начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Смяна на статут на помещение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ptankov » 13 Дек 2017, 11:13

emilgrigorov написа:
augustina написа:... тъй като предполагам гаража е по-ниска степен от офис ...

Няма такива положения. За съжаление.
Както и никъде не пише, че вратата на офиса не може да е гаражна. Няма и такова нормативно изискване, че в офиса си не можете да държите автомобил ... :lol:
В случая проблем е промяната на фасадата.


Аз съм същия случай. Сложих си гаражна врата и си държа колата вътре, но въпросът ми е следния: Колко по-скъп ще ми е данъкът сега, когато помещението е "магазин", отколкото ако му сменя предназначението на "гараж"? Дали си струва усилията и парите? Ще се изплати ли от по-ниския данък в обозримо бъдеще?
ptankov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Дек 2017, 11:11

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот lakavitsa » 13 Дек 2017, 11:22

Това ще прецените сами, като подадете заявление до районна/общинска администрация съответните документи, след среща с /не/подкупните лица в общината, и направите сравнение. Може да (по)искате консултация със съответните лица. Няма да Ви разкарат. Не Ви обещавам.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот vitavi » 19 Юни 2018, 13:38

Здравейте, имам проблем, на който адвокати дават разнопосочни отговори.
Закупила съм апартамент в многофункционална сграда. В нотариалния акт е отбелязан АПАРТАМЕНТ, в кадастъра под идентификационен номер е записано апартамент, жилище. При регистрация в общината данъци и такси заплащам като за единствено жилище и с адрес за постоянно пребиваване по лична карта.
Моят проблем (а и на всички съседи)е, че нямаме извадени от инвеститора индивидуални партиди към ЧЕЗ. На всеки етаж има разпределителни табла с поставени контроли за отчитане на консумираната електроенергия за всеки апартамент по отделно . Трафопоста е на инвеститора и той не желае да го предложи за изкупуване от ЧЕЗ. В разрешението за ползване е записано като ХОТЕЛСКИ АПАРТАМЕНТИ на 4, 5, 6-ти етажи. Тока като НЕБИТОВИ потребители си заплащаме в канцеларията на инвеститора.
Въпроси:
1. Какво означава ХОТЕЛСКИ АПАРТАМЕНТ, при положение, че няма помещение като регистратура за временно пребиваване и не е затворен курортен комплекс за временно пребиваване. Имаме законно избрана и регистрирана Етажна собственост с професионален домоуправител.
2. Разминаването е между Разрешението за ползване, Нотариален акт и Кадастър. Ако може някой да ми обясни какво точно съм закупила и необходимо ли е промяна на статута и на кое, за да мога да си извадя индивидуална партида и да бъда битов потребител.
3. От къде започва разплитането на възела ? Имаме подадени заявления към ЧЕЗ и становища за одобрение. Необходимо да си поставим точка на захранване до сградата за връзката с ЧЕЗ. Инвеститора отказва всякакво съдействие. Сградата е в гаранция до края на 2019 г. и ние нямаме никакъв интерес да пипаме сами по инсталацията, за която вече сме заплатили като идеални части към имотите си. Кой трябва да подготви вътрешната инсталация по отделянето на етажната собственост от търговския център ?
Благодаря, ако някой се включи в тази дискусия.
vitavi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2018, 10:16

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ttania » 15 Окт 2018, 14:12

Зравейте! Сблъсквам се с подобен казус и имам нужда от съвет:
Искам да наема помещение, чийт статут по нотариален акт е Фитнес, а по кадастална скица е Обект за спортна и развлекателна дейност. Бих искала да направя детски център / детски клуб, и от общината ми казаха, че трябва смяна на предназначението (мин 6 месеца!).
Може ли да ме посъветвате за варианти на формулиране на дейността така, че отговаря на същестуващото положение? къде може да се намери формулировка какво стои зад тези кодове в Приложение № 2 към чл. 13, ал. 2, чл. 14, ал. 4 и чл. 16, ал. 2, Таблица 3 - Класификатор за предназначение на сградите и на самостоятелните обекти в тях?

Благодаря предварително за споделено мнение / опит!
ttania
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Окт 2018, 14:05

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот joreh » 31 Май 2020, 08:40

здравеите да попитам разполагам с каравана за бързо хранене и ползван двор собственика двора ми предостави двата си гаража под къщата си. аз искам да ремонтирам гаражите и да ги ползвам като закрито помещение кадето хоратада се хранят на топло през зимата .трябва ли да се промени статута
joreh
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Май 2020, 08:30

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ivanov_p » 31 Май 2020, 15:05

joreh написа:здравеите да попитам разполагам с каравана за бързо хранене и ползван двор собственика двора ми предостави двата си гаража под къщата си. аз искам да ремонтирам гаражите и да ги ползвам като закрито помещение кадето хоратада се хранят на топло през зимата .трябва ли да се промени статута


Зависи какъв ви е статута на караваната и как ще оформите цялостната дейност. Аз лично не бих губил времето на съответните органи докато не ми дадат предписание.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот joreh » 01 Юни 2020, 13:52

статута на караваната се вписва като каравана за бързо хранене а гаражите на къщата са си със статут гаражи въпроса ми е дали трябва да се смени статута на гаражите защото искам да ги ползвам като полещение за сядане за клиетите
joreh
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Май 2020, 08:30

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот probcho » 01 Юни 2020, 20:15

joreh написа:статута на караваната се вписва като каравана за бързо хранене а гаражите на къщата са си със статут гаражи въпроса ми е дали трябва да се смени статута на гаражите защото искам да ги ползвам като полещение за сядане за клиетите

Какъв статут ще дадете на гаражите?
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот nevvel » 17 Юни 2020, 16:16

Здравейте, имам следния казус: Статута на магазин е сменен от наемател /и на името на собственика/в "детски парти център". Наемните отношения са приключили. Собственика иска да върне първоначалния статут "магазин". Каква е процедурата и не е ли тя по-лека?
nevvel
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Юни 2020, 16:07

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот soavipav » 20 Юни 2020, 16:58

Здравейте,
Имам следния въпрос. Родителите ми построиха къща в София 2000г. След около две години направиха магазин за хранителни стоки в предната част на къщата. Магазинът е под спалнята им. Преди да продължа искам да кажа, че всичко е законно както строежа на къщата с архитектурен и конструктивен проект, също и инсталации по всички части одобрени в общината.Разрешение за ползване и т.н. Магазинът също е законен със статут на такъв и същият е отделен от жилищните площи с метална пожарна врата. По изисквания на Пожарната. Има Електромер и водомер - промишлени партиди, които искаме да закрием. Магазинът не функционира от 2007г. Входът е отпред на тротоара посредством витрини и ролетни щори. Питането ми е следното: Можем ли да махнем витрините и ролетните щори, да зазидаме, като оставим малки прозорчета високо на фасадата и да го ползваме за мазе/склад. Трябва ли да се променя статута на помещението? Все пак магазинът от част от къщата на родителите ми. Те са възрастни и никога не биха отворили вече какъвто и да е търговски обект.
soavipav
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Юни 2020, 16:19

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот jhoro » 21 Юни 2020, 11:39

soavipav написа:Здравейте,
Имам следния въпрос. Родителите ми построиха къща в София 2000г. След около две години направиха магазин за хранителни стоки в предната част на къщата. Магазинът е под спалнята им. Преди да продължа искам да кажа, че всичко е законно както строежа на къщата с архитектурен и конструктивен проект, също и инсталации по всички части одобрени в общината.Разрешение за ползване и т.н. Магазинът също е законен със статут на такъв и същият е отделен от жилищните площи с метална пожарна врата. По изисквания на Пожарната. Има Електромер и водомер - промишлени партиди, които искаме да закрием. Магазинът не функционира от 2007г. Входът е отпред на тротоара посредством витрини и ролетни щори. Питането ми е следното: Можем ли да махнем витрините и ролетните щори, да зазидаме, като оставим малки прозорчета високо на фасадата и да го ползваме за мазе/склад. Трябва ли да се променя статута на помещението? Все пак магазинът от част от къщата на родителите ми. Те са възрастни и никога не биха отворили вече какъвто и да е търговски обект.

Здравейте!
Като начало - прочетете Смяна на предназначение на обект
Процедурата за промяна на предназначението на обект е дълга, сложна и скъпа. Без значение дали преустройството включва строителни работи или не, законът третира всяка промяна на предназначение на обект (жилище, магазин, офис, ателие) като нов строеж.

Моментното решение е - спускате ролетните щори и си ползвате помещението по ваша преценка!
Въпросните партиди няма нужда да „бутате“. Разлики в цените за битови и небитови клиенти почти няма.

Пп. Някой ще каже, че ...
Чл. 178. (4) Не се разрешава строежи или части от тях да се ползват не по предназначението им или в нарушение на условията за въвеждане в експлоатация.

Всеки търговски обект има склад! Това, че вашия ще има „само склад“ - още не означава, че „помещението се ползва не по предназначение“!
И без друго - в България има много неизползвани търговски площи ...
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот llumar » 21 Юни 2020, 19:45

Аз дори знам такова помещение, което се дава на наематели за да живеят в него и никой не е направил проблем за това.
llumar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Мар 2011, 18:55

Предишна

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron