-влак (началник на влак – началник е главната, а влак е второстепенната); асистент-режисьор (асистент на режисьора – по същия начин)
Но ако смислово подчинената основа стои пред главната, то се пише слято
Подчинена основа-Главна основа:
Бизнесплан (смислово план е главната, а бизнес е негова характеристика); автогара (гара е смислово главната основа, а авто е конкретизация, че е за автобуси); фотоклуб; тенискорт; шоупрограма и т.н.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 14:52

andy70 написа:Разделно се пишат съставните думи. Например отбор първенец; къща музей; майстори строители; поет революционер. Най лесно човек може да се ориентира дали думата се пише разделно като членува думата или образува множествено число. Правилото е, че ако се промени първата част на думата, то се пише разделно. Например: отборЪТ първенец; къщаТА музей; майсториТЕ строители; поетЪТ революционер. Така е най-лесно за ориентация.
Полуслято или слято се пишат сложните думи. За да се определи как се пише- дали е полуслято или слято, трябва да се определи смисловото отношение между изграждащите основи на думата. Двете основи на думата може да са равни в смислово отношение или да не са равни.
Равни- Главна основа-Главна основа, или не са равни -Главна основа-Подчинена основа. При главна-главна и главна-подчинена се пише полуслято.
Примери за равноправно смислово отношение главна основа-главна основа:
черно-бял; горе-долу; тук-там; пренос-превоз; покупко-продажба; ден-два; министър-председател и т.н. Смисълът на двете основи е равен.
Примери за неравноправно смислово отношение Главна основа-Подчинена основа:
Кандидат-студент (кандидат за студент – кандидат е главната, а студент е подчинената); помощник-директор (помощник на директора – помощник е главната, а директора е граматически второстепенната); началник-влак (началник на влак – началник е главната, а влак е второстепенната); асистент-режисьор (асистент на режисьора – по същия начин)
Но ако смислово подчинената основа стои пред главната, то се пише слято
Подчинена основа-Главна основа:
Бизнесплан (смислово план е главната, а бизнес е негова характеристика); автогара (гара е смислово главната основа, а авто е конкретизация, че е за автобуси); фотоклуб; тенискорт; шоупрограма и т.н.


Не можах да уловя разликата между:
министър-председател и
Кандидат-студент , въпреки че е пояснена от автора, но въпреки това се изписват по един и същи начин. :roll: :roll: :roll:

Може ли още малко уточнение? :roll: :roll: :roll:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 08 Сеп 2009, 15:33

Разликата трябва да се търси в смисъла на двете основи.
В дадените примери: министър-председател - установяваме смисълът на двете основи като си зададем въпроса " тоя министър ли е или е председател?" :wink:
Когато стигнем до извода, че хем е министър, хем е председател, то сме стигнали до извода, че двете основи са равни и имаме главна-главна. Или касиер-домакин. Пак се питаме "тоя касиер ли е или е домакин". Установяваме, че хем е касиер, хем е домакин и пак имаме главна-главна основа и се пише полуслято. Равнопоставеността на основите може да се установи, като между двете или пред всяка една основа поставим съюзът "и" без да се променя смисълът на думата.
Пр.- "и министър и председател"; "и касиер и домакин";
Главна-подчинена.
Пр.- Кандидат-студент. Разсъждаваме "тоя кандидат ли е или е студент". Когато установим по пътя на логиката, че става въпрос за кандидат за студент, а не е едновременно хем кандидат, хем студент, то имаме главна-подчинена основа и пак се пише полуслято. Факторът, определящ главната основа, е смисловият.
При формулата главна-подчинена не можем да установим равнопоставеност на основите, като поставим съюзът "и" пред всяка основа. Би се получило: "и кандидат и студент", или " и помощник и директор", което променя смисъла.
Друг пример: заместник-ректор. Мислим "тоя заместник ли е или е ректор". Когато изключим възможността хем да е заместник, хем да е ректор, то установяваме, че става въпрос за заместник на ректора.
Проверяваме с формулата "и заместник и ректор" и като установим, че се променя смисълът значи имаме главна-подчинена.
При главна-главна основа и главна-подчинена основа няма разлика в изписването. Винаги и двете се пишат полуслято. Разликата идва при подчинена-главна основа. Там двете думи се пишат слято.
Да взема малко да поработя ли! :lol:
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот 778899 » 08 Сеп 2009, 15:47

аз пък...да взема да си направя малка почивка ли що ли?!? :D
та...по темата, мили ми колеги.... :wink:


1. Употреба на нейно нищожество запетаята.

Запетаята служи синтактично интонационно да се разграничават в изречението еднородни части, вметнати думи и изрази, обособени части, както и прости изречения в състава на сложното изречение.
- В рамките на простото изречение еднородните части се отделят със запетая.

Напр.: Петров беше за нея и колега, и приятел, и изповедник.
- Когато съюзът или е еднократно използван със значение на „тоест”, „сиреч” и еднородната част е приложение, тя се отделя със запетаи.
Напр. Дискурсът, или речевото поведение на индивида, представя общата култура на личността.

- Със запетая се отделят вметнатите и въвеждащите думи и изрази.
(обръщения, междуметия). Употребата на запетая при вметнати и въвеждащи думи и изрази е задължителна, ако те могат да изпълняват функцията на части в изречението. Напр. Той наистина не се изказа на заседанието. Но: Той, наистина, не се изказа на заседанието.

Глаголни думи и изрази, както и някои думи и изрази за противопоставяне, се отделят със запетая: “разбира се”, “мисля”, “напротив”, “изглежда”, “от една страна”, “от друга страна”, “обратно”.
Напр. Ти си останал доволен от срещата, надявам се.

- Не се пишат запетаи при употребата на следните въвеждащи думи и изрази: “за съжаление”, “навярно”, “всъщност”, “като че ли”, “следователно”, “обаче”, “например”, “вероятно”, “значи” (в смисъл на “следователно”), “по мое мнение”, “според мене”, “може би”. Ако между въвеждащата дума или израз и предходната дума, отделена със запетая, има смислова и синтактична свързаност, запетаята се поставя след втората въвеждаща дума. Ако такава връзка липсва, запетаята се поставя след първата въвеждаща дума. Пред думи и изрази като “следователно”, “значи”, “обаче”, “сякаш” се пише запетая, ако са в началото на просто изречение в състав на сложното.
Напр. Той не се обади, значи няма да дойде.

- Задължително се отделят със запетая обособените части (включително изрази за сравнение, въведени с “като”).
Напр. Младежите, като по-буйни и весели, бяха настанени на друга маса.

- Простото изречение в състава на сложното се огражда със запетаи, ако е включено в друго просто изречение.
Напр.: Човекът, когото обичам, е винаги до мен в мислите ми.

- Сложни съюзи не се разделят със запетая.
Напр. Никак не му се иска-ше да отива там, макар че бе необходимо присъствието му.
- Не се пише запетая пред подчинено изречение, въведено чрез съюзна дума, която се предхожда от уточняващо наречие – “едва”, “само”, “чак”, “даже”, “именно”.
Напр. Ти ще ме разбереш само когато се поставиш на мое място.
Но ако това подчинено изречение предхожда главното, тогава се отделя със запетая.
Напр.: Само когато се поставиш на мое място, ти ще ме разбереш.

- Пред съюза и се поставя запетая, ако е употребен като присъединителен. Тя може да се замести с точка, ако пишещият иска да постави логическо ударение върху присъединителната част. Пред присъединителен съюз и то винаги се поставя запетая или точка.
Напр. Трябва да се учи, и то не изобщо, не как да е и колкото и да е.

- Ако съюзът и/или се предхожда от подчинено изречение, то се отделя със запетая. Напр. Знаех, че ще победи, и се радвах на успеха му.

- Ако съюзът и се предхожда от обособена част, то тя се отделя със запетая.
Напр. Дамата се ръкува с мен, но сякаш с пресилена учтивост, и започна разговора.

- Подчиненото изречение се отделя със запетая, ако е въведено със съюза да и се предхожда от съществително име, придружено от показателно местоимение.
Напр. Тази идея, да замине още утре, го караше да се чувства радостен.

- Ако съюзът да е използван със значение на ако или на сложен съюз за да, пред него се пише запетая.
Напр. Обади му се още утре, да не се разсърди.
И точно, когато мислиш, че знаеш отговорите... Животът променя въпросите!
Аватар
778899
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 05 Юни 2007, 15:18
Местоположение: Sofia

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 08 Сеп 2009, 15:50

Подчинената основа по някакъв начин определя някакво качество на главната.
Като примера кандидат-студент (кандидат за студент - главна-подчинена).
Но ако е рокконцерт (главната е концерт, а определящата концерта дума е рок, т.е. имаме подчинена-главна). Или фотоапарат (апарат, но за правене на фото- пак имаме подчинена-главна основа).
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 15:53

Къде е практическият смисъл от това пространствено обяснение за двете основи: главна-главна и главна-подчинена, и разликата между тях, след като и в двата случая съставните думи отделяме с "тиренце".

За онагледяване ще повторя примера:
министър-председател и
Кандидат-студент

Та, за употребата на туй "тиренце" ми е въпросът. :roll: :roll: :roll:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 08 Сеп 2009, 16:04

Разграничаването на главна и подчинена основа е да се установи кога подчинената е пред главната. Тогава се пише слято.
Главна-главна е полуслято.
Главна-подчинена е полуслято.
Подчинена-главна е слято.
Подчинената основа по някакъв начин определя някакво качество на главната.
Като примера кандидат-студент (кандидат за студент - главна-подчинена).
Но ако е рокконцерт (главната е концерт, а определящата концерта дума е рок, т.е. имаме подчинена-главна). Или фотоапарат (апарат, но за правене на фото- пак имаме подчинена-главна основа).
Това е практическия смисъл на разграничаването на главна и подчинена основа - да разберем дали да го напише полуслято или слято.
Ама се отвори тема! :wink:
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 16:16

Аз пък си мислех, че Министър председател се пише БЕЗ "тиренце".... :?

В кой клас се учи този урок, който ни го преподаде, andy70?
Трябва да съм гледала през прозореца... :roll: :roll: :roll:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот 778899 » 08 Сеп 2009, 16:17

ама, се обърках тотално и аз... :D ! главни, подчинени, тиренца, слято, полуслято.....хихихихихи, ох, ще падна с тая граматика :D !!!
И точно, когато мислиш, че знаеш отговорите... Животът променя въпросите!
Аватар
778899
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 05 Юни 2007, 15:18
Местоположение: Sofia

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 08 Сеп 2009, 17:18

Добре, радвам се, тук се пуши. Ако някога свърши тютюнЪТ - ще съм наоколо. :D

п.п. Благодаря 7788.. :wink:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот 778899 » 08 Сеп 2009, 17:23

:D ....за теб-винаги!!! знаеш! :wink:
И точно, когато мислиш, че знаеш отговорите... Животът променя въпросите!
Аватар
778899
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 05 Юни 2007, 15:18
Местоположение: Sofia

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 08 Сеп 2009, 17:46

Поли, щом се пуши може и да се пие скоро! :wink:
Мели, не помня в кой клас се учи, честно казано.
Дали се пише разделно е много лесно да се провери. Просто членуваш думата.
Министър-председателЯТ, значи е цяла дума. Не може да се членува "министърЪТ председател".
Или "ракетаТА носител", щом членът е на първата част, значи се пише разделно.
Като се установи дали е разделно или е цяла дума, изследваш дали е полуслята или е слята думата по посочения по-горе начин, като установиш главната и подчинената основа къде се намира.
Много хора неправилно съкращават полуслятите думи.
Правилното съкращение е "мин.-председател", "зам.-директор", а не "мин. председател" или "зам. директор".
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 17:53

andy70,

Дълбок поклон пред твоите "тиренца", но.... последното ти обяснение напълно ме отказа да разсъждавам върху това сложно граматическо правило. Аз съм по по-простичките нещица. :D


П.П. Разнася се приятен аромат на клан, кой пуши лула? :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот prnedev » 08 Сеп 2009, 18:07

Аз да попитам.... на сБирки, на запивки и т.н. не сте ли пяли тази песен?

Деца, учителят каза,
вземете си бележка:
урока ще започнем днес
с граматиката тежка.

За члена ще говорим днес -
че членът се поставя
на думата в самия край,
по-ясна тя да става.

За женски - ТА, за мъжки - ЪТ,
помнете го с умЪТ.
"Жена" например е без член,
със член е пък "мъжът" - ЪТ!

У нас го слагаме отзад,
французите - отпред,
за турците разправят, че
го слагали навред.

Деца, учителят каза,
вземете си бележка -
урока ще завършим днес
с граматиката тежка.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 18:34

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Преслииииииииииии,
УтрепА рибата, бе човек. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 08 Сеп 2009, 18:46

Ще се пие! А Пресли и ще пее! :D
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 19:06

"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот 778899 » 09 Сеп 2009, 13:22

koga ne e bilo?!? :wink:
И точно, когато мислиш, че знаеш отговорите... Животът променя въпросите!
Аватар
778899
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 05 Юни 2007, 15:18
Местоположение: Sofia

ПредишнаСледваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron