начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Събиране на присъдени вземания



Събиране на присъдени вземания

Мнениеот boliarcheto » 04 Окт 2012, 13:09

Здравейте.
Имам издаден изпълнителен лист по спечелено дело срещу ООД. Завел съм изпълнително дело, но фирмата няма никакво имущество, нито парични средства. Тя и не извършва дейност вече.
Вземането ми е по-малко от капитала на фирмата. Как да насоча изпълнението срещу собственика на капитала лично? Нали според закона собственикът на капитала е отговорен лично за задължения на дружеството до размера на капитала.
Благодаря предварително.
boliarcheto
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 29 Май 2006, 13:43
Местоположение: Велико Търново

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот Pause » 04 Окт 2012, 17:46

Според Чл.113 ТЗ капиталът на дружеството служи за погасяване на задълженията на ООД т.е. съдружника не отговаря с личното си имущество отговорността му е до размера на дяловата вноска ООД ,като ЮЛ има отделно имущество състоящо се от дяловете на съдружниците образуващо капитала му.Погледнах и историята по назад имате сходен въпрос... :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот boliarcheto » 05 Окт 2012, 08:12

Вярно, че и преди бях питал, но тогава никой не ми отговори, а и сега въпроса ми отново е на дневен ред.
Тогава аз какво трябва да направя на практика, за да събера вземането си?
boliarcheto
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 29 Май 2006, 13:43
Местоположение: Велико Търново

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот REVOLUTION » 05 Окт 2012, 08:26

След като дружеството няма имущество и не развива дейност , просто не може да съберете парите си.
Единственото , което Ви остава е да чакате и през 2 години да предприемате някакво палеативно изпълнително действие , за да бъде делото висящо и да поддържате давността спряна.

Може да подадете сигнал в прокуратурата , за да притиснете собственика на капитала да се размърда, тъй като след като няма имущество да плати парично вземане е длъжен да поиска да се открие производство по несъстоятелност в 30 дневен срок , иначе върши престъпление:НК
Чл. 227б. (Нов - ДВ, бр. 107 от 1996 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спиране на плащанията не заяви това пред съда, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) С наказанието по ал. 1 се наказват и лицата, които управляват и представляват търговското дружество или кооперация, ако в 30-дневен срок от спиране на плащанията не са поискали от съда да открие производство по несъстоятелност.
(3) С наказанието по ал. 1 се наказва и прокуристът, който не е изпълнил задължението си по чл. 626, ал. 3 от Търговския закон.

Друг е въпроса , че в прокуратурата се държат , сякаш тоя текст е отменен и много трудно ще се образува досъдебно производство , но предварителна проверка ще има , та покрай обясненията в полицията , може длъжника Ви да се трогне и да плати.
Лично аз , друг полезен ход не мога да Ви посъветвам.
Успех!
Последна промяна REVOLUTION на 05 Окт 2012, 08:57, променена общо 1 път
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот boliarcheto » 05 Окт 2012, 08:45

Вие съвсем ми убихте вярата в справедливостта :)
Благодаря все пак за изчерпателния отговор.
boliarcheto
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 29 Май 2006, 13:43
Местоположение: Велико Търново

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот REVOLUTION » 05 Окт 2012, 09:00

boliarcheto написа:Вие съвсем ми убихте вярата в справедливостта :)
Благодаря все пак за изчерпателния отговор.


Съжалявам , но това е положението.Дори нещата могат да бъдат и по лоши.Например по едно мое изпълнително дело пристигна и писмо от НАП , с което се присъединиха за над 30 000 неплатени публични задължения.Остана да се борим поне ако може да си съберем разноските по водене на делото и после студена вода и толкова.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот huukuu » 05 Окт 2012, 11:37

REVOLUTION написа:Друг е въпроса , че в прокуратурата се държат , сякаш тоя текст е отменен и много трудно ще се образува досъдебно производство , но предварителна проверка ще има , та покрай обясненията в полицията , може длъжника Ви да се трогне и да плати.
Лично аз , друг полезен ход не мога да Ви посъветвам.
Успех!


Склонен съм да изразя несъгласие :) До този момент от моя опит от десетина съобщения за престъпление по 227б съотношението на образувани ДП към откази е 3:1. Не че има кой знае какъв резултат, но ако задължението не е голямо и лицето бъде открито, се случва да плати още преди ДП като го викнат в районното.
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот boliarcheto » 05 Окт 2012, 12:38

REVOLUTION написа:Например по едно мое изпълнително дело пристигна и писмо от НАП , с което се присъединиха за над 30 000 неплатени публични задължения.

Такъв е другият ми случай - пак спечелено дело срещу ООД за неплатени задължения по граждански договор. Те имаха задължения към държавата за 65000+ лв, но си ги изплатиха, а аз не мога да взема моите 4000 лв. В този случай обаче фирмата си е жива и здрава, работи си, но няма нищо - материали, техника, транспорт и т. н. ползва "под наем" от друга фирма на същия човек. Разплаща се в брой и въобще не я бърка, че банковите и сметки са блокирани.
boliarcheto
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 29 Май 2006, 13:43
Местоположение: Велико Търново

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот huukuu » 05 Окт 2012, 17:56

Дневниците с продажбите от НАП и запори на вземания.
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот andy70 » 05 Окт 2012, 18:23

REVOLUTION написа:Съжалявам , но това е положението.Дори нещата могат да бъдат и по лоши.Например по едно мое изпълнително дело пристигна и писмо от НАП , с което се присъединиха за над 30 000 неплатени публични задължения.Остана да се борим поне ако може да си съберем разноските по водене на делото и после студена вода и толкова.

REVOLUTION, имо и по-зле. По едно мое ИД за вземане от 2000 лева НАП се присъедини за 1 250 000 левчета публични задължения.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот kalahan2008 » 05 Окт 2012, 19:01

Докато са "живи" разпоредбите на ГПК /останка от славно социалистическо минало/, които предвиждат редица привилегии на държавата, като например забраната за изпълнение срещу държавни учреждения /чл. 519 ГПК/, привилегията по чл. 136, т. 6 ЗЗД, чл. 458 ГПК, чл. 417, т. 2 ГПК и чл. 191 ДОПК - все норми, които поставят в неравностойно положение Н.В. Държавата пред обикновените хорица, положението ще е такова.
Имайте предвид, че само глобите не са привилегировани, за останалите публ. вземания се счита, че без тях фискът би умрял и държавата ще фалира :D
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот Pause » 05 Окт 2012, 20:43

А,може и да я е прехвърлил фирмата на човек който изобщо не знае и да го излъчат по „телевизията”. :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот boliarcheto » 09 Окт 2012, 13:12

REVOLUTION написа:Може да подадете сигнал в прокуратурата , за да притиснете собственика на капитала да се размърда, тъй като след като няма имущество да плати парично вземане е длъжен да поиска да се открие производство по несъстоятелност в 30 дневен срок , иначе върши престъпление:НК

За да направя това, трябва ли да съм завел изпълнително дело, или е достатъчно влязло в сила съдебно решение?
boliarcheto
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 29 Май 2006, 13:43
Местоположение: Велико Търново

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот svettoslav » 24 Окт 2012, 12:31

boliarcheto написа:
REVOLUTION написа:Може да подадете сигнал в прокуратурата , за да притиснете собственика на капитала да се размърда, тъй като след като няма имущество да плати парично вземане е длъжен да поиска да се открие производство по несъстоятелност в 30 дневен срок , иначе върши престъпление:НК

За да направя това, трябва ли да съм завел изпълнително дело, или е достатъчно влязло в сила съдебно решение?


По-скоро инициирайне откриване производство по несъстоятелност.Щом бъде обявен,открива ви се възможността да ги сразите по чл.227 г или по чл.227д НК.
Управителите,станали причина за банкрута на фирмата отговарят лично.Чак там вече ще им се ракажат някои работи.Лошото е,че при деянието по 227г следва според закона,увреждащите действия да са извършени след откриване ПН. Остава непредпазливия банкрут,но трябва да убедите прокурора(ако се стигне до там),че банкрута на фирмата е поради небрежност и тук-так самонадеяност и изобщо попада в някоя от хипотезите на чл.227д ал.1 т.1-3 НК-рискови сделки и т.н.

Вярно е ,че много чакане ще има,но може да се окаже,че не е чак толкова дълго.Ако Пр. възприеме непредпазливост по 227д-спукана им е работата.При това,налице е вреда от престъпление,която го лишава от защита на несеквестируемо имущество.Имам такъв случай в момента.В друг град е обаче и не мога да го следя,но наказателно досъд. дело върви в момента.За съжаление не сме Кр. ,които могат да инициират откриване на ПН,за да ги подпукам за непредпазлив банкрут. Вероятно ще ги пернат за уникалния състав на 227б НК(Великото творение на изкуството,от което никой Кр. нищо не хваща,освен един гол **й)
Проблемите са,че тия банкрути са умишлени(изтегли си парите от банката и пей сърце),послед-друга фирма и тя като заборчлее с 500 хил.лв.,после трета и т.н. А умишления банкрут при подобни класически ситуации не е съставомерен,видно от чл.227г ал.1-след откриване ПН :shock:

Това е моят съвет-обяваване в несъстоятелност.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Събиране на присъдени вземания

Мнениеот albena_52 » 01 Мар 2017, 13:31

Здравейте,имам подобен проблем.Имам да получавам 1000лв по ф/ра която сме издали преди 4 години на еоод.това еоод е без дейност от 3 години.някакви идеи дали мога да си ги взема?
albena_52
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Мар 2017, 13:24


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron