начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Собственост на етаж и ползването му.

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот estela_r » 18 Ное 2018, 16:10

Здравейте,
преди доста години си закупих апартамент в жилищен блок/панелен/.С времето закупих втори апартамент на същия етаж,а скоро закупих и третият апартамент на етажа(На етаж са 3 апартамента - общо 6 етажа).И ето сега съм собственик на трите апартамента на един етаж.Въпросът ми е: Мога ли и ако да как,да си заградя площадката на етажа и да я използвам само и единствено за себе си и своите нужди?Другият ми въпрос е след като притежавам всички апартаменти на етажа,той не се ли превръща в мой?
estela_r
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2018, 21:35

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот teogeo » 19 Ное 2018, 01:32

estela_r написа:Здравейте,
преди доста години си закупих апартамент в жилищен блок/панелен/.С времето закупих втори апартамент на същия етаж,а скоро закупих и третият апартамент на етажа(На етаж са 3 апартамента - общо 6 етажа).И ето сега съм собственик на трите апартамента на един етаж.Въпросът ми е: Мога ли и ако да как,да си заградя площадката на етажа и да я използвам само и единствено за себе си и своите нужди?Другият ми въпрос е след като притежавам всички апартаменти на етажа,той не се ли превръща в мой?


Де да беше толкова просто...
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот nikolov123 » 19 Ное 2018, 19:44

Като имате толкова много пари, да бяхте отишли при адвокат, не да пишете по форумите. :D
nikolov123
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Сеп 2018, 20:00

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот propensity » 22 Ное 2018, 12:14

Не можете законно да си затворите площадката , нито пък етажът да стане 'ваш'.

Отговорът дава чл.38 от ЗС:

При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.
Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.
Общите части не може да се делят.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот lakavitsa » 23 Ное 2018, 22:19

И никой от авторите на постовете по-горе по конкретен казус в този иначе правен портал не споменава за Закона за управление на етажната собственост и какво постановяват неговите членове за желания от този род.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот Melly » 24 Ное 2018, 15:22

lakavitsa написа:И никой от авторите на постовете по-горе по конкретен казус в този иначе правен портал не споменава за Закона за управление на етажната собственост и какво постановяват неговите членове за желания от този род.

Боже, Боже.... Що не си прибереш "вересиите". За повечето всезнайковци които списват в този форум, ЗУЕС е тяхната "светая светих" или метафорично казано, Библия.

lakavitsa, що ли ми се буташ между шамарите, а? 8)
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот lakavitsa » 24 Ное 2018, 19:03

Не влизате ли и Вие Melly в числото на всезнайковците, та да де бутате между шамарите. Вие просто не търпите чужди мнения. Даже да са нещо полезно. Собственикът живее в сграда в режим на ЕС, и пита нещо, и иска съвет, ако може да бъде ориентиран. В края на краищата влиза в правен форум, може и да му се смеят, но ползата може да бъде неоценима.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот Melly » 25 Ное 2018, 16:31

lakavitsa написа:Не влизате ли и Вие Melly в числото на всезнайковците, та да де бутате между шамарите. Вие просто не търпите чужди мнения. .................
В края на краищата (той/тя - бел.моя) влиза в правен форум, може и да му се смеят, но ползата може да бъде неоценима.


Мнение от lakavitsa » 05 Юни 2010 03:31 pm
Член съм на управителния съвет на Сдружение. За избор на нов управителен съвет или управител е необходимо според ЗУЕС кандидатът да е собственик на ЕС. На какво основание, съгласно кой нормативен акт, можем да поискаме от ползвателите или обитателите на ЕС, нотариалния акт, съответно друг адекватен документ заместващ го, с който да се удостовери кой е собственикът на ЕС. Информацията е необходима и за попълване на книгата на собствениците.

Само за яснота на четящите тази тема - lakavitsa, домоуправителю на ЕС-сти, разпростирай се в "границите на твоя гьол" съгласно уредбата на правата и задълженията подробно разписана в разпоредбите на ЗУЕС. Горната извадка е твоята кратка визитка на участник в правния форум Lex.bg.

Мъдрият народ е казал: "Всяка жаба да си знае гьола и мястото в него".

Я по-кротко. 8) Влизайки в този форум, така наречените от мен всезнайковци следва да се съобразяват с ОУ на Lex.bg. Това не им е форум във формат БГ мама, или друг вид социална мрежа, където свободата на изказваните мнения (по отношение тяхното съдържание) е практически неограничена.
Бъди разумен и не си позволявай да даваш оценки на участници, чието ниво на правни познания е далеч, далеч над твоето, търговецо lakavitsa!

П.П. Ужасно наложително е да се спазва хигиената в този форум!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Ное 2018, 22:26

Потребителят Мелли е ужасно мъдър и полезен участник във форума. Действащ адвокат е - дама е - най-малкото.
Търсете си след 30-40 години адвокати. Ние изчезваме като раса. Ще има само монополи и другото което се римува на думата.

Да не се закача Мелли, едвам се навива да Ви съветва.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Собственост на етаж и ползването му.

Мнениеот lakavitsa » 26 Ное 2018, 11:44

Аз, за разлика от много четящи, в този сайт, изпитвам уважение към професията адвокат, вкл. и към Мелли, дамата, чието мнение, се чете от много други, сигурно и в други полезни за българското общество сайтове. Нали това е главното предназначение на това електронно издание, освен другото. Право, обаче, да споделят мнение, спазвайки ОУ на изданието, имат и други интересуващи се от различни теми, с разнообразна инфо, форум, реклами и какво ли не интересно...Преди около десетилетие бях, по всички правила, Предс. на УС на сдружение на..., с мандат, от полза за ползватели, собственици, живущи и пр. Преди още 1-2 десетилетия си изяждах/изпивах/ изконсумирвах и млякото в детската градина, старателно, за моя радост и тази на родителите ми. Считам, че адвокатите не са на изчезване. Не знам защо сте останали с такова впечатление, ivan_lawyer.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron