начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Авторски права. Помощ !

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторски права. Помощ !

Мнениеот gladiator6 » 10 Ное 2014, 21:53

Здравейте, занимавам се с интернет търговия. Днес от Българска фирма (ще запазя името и), която има офис в Германия получих известие, че съм нарушил авторските права върху стоката и и в 7 дневен срок трябва да преведа 600 евро по банковата и сметка. Според тях съм използвал снимка от сайта им а аз я изтеглих от google който я намира на още няколко места включително и в ebay.de където също правата на снимката били техни. Също така 5 реда описание на продукт все пак продавам техни продукти било компирано (което е нормално да е така след като продукта е същия) да е 50 милилитра, аромат ванилия и черно шише да речем това няма как да се промени.

Звънах да попитам коя по - точно клауза в Българското законодателство съм нарушил и те казаха да очаквам обаждане от Адвокат. Публикуваната въпросна снимка е взета от ебей и е използвана в ебей. Има ли според вас основание фирмата да ме съди ?

В ебей пише : http://pages.ebay.com/help/policies/image-text.html
We don't allow our members to use images—including photos and other pictures—or text they didn't create themselves. The only exception to this policy is if the owner of the image or text, its agent, or the law has authorized the member to use the text or images.

След като въпросната снимка я има дори във фейсбук и никъде не е опоменато, че не може да бъде копирана а аз съм я взел с търговска цел относно продукта на фирмата вие виждате ли проблем с това ?

Благодаря Предварително
gladiator6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2011, 14:00

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот neutralen » 10 Ное 2014, 23:06

:D Някой си прави джумбиш. Не го вземай на сериозно
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот gladiator6 » 11 Ное 2014, 00:25

Аз все пак го вземам насериозно това е фирма която си прави труда да пише писмо от Германия относно снимка на продукт. Явно ги дразня, че продавам тяхната стока която лично те ми предоставят на по - ниски цени от техните знам ли....
gladiator6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2011, 14:00

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот huukuu » 11 Ное 2014, 17:54

По принцип използването с търговска цел на чуждо произведение без разрешението на носителя на авторските права не е ОК, така да се каже. По начина, по който се описал обстоятелствата, обаче, трудно някой може да даде особено аргументиран отговор. Разбирам желанието Ви да не навлизате в подробности, но те са необходими, ако искате тук да получите адекватен отговор. Най-добре се консултирайте със специалист :)
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот gladiator6 » 11 Ное 2014, 23:36

Здравейте отново. Смятам, че сте прав и се постарах да запазя анонимноста на фирмата въпреки, че не смятам за лоялна фимра тази която иска да съди собствените си търговци.

Ето и двата документа.

http://imgur.com/LQPj9e6

http://imgur.com/Jkh5vyt

ЩЕ се радвам да чуя вашето мнение.
Вече съм се свързал и с адвокат по авторските права от който чакам отговор.
gladiator6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2011, 14:00

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот ivanov_p » 12 Ное 2014, 15:15

Той отговора е ясен - да се обеси на първото дърво! Извинявай ама колко трябва да ти е акъла просто да копнеш нещо и да го пуснеш, че на всичко отгоре да продаваш на по-ниска цена? Помисли си малко, ей така, за разнообразие. Не за друго, а защото утре ще се появи друг, по-гладен и от теб и ще свали цената с още 30%, а два дена след него и трети, откраднал един контейнер със стоката или го купил на разпродажба и ще свали от последната цена с още 50%.
Вие сте за изтребване, не за съдене. Хвърляте отрова в кладенеца, от който пиете.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот moommy » 12 Ное 2014, 16:06

gladiator6 написа:Аз все пак го вземам насериозно това е фирма която си прави труда да пише писмо от Германия относно снимка на продукт. Явно ги дразня, че продавам тяхната стока която лично те ми предоставят на по - ниски цени от техните знам ли....

Разполагате ли с документи, в които е описано как са уредени отношенията Ви с въпросната "фирма"?
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот gladiator6 » 12 Ное 2014, 23:07

Нямам отношения с фирмата. Описанието което твърдят че съм го копирал го има на продуктите отзад на опаковката.

До г-н ivanov_p не мисля, че ви е станал Ясен проблема аз и въпросната фирма вземаме стоката от един и същ източник. Всеки търговец определя сам своята цена. Не вярвам да не сте наясно с това.
gladiator6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2011, 14:00

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот moommy » 13 Ное 2014, 09:23

Оставете данните за продукта. Така както изглежда до тук - ще трябва да се изследва чии са правата върху снимката и дали е използвана неправомерно.
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот ivanov_p » 13 Ное 2014, 13:09

Слушай моето момче, на мене проблемът ми е станал ясен много преди да се родиш, ама много. Разликата между търговецът на сергия и този с веригата е в мотото за работа, на единия е "Ей сега свалих цените и разбих пазара"! на другия "Дупе давам, цена не свалям"! ще го разбереш и ти, но без търговия и с дългове.

Става въпрос за права върху рекламен текст. Стоката на онази фирма е по-скъпа, защото те плащат на фотографи, плащат на копирайтъри, на дизайнери и т.н. Тук е използван чужд текст и за това трябва да се плати.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот neutralen » 13 Ное 2014, 13:18

Винаги трябва да се търси начин за извънсъдебно споразумение.
Първия ход е да се иска доказателство за авторските права върху обекта, в случая "снимката" и ако е така да се преговаря до постигане на спогодба/споразумение или за ползване, или за отказ от ползване и евентуално обезщетение.
Твърдението, че едикояси фирма има авторски права, все още нищо не значи.Трябват доказателства за верността на твърдението.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот huukuu » 13 Ное 2014, 14:01

Относно нарушаването на авторските права преценката не е толкова лесна колкото всички тук я изкарват. Ако става въпрос за едно просто описание на продукт, то е напълно възможно същото да не представлява литературно произведение. Дори и да е налице нарушение на авторските права, то не може да се претендира подобно обезщетение по ЗАПСП, тъй като твърдените от съответната фирма загуби са свързани с продуктите, които предлагате, а не с произведението, доколкото описанието на продукта представлява такова.

Насрещната Ви страна обосновава претенциите си на нелоялна конкуренция и нелоялна търговска практика, но не са уточнили за каква точно практика става въпрос. Тук, уви, без детайлите във връзка с казуса, можем наистина само да гадаем. Добре е, че сте потърсил адвокат. Колегата би трябвало да се справи. Успех.
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот gladiator6 » 13 Ное 2014, 22:53

moommy написа:Оставете данните за продукта. Така както изглежда до тук - ще трябва да се изследва чии са правата върху снимката и дали е използвана неправомерно.

Оказа се, че правата са на производителя а тази фирма е просто вносител.

ivanov_p написа:Слушай моето момче, на мене проблемът ми е станал ясен много преди да се родиш, ама много. Разликата между търговецът на сергия и този с веригата е в мотото за работа, на единия е "Ей сега свалих цените и разбих пазара"! на другия "Дупе давам, цена не свалям"! ще го разбереш и ти, но без търговия и с дългове.

Става въпрос за права върху рекламен текст. Стоката на онази фирма е по-скъпа, защото те плащат на фотографи, плащат на копирайтъри, на дизайнери и т.н. Тук е използван чужд текст и за това трябва да се плати.


Стоката е по - скъпа, защото нямат конкуренция. Нека не спорим защо в сервиза акумулатор струваш 300 лв можеш да си го закупиш от сайт с 3 години гаранция и безплатна доставка на 180 лв това нелоялно ли е ? Сайтът не плаща персонал и много други но това не е нелоялно. Няма нищо нелоялно в това да го предложа на по - добра цена, след като съм си сметнал разходите. Това за какво плаща тяхната фирма си е техен проблем.

neutralen написа:Винаги трябва да се търси начин за извънсъдебно споразумение.
Първия ход е да се иска доказателство за авторските права върху обекта, в случая "снимката" и ако е така да се преговаря до постигане на спогодба/споразумение или за ползване, или за отказ от ползване и евентуално обезщетение.
Твърдението, че едикояси фирма има авторски права, все още нищо не значи.Трябват доказателства за верността на твърдението.

Оказа се, че една снимка сама по себе си ако е на продукт много трудно би била счетена за запазена от закона, след като е продуктова тя не може да бъде счетена за някакво изкуство и дори да бъде надали някой би се ангажирал да ме съди за това имам предвид сериозен адвокат.

huukuu написа:Относно нарушаването на авторските права преценката не е толкова лесна колкото всички тук я изкарват. Ако става въпрос за едно просто описание на продукт, то е напълно възможно същото да не представлява литературно произведение. Дори и да е налице нарушение на авторските права, то не може да се претендира подобно обезщетение по ЗАПСП, тъй като твърдените от съответната фирма загуби са свързани с продуктите, които предлагате, а не с произведението, доколкото описанието на продукта представлява такова.

Насрещната Ви страна обосновава претенциите си на нелоялна конкуренция и нелоялна търговска практика, но не са уточнили за каква точно практика става въпрос. Тук, уви, без детайлите във връзка с казуса, можем наистина само да гадаем. Добре е, че сте потърсил адвокат. Колегата би трябвало да се справи. Успех.


Прав си свързах се адвокат, който е много добре запознат и той отговори точно това и аз спирам да се занимавам пък те да си чакат парите. Нали все пак ако ги изпратя с някакво основание доказвам вината си, което не е много ...

Благодаря на всички аз намерих своя отговор.
gladiator6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2011, 14:00

Re: Авторски права. Помощ !

Мнениеот neutralen » 13 Ное 2014, 23:02

За това още в самото начало ти казах да не го вземаш насериозно :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron