начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проблем при продажбата на имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблем при продажбата на имот

Мнениеот lady_79 » 25 Юли 2017, 20:06

Здравейте,
Имам сериозен проблем при продажбата на имот /или поне според мен е сериозен/
Продавам селска къща - голяма с много голям двор, но за съжаление в не особено привлекателно вече село- Поради тази причина цената там на имотите доста спадна. От агенция се свързаха с мен /нямам договор с агенцията, видяли са снимките в интернет/, че искат да видят къщата. Дойдоха с англичани, които веднага я харесаха и пожелаха да я купят. Час по-късно ни дадоха капаро 1000лв
Дотук ок
Проблемът е в следното - от агенцията са се излакомили много здраво и са казали на англичаните двойна сума - в случая - вместо 20, 40 хиляди. Англичанинът обаче държи сделката да се състои на реалните пари, които плаща - т.е. 40хил. съответно агента иска да му дам на ръка, без документ - само подписана ръчно бележка, че е взел от мен 20хил и това е - според него чиста работа. Аз не съм съгласна - искам фактура или да сключим договор за тези пари - той категорично отказва... и не знам какво да правя..
lady_79
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Юли 2017, 19:58

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот telman » 25 Юли 2017, 20:24

Не се разбира нещо - Вие продавате имот, а сделката ще се изповяда на 40 х.

Какви разписки ще давате и за какво.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот lady_79 » 25 Юли 2017, 21:17

Аз продавам имот да - за 20хил.
Агенция е видяла и е предложила имота на англичани за 40 хил без мое знание
Дойдоха, харесаха, капарираха веднага и ни дадоха капаро 1000лв
Дават ни изключително голям “зор“ да си изнесем нещата за 10 дни и да прехвърлим къщата много спешно, клиента много бързал...
Сега разбирам обаче, че сделката пред нотариуса ще бъде за 40хил, а не за 20хил, както аз съм обявила, тъй като англичанина иска да се впише сумата, която реално ще плати. Съответно тези 40хил ще влязат в моята сметка, а брокера си иска половината пари. Питам го, дай ми документ по който да ти ги преведа - фактура - не иска, да сключим договор, тъй като нямаме - пак не иска. Иска да ги изтегля веднага, като влязат в сметката ми и да му ги дам на ръка - нещо, което на мен поне не ми се струва нормално...
lady_79
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Юли 2017, 19:58

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот telman » 25 Юли 2017, 21:34

Еми как така - подарявате си 20 х.
Ваша работа.
Много алчна работа наистина - комисионна 200 %. Не знам.

Даже трябва да има основание за плащането на тези пари - защото са много и не може в брой да са дадени.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот lady_79 » 26 Юли 2017, 08:37

Ами точно това е проблема - той смята, че щом съм поискала 20хил, а е продадена за 40 тези 20 са си негови.
Казвам му ок, но на какво основание да ти ги дам - за банков превод - ми трябва фактура, за в брой - договор - дай да сключим и направо при изповядването на сделката пред нотариуса ще заверим и договора - но той отказва.. Иска ги кеш и без документ, вика ми - не всичко в живота е законно, ти защо пък толкова държиш на документите - ако искаш посъветвай се с моя адвокат, той ще ти обясни, че няма никакъв проблем.. А аз ходих при адвокат, говорих и с нотариуса, говорих дори с инспектор от НАП - всички са на мнение, че тези 40хил са си мои - това, че той е продал къщата за повече от обявената от мен сума - значело, че е добър брокер и си е свършил добре работата и му дължа комисион върху 40, а не върху 20 хил, но не и да му дължа 20 хил и то пък без документ. Не знам как ще се оправя с него - сделката е утре..
lady_79
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Юли 2017, 19:58

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот ivanov_p » 26 Юли 2017, 11:23

Ако утре сделката се развали кой ще връща тези 40 хил., съответно част от тях?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот lady_79 » 26 Юли 2017, 12:11

ivanov_p написа:Ако утре сделката се развали кой ще връща тези 40 хил., съответно част от тях?


Това не го разбрах..
Доколкото знам, купувача първо превежда парите и като влязат в сметката ми, отиваме при нотариус и показваме платежното.
Още 1 въпрос - ако в рамките на 1 година съм продала друг наследствен имот, дължа ли данък върху парите, които получа от този?
lady_79
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Юли 2017, 19:58

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот telman » 26 Юли 2017, 16:40

Изобщо не дължите пари на посредника, но Ваша работа.

Като че ли дължите данък, защото имаше такава наредба.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Проблем при продажбата на имот

Мнениеот borovinka » 26 Юли 2017, 17:45

На брокера не дължите никакви пари, дори и комисионна.

Ако сделката се състои, всичко платено като цена на имота от страна на купувача си е ваша собственост и няма основание, въз основа на което да дължите част от тази цена на трето лице - брокера.

Мисля си обаче, че брокерите ще дадат на англичаните информация, че вие сте се отказала от продажбата и те няма да купят имота ви, респ. няма да се стигне до ходене на нотариус.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron