начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот julyanvonemona » 19 Апр 2010, 07:40

magodeoz, чл.183 ал.4ЗУТ действително е леген с мътна вода, но той е такъв за мен, също и за Вас, както и за произволно избран главен архитект. Съветът Ви означава, точно в този момент когато в ЗУТ-пространството се води широк дебат (от общините през МРРБ до Парламента),относно бъдещето на този текст, Вие да направите от съсобствения на stafeto двор полигон за изпробване оръжията на юридическата мисъл в България. Простият въпрос е: Готов ли сте Вие, като юрист да затъкнете щик върху пушката и да изведете поставените от stafeto цели до победен край?
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот stafeto » 19 Апр 2010, 08:34

Да уточним собственик съм на общ двор със комшията. Двора е разделен и аз ясно знам кое е моя дял и кой неговия..за ползване ..от това разделение ..имаме и общи части за ползване,но... до този момент комшията ползва и моята част от двора..както и аз неговата поради липсата на каквато и да е разделителна граница(оградка)... Искам да заградя мястото си да мога само аз да си го ползвам.както и той неговото..Това което искам да направя не е строеж..искам някаква ажурна оградка да сложа може и жив плет:)))))))))))))) все ми е тая.. няма да излизвам бетонни стени няма да вдигам...дву-метрови каменни стени просто искам всичкото ...товва нещо да стане без писмено съгласие..защото комшията няма как да ми даде!Надявам се че ме разбирате..?
stafeto
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Апр 2010, 09:58

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот anserk » 19 Апр 2010, 08:54

stafeto написа:Това което искам да направя не е строеж..искам някаква ажурна оградка да сложа може и жив плет

Направи го! Без притеснения повече! Има хубави цветни мрежи (малко са скъпички), може и от "тараби", разни люлки и беседки, перголи... :D
И някой тук ти намекна: по-добре лош мир, отколкото война!
Само да не се объркаш: по този чл.148 ал.4 (доста спорен) главните архитекти почти не издават РС (аз поне не знам). Само това оставаше - да наемеш адвокат за РС за ограда :roll:
А и julyanvonenemona отвори нова тема по този член на ЗУТ за правен коментар във форума.
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот magodeoz » 19 Апр 2010, 09:50

Според мен нищо не пречи да се подаде едно заявление в този смисъл - най-малкото, за да се видят мотивите при евентуален отказ. А че оградата, била тя и вътрешна, малка, ниска, лека и пр. си е строеж - съмнение не трябва да има - §5, т. 38 от ДР на ЗУТ.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот anserk » 19 Апр 2010, 10:28

magodeoz,вярно е че нищо не пречи да поиска РС, като приложи съдебното решение. Но не се знае на какъв гл. архитект ще попадне и даже да издаде (не знам по кой член), то ще се обявява, съсобственика сигурно ще възрази ...., може да намеси и ДНСК..., и отиде та се не видя за една вътрешна оградка... :D
Каквото и да стане после, ще се оправят и без нас ...
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот magodeoz » 19 Апр 2010, 19:44

На какъвто и да попадне - все ще трябва да се мотивира... Освен ако от "практиката" няма нещо, което да сме изпуснали, и вече отказите да не е необходимо да са мотивирани. И, всъщност, кое и по какъв повод ще се обявява?
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот probcho » 19 Апр 2010, 21:03

magodeoz написа:На какъвто и да попадне - все ще трябва да се мотивира... Освен ако от "практиката" няма нещо, което да сме изпуснали, и вече отказите да не е необходимо да са мотивирани. И, всъщност, кое и по какъв повод ще се обявява?

В практиката се "шири" мълчалив отказ! Или просто казано - неиздаване на РС поради .... незнайно какви причини!
При такова положение върху кои мотиви може да се дебатира? Или обжалва пред съда?
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот julyanvonemona » 19 Апр 2010, 21:32

probcho, въпросаът ти е невъобразимо оридинерен. Мълчаливият отказ е отказ на правоимащия да изпълни задължението вменено му със закон а именно да се произнесе по искането на заинтересования. Мотивите които той ще привлече за да защити мълчаливия си отказ могат да бъдат същите, каквито той би имал и при даване на формален отказ. За случая повдигнат в темата, има достатъчно аргументи главният архитект да направи отказ да издаде разрешение за строеж в съсобствения имот за строителство на ограда независимо от решението на ВКС. Ако се върна назад с повече от 30 години когато самият аз бях главен архитект, щях да избера мълчаливият отказ, придружен с доза високомерност,защото дори и да бъде отменен от ДНСК и бъда задължен да дам формален отказ, ще го дам достатъчно аргументиран за да издържи всички последващи съдебни нива!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот stafeto » 19 Апр 2010, 21:59

Искам да ви кажа че не ми помогнахте кой знае колко..но ми е интересно..:)))) Да кажем че julyanvonemona ти си все още главен архитект..:) Искам разрешение ..показвам ти всички необходими документи ...освен ..собственоръчно написаното съгласие на... комшията. Направил съм проект за ограда (тип.. колчета на височки до 60 см .. и мрежа...) Искам да ми напишеш писмения ти отказ..с аргументи...
stafeto
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Апр 2010, 09:58

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот julyanvonemona » 20 Апр 2010, 08:25

Понеже съм бил главен архитект в провинцията, първото нещо за което ще те върна е, че това което ти наричаш "комшия" е твоя съсобственик с който ти си водил съдебните войни, та ще те върна защото собственоръчно положеният от "комшията" ти подпис не е "натурално" заверен - т.е. нотариално заверан. тогава нямах този опит и отговарях бързо и припряно, но с днешния си опит отговора ми към теб ще носи датата на последния възможен ден но в сроковете които ме задължава закона. Това е с цел да те изнервя максимално или както казват военните да "пречупя настъпателния устрем на атаката", защото за мен общинарския чиновник ти си "врага". И си враг не за друго а защото дръзваш да нарушиш моя чиновнически извечен стремеж към състоянието "нирвана", където съм се устремил.
Ако по някакъв начин постигнеш "натурално заверания" подпис на съсобственика си бъди сигурен, че ще ти измисля още препятствия! По едно време препятствията ги бях превърнал в сериозно лично изследване, за да преценя до къде ми се простират властовите възможностти. Жална им майка на гражданите, важното беше това което ме интересува лично, а то поради скуката която ме тресеше беше значително по интересно от това какво тебе те вълнува.
Разбира се в една провинциална община, ти ще изпаднеш в недоумение от поведението ми и ще почнеш да "чукаш по материята" за да видиш "на какво кънтя". На подкупи определено не кънтях, не защото съм високо морален индивид, а защото тогава беше страшно. Не ти остава нищо друго освен да потърсиш подстъпи към партийния секретар на общината.За тебе това усилие няма да е малко, но ще постигнеш достъп до него предвид шуробаджанашката същност на малките населени места. В днешно време не мога да определя точно кой ще изиграе ролята на тогавашния партиен секретар, но бъди сигурен, че някъде из нивата на нашата държава има структура, присвоила си това поведение, независимо, че тази структура няма нищо общо с бившата БКП. Просто вакуума в модела на това поведение няма начин да не се е запълнил. Не ми се обяснява повече, но факта че съм жив и в горе-долу добро материално състояние означава, че успешно съм се справил с такива като тебе.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот stafeto » 20 Апр 2010, 11:18

Да градчето в което живея е в провинцията...ако морето го смяташ за провинция:)Защото има една приказка... всичко което е далече от морето е провинция...така че ГРАЖДАНИНО и ..УНИКАЛНО ДОБРИЯ ГЛАВЕН АРХИТЕКТ>.пприказваш така защото не си попадал на кофти хора...нали ти е ясно че не само с подкупи става работата в нашата държава!Гледай малко телевизия ! Има си хора за тази работа който идват и те заплашват..... с децата ти,....с женати и пр. и ти няма какво да направиш...и се съгласяваш с гадната действителност!Но аз не съм такъв човек..Ти говориш така че...сякаш има как да стане моята работа законно ..но главния ни архитект...ако не иска да ми даде разрешение няма да стане работа..това значи ли че той коли и той беси? според мене НЕ!
Аз искам всичко да си му е както трябва законно и със съгласието на всички но ..съсобственика ми не разбира от дума и затова моля тук за помощ да ми дадете няколко съвета...като хора...а не като ГЛАВНИ АРХИТЕКТИ.
stafeto
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Апр 2010, 09:58

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот julyanvonemona » 20 Апр 2010, 11:56

Странно, защото аз бях гл. арх именно в крайморска община. Това си личи и от името ми във форума. В българска транскрипция това означава Джулиан фон Емона от немския език "фон" е титла за териториална принадлежност.Що се касае до гледането на телевизия показаното там е последното нещо което може да ме впечатли.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот l____ » 20 Апр 2010, 12:10

Не се изнервяй, stafeto.

Чуй какво ще ти кажа: Знаещте (от форума) вече се включиха в темата ти. Дадоха ти добри съвети. И правилни при това. Казаха ти, че не можеш да си построиш ограда в смисъла на думата 'ограда'. Гл. архитект и да поиска, няма на какво законно основание да ти даде разрешение за строеж на ограда.
Ако искаш - почети малко и направи опити да видиш как стоят нещата откъм преместваемите съоръжения (например редица от осветителни тела, от две пейки и три кошчета за събиране на отпадъци ... и съвкупност от всичко това. Ще се получи нещто като оградка ... или по-скоро нещо като нищо :oops: ) но... и при подобни съоръжения, според ЗУТ се изисква съгласие на собствениците.
А съседът-съсобственик не би ли подписал подобно съгласие за поставяне на редица от осветилтелни тела (, които, естествено, след два три месеца ще се повредят :wink: без да искаш), две-три кошчета за буклук (, които, естествено, след време ще бъдат :wink: "откраднати" и ще останат само забитите колове на тези преместваеми съоръжения) и пейки със стабилно забити крака-метални колове. (А дървените части на пейките след време естествено ще бъдат счупени и изхвърлени. И ще останат само коловете.)

Пробвай и с някаква редица от храсти (туя например - има и дърводидна, и храстовидна) - става (ако се поддържа редовно) прекрасен жив плет.

Успех!
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот anserk » 20 Апр 2010, 18:15

stafeto написа:Искам да ми напишеш писмения ти отказ..с аргументи...


До Г-н "stafeto"
ул.....гр. Варна/Бургас/
На Ваш ......относно: Разрешение за строеж на ограда по чл.48 ал.3 ЗУТ
Г-н "stafeto",
След прегледа на предствените документи от Вас по преписка........., Ви съобщаваме, че не може да бъде издадено разрешение за строеж за ограда по чл.48 ал.3 от ЗУТ. Тази разпоредба от ЗУТ касае изграждане на огради по имотни граници на УПИ - към улица и към съседни урегулирани имоти, в съответствие с правилата и нормативите към действуващите ПУП.
Във Вашия случай се касае за изграждане на ограда вътре в урегулирания поземлен имот, в съответствие с разпределението на ползване на ид. части от имота със съсобственика ..........., определени с Решение No .....от ..... на ..... Този вид огради, представляват елемент от благоустройството на имота ви и са част от проекти за вертикално планиране и озеленяване, които трябва да представите. Проектите да се изработят по реда на Наредба 4, да са придружени с ПБЗ, както и да бъдат съгласувани със съответните инстанции.
........
20.04.2010 г. ГЛ.АРХИТЕКТ: "ансерк" :D /не съм архитект/

Е, сега какво ще следва :roll:
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот magodeoz » 20 Апр 2010, 22:06

anserk написа:Този вид огради, представляват елемент от благоустройството на имота ви и са част от проекти за вертикално планиране и озеленяване, които трябва да представите. Проектите да се изработят по реда на Наредба 4, да са придружени с ПБЗ, както и да бъдат съгласувани със съответните инстанции.

Това, горното, къде го пише, уважаеми главен архитект?
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот anserk » 21 Апр 2010, 00:38

Кое ? За ПБЗ ли иде реч, или за съгласуването на дендрологията, или за ОД към ПБЗ ? :D :D :D
И това е на първо четене, а на второ и трето - мога да накарам stafeto да лудне и да обикаля за консултации :roll:
Е..., да иде да каже "добър ден" в общината :lol:
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот magodeoz » 21 Апр 2010, 00:53

Става въпрос за съдържанието на цитата.
1. От кои правни норми следва, че:
а) този вид огради представляват елемент от благоустройството на имота;
б) следва да са част от проекти за вертикално планиране и озеленяване;
в) следва да са придружени с ПБЗ;
г) следва да се съгласуват със "съответните инстанции".
2. Коя е правната норма, която посочвате като мотив на отказа за издаване на РС?
3. И коя правна норма ще посочите като основание за издаването на разрешението за строеж, ако все пак горкият човечец Ви донесе папко-проектите - изработени, придружени и съгласувани?
Дано да има приличен юрист в общината, където работи хипотетичният главен архитект.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот anserk » 21 Апр 2010, 01:05

Първо: нима има отказ :roll: Е, няма и съгласие :D
Второ: ако донесе всичко това, ще му издам РС за "вертикална планировка /ВП/" на УПИ ..... И там някъде ще бъде показана не само неговата оградка (между туите и аспарагусите), но и тази на "кръвната връзка" :roll:
И ако рече и да ги направи - аферим :D
По този начин може да се "шкартира" възражението на "кръвта" при положение, че междувременно не използват хладно оръжие...
И тая "оградка" ще му излезе през носа на момчето :idea:
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот magodeoz » 21 Апр 2010, 01:21

Ако издадете на гражданина разрешение за строеж за каквото и да било извън хипотезата на чл. 183 (4) от ЗУТ, и то при липса на договор по ал. 1 на същия член, ще отнесете глоба от 1000 до 5000 лв по чл. 232 (1) от ЗУТ, а може да отнесете и лека до средна телесна повреда от същия тоз гражданин, който се е изръсил с някоя и друга хилядярка за проекти, които не стават и да ги накъсаш и да ги набучиш на пирона в дворния нужник.
Иначе, при садеж на аспарагуси съветвам потърпевшия да спазва чл. 52 от ЗС, за да не се стигне до потрошени глави заради изтръгнати с корени храсталаци.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ограда по чл.48. ал.3 от ЗуТ

Мнениеот anserk » 21 Апр 2010, 01:39

magodeoz, наздраве !
Още малко и ще откажеме stafeto от "оградка" :D
А сега сериозно.
На прима виста - това е някакъв начин да използваш този т.н. чл.183 ал.4, без да го показваш явно :wink:
Елементи от ВП са наистина "оградки", но с означение на "парапети", както и подпорни стени, както и алеи, както и районно осветление (за това някой спомена в по-горен пост), както и поливни системи и т.н. Това си е цяла наука и се прави от архитекти (ланшафтни), инженери и ...
А за глобите- изобщо не ми пука! Аз тези суми ще си ги избия веднага двойно - тройно! Нали за това сън Главен :D И врата може да не ми е дебеличък, но познавам такива "гледани" момченца. Ще запозная с тях и stafeto :roll:
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron