начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот fking » 07 Сеп 2013, 15:09

По закон давността им се води 1 година нали така?
Обаче като отидох в КАТ, 1 година и 9 месеца след заснемането ми с превишена скорост, ми казаха, че има закон на КАТ който не им дава да премахват каквито и да е фишове ако не са минали поне 2 години.

Ок изчаках 3 месеца, отивам пак, и ми заявяват че вече давността е 3 години (ефектино от преди 1 месец някъде, вярно ли е?)
Говорих и с началника, той пък заяви, че давността си е 3 години за всичко още от 1969г и няма такова нещо като по-малка давност за електронни фишове?

Вече имам чувството, че всеки си приказва каквото си иска. :)

Е каква е реалността?
fking
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 00:56

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 07 Сеп 2013, 19:16

Въпросният електронен фиш връчен ли е?
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот thebeast » 07 Сеп 2013, 20:42

Закон за административните нарушения и наказания
.................................................................
Чл. 59. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) Наказателното постановление и електронният фиш подлежат на обжалване пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението, а за нарушенията, извършени в чужбина - пред Софийския районен съд.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) Нарушителят и поискалият обезщетение могат да обжалват постановлението в седемдневен срок от връчването му, а прокурорът може да подаде протест срещу него в двуседмичен срок от издаването му. Електронният фиш подлежи на обжалване в определения в Закона за движението по пътищата срок.
....................................................................
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот nikolov__ » 08 Сеп 2013, 17:04

Горе с тъмен шрифт е написано каква е.
Принципно след 2 години КАТ не ги търсят (дори трябва да са изчистени от системата им), но де факто има огромно значение точно кой служител е на смяна, когато си на гишето.
Личен опит - отивам да си прибера талона след 2,5 години
и на гише 1 ми казват да мина през банката за да си платя
НП, а на гише 3 си ми връщат талона с усмивка. ;-)
errare humanum est
Аватар
nikolov__
Младши потребител
 
Мнения: 50
Регистриран на: 11 Авг 2013, 16:29

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 08 Сеп 2013, 22:23

nikolov__ написа:Горе с тъмен шрифт е написано каква е
Давност има, когато има начална дата... при електронния фиш коя е тази дата ?
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот fking » 09 Сеп 2013, 11:00

Благодаря!
В този случай има още 2 особености.

Този електронен фиш (снимка за каране в превишена скорост) не е връчен срещу подпис а е оставен до пощенските кутии. (Може да се е подписал някой от входа, незнам) Реално, по случайност знам, че го имам.
Също на снимката не се вижда кой кара, не съм викан да се разпознавам.
Т.е.

1. Не е връчен
2. Не е ясно кой кара
3. Минали са над 2 години от ЗАСНЕМАНЕТО (защото дата на връчване нямаме)

И въпреки това лелката в КАТ Плевен и дори началника там, упорито си искат парите и отказват да ми подновят книжката докато не си ги вземат.

Когато ги питах защо не спазват законите, те казаха, че те смятат че ги спазват, така процедират, и ако аз не съм съгласен да си заведа дело и съда да реши.....

Нормално ли е това? :(
fking
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 00:56

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 09 Сеп 2013, 15:21

ЕФНГсе връчва с обратна разписка по закон, няма ли редовно връчване, не тече срок за давност и обжалване...
По т.2 - не е важно кой кара, а на кой се води колата, а пък собственика има интерес да посочи надлежно лицето, което е карало или глобата ще си е за него...
Докато фиша не влезне в сила, не могат да ти търсят парите по него- иди и им се скарай без задръжки и мекушавост... или заведи дело за отказа да ти подновят СУМПС... дело за фиша още не можеш да водиш, очевидно...
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот fking » 09 Сеп 2013, 15:33

Как мога да докажа, че не е влясъл в сила? Т.е. как да им изискам да покажат, че нямат обратна разписка?

За да заведа дело за отказ да ми подновят СУМПС, не трябва ли да имам писме отказ? Който те ще откажат да ми дадат...


2 пъти говорих с началника, универсалния отговор е ако не съм ок с нещо да си заведа дело, те така работели...
fking
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 00:56

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 09 Сеп 2013, 15:50

fking написа:Как мога да докажа, че не е влясъл в сила? Т.е. как да им изискам да покажат, че нямат обратна разписка?

За да заведа дело за отказ да ми подновят СУМПС, не трябва ли да имам писме отказ? Който те ще откажат да ми дадат...


2 пъти говорих с началника, универсалния отговор е ако не съм ок с нещо да си заведа дело, те така работели...

Не е твое задължение да доказваш, че не е влязъл в сила...щом не ти е връчен, не е в теб, не знаеш какво пише и т.н.
Има си мълчалив отказ, който няма как да е писмен... предполагам, че си подал заявление за новата книжка и ако е така и не ти бъде издадена в след изтичането на срока, тогава си е мълчалив отказ...и в жалбата до съда посочи и устната си комуникация със съответните служители... лошото е, че това ще отнеме време и книжката ще изтече
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот fking » 09 Сеп 2013, 19:07

Не ми дават да пусна заявление докато не платя фишовете.
На гишето просто ми дават списък с фишовете за плащане и казват като ги платиш тогава ще ти приемем заявлението.
Книжката вече е изтекла.


Просто да напиша жалба в свободен текст описващ случилото се и да е входирам в съда ли?
Мога ли да карам с изтеклката книжка и с входираната жалба?
fking
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 00:56

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 09 Сеп 2013, 19:31

С каквото и да караш освен с валидна книжка е все едно, но защо не опиташ да получиш писмен отговор на отказа за приемане ? Ако ти откажат, опиши ситуацията в жалба до съда... каза списък- това значи ли че имаш и такива, които наистина са за плащане ?
Всъщност те не би трябвало да ти отказват приемането на заявлението, по-скоро могат да не ти дадат новата книжка, ако не си платиш глобите, но те трябва да са реални, а не като електронния фиш...
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот fking » 09 Сеп 2013, 19:37

Да имам 2 за по 20лв на които не е минала давност и съм ги платил, съответно им нося бележките.
За съжаление лелката не я интересува нищо и за всяко нещо по-различно от това което прави постоянно, ме праща при началника на КАТ, а той пък ме праща в съда :)
чудесна система :)


Това дело ще се точи с месеци и ако немога да карам с изтегклата книжка и жалбата легално, става че чрез извиване на ръцете ме принуждават да платя нещо което не трябва...... ?
fking
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 00:56

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 09 Сеп 2013, 20:03

Имаш и други варианти :
1. Настояваш да ти връчат ЕФНГкакто си му е реда, плащаш го, ако само той е пречката според тях и си подаваш документите, след което обжалваш фиша /ако ти се занимава/
2. Някак си се сдобиваш с писмен отказ за приемането на заявлението, след което прилагаш т.1 и след това подаваш жалба срещу отказа...
има и още, но на по-късен етап... :roll:
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот iva_sh » 09 Сеп 2013, 22:06

чл. 189 от ЗДвП не препраща към общите правила на ЗАНН по отношение на издаването на електронни фишове. Затова за тях не важат сроковете по чл. 34 от ЗАНН. В момента те не могат да се считат връчени по реда на чл. 58, ал.2 от ЗАНН, затова скоро с промени на ЗДвП се очаква обявяването да става чрез публична информация на сайта на МВР. Освен това, ако сте получил справка за глобите, в нея вероятно е бил включен и въпросният електронен фиш, за който вие твърдите че не ви е връчван. А ако е влязъл в сила и е изпратен в НАП давностните срокове са тези по ДОПК - поне 5 години. Последното важи за всички глоби.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 09 Сеп 2013, 22:19

iva_sh написа:чл. 189 от ЗДвП не препраща към общите правила на ЗАНН по отношение на издаването на електронни фишове. Затова за тях не важат сроковете по чл. 34 от ЗАНН. В момента те не могат да се считат връчени по реда на чл. 58, ал.2 от ЗАНН, затова скоро с промени на ЗДвП се очаква обявяването да става чрез публична информация на сайта на МВР. Освен това, ако сте получил справка за глобите, в нея вероятно е бил включен и въпросният електронен фиш, за който вие твърдите че не ви е връчван. А ако е влязъл в сила и е изпратен в НАП давностните срокове са тези по ДОПК - поне 5 години. Последното важи за всички глоби.

Бъдеще, минало... дали не е по-добре да обсъждаме настоящата ситуация ? Или нещо евентуално заложено в бъдещето, да е осъществено в миналото и да е елиминирало правото на защита на лицето...

П.П. В ЗДвП изрично се определя начина на връчване на ЕФ...
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот bird_of_paradise » 10 Сеп 2013, 11:30

iva_sh написа:затова скоро с промени на ЗДвП се очаква обявяването да става чрез публична информация на сайта на МВР

Това не може да го бъде- ще фингират връчване с едното публично оповестяване в сайт?!?
Сега прочетох проекта на ЗИД § 20 - надявам се да не мине в НС.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-a
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот fking » 10 Сеп 2013, 15:32

Наистина ви благодаря, но аз съвсем се обърках :(
fking
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 00:56

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот jorko_gt » 10 Сеп 2013, 15:57

Не е толкова объркано... предложих ти варианти за противодействие на практиката на бюрократите, но важното е ти какво искаш като цел...
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот checho_85 » 03 Юни 2015, 19:04

На мен пак не ми стана ясно от кога започва да тече давноста на Електронен Фиш за заснемане на нарушение със стационарна камера - от датата на заснемането или от датата когато съм си го получил на място при кварталния?
checho_85
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Фев 2015, 20:57

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот bobi9 » 04 Юни 2015, 10:27

Смятам,че е аналогично на наказателните постановления. От датата на издаването и ако не е връчен фиша,давността следва да е 2г.,ако не е спирана и прекъсвана или 3г.,ако е спирана и прекъсвана. Ако е връчен фиша,давността е същата,но от датата на връчването.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Следваща

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron