начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 18 Окт 2009, 12:30

poli_g написа::roll: Добре. И така да е.
Ти търсеше отговор на
Да ми посочиш:
Кой е "Новият речник"!
Издателството!
и го получи. Какво лошо има?


Здравей, Поли,

Нямам никакво намерение да споря с Анди, който не иска да "вдене", че са настъпили промени..., дори и в правописа на някои думи. :lol: :lol: :lol:

Анди, не се задълбавай чак толкова в тази проблемация!
ДИШАЙ!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 18 Окт 2009, 12:48

Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 18 Окт 2009, 15:15

:D .... и за теб!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот kontrol » 18 Окт 2009, 15:33

Значи за "ѝ" (й)

- НЕ е "и с ударение", а "и с надреден знак във формата на ударение" - разликата е минимална.
- не е и "и кратко", което е отделна буква. "Й"не е дума и се ползва понякога за заместител.
- употребява се, за да се различава местоимението (на нея = ѝ) от съюза (също, заедно ~ и) - тук е отговорът на въпроса кога едното и кога другото

- НЕ е вярно, че го няма на компютрите. Няма го на (по-старите варианти на) шрифта Times new roman, но го има в Tahoma, Calibri и други. (Това може да се види тъкмо в таблицата на знаците или от Insert - Symbol - Normal text.)
- НЯМА го на по-старите клавиатурни подредбии, тези, дето са разпечатани по клавиатурите. НО и за фонетична, и за БДС има по няколко варианта и НОВИТЕ поддържат ѝ (й), мисля, че на мястото на "э". За подробности вж. http://www.metodii.com

А за мъжкородния подлог (именителен падеж), членуван с ЪТ/ ЯТ, и мъжкородното допълнение (винителен или др. падеж), членуван с А/Я, наистина най-лесното за българи правило е "той - него".
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот hidden » 18 Окт 2009, 16:12

kontrol написа:- НЕ е вярно, че го няма на компютрите. Няма го на (по-старите варианти на) шрифта Times new roman, но го има в Tahoma, Calibri и други. (Това може да се види тъкмо в таблицата на знаците или от Insert - Symbol - Normal text.)
- НЯМА го на по-старите клавиатурни подредбии, тези, дето са разпечатани по клавиатурите. НО и за фонетична, и за БДС има по няколко варианта и НОВИТЕ поддържат ѝ (й), мисля, че на мястото на "э". За подробности вж. http://www.metodii.com

На моята клавиатура няма подобен символ ("и" с индекс отгоре). Тя е от преди 2 г. Ползвам фонетична, на flextype. НЯМА подобен символ. Няма го и на мястото на "э" - там излиза символът "ж".
Проверих в insert->symbol дали има подобен символ. Използвам MS Word 2003. Няма подобен символ.
Възможно е на Tahoma, Calibri и др. да го има този символ. Общоприетият шрифт за писане обаче е Times new roman или Arial. Много рядко се употребяват останалите шрифтове.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот kontrol » 18 Окт 2009, 17:35

hidden написа:На моята клавиатура няма подобен символ ("и" с индекс отгоре). Тя е от преди 2 г. Ползвам фонетична, на flextype. НЯМА подобен символ. Няма го и на мястото на "э" - там излиза символът "ж".
Проверих в insert->symbol дали има подобен символ. Използвам MS Word 2003. Няма подобен символ.
Възможно е на Tahoma, Calibri и др. да го има този символ. Общоприетият шрифт за писане обаче е Times new roman или Arial. Много рядко се употребяват останалите шрифтове.

Таймс е грозен сериф и не мисля, че заради това, че някога е бил по подразбиране в „Уърд”, трябва да е стандартен. Все пак май бях чел, че по-новият Таймс включва „и с надреден знак”, но не съм проверявал. В Insert – Symbol знакът е някъде 14-и след кирилското „я”. Дори да го няма в Таймс, пак няма пречки да се вкарва от друг шрифт, особено с шорткът. Пак е по-добре от латинското „у с ударение”
По-горе писах „клавиатурни подредби”, а не клавиатура. Първото е файл, който се инсталира за 30 сек., и не зависи от хардуера (клавиатурата).
(При фонетиката вероятно не е на "э". Не говоря за "Флекс тайп", която програмка е излишна, защото повтаря функции на "Уиндоус".)
djigit написа:[...]
Има и още едно правило ,според което, запетайки се поставят на места,където се повишава интонацията.

Струва ми се, че прекопираните 10 правила Чуруликпенчо на Сря Яну 16, 2008 8:09 pm е копирал от gramatika.blog.bg, където са публикувани на 22.09.2006 11:03.
Що се отнася до цитираното тук изречение пример, в него има няколко грешки:
- първата запетайка не трябва да е залепена към "според", а третата трябва да е последвана от интервал преди "където"
- след "което" не трябва да има запетая.

law_master написа:Здравейте на всички, аз искам да попитам дали има някакво правило за проверка по отношение на това кога се ,,о'' или ,,у'' в началото на думата понеже винаги съм писал по инстинкт :oops: - напр. обезопасен или убезопасен. И кога думите се пишат слято и кога с тире.

Хм, кофти, най-добре да се заучи наизуст. И на мен ми беше трудно като малък, защото не се произнася ясно, потъмнява се.
Правилото е, че „о” означава нещо „около”, докото „у” е нещо засягащо отвътре. Обесвам (около врата), убивам (много съществено), обикалям (около нещо си), увъртам (по същество).
Не винаги е лесно да се провери така, вкл. с "Обезопасен".

DEKAH написа: А знаете ли, че 70% от завършващите средно образование са неграмотни?

А за висшистите имаш ли данни?

andy70 написа:Поли, скъпа, да започнем едно след друго:
Мелли иска да ме убеди, че "рок музика" разделно написано, е правилно написано при положение, че подчинената част е преди главната част, и съобразно правилата на българския книжовен език, трябва да бъде написано слято.
Явно Мелли се води от вестникарските правила, а не от правилата на правописа на българския книжовен език.
Като доказателство за невярващите прилагам линк за проверка как трябва да бъде написано "рокмузика":

http://www.prevodach-bg.com/pravopisen-rechnik.html

Програмката не е достоверно доказателство. Съобразно приложението във вече не чак толкова новия, но последен НПРБЕ се пише „поп музика”, „рок музикант” и пр.

karlson написа:Не твърдя противното - просто оттаям е най-лесно и бързо да се вземе информация.
Но останалите са прави за т.нар. "малко" тире.
Не че не продължавам да го използвам по силата на навика - напр. съдебно-медицинска експертиза, или държава-членка, но е факт, че вече тези думи се пишат разделно, а не полуслято.

Може би благородното плагиатство е като благородната лъжа, знам ли.
Впрочем не съм напълно съгласен за двата примера.
"Съдебномедицинска" се пише заедно - НПРБЕ, стр. 870.
„Държава членка” наистина се пише без малко тире. Все пак „държава – членка на ЕС,” се пише с тире и запетая.

Едит: Печатни грешки.
Последна промяна kontrol на 18 Окт 2009, 17:41, променена общо 3 пъти
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 18 Окт 2009, 17:38

Нека доизясним природата на това "Й", ако позволите разбира се.

Най-близко до същността му бе мнението на kontrol.
kontrol написа:-...... "Й"не е дума и се ползва понякога за заместител.
- употребява се, за да се различава местоимението (на нея = ѝ) от съюза (също, заедно ~ и) - тук е отговорът на въпроса кога едното и кога другото


"Й" е съкратена форма на притежателното местоимение "нейната" за ж.р. ед. ч.
напр:

нейната майка = майка й

Както личните, така и притежателните местоимения, също и глаголът в изречението имат форми за лице, род и число.

ЛИЦЕ
1л. - мой приятел (наш приятел)
2л. - твой приятел (ваш приятел)
3л. - негов приятел (техен приятел)

РОД
м.р. - негов/неин приятел
ж.р. - негова/нейна приятелка
ср.род - негово/нейно приятелче

ЧИСЛО
ед.ч. - мой приятел (наш приятел)
мн.ч. - мои приятели (наши приятели)

В зависимост от броя на лицата имаме следните кратки форми на притежателните местоимения:

един пртежател - ед.ч:
1л. - ми ( портмонето е в джоба ми)
2л. - ти (портмонето е в джоба ти)
3.л. м.р. - му (..... е в джоба му)
3л. ж.р. - Й (..... е в пазвата Й) :D

много притежатели - мн.ч:
1л. - ни
2л. - ви
3л. им

И още нещо, за изчерпателност по темата.

В изречението пълната форма на притежателното местоимение за м.р. и ж.р се членува с пълен и кратък член, както се членуват прилагателните имена.

напр:
Неговият син спечели конкурса. Конкурсът бе спечелен от неговия син.
Нейният син спечели конкурса. Конкурсът бе спечелен от сина й. :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот kontrol » 18 Окт 2009, 18:03

Разликата в примерите между мен и Melly и letlet обръща внимание на факта, че ѝ (й) е кратка форма за две неща:
- Притежателното местоимение „неин” (видях майка й = видях нейната майка)
- Личното местоимение „тя” във отмрял дателен падеж „ней” (казах й = казах на нея)

По тази, но не и по другата тема с грубия тон, трябва да се съглася, че
andy70 написа:Като се замисля - и двете не сте прави. Трябва да се напише "и" с ударение, а не "и" нито "й".


Впрочем при вас визуализира ли се коректно ѝ ?
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот hidden » 18 Окт 2009, 18:05

Признавам си, че най-накрая намерих т.нар. "ѝ" в Tahoma. При писане в интернет обаче не излиза.
Не съм съвсем сигурен, но мисля, че на windows не може да се пише на фонетична, а само на BDS.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот kontrol » 18 Окт 2009, 18:13

hidden написа:Признавам си, че най-накрая намерих т.нар. "ѝ" в Tahoma. При писане в интернет обаче не излиза.
Не съм съвсем сигурен, но мисля, че на windows не може да се пише на фонетична, а само на BDS.

На мен и в моето, и в твоето мнение тук във форума (т.е. интернет) и с ИЕ, и с Опера СЕ вижда.
Второто твърдение не е вярно, но вероятно си искал да кажеш нещо друго?
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 18 Окт 2009, 21:40

...Съобразно приложението във вече не чак толкова новия, но последен НПРБЕ се пише „поп музика”, „рок музикант” и пр....

Контрол, може скоро да ти кажат и, че правилно е да се пише "наказателно процесуален" и ти ще повярваш, защото някой си е усвоил някой лев да измисля нова граматика и да пише нов НПРБЕ.
Правилата за слято, полуслято и разделно писане не се променят. Как се пише думата, зависи от нейната структура, а не от значението и.
Държава членка винаги се е пишела разделно, а не полуслято, защото при проверка чрез членуване се получава "държаваТА членка". Не се пише ВЕЧЕ разделно, Карлсон, а винаги се е пишела разделно.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот hidden » 18 Окт 2009, 21:56

kontrol написа:
hidden написа:Признавам си, че най-накрая намерих т.нар. "ѝ" в Tahoma. При писане в интернет обаче не излиза.
Не съм съвсем сигурен, но мисля, че на windows не може да се пише на фонетична, а само на BDS.

На мен и в моето, и в твоето мнение тук във форума (т.е. интернет) и с ИЕ, и с Опера СЕ вижда.
Второто твърдение не е вярно, но вероятно си искал да кажеш нещо друго?

Ами просто използвах copy-paste от word-овския документ, който бях отворил :) Иначе съм с Firefox.
За второто казах, че не съм съвсем сигурен :)
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот kose-bose » 18 Окт 2009, 23:30

Уважаеми юристи, направо се чудя как сте станали такива. Даже децата във втори клас знаят такива елементарни неща, за които се питате по отношение на правописа.
Колегата Ви Чуруликпенчо, който е написал цял "учебник" по правопис също греши в правописа на думите. Пише следното:
тревиален
Моето детето
май-щастлив
т.н.т.
Беше и станало навик...
Греши и при съветите си за запетайките:
след второто/И/, а вярното е преди второто и, а и пред всяко следващо.
Извода е да не зазубряте "уроците" му, а да вземете няколко учебника по БЕЛ за първи, втори, трети клас, а ученолюбивите може да попрочетат още няколко. Чао от мен и надявам се да съм Ви била полезна.
kose-bose
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Окт 2009, 23:18

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот kontrol » 19 Окт 2009, 00:24

kose-bose написа:[...]т.н.т.[...]
Извода е да не зазубряте "уроците" му, а да вземете няколко учебника по БЕЛ за първи, втори, трети клас, а ученолюбивите може да попрочетат още няколко.
ИзводЪТ е, че всички правим (поне печатни) грешки.

А "Чуруликпенчо" май е бил "колега по форум" (рибарски), а не колега юрист.
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот bebitor » 19 Окт 2009, 01:16

Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

кокошката уби пуйката. пуйката уби кокошката

Мнениеот rado73 » 21 Авг 2010, 12:51

кокошката уби пуйката. КОЯ КОЯ УБИ?
пуйката уби кокошката.

слона уби тигъра. NO CORRECT
тигъра уби слона. NO CORRECT

слонът уби тигърът. NO CORRECT
тигърът уби слонът. NO CORRECT

слона уби тигърът.
слонът уби тигъра.

кой кого е убил?

Значи при мъжкия род е ясно, ами при женския????
rado73
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Авг 2010, 00:42

Re: кокошката уби пуйката. пуйката уби кокошката

Мнениеот Melly » 21 Авг 2010, 13:32

rado73 написа:кокошката уби пуйката. КОЯ КОЯ УБИ?
пуйката уби кокошката.

слона уби тигъра. NO CORRECT
тигъра уби слона. NO CORRECT

слонът уби тигърът. NO CORRECT
тигърът уби слонът. NO CORRECT

слона уби тигърът.

слонът уби тигъра... - абсолютно вярно! :D
кой кого е убил?

Значи при мъжкия род е ясно, ами при женския????


Подлог - същ. име, ж.р. ед.ч. :arrow: допълнение - същ. име, ж.р. ед.ч.:
СлоницаТА уби тигрицаТА .

Подлог - същ. име, ж.р. ед.ч. :arrow: допълнение - същ. име, м.р. ед.ч.:
СлоницаТА уби тигърА .
:lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Melly » 21 Авг 2010, 13:54

Ей, Доки, радвам се да те прочета. :D

Напълно си прав - членЪТ принадлежи на мъжА.
Оттам се извежда И това правило в граматиката. :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот lexiss » 21 Авг 2010, 21:09

Много интересна темичка... Изчетох я с удоволствие. Вероятно ще се съгласите с мен, че в днешно време все по-рядко се среща грамотно написан текст, от което ужасно много се дразня. Не, че аз самата не допускам грешки, но все пак... В темата не срещнах да сте обсъдили използването на "някой - някого", "който-когото". Аз самата не знам правило за тяхното използване и общо-взето го карам на усещане. Почти винаги улучвам :lol:, но все пак не ми е излишно да понауча някое правилце. Наготово :oops:
lexiss
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 21 Авг 2010, 19:54

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 22 Авг 2010, 01:19

Я виж ти, още имало интерес към нашата тема!
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

ПредишнаСледваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron