начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Ужасяваща некомпетентност от брокер

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот rezuz » 01 Май 2016, 21:27

Честит Великден !

Купувам имот и имам договор с посредническа агенция за 3% комисион. Да, но брокерът се оказа некомпетентен и не си изпълнява добре или изобщо не изпълнява свои задължения по договора си.

Смятам да му преведа по-нисък комисион заради грешките. Какви са шансовете ми да не ми заведе дело за това ?
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот bird_of_paradise » 01 Май 2016, 22:04

Трябва да се четат клаузите на самия договор, който сте сключил с АНИ, но ако са ви намерели имот, който сте се съгласил да купите- шансът да не ви осъдят при частично изпълнение на задължението ви за плащане на договорената сума граничи с нула.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Май 2016, 00:09

Има дислексия лека - но колежката е права.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Май 2016, 00:11

Сега видях, че дислексията е у мен. Точно така-платете навреме.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот rezuz » 02 Май 2016, 08:39

Благодаря за отговорите, но нали един договор не касае само плащане, а касае преди това извършване на определени услуги. Тъй като тези услуги не са извършени или са извършени некачествено, то логично е да се плати съответното.
Ще уточня, че брокерът продава жилището от 6 месеца и не си е направил труд през това време да проучи документите.
Ще започна с това, че платих капаро на собств. и трябваше да има сделка на 11.04. според документа. Оказа се, обаче, че имота не фигурирал в кадастъра и сделката не се състоя.
Сключихме предв.договор на 9.04. с 10% платена вноска, за да продължим. Все още нямаме сделка към момента, въпреки молбата ми да се вадят ускорени документи.
Брокерът не можа да се справи с документа от кадастъра и АЗ издействах този документ, за да се издаде схемата от кадастъра. И досега нямаше да има такъв документ от брокера, защото той тръгна в съвсем грешна посока относно кадастъра с архитект, а не с лицензиран геодезист.
Брокерът ни подведе и премълча важни факти относно фактическото състояние на имота, а именно:
1. Покривът течеше, а имота е на последен етаж. Той твърдеше на огледа, че НЕ тече. Отказа да се качи с нас на огледа на тавана.
2. При ремонт вътре в имота се оказа, че целият водопровод на съседния апартамент е вързан на нашия водомер ! Това също не ни беше казано от брокера.

Има и ред други грешки, но тези са най-съществените. Не е възможно за зле свършената работа този "специалист" да вземе 1600 лева просто ей така. Хората работят здраво за тези пари по 2-3 месеца.
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот rezuz » 02 Май 2016, 08:47

bird_of_paradise написа:Трябва да се четат клаузите на самия договор, който сте сключил с АНИ, но ако са ви намерели имот, който сте се съгласил да купите- шансът да не ви осъдят при частично изпълнение на задължението ви за плащане на договорената сума граничи с нула.


Не са ми намерили те имота според договора, а аз се свързах с брокера по повод негова реклама на имота в интернет.
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот rezuz » 02 Май 2016, 09:24

ivan_lawyer написа:Сега видях, че дислексията е у мен. Точно така-платете навреме.


Ще платя навреме, но не пълния комисион.
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот ivanov_p » 02 Май 2016, 10:10

Зависи от договора, все пак сте го подписали след като сте се свързали с тях. Най-добре да искате намаляването на комисионната от АНИ, като изложите аргументите си, а ако не ги приемат ги изпратете нотариаално или по друг начин.
Тези дела не са от лесните за АНИ, слушал съм 2-3 в съда преди мои и общо взето бяха едни митинги от свидетели и документи.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Май 2016, 11:55

Вие не казахте всички подробности.
Така изложено имате основания за спор.
Какви са обаче клаузите накарая на договора - пред съд ли сте уговорили споровете.

Сега можете да направите някакво споразумение, тук дипломацията ще свърши работа. Просто да редуцирате сумата.

Но - ако не платите - ще направят съд.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот rezuz » 02 Май 2016, 17:25

Благодаря за отговорите. Твърдо решена съм да платя по-малко, около 70-80% от целия комисион. На толкова оценявам свършеното от него.
По една случайност съм оценител на имоти, работила съм в този бранш и съм наясно с документи, договори и наистина добре свършена работа.
Имам свидетели за казаното от мен тук.
Ще се опитам дипломатично, но не вярвам да свърши работа, защото брокерът е доста нагъл.

Още веднъж благодаря !
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот bird_of_paradise » 03 Май 2016, 07:31

ivan_lawyer написа:Вие не казахте всички подробности.

И, какво като ги каза? Пак не се променя съществено ситуацията, защото задължение на продавача е да представи изискуемите документи, а не на посредника.
Теч от покрива?- когато са били на оглед не е имало теч, нито следи от такъв, нали :).
Проблем с водоползване и отчитане? - ай, упрекни посредника за този факт.
Тези обструкции ( недостатъци) се договорят в сключения от вас ПД с продавача. Даже няма да питам дали е изготвен от вашия юрист или сте ползвали някаква типова сламка на "брокера"..., защото с голяма доза вероятност ще позная отговора.

Както казах и в началото- ще се чете договора за посредничество от специалист ( и моля, не просто юрист на нечия трета страна, а вашия личен), после ще се търси линията на защита ( дипломацията също върши работа), но имам доста резерви, че ще изскочи заек. Заради мисленето отпосле! Когато се сключва един такъв договор никой не се интересува, че не разполага с необходимите знания, за да си защити интереса, а когато интереса надделява... от сто реки вода да носиш, не си ли го договорил формално- зайци при неизпълнението няма.

Случилото се отново подсеща, че е крайно наложително да има правна регулация за дейността на това съсловие, но удобството от това статукво ( един представител на две страни с противоречиви интереси? !? хехе...) е непоклатимо.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот ivan_lawyer » 03 Май 2016, 08:04

Да ги привлече в битка, стара военна тактика, излъжи врага да те нападне, после по всяко време може да оплати остатъка.
Но трябва да се следят показателите на движение на процеса - един вид не е аматьорска работа.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот rezuz » 03 Май 2016, 08:33

bird_of_paradise написа:
ivan_lawyer написа:Вие не казахте всички подробности.

И, какво като ги каза? Пак не се променя съществено ситуацията, защото задължение на продавача е да представи изискуемите документи, а не на посредника.
Теч от покрива?- когато са били на оглед не е имало теч, нито следи от такъв, нали :).
Проблем с водоползване и отчитане? - ай, упрекни посредника за този факт.
Тези обструкции ( недостатъци) се договорят в сключения от вас ПД с продавача. Даже няма да питам дали е изготвен от вашия юрист или сте ползвали някаква типова сламка на "брокера"..., защото с голяма доза вероятност ще позная отговора.

Както казах и в началото- ще се чете договора за посредничество от специалист ( и моля, не просто юрист на нечия трета страна, а вашия личен), после ще се търси линията на защита ( дипломацията също върши работа), но имам доста резерви, че ще изскочи заек. Заради мисленето отпосле! Когато се сключва един такъв договор никой не се интересува, че не разполага с необходимите знания, за да си защити интереса, а когато интереса надделява... от сто реки вода да носиш, не си ли го договорил формално- зайци при неизпълнението няма.

Случилото се отново подсеща, че е крайно наложително да има правна регулация за дейността на това съсловие, но удобството от това статукво ( един представител на две страни с противоречиви интереси? !? хехе...) е непоклатимо.


Благодаря за коментара.
1. Аз имам работа с посредника, а не с продавача, затова посредникът носи отговорност, че не е уредил документите /в посредническия договор го пише изрично - че посредникът трябва да съдейства за документите по сделката/. Още повече разбирам, че продавача си няма и понятие от вадене на документите. Т.е. каквото му казва посредникът, това прави.
2. Теч от покрива още на първия оглед имаше, защото валеше силен дъжд. На тавана в апартамента имаше огромни жълти петна, като попитахме от течове ли са, и има ли и сега теч от покрива - брокера отговори, че НЯМА теч. След което ние поискахме да се качим на тавана да огледаме и той отказа да ни придружи. Качихме се веднага без него /но с трети човек/ и видяхме, че вали като из ведро вътре в тавана.
3. Всичко, което брокера ни казва относно имота, трябва да е споделено на него от продавача. Не ни вълнува дали и защо продавача не е казал на брокера факти относно имота. Ние имаме работа с посредника и би трябвало да му вярваме.
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот bird_of_paradise » 03 Май 2016, 09:18

:) "съдействие" не е тъждествено със "снабдяване" :wink: . Нейсе.
rezuz написа:2. Теч от покрива още на първия оглед имаше, защото валеше силен дъжд. На тавана в апартамента имаше огромни жълти петна, като попитахме от течове ли са, и има ли и сега теч от покрива - брокера отговори, че НЯМА теч. След което ние поискахме да се качим на тавана да огледаме и той отказа да ни придружи. Качихме се веднага без него /но с трети човек/ и видяхме, че вали като из ведро вътре в тавана.

Чудесно... това предполагам ще го потвърди и третия човек, което и с оглед подписаният от вас ПД ще докаже, че сте изявили желание да купите този точно имот, на тази точно цена с тези точно недостатъци. Дори да не водите свидетеля, в протокола за оглед не сте отразили нищо, което да индикира, че не сте съгласна с вида на имота. А имате последващ ПД, който ангажира само продавача.

По т.3- така би трябвало да е в една нормална държава, но добре дошла в реалността. И не толкова държава, географията е несъществена, а при едни нормални, коректни, човешки и професионални отношения. От личен опит установявате, че такива в това съсловие тук трудно ще намерите.

Всъщност няма значение, ако постигнете нещо по пътя на преговорите- ок., но в зала не мога да се ангажирам с успех въпреки евентуалните еквилибристики.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Ужасяваща некомпетентност от брокер

Мнениеот ivan_lawyer » 03 Май 2016, 10:26

Да им направи един горещ скандал - веднага ще омекнат. Ама не знам как ще се справи. Но просто наистина има вина на посредника, ама както и да е. Сега другото е - да си гледат работата и в съда.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron