начало
До средата на 2017 г. вече няма да дължим нищо на Русия за До средата на 2017 г. вече няма да дължим нищо на Русия за "Белене"

SMS има ли тежест в съда

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

SMS има ли тежест в съда

Мнениеот Мала » 08 Сеп 2005, 12:13

SMS има ли тежест в съда
Мала

Мнениеот Гост » 08 Сеп 2005, 14:46

А ако се бият слон и кит, кой ще победи?
Гост

Мнениеот Мала » 08 Сеп 2005, 15:39

Anonymous написа:А ако се бият слон и кит, кой ще победи?

нали знаете най правилния отговор на един въпрос. И той е "зависи". И на вашият въпрос е такъв. Зависи къде ще се бият дали на сушата или в океана. Та сега без майтап. въпросът ми е сериозен. не съм юрист и затова питам. Иначе ако се чудите с кой да се заяждате едва ли форума е най-подходящото място.
Мала

Мнениеот Гост » 08 Сеп 2005, 15:42

иМА ТЕЖЕСТ, но само ако е еротичен :lol:
Гост

Мнениеот Гост » 08 Сеп 2005, 15:52

Видовете доказателства и доказателствени средства са изброени в ГПК и НПК - лесно можете да си отговорите на този въпрос.
Гост

Мнениеот NHN » 08 Сеп 2005, 16:34

В нашата страна всичко е обратно. Видео материал не може да се приеме за доказателство, ако не е направен от СРС (спецялно разузнавателно средство). Ако обаче си дакараш сестра си и сина си за свидетели маже да осъдиш всеки за каквото си поискаш. :lol:
NHN

Мнениеот Гост » 08 Сеп 2005, 16:37

В случая обаче, кое му е обратно?

Не може категорично да се установи, кой е пуснал есемеса. Дали не е давал телефона на друг и т.н.
Гост

Мнениеот аз » 09 Сеп 2005, 17:51

Ами като не може да се установи кой го е пуснал, какво те притеснява? Но поначало не е док.средство
аз

Мнениеот karola79 » 09 Сеп 2005, 21:04

майко мила ,що за въпрос
karola79
Младши потребител

Мнениеот nedkov » 13 Сеп 2005, 15:17

Отговорът не е толкова елементарен както го представят отговарящите до тук, макар че и самият въпрос е малко неясен. На много юристи им е замъглена разликата в понятията доказателство, доказателствено средства и способ за събиране и проверка на доказателства, което до някъде е резултат на различната регламентация в гражданския и наказателния процес. Питащият явно обаче не се интересува от теоретичните постановки, а от практическа гледна точка.Краткият отговор е "зависи", но във всеки случай SMS а е доказателство. То може да се събере било чрез оглед, било чрез разпит на свидетел, който го е видял при изпращащия или при получаващия. Дали мобилния оператор може да го възпроизведе с удостоверение не зная - би следвало да не може, но трябва да се провери.Във всеки случай обаче фактът на изпращане и получаване на SMS от дадени телефонни апарати може да се удостовери и от мобилния оператор и e доказателство.Самото съдържание , изпращащия и времето на запознаване от получаващия и кой е получаващия са обстоятелства, които също трябва да се доказват. Не бива да се забравя, че те могат да се докажат и с признание на обвиняемия в наказателния процес или обяснение или отказ на насрещната страна в гражданския процес.Тежестта му ще е различна в гражданския процес, където с него не можете да докажете факти, за които се изисква само документ например и различна в наказателния процес. Във всеки случай той ще бъде преценяван от съда заедно с останалите доказателствва по делото и най-вече след като е доказано автора и адресата му, а и действителното му съдържание. Изводът е, че според конкретния казус и наличните други доказателства следва да се прецени използването на SMS a като доказателство.
nedkov
Младши потребител

Gotin otgovor

Мнениеот Ant » 15 Сеп 2005, 01:03

Готин отговор!!!
Само едно допълнение - моят апарат (сим - картата ми) е пълна с СМС-и от оператора, от които се вижда, как сметката ми ту нараства, ту намалява, ту е неизвестна..

Изпратени са от машина или по-точно : чрез машина, но при всички положения - чрез оператора...

Много ме мързи, да пусна една жалба срещу Глобул, но че могат да се превърнат в годно доказатеслтво пред съда, чрез становище на вещи лица...

Мисля, че няма спор.

И така, дали СМС е доказателство - зависиии..

:)

Ант
Ant

Мнениеот ludiq Max » 18 Сеп 2005, 00:09

mnogo xubavo pitane ........

kakto sa spodelili i predi men.....ZAVISI
1. kakvo se opitvash da dokajesh....
2. ako e nqkakva oferta dobre ...no trqbva da svarjesh nomera s izprashtacha....ako nqma nomer....losho
3. ako vlizash v nakazatelno pravo tam stava po-slojno i edva li e nai- dobroto dokazatelstvo....no ako nqma drugo....
ludiq Max

Мнениеот Мала » 19 Сеп 2005, 13:57

Благодаря на всички за отговорите, най-вече на Nedkov, защото ми се вижда най-обмислен и най-изчерпателен. Значи както разбирам отговорът е същия който аз съм дала на онзи въпрос за слона и кита, дето някой който се чуди какво да прави ми зададе. А той е "Зависи". Благодаря още веднъж.
Мала

Мнениеот Гост » 20 Сеп 2005, 11:29

според мен би бил доказателство единствено ако има свидетел, който го е прочел по време на изпращането и такъв при получаването. иначе всеки би могъл да прати СМС от чужд телефон, брат ми го е правил от моя, като разбирам след няколко дни, преглеждайки си изходящите съобщения. освен това пред очите ми един приятел /който не става от компютъра, тоест гаден хакер :D / изпрати СМС чрез интернет на приятелката ми уж от номера на мъжа й - с очите си го видях - изпращача беше мъжа й, а всъщност не е/ ако ме разбрахте въобще-доста е объркано, но просто бях изумена/ Затова вече не вярвам много на по-странните СМС-и, винаги си имам едно наум
Гост

Назад към Взаимопомощ