начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Проблем с колекторска фирма



Проблем с колекторска фирма

Мнениеот tenev7676 » 24 Май 2016, 20:53

Здравейте!През 2008 год. бях абонат на М-тел.Смених мобилния оператор и не ми е известявано,че дължа някаква сума.На 20.11.2014 ми се обадиха по телефона от "Финанс Про Колект",които се представиха за посредническа фирма и ми казаха,че дължа 172.61 лв.През този период не съм получавал известия за дължими суми нито от мобилния оператор,нито от каквато и да е друга фирма.Веднага след обаждането подадох молба в М-тел за погасяване на сумата по давност,на която не получих отговор.Служител на "Финанс Про Колект" ми се обади няколко дни по-късно и ми обясни,че е по-добре да си платя,иначе щели да ме вкарат в списъци с некоректни длъжници и т.н и т.н.Последва около 1 година затишие и 2015 получих Извънсъдебна покана от "Финанс Про Колект" да платя тази сума.Последва нова молба от моя страна към М-тел за погасяване на сумата по давност.Този път последва отговор в писмен вид от тяхна страна.В общи линии отговора им гласи следното:"....В договорите на М-тел фигурира клауза,която позволява на М-тел да оторизира трети лица за събиране на дължими суми.При изтичане на погасителната давност компанията не е законово задължена да заличи неплатената по конкретен договор сума"
Въпросът ми е имат ли законово основание да изискат тази сума,защото по техните думи въпросния закон за погасителна давност важи например за НАП,Местни данъци и такси и други държавни институции,но не важи за мобилните оператори?

Благодаря предварително!
tenev7676
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Сеп 2013, 18:14

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот doc03 » 24 Май 2016, 22:23

Първа грешка - общувате с колекторска фирма.
Втора грешка - общувате с оператора по повод общуването с колекторската фирма.
(Защо са грешки, както и подробностите, до които водят грешките - ще Ви обясни ivanov_p)

Всеки може да си търси парите, дори и след 15 години. Друг е въпросът, дали ще му се дадат, и ако не му се дадат - то как да стане това недаване.

Общо взето в правото има две страни - едната се грижи (чрез съответните юристи) за това, клиентът да вземе едни пари, а другата страна гледа как клиентът да не даде парите - също чрез съответните юристи. Та, закачихте една доста "болна" тематика :-)
От тук, наблюдавайки как се движат нещата във форума, за да се укроти темата (не за да умре), би трябвало да последват поне .... има-няма 8 мнения по въпроса Ви :-)
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот neutralen » 24 Май 2016, 22:37

Погасителната давност е преобразуващо право, което се упражнява само по съдебен ред :idea:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот nas95 » 25 Май 2016, 00:11

Здравейте! Точно преди великден ми се обаждат от т. наречените колекторски фирми и настояват да платя задължение по 2 договора с Мтел на обща сума от 800 лв. Отивам на място в Мтел и от там ми казват, че общата сума по същите 2 договора е около 400 лв. Въпроса е че задължението реално беше около 200 лв и е платено още преди 4-5 години. Те след това са си начислявали някакви лихви и 5 г. по- късно отново искат сумата, а наглите колектори я искат в двоен размер... След консултация с адвокат написах едно писмо до Мтел, където прикачих старите договори и също така прикачих и платежно нареждане че задължението е платено. Също така им писах че дори и да имам някакво задължение към тях, то е минала 3- годишната давност по ЗЗД и няма как да ме накарат да плащам каквото и да било. След около седмица дойде отговор от тях, в който се извиняват за причиненото неудобство.

Чл. 111. С изтичане на тригодишна давност се погасяват:
а) вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност;
б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;
в) вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания.
г) (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)
nas95
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Апр 2016, 23:43

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Май 2016, 02:31

Погасени са по давност всекакви вземания - и то с 3 годишна давност.
Превенция - съкрушителен удар, изземване на инициативата.
Подсеща ли ви, ако не да обясня - отрицателен установителен иск по давност.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот multimedias » 26 Май 2016, 16:21

Здравейте! Бях клиент на ментел докато не им се сринаха системите по едно време през 2011 и никой не можеше да си провери нищо при тях в продължение на месеци. Точно тогава получих леко надписана сметка и поисках да ми прекратят договора като общата сума за плащане е към 80 лева. Последната ми фактура е от декември 2011 и от тогава са ме търсили няколко пъти по телефона и след няколко години спряха. Наскоро след приблизително 4 години и половина получих писмо на "Финанс Про Колект ООД " в което ми търсят въпросната сума с нещо на което пише `извънсъдебна покана` и се твърди ,че са ме уведомили с предишно писмо (такова не съм получавал) за задължения към ментел и сега се ` изчерпвали възможностите за извънсъдебно събиране" и ако не платя в 7 дневен срок от дата на получаване ,ще ме дадат на правен отдел `мобилтел ` ЕАД . Писмото няма дати нищо и не съм се подписвал при получаването му (просто го намерих). Знам ,че давностният срок е изтекъл и чак ако ме съдят мога да предявя възражение ,че е минал давностния срок. Трябва ли да се притеснявам от това ,че за толкова години не пазя никакви договори или фактури и нямам документи с които да потвърдя датата на последната фактура. Възможно ли е заради липсата на тези документи да ме съдят и да спечелят. Ходих в магазини на ментел и исках фактури и договори,но излизат с номера ,че се пазят само 12 месеца назад и нищо не могат да ми дадат. Единственото което има в системата е ,че дължа сумата и дата на неплатените суми, но това е в техния служебен софтуер и си е само за тях (и в магазините и на оператор като звънях това ми казват). Каква е практиката на подобни фирми ( биха ли ме съдили при изтекъл давностен срок ) и какво точно представлява "правен отдел мобилтел ЕАД" с който ме плашат ? Някой с подобен проблем и как точно го е разрешил ( с писане на кзп ли, с писане до боцмана ли, с жалби към ментел ли или аргументация пред коректорските фирми? Какво да направя за да ме изчистят от базата си с данни и да не ме притесняват ?
multimedias
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Май 2016, 16:07

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivanov_p » 26 Май 2016, 18:22

Могат да ви съдят и го правят чрез арбитраж, където и не ви уведомяват. Като не ви уведомят не може да възразите за давност и ви осъждат. Ако наистина не пазят документи може да заведете иск срещу тях, но рискувате да го загубите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот multimedias » 26 Май 2016, 23:34

Има ли начин да проверя дали ме съдят към момента и дали не съм осъден вече ( в кой точно съд би трябвало да се води дело в този град от който се водя по адресна регистрация ли )?
multimedias
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Май 2016, 16:07

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Май 2016, 07:45

Мисля, че посочих горе - превенция, превенция и пак превенция.
Не знам дали ме разбрахте - само може колекторите жално да измяукат - особено както ги любят, тачат и милеят в съда.
Делото е подсъдно по адресна регистрация - настоящ/постоянен адрес. Адрес на длъжника.

Вземате адвокат, доверен човек и изпрасквате гърбината на М-тел - много са смешни в съдебна зала, където почват да обясняват за некакви правни интереси, за жалната им история.


Не е лесно като процедура - но това е единственият лек. Другото са кара-методи, кара-тавани, ерзац, лековати методи, терапия.
Тук си трябва хирургия. Око за око, зъб за зъб.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivanov_p » 27 Май 2016, 09:51

Превенцията е хубаво нещо, но се прави от адвокат, а той работи по тарифа за минимални възнаграждения. Нещата са обвързани, което малко трудно се разбира. Превенцията струва 350 лв. дадени напред за едно вземане от няколко десетки или 100-200 лв., а като не мине освен дадените 350 лв. трябва да се платят още 700-800 лв. за другия адвокат и експертизата и още 350 плюс 250-300 за изпълнителното. Даже да спечелиш ще си дал предварително 700 лв., ако няма обжалване и 1000, ако има, които ще върнеш след две години за да не платиш 100-200 лв. Ами това което преживяваш като емоции, ядове и т.н.?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот multimedias » 27 Май 2016, 12:46

Напълно сте прави! Не си заслужава изхабените нерви (на което и разчитат подобни фирми). Платих си измислените сметки и се свързах с колекторската фирма за да ме премахнат от базата си с данни (но задължително ще проверя след няколко дни дали наистина това е извършено защото им нямам вяра). И НИКОГА повече подобни фирми ( къде къде по-добре ми е като ползвам скайп за по-малко от 10 ст. на минута към цял свят, а не само към България ) Благодаря ви много за отделеното време и оказаната помощ :)
multimedias
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Май 2016, 16:07

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот mishony » 27 Май 2016, 15:53

multimedias написа:Напълно сте прави! Не си заслужава изхабените нерви (на което и разчитат подобни фирми). Платих си измислените сметки и се свързах с колекторската фирма за да ме премахнат от базата си с данни (но задължително ще проверя след няколко дни дали наистина това е извършено защото им нямам вяра). И НИКОГА повече подобни фирми ( къде къде по-добре ми е като ползвам скайп за по-малко от 10 ст. на минута към цял свят, а не само към България ) Благодаря ви много за отделеното време и оказаната помощ :)

Ето това е проблема, ето затова колекторските фирми богатеят на наш гръб и ни измъкват суми, които не дължим. Обикновено в подобни случаи съветвам моите клиенти да сложат въпросните писма в "папка КК/към коша/" и да не им обръщат сериозно внимание, ако все пак обаче се стигне до съд, то там имаме "желязната контра" възражение за изтекла давност. Не са малко случаите, когато колекторите изнагляват по телефона... Тогава им кажете, че сте се консултирали с адвокат/можете и да ги лъзнете/ ... Това в 90 % от случаите върши работа. Ако обаче продължава тормоза, заплашете, че ще сезирате прокуратурата за тормоза. Това по принцип е абсурдно от гледна точка на правото, но не забравите, че телефоните оператори на колекторските фирми са голобради младежи, без кой знае какви познания в правото и в този случай Ви гарантирам, че тормоза секва изведнъж. Та в заключение трябва да ви кажа от опит, че близо 90% от сумите, които се търсят от колекторите са погасени и събирането им по съдебен ред е невъзможно. Обаче те си плашат гаргите, белким някой съвестен човечец, предимно пенсионери се подаде на шантажа и се стресне и плати борча. Следва да уточня за неюристите, че изтичането на давността НЕ ПОГАСЯВА задължението и а погасява възможността то да бъде търсено по съдебен ред. Т.е. ако платите едно задължение, спрямо което е изтекъл давностния срок, не значи , че сте платили едно недължимо задължение, а точно обратното....

И наистина в заключение. Много внимавайте с общите условия на мобилните оператори и фирмите за бързи кредити. Имат гадната практика да включват арбитражна клауза в тях и в този случай всеки един спор, в т.ч. и за задължения се отнася към арбитраж, а не към съдилищата в България. На 100% от тези арбитражи са във топли връзки с мобилните оператори и фирмите за бързи кредити и тогава жална Ви майка. Един слънчев ден можете да се озовете със запорирана заплата и банкови сметки без да имате реално кой знае какъв шанс да се противопоставяте, освен да запактите задължението, ведно с огромни суми за разноски, надвишаващи понякога дори и глваницата няколко пъти
mishony
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 18 Авг 2003, 15:15

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivanov_p » 27 Май 2016, 16:48

Проблемът е, че те отиват на арбитраж и без да има клауза. Имат поне 10 арбитража в различни градове. Както майчето казва - частни съдилища. Чу се, че са направили и собствена куриерска служба, с лиценз, която разнася съобщенията. Не може да направите нищо. Дори съобщението да дойде по пощата, то е една бележка да се явите в пощата, защото за вас имало нещо и от този момент ви тече седем дневен срок, който в 99% от случаите се изпуска.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Май 2016, 19:01

Точно затова казах - превенция. Като заведеш дело преди да са завели арбитраж - дори и по твоуто дело да не е платена таксата, ето ти. На военен език - изнесена контраатака или пълзяща контраатака.
Аз мен ме раздразниха до краен предел и сега ги осъдих, че и повторно, че и хонорар ще взема 400 лева (чрез една адвокатка). По душа съм хищник, а не овца (с извинение към овците). Първото заседание СГ Груп не представиха нещо, отложи се. БТК се яви. Аз знам как се подпалва гнездо на оси. Потомствен стопанин съм. Просто ако пусна лисиците в двора си, образно казано, ще ми се качат на главата. Но аз съм и адвокат и имам и нерви да направя това. Наистина - ако имаш парите - по-добре ги плати на тези меко казано - добри люде.
Аз съм обаче съм много войнствен и ме раздразниха и им направих "Първа кръв" 3D. Просто ги накарах да заекват. Второто заседание си го водих сам, щото адвокатката ми беше корпоративна и не знаеше какво да каже. Те ми извеждат един локум за правния интерес на иска - нямал съм правен интерес от установителен иск, тъй като не са ме засегнали достатъчно интензивно, те даже не го артикулираха достатъчно ясно, аз бих се изразил по-ясно.
Цесията какво е - не е ли повод за война - питам аз. И изобщо несъстоятелна е тезата, че трябва да живееш в напрежение и да чакаш като дядо Йоцо дали е минал влака. Изобщо не е така.

Иск при това на третото обаждане от колекторите и - дотам. Таксата ми излезе около 80 лева, но аз знам, че ще спечеля, в смисъл професионалист съм и знам подробностите. Сега не правя реклама на адвокатите - която е забранена, а и всеки си има право на избор дали да попадне в клопка на адвокат или да се измъкне от клопката на монополиста. Бих даже завел колективен иска или нещо такова, защото преживях един истински стрес. Просто не се правят така нещата. Кеворк Кеворкян (а и напоследък Бойко Борисов) си решават така житейските неволи - веднага завежда дело за клевета, за плевателство, веднага удряш през пръстите, иначе те смачкват като картофено пюре.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот alexandar25 » 28 Май 2016, 07:26

Ванка, протоколите от с.з. щеше да показваш.
Ще ми е интересно да ги прочета.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivanov_p » 28 Май 2016, 10:50

alexandar25 написа:Ванка, протоколите от с.з. щеше да показваш.
Ще ми е интересно да ги прочета.


Забравих за какво?

Ако е за съобщението за цесия: http://www.justice-ruse.org/rcourt/2016 ... 842616.htm

Тук телеграмата от цедента беше пристигнала един ден след като си бяха сменили адреса. Явяваха им се двама адвокати, един на първото и един на второто заседание. Все съм се чудел как длъжниците нямат пари да си платят дълга, а за адвокати винаги имат?!? Кредиторите се отказват от вземанията си, защото не им се плаща или не могат да наемат адвокат, но длъжниците винаги се явяват с адвокат. Та двамата адвокати, вперили поглед в този един ден разлика и абсолютно сигурни, че ще спечелят заради пусти един ден, забравиха да оспорят вземането по размер, не, че имаха шанс и там.
Така или иначе Пейчо, като законопослушен, представя винаги съобщението за цесия с исковата молба, надлежно номерирано и описано в описа на доказателствата към нея, изходящо от цедента, с пълна информация за точният размер на задължението по главницата, по коя фактура е, тя за какво е издадена и на кого е прехвърлено, фирма, ЕИК и банкова сметка, на която длъжникът да плати. Винаги се носи и ориганала, а в първо заседание и фактурата за телеграмата, за да се види, че е издадена на името на цедента, за да може да се представи като доказателство и да се избегне оспорване за истиност. Пейчо не ползва адвокатски номера и хитрини, при него всичко е както е написано в закона и умножено по две, за по-голяма сигурност.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Май 2016, 19:50

Това с двувалентното обявяване на цесията е шикана, изнасилване, даже Калайджиев иска може би да изпъкне един вид, като посочва това.

Обаждат ти се, че дължиш и след това почват едни чупки в кръста, едни брейкове, че имаш или кредитор основният кредитор или друг кредитор. Моето дело ще го спечеля и ще намажа и филията - обещал съм на адвокатката дето ме защитава, да дам целия профит за да посетим Валентино, Бициани и такива магазини, сега не се сещам други марки - просто ще й направя кефа.
Защо да не спечеля делото с БТК. Изтекла давност, те релевират, че са цедирали, не го доказват. Кое е доказателство за цесия - плюс това аз съм ищец. Просто съм ги обгорил с пламъците от устата си на змей, то ме дразниха, дразниха до безкрайност.

На който му стиска - да оспорва. Който няма доверен адвокат - по-добре да плати. Абсурд. Да те тормозят като зайче, еми добре - но извън давността, не става, момчета. Четох тези дни давността по ЗЗД и не виждам грешка - погасява се и така. Сега вече легитимацията е интересна. Тия с мобилните са си за Комисия по защита от дискриминация, Комисия за защита на потребителите, Комисия за конкуренцията. От София съм, шоп съм, шопски са ми дори фланелките - в смисъл нямам никаква северно или източна жилка честно. Няма М-тел, няма Теленор, няма Виваком. Няма Топлофикация, няма ЧЕЗ.


Не дължа нито лев на никого. Някакъв стар номер на баба ми. Учуден съм.


ЗЗД е перфектен закон - ето защо - давността не се прилага служебно, като не се прилага служебно, да чакам псевдо-вълците да ми се качат на главата ли.
Ми действа се превантивно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот alexandar25 » 28 Май 2016, 21:08

Ванка, да разбираме, че с ИМ няма уведомление?
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот ivanov_p » 28 Май 2016, 21:40

alexandar25 написа:Ванка, да разбираме, че с ИМ няма уведомление?


Със самата искова молба не може да уведомиш длъжника за цесията, защото тя е от цесионера, към исковата молба обаче цесионера прилага съобщението от цедента до длъжника и длъжникът го получава заедно с исковата молба. До този момент той може да изпълни към цедента и ако е изпълнил искът ще се отхвърли. Не е ли платил до получаване на съобщението, приложено към исковата молба, длъжникът ще загуби делото, не защото такава е практиката на колегите от ВКС, а защото няма да има на кого да плати задължението и то би изчезнало без да е погасено, което законът не допуска.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с колекторска фирма

Мнениеот alexandar25 » 28 Май 2016, 21:50

[/quote]към исковата молба обаче цесионера прилага съобщението от цедента до длъжника и длъжникът го получава заедно с исковата молба[/quote]
Това имах предвид. Щото ми е интересно, кка ше завърши спора. Естествено, пожелавам успех на Ванката.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Следваща

Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron