Страница 1 от 1

Подялба на наследствен имот

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2009, 17:09
от cyfka
Здравейте!
Имам следния проблем. След смъртта на дядо ми, неговото жилище се наследява от чичо ми (50%), мен, сестра ми и майка ми. Чичо ми няма друго жилище, а ние с майка ми и сестра ми искаме да го продадем, понеже той леко се понастани и отправя заплахи към нас. Как можем да процедираме? Колко долу горе грубо излиза едно дело и колко време се точи?
Благодаря ви предварително!

Re: Подялба на наследствен имот

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2009, 17:42
от Melly
:roll: ГПК не ми дава отговор на въпроса Ви.
Според зависи... :?

Re: Подялба на наследствен имот

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2009, 17:59
от simted
Отговор на тези въпроси ви дава закона за собствеността чл.33 и следващи. Искът за делба трябва да се заведе пред районния съд по местонахождение на недвиж.имот. От това зависи и хонорара на адвоката. Държ. такса не е проблем.Делата за делба по принцип се проточват доста във времето т. като преминават дъд две фази - справка ГПК глава Двадесет и втора.

Re: Подялба на наследствен имот

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2009, 18:04
от Melly
simted написа:Делата за делба по принцип се проточват доста във времето т. като преминават дъд две фази - справка ГПК глава Двадесет и втора.


Ахааааа, значи опряхме в ГПК-то. :D

Re: Подялба на наследствен имот

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2009, 18:10
от simted
Извинявам се за грешката - глава 29 ГПК. Щом се отнася до делба няма как да не се стигне до прилагане на ГПК. Но доколкото аз подразбирам майката и двете дъщери искат да продадат своя дял на трето лице, а до това няма как да се стигне ако не са изпълнени условията на чл.33 ЗС. Задължително трябва да имат предложение до другия съсобственик - най-добре с нот.покана. Делбата може да премине в по благоприятния си вариант- доброволна и по-сложния съдебна.