начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Авторското право върху снимките???

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Авторското право върху снимките???

Мнениеот TheOldMan » 19 Май 2013, 00:17

Юридическата регулация е догорвора за извършване на услуга "заснемане". Вие естествено нямате такъв и по така дадените данни е навъаможно да с даде някакво указание. Примерно - вас лично ли ви е снимал или нужника ви?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Авторското право върху снимките???

Мнениеот bulgarus » 23 Май 2013, 14:50

cvetelina_k написа:Имам съвсем непрофесионално питане, ако някой би могъл да ме посъветва. Нает фотограф отказва да предостави снимки без поствено лого върху тях. В случая има ли право фотографа да поствя логото си върху лични снимки без наше съгласие и съответно да не ни предоставя вариант (дигитален) без въпросното лого. Има ли юридическа регулация на подобни ситуации, защото в момента не мога да получа снимките, за които съм заплатила.


С „нает фотограф“ най-вероятно имате предвид, че сте възложили на фотограф да заснеме нещо или някого, както и да изготви съответните снимки. Следователно приложим е чл. 42 от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП), който урежда последствията при произведения, създадени по поръчка.

Алинея първа от цитираната норма гласи:

Авторското право върху произведение, създадено по поръчка, принадлежи на автора на произведението, освен ако в договора за възлагане е предвидено друго.


Ако в договора си с фотографа сте споразумели, че авторското право ще принадлежи на Вас като възложител, то той няма право да поставя лотото си върху фотографиите.

Разбира се, не бива да се забравя, че въпросният фотограф разполага и с определени неотчуждими неимуществени права, като това да иска признаване на неговото авторство върху произведението или да иска името му, псевдонима му или друг идентифициращ го авторски знак да бъдат обозначавани по съответния начин при всяко използване на произведението (чл. 16 от ЗАПСП).

Постигане на последното, обаче, е възможно и без поставянето на лого върху снимките.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Предишна

Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron