начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проблем с открадната лична карта

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Проблем с открадната лична карта

Мнениеот radeto77 » 17 Юни 2016, 19:59

Здравейте, моля за малко помощ със следния казус:
На сина ми (14 год.) в автобус му е откраднат портофейла с ЛК, карта за транспорт и чип карта за вход в училище (03.06.2016г. - петък). Вечерта в неделя се престрашава и ми споделя за случилото се и съответно в понеделник отивам до РПУ- то. Обяснявам случката на един униформен служител, като той пита дали искам да обявя всичките карти, а аз отговарям, че "искам само ЛК, на другите карти ще извадя дубликат". Служителя ме препрати в паспортната част там да попълня декларация, само това било нужно. Отивам и попълвам, съответно, не ми дават входящ номер и казват да изчакам десет дни.
Връщам се на десетия ден със запитване дали не са ги донесли документите " Не, платете таксата и издавайте нови. На въпроса ми "защо не е безплатно, при кражба не се плаща такса" (бях преглеждала "правата.ми" за инфо), отговориха че, нямало такова нещо. Прегледах Тарифа № 4 за таксите, които се събират в МВР .. и се оказах права - в чл.39 е описано.
Отидох при друга служителка и след като, и тя заяви че не е чувала, вече ми кипна, цитирах Тарифа № 4 и чл. 39, а тя - " няма ви бележката от компетентния орган". Попитах кой ги издава и ме препратиха пак при дежурните в РПУ.
Отидох и там. След повече от двучасово чакане се появи "дежурния по прием", поисках си бележка, той - "няма такова нещо, ще викна еди кой си да ви обясни". След още половин час идва една баба, която започва да ми се кара и да обяснява да се радвам, че не са ме глобили. Аз цитирам пак чл. 39,а тя - "няма такова нещо, само при грабеж и стихийни бедствия не се плаща такса, така е навсякъде, отивайте и си платете, кражбата е неправилно съхранение на документите". Тръгнах си и реших да си потърся правата.
Моля за компетентно мнение:
1. Кражбата не е ли все пак "насилствено отнемане" както е описано в чл. 39 от Тарифа № 4 ?
2. Да изисквам ли издаването на бележка от РПУто, при положение, че при тях не съм подавала жалба, тъй като техния колега успешно ме заблуди, че трябвало само декларация в паспортното отделение. Пък и РПУ-то и паспортното са в една сграда и съответно една институция МВР.
Благодаря предварително на отзовалите се .
radeto77
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Юни 2016, 18:57

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот elichkaa » 18 Юни 2016, 09:54

По принцип за откраднати и липсващи документи се сигнализира в 3 дневен срок към РПУ...не се дължи заплащане на глоба или такса, тече разследване за случилото се
elichkaa
Младши потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: 09 Юни 2010, 12:32

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот ipn_1975 » 18 Юни 2016, 10:15

Аз за разлика от вас, платих и глоба.
ipn_1975
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 01 Юни 2013, 17:39

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот jhoro » 18 Юни 2016, 14:54

Това ако не е парадокс - ако си носиш документите и ги загубиш или ти ги откраднат - "неправилно съхранение на документите. Глоба."
Ако не си ги носиш и ти бъдат поискани при проверка - пак Глоба.

Във Великобритания - не е нужно да носиш какъвто и да е документ в себе си.
Ако за нещо трябва да се покаже - дава ти се една седмица да го представиш.
През останалото време можеш да го съхраняваш и в банков сейф (ако искаш).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот kpts_ » 18 Юни 2016, 18:04

jhoro написа:Във Великобритания - не е нужно да носиш какъвто и да е документ в себе си.

Да не би всички да са чипирани, както е с домашните кучета и котки :D
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот jhoro » 18 Юни 2016, 20:33

kpts_ написа:
jhoro написа:Във Великобритания - не е нужно да носиш какъвто и да е документ в себе си.

Да не би всички да са чипирани, както е с домашните кучета и котки :D

Трябваше да прочетеш и следващото изречение.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Юни 2016, 01:35

Ми то по-добре да се чипираме, с тази наша луда МВР, ужас.
Бразилия - 1972 год. Чили- 67 год. СССР - 65 год. България-2016г. Направо се чипирам.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот ivanov_p » 19 Юни 2016, 09:03

В много малко държави гражданите са задължени да носят лични документи в себе си. За съжаление нашето диво племе, довлекло се от азиатските степи в Европа, не е в състояние да разбере, че "демокрация" е начин на живот, я не коктейл.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот radeto77 » 19 Юни 2016, 19:49

Благодаря на всички за отговорите, да уточня - кражбата е станала в петък, подадох сигнала в понеделник (вмъкнала съм се в тридневния срок), но не съм подавала сигнал в РПУ-то, а дежурният служител ме изпрати директно в паспортната част да попълня декларация за изгубени/откраднати документи. Имам ли право да искам издаване на бележка от РПУ- то за открадната ЛК?
radeto77
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Юни 2016, 18:57

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот kpts_ » 19 Юни 2016, 20:17

Добре, ако ви напишат, че имате право на тази бележка, а в РУ ви откажат - тогава какво?
Вярно, имате право да се явите с адвокат в тази институция, но ще го направите ли?
Срещнете се с началника на РУ, обяснете всичко, това ще е най-доброто засега!
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Проблем с открадната лична карта

Мнениеот jhoro » 20 Юни 2016, 01:19

Един съвет - поразпитайте около мястото, където е откраднат портфейла. Крадците взимат само парите и ценни неща - документите се изхвърлят. Понякога хора ги намират и ги оставят в близките магазин, заведение или подобни. Ако не им се ходи до РПУ-то.
Виждал съм поставена на видно място (до касата) лична карта.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron