начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Мълчалив отказ по ЗДОИ

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мълчалив отказ по ЗДОИ

Мнениеот nedkost1 » 30 Юни 2016, 15:19

Здравейте,
Казусът е следният:
Подадох искане за информация относно план-схемите за ВИК, електроснабдяване и пътна мрежа за един квартал в моето село. Съгласно разпоредбите на ЗТСУ (отм) и ЗУТ подробните устройствени планове трябва да се придружават от тези схеми.
Отговор от кмета на общината не получих и заведох дело за мълчалив отказ по ЗДОИ.
На 28.06 адм. съд излезе с определение, че оставя жалбата ми без разглеждане защото исканата информация не била обществена и имало друг ред на достъп до нея, а именно чрез административна услуга.

Вярно е, че наистина мой имот се намира във въпросния квартал и че мога да ползвам административни услуги касаещи моя имот, но по този ред, като лице нямащо правно основание никой няма да ми даде информация за целия квартал и намиращите се в него инфраструктурни обекти.
На 01.06 имаше насрочено дело. Съдията виждайки, че имам вече спечелено дело срещу мълчалив отказ (по ЗУТ) е решила, че исканата информация е във връзка с това дело направо ми предложи да прекратим делото. Аз обаче на заседанието изрично казах, че двете неща нямат нищо общо. Не съм и посочвал, а и не съм длъжен да казвам за какво ми е исканата информация.

Въпросът ми е - в правомощията на съдията ли е да определя дали дадена информация е обществена или това е задължение на органа към когото е отправено искането за достъп до информация?
Не е ли задължение на общината да прецени каква е исканата информация и ако реши да не я предостави да се мотивира, че тя не е обществена?
Може ли съдия да изпълнява функциите и на общински администратор, като пише мотиви като за мотивиран отказ?
Има ли смисъл да обжалвам определението?
nedkost1
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 18 Фев 2016, 13:10

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron