начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Счетоводна експертиза за остатък от задължение при ДСИ?



Счетоводна експертиза за остатък от задължение при ДСИ?

Мнениеот kirovab » 26 Юли 2017, 13:24

Здравейте!

Изплащам задължение към Топлофикация при Държавен съдебен изпълнител към Софийски районен съд.
По мои изчисления спрямо направените вноски, задължението е почти изплатено.
Реших да проверя каква е оставащата сума и ударих на камък.
ДСИ ме праща да проверя в Топлофикация, от Топлофикация твърдят,
че ДСИ трябва да ме информира за оставащата сума.
Задължението е много старо – от 2006г. и задължено лице не съм аз,
а майка ми (ако това е от значение). Правя вноските редовно – всеки месец,
не съм пропускала нито един.
Последното, което ми сервираха от СРС е, че трябва да подам молба за извършване на счетоводна експертиза, която да установи каква е оставащата по задължението сума.

Не съм юридически и счетоводно грамотна, но според мен това не е вярно и ми изглежда нередно – ДСИ е длъжен да следи оставащата сума и да информира длъжника или платеца за това коя е тя към даден момент.

Моля за съвет и информация – вярно ли е това или не?
Кой закон регламентира задължението ми да получа такава информация след искане от моя страна на експертиза от вещо лице? Такава експертиза не се ли изисква когато се води дело за установяване на някакви факти? Към кого мога да подам сигнал, ако продължават да ми отказват информация без въпросната счетоводна експертиза?
Благодаря!
kirovab
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2017, 12:03

Re: Счетоводна експертиза за остатък от задължение при ДСИ?

Мнениеот jhoro » 26 Юли 2017, 18:51

Ще Ви задам един контравъпрос - на прима виста и малко лаишки.
Вие (с този ДСИ) като установихте, че имате задължение, не уточнихте ли общия размер и някакъв погасителен план? Че то без такъв - може да стане ... „Докато свят светува
И какви вноски сте правили - колкото пари имате в момента ли?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Счетоводна експертиза за остатък от задължение при ДСИ?

Мнениеот kirovab » 26 Юли 2017, 22:42

Както казах, задължението не е мое и е много старо - сключено е споразумение пред 2006.
След това майка ми ту е плащала, ту не. Споразумението е сключено за месечна вноска от 30лв. (2006г)
Не може да се сключи "погасителен план", сключва се споразумение по колко ще внасяш на месец.
Върху остатъка тече някаква лихва, лихвения процент се променя и т.н. и т.н., така че няма как да знаеш колко точно ти остава.
Интересува ме само имат ли право да изискват от мен да подавам молба за счетоводна експертиза, да я плащам (60-70лв), за да ми кажат колко още дължа.
Ако нямат право - към кого да се обърна, за да подам оплакване, че ме пързалят и не си вършат работата.
Ако имат - по кой закон, член, алинея е уредено това.
kirovab
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2017, 12:03

Re: Счетоводна експертиза за остатък от задължение при ДСИ?

Мнениеот telman » 27 Юли 2017, 09:44

Засега при това законодателство не може да се направи много.

Важно е да се знае, че плащайки към ДСИ, се погасява първо главницата, а едва след това лихвата.
Практика е да се правят такива експертизи, където пак дъвчат грешната поредност - лихви, главница и всъщност ще се окаже, че има още много за плащане.

Може да се иска прекратяване на делото пред ДСИ, но засега не е задължително. Няма как да се санкционира това.

Аз бих пробвал с иск за установяване на дължимото, където експертизата ще си я плати в крайна сметка Топлофикация.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Счетоводна експертиза за остатък от задължение при ДСИ?

Мнениеот kirovab » 27 Юли 2017, 10:44

Благодаря.
Точно обратното ми казаха на мен - първо се погасяла лихвата, после главницата.
Истината е, че се ядосах, защото става въпрос за стари задължения, които при това не са кой знае колко големи и някъде по веригата някой не си е свършил работата - не е следил плащанията, не е събирал информацията какво е палтено, какво остава, не е изчислявал лихвата върху оставащото - и сега искат да ме подхлъзнат да платя на вещо лице (за експертизата), което да свърши тяхната работа.
Най-актуалната ми информация е от края 2014, когато оставаха към 900лв. Това ми казаха от Топлофикация, но тогава не бяха минали 10 години от сключването на споразумениеот.
Теоретично задължението трябва да е изплатено, но той като има лихви, възможно е да е останала някаква сума за доплащане.
Искам да разбера каква е, както и трябва ли да ми издатат някакъв документ, чее приключил цирка и не дължа нищо никому - нито на Топлофикация, нито на ДСИ.
Обаче. Да бъдат така добри да си свършат работата, а не да се опитват да я подхлъзнат към някой друг.
kirovab
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2017, 12:03


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron