начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Доказателство за неиздаване в срок на НП

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот stoyan_jj » 30 Юли 2016, 23:28

Здравейте,
Бих искал да получа мнението на уважаемата аудитория относно евентуално обжалване на НП в Административен съд. Накратко, въпросът ми е дали след като съм входирал в КАТ писмо, с дата превишаваща 6 /шест/ месечния срок за издаване на НП, в което ги уведомявам, че срокът за издаване на НП е изтекъл, и в което си искам отнетия контролен талон, е достатъчно доказателство за да се позова на чл.34 ал.3 от ЗАНН.
Ето и текста на писмото:

ДО
НАЧАЛНИКА НА
СЕКТОР „ПЪТНА ПОЛИЦИЯ – КАТ”
БУРГАС


Относно: АУАН № 593449/02.07.2015 г.



Господин Началник,

На 02 юли 2015 г. ми беше съставен АУАН № 593449. Тъй като на 02.01.2016 г. изтече 6 /шест/ месечния срок според чл.34 ал.3 от ЗАНН,
в който трябваше да бъде изготвено и да ми бъде връчено НП, Ви моля да разпоредите да ми бъде върнат контролния талон, който ми бе отнет при съставянето на акта.
Прилагам копие от АУАН № 593449, на което е видно, че последната заверка е валидна до 10.01.2016 г.


05 януари 2016 г. С уважение:
Бургас
stoyan_jj
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Юли 2016, 20:20

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2016, 01:40

Здравей. Тази вечер ми е малко ... приповдигнато (в този форум), затова ето едно мнение без правна стойност.
На за к'во ти е този талон. Както каза един колега, в друга подобна тема - "Взели ти една хартийка и ти дали друга." Няма НП, няма санкция - карай си така. Какво ти пречи? АУАН замества талона.

PS. Когато си подменях българското СУМПС за британско - ми хартиса талона. Мога да ти го дам. :D
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот stoyan_jj » 31 Юли 2016, 12:47

Благодаря за идеята! В тази връзка и СУМПС не ми трябва, нали не то управлява? В крайна сметка СУМПС го изисква държавата в лицето на служителите си, които се хранят от това. Друг въпрос е, че държавата се е обезсмислила.
stoyan_jj
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Юли 2016, 20:20

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2016, 13:51

stoyan_jj написа:Благодаря за идеята! В тази връзка и СУМПС не ми трябва, нали не то управлява? В крайна сметка СУМПС го изисква държавата в лицето на служителите си, които се хранят от това. Друг въпрос е, че държавата се е обезсмислила.

Амиии ... Това е от държавата. В България - вие сте задължени:
Чл. 100. (1) Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи:
1. свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него;

както и
Чл. 6. Гражданите са длъжни при поискване от компетентните длъжностни лица, определени със закон, да удостоверят своята самоличност.

В нормалните държави не е точно така - при нужда от доказване на ... нещо, ви се дават 7 дни за представяне на съответния документ.
На Вас трябва или да ви удължат срока на АУАН, защото
Чл. 157.(6) При съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му.
(8) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.

или да ви върнат талона и да прекратят всичко, защото нарушават цитирания от вас член.

Ps. Този въпрос е коментиран още преди много време - viewtopic.php?t=46076
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот kpts_ » 31 Юли 2016, 14:02

Ше ни осветлите ли кои са тези "нормални" държави, където например при проверка на пътя полицаите дават седмичен срок на водача да представи документ за самоличност?
А питащият по темата да очаква скоро връчване на НП и тогава ще може да мисли обжалване в РС, не в Административния.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2016, 14:32

kpts_ написа:Ше ни осветлите ли кои са тези "нормални" държави, където например при проверка на пътя полицаите дават седмичен срок на водача да представи документ за самоличност?
А питащият по темата да очаква скоро връчване на НП и тогава ще може да мисли обжалване в РС, не в Административния.

Веднага - във Великобритания нито сте длъжен да си носите СУМПС, нито "документ за самоличност". То по начало и няма лични карти, никой няма.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот stoyan_jj » 31 Юли 2016, 16:18

Възможно е да не е станало ясно, но НП съм го получил и съм го обжалвал вече в РС. Въпросът ми беше дали моето писмо, чийто текст приложих по-горе е достатъчно доказателство за неиздаването в срок на НП. Явно на съдията в РС не е било длстатъчно, но така или иначе писмото ми с дата три дни след изтичане на срока за издаване на НП е неоспорим факт.
stoyan_jj
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Юли 2016, 20:20

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот kpts_ » 31 Юли 2016, 18:22

stoyan_jj написа:Възможно е да не е станало ясно, но НП съм го получил и съм го обжалвал вече в РС. Въпросът ми беше дали моето писмо, чийто текст приложих по-горе е достатъчно доказателство за неиздаването в срок на НП. Явно на съдията в РС не е било длстатъчно, но така или иначе писмото ми с дата три дни след изтичане на срока за издаване на НП е неоспорим факт.

Това НП няма ли си дата на издаване :?:
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот stoyan_jj » 31 Юли 2016, 18:54

Има си. Точно там е тънкият момент.След 5 - 6 заверки върху акта, последната на 05.01.16 г. /т.е три дни след изтичане на срока за изд. на НП/ и валидна до 10.01.16 г., на 11.01.16 г., ми предлагат НП с дата 23.11.15 г.
stoyan_jj
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Юли 2016, 20:20

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2016, 23:24

stoyan_jj написа:Има си. Точно там е тънкият момент.След 5 - 6 заверки върху акта, последната на 05.01.16 г. /т.е три дни след изтичане на срока за изд. на НП/ и валидна до 10.01.16 г., на 11.01.16 г., ми предлагат НП с дата 23.11.15 г.

Е, какво се чудиш - нормалния асинхрон. Един ти е удължавал срока на АУАН, а друг вече ти е бил написал НП.
Не ти го предлагат, връчват ти го. За теб е важна датата на връчване - от тогава тече срока за обжалване.
Ти сега следи развитието по делото - за да няма неприсъствено решение
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот stoyan_jj » 01 Авг 2016, 01:18

jhoro написа:
stoyan_jj написа:Има си. Точно там е тънкият момент.След 5 - 6 заверки върху акта, последната на 05.01.16 г. /т.е три дни след изтичане на срока за изд. на НП/ и валидна до 10.01.16 г., на 11.01.16 г., ми предлагат НП с дата 23.11.15 г.

Е, какво се чудиш - нормалния асинхрон. Един ти е удължавал срока на АУАН, а друг вече ти е бил написал НП.
Не ти го предлагат, връчват ти го. За теб е важна датата на връчване - от тогава тече срока за обжалване.
Ти сега следи развитието по делото - за да няма неприсъствено решение


Делото е приключило на първа инстанция - РС, с потвърждаване на НП. Въпросът ми беше има ли смисъл да обжалвам в АС? Според мен писмото ми до началника на кат доказва, че три дни след изтичане на шестмесечния срок за издаване на НП, все още няма издадено такова, защото ако имаше каква е била причината да не ми го връчат слд като съм им бил на крака в тяхното деловодство?

ПП Съгласен връчват, не предлагат.
stoyan_jj
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Юли 2016, 20:20

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот jhoro » 01 Авг 2016, 02:08

stoyan_jj написа:Делото е приключило на първа инстанция - РС, с потвърждаване на НП. Въпросът ми беше има ли смисъл да обжалвам в АС? Според мен писмото ми до началника на кат доказва, че три дни след изтичане на шестмесечния срок за издаване на НП, все още няма издадено такова, защото ако имаше каква е била причината да не ми го връчат слд като съм им бил на крака в тяхното деловодство?

ПП Съгласен връчват, не предлагат.


Доказва ... само, че няма връчено такова НП. Едва ли са го издали със задна дата. Даже да е така - 100% в деловодството всичко е оправено и заведено.
Не виждам смисъл от обжалване - и не толкова заради таксите (делото в РС е било без такси, обжалването не е). Документално те са изрядни.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот stoyan_jj » 03 Авг 2016, 18:31

Ако имахме нормален съд, щеше да бъде достатъчно обстоятелството, че дори след изтичане на срока за издаване на НП, въпреки, че съм им "под ръка" никой не прави опит да ми връчи каквото и да е /не заради друго, а зради факта, че все още това НП не съществува/, а това е така защото държавните служители са абсолютно арогантни и безхаберни. "Изрядността" им ми е ясно как я постигат - в деловодната книга умишлено оставят празни редове, за да могат да спазят сроковете,. независимо че са изтекли. Един истински съдия би присъдил в моя полза, само че де го това чудо на природата?
stoyan_jj
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 30 Юли 2016, 20:20

Re: Доказателство за неиздаване в срок на НП

Мнениеот kpts_ » 03 Авг 2016, 21:03

Вече сам отговорихте на въпроса, зададен в началото.
Като не вярвате на съда, не обжалвайте!
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron