начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Камери КАТ

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Камери КАТ

Мнениеот TheOldMan » 23 Фев 2011, 13:47

rim_konsul написа:НЯМА КАК ДА ВЗЕМАТ НЕЩО ДЕТО НЕ Е В МЕН, карам с КСЕРОКОПИЕ.
Според Чл. 194. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който отнеме чужда движима вещ от владението на другиго без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои, се наказва за кражба с лишаване от свобода до осем години. (текста е ясен, НЕ МОЖЕ ДА ОТНЕМАТЕ ВЕЩИТЕ НА ХОРАТА, камо ли документите. Но в България всичко е възможно - нали?


1. Документа не е ваш - справка закона за личните документи
2. Полицая не ви "присвоява противозаконно" документа - законно е (ЗДвП, ЗМВР), а и го прибира "на отговорно пазене", а не за лична облага.
3. Наличието на СУМПС в касата у дома е точно толкова полезно, колкото пистолет в касата у дома, а вас са са ви срещнали двама с бухалки на улицата. А СУМПС на чиито собственик са отнети всички точки, е полезно точно колкото пистолет без патрони в пълнителя. Като във вица - "Дано си си изпилил мерника, че иначе много боли..."

Смятам да спирам - абсолютната некомпетентност на изказванията вече почва да ме дразни.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Камери КАТ

Мнениеот nikiboy » 23 Фев 2011, 21:01

rim_konsul написа:НЯМА КАК ДА ВЗЕМАТ НЕЩО ДЕТО НЕ Е В МЕН, карам с КСЕРОКОПИЕ.
Според Чл. 194. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който отнеме чужда движима вещ от владението на другиго без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои, се наказва за кражба с лишаване от свобода до осем години.


Абе ти май дори и студент не си.
Заявявам ти го открито - "Остър" си !

Ти май ползваш google с ключови думи и се правиш на УМЕН.
Първо - тоя чл.194 от закон е? От оня в гащите ти ли? Надали, не ти личи да имаш такива неща.
Второ - виж в червеното горе - с намерение противозаконно да я присвои - знаеш какво значи думата "присвоявам" ? Отвори тълковния речник, помисли малко (доколкото ти се отдава) и .....
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Камери КАТ

Мнениеот umnika11 » 23 Фев 2011, 22:11

Не е много по темата, но изглежда има свързани лица и затова ще го публикувам.
Преди време попаднах на следната публикация в нета:

Здравейте, казвам се ...... и имам следният въпрос:
Преди около седмица на вратата се позвъни, и разносвачът от близката пицария ми показа снимка на съдебният призовкар ( ламинирана снимка ) както и ми даде ксерокопие на призовка. Много си притесних, защото преди месец около 23.00 часа излязох на разходка без документи, и минавайки покрай една патрулка полицаите ми поискаха документи, аз съответно нямах и ми казах да чакам на място за изясняване на самоличността ми. Минути след това станах свидетел на нещо, заради което вероятно разносвачът на пици ме призовава. Полицаите спряха един автомобил, от който излезе някакъв мъж (вероятно работи в цирка, защото беше с цветни дрехи и червена топка на носа), който каза "ей, зебри, ето ви едно ксерокопие на книжката ми". Взеха му ксерокопието и по станцията направиха някаква справка. Казаха му, хайде нали си палячо няма да те задържаме, само ще си получиш акт съгласно ЗБЛД и акт съгласно ЗДвП. Той се усмихна под червената топка, чака около минута и каза - айде чао, няма да чакам цял ден, знаете ли колко глупости имам да пиша в нета. Скочи в колата и тръгна, полицаите ми казаха "в колата бързо" и тръгнаха след него. Настигнаха го, спряха го, като той скочи от колата и каза "ето ви още едно ксерокопие зебр...." в момента на казването на последната дума вече червената топка се суркаше по асфалта. Сложиха му белезници и му написаха още един акт съгласно ЗМВР. После го закараха в районното (за моя жалост се возих заедно с г-н Цирка) и там той започна да обяснява, че в задния му джоб имало негова снимка, да я сложили в клетката, а той да си ходил вкъщи да пише в нета. На въпросите отговаряше много странно, без никаква логическа мисъл и смисъл, дори май щяха да викат психиатър. Помня само няколко отговора - професия - ксерокопист, адрес - 6-ти километър, телефон - с шайба, съден - имам невероятен адвокат, всички съжаляват, учите ли - много, 3-ти клас 6 пъти, 4-ти клас 8 пъти. Сега съм пети, ама много трудно - два езика учим, а аз само на български мога да се правя на луд.
Та основният ми въпрос е - Да се явявам ли на призовката, или да си поръчам още една пица Капричоза и да връча ламинирано картонче с надпис "протестирам" ? Дали съдията ще се върже? Ами ако е СЪДИЙКА, направо да й кажа - жените нямат място в законите, там пише само КОЙТО. Няма в женски род.
Сериозно, кажете ми.
umnika11
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Фев 2011, 21:25

Re: Камери КАТ

Мнениеот TheOldMan » 23 Фев 2011, 22:34

И се сещам за Лютия... :) Ех, хубави времена бяха едно време. Дори и спамерите бяха някак си по-... забавни, по-разнообразни, имаше нови неща всеки път. А тук - едно и също, като грамофонна плоча.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Камери КАТ

Мнениеот rim_konsul » 24 Фев 2011, 00:00

Бива да измисляте истории, но те не се връзват с реалността.
ЗЕБРИТЕ са си зебри, какво им е.
ПРЕДСТАВЕТЕ СИ, как не могат да се обосноват с конкретно обвинение по снимките и така започват да правят сериални изпълниния. АМА НЯМА КОЙ ДА ВИ ПОВЯРВА, защото всички знаем, колко сте можещи, знаещи и всичките играете в един и същ ЦИРК. Който няма акъл да си внася за точки и книжки, аз лично не го правя, тъй като съм безработен. Карам си вещта, управлявам си я и за сега ЗЕБРИТЕ СИ си учат правилника на уредбите по пътя, пък са и много знаещи. Пишат си редовно домашните, гледат снимките по килиите, сравняват си членовете след работа на бул." М.ЛИЗАЧКОВА".
Зебра да си това звучи гордо от Веско Маринов, но музиката си е музика. ЗАПОЧНЕТЕ ДА РАБОТИТЕ, а не да се правите на умни по форумите, че ВИ личи.
rim_konsul
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 29 Яну 2011, 04:44

Re: Камери КАТ

Мнениеот mishko1971 » 24 Фев 2011, 12:22

Този форум е като корида за настоящи и бъдещи юристи - обаче реални съвети по конкретни казуси тук, освен - обърнете се към адвокат, май няма :). А ние именно това правим с конкретните си запитвания по нашите си проблемчета. Би трябвало и за нас, и за Вас - адвокатите, това да е като TEASER на нов касов филм, защото е ясно така или иначе, че ще се ползва адвокат за самия процес.

Та все пак - още едно въпросче към другите (неотговорени):
Кога се приема, че при заснемането с камера е установен нарушителят (защото от този момент текат 3те месеца на спящите да реагират с АКТ) - в деня когато собственикът на колата е написал в декларацията кой е шофирал реално, или едва когато те намерят обявения в първата декларация шофьор, и той на свой ред потвърди писмено в нова декларация че е съгласен че той е шофирал.
:)
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Камери КАТ

Мнениеот rim_konsul » 24 Фев 2011, 13:38

Според мен от първото действие в процеса, пише го Дерменджиев.
rim_konsul
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 29 Яну 2011, 04:44

Re: Камери КАТ

Мнениеот rumenin » 24 Фев 2011, 20:06

Давността тече от извършване на нарушението,т.е. от заснемането като се презюмира,че нарушител е собственикът на заснетото МПС,като в негова тежест би било да докаже ,че друго лице е извършило нарушението.
rumenin
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 24 Яну 2011, 12:33

Re: Камери КАТ

Мнениеот rim_konsul » 25 Фев 2011, 02:08

Точно така, благодаря колега- от първото действие, или от момента на заснемане на МПС, ако се съгласите Вие да сте другата срана в процеса. Аз лично не бих се съгласил, дори да съм собственика. Да си доказват, кой е карал - това е тяхно задължение.
rim_konsul
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 29 Яну 2011, 04:44

Re: Камери КАТ

Мнениеот TheOldMan » 25 Фев 2011, 09:59

rim_konsul написа: Аз лично не бих се съгласил, дори да съм собственика. Да си доказват, кой е карал - това е тяхно задължение.

Отново грешка. Подлъгвате и хората, които търсят помощ. Отворете си отново закона:
Чл. 188. Собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Камери КАТ

Мнениеот mishko1971 » 25 Фев 2011, 12:55

Сигурно аз не представям въпросите си ясно, за да не биват разбрани:

Давността при снимане с камера е 1 година за установяване на нарушителя, но и 3 месеца за наказващия орган да предприеме действия ОТ МОМЕНТА на установяването на този нарушител.

Въпросът беше дали тези 3 месеца текат от момента на попълване на декларация от собственика, че е карал друг, или и другият на свой ред трябва да им попълва декларация, когато го намерят по-късно, и оттогава да им текат 3те месеца за реакция.

И ако не намерят другия защото е заминал междувременно в чужбина, на него ли ще пишат автоматично акт и НП или не.

И отново: сега за стари нарушения преди 10 месеца, за които още няма акт, трябва ли да изпращат вече и за тях електронен фиш със снимка, както е по новия закон, тоест можем ли да приемем, че вече не могат да пишат актове и НП, а само фишове, и да възразяваме ако все пак дойдат актове?

Лек ден
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Камери КАТ

Мнениеот rumenin » 25 Фев 2011, 16:25

По първия ти въпрос,щом камерата е заснела номера на твоята кола,приема се че ти си извършил нарушението,така че момента на установяване на извършителя следва да съвпада с момента на извършване на нарушението,от който и започват да текат трите месеца.Според мен подаването от твоя страна на декларация,че ти не си карал не би трябвало да резултира в прекъсване на 3-месечната давност за съставяне на акта
rumenin
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 24 Яну 2011, 12:33

Re: Камери КАТ

Мнениеот noromora » 25 Фев 2011, 18:12

rim_konsul написа:Точно така, благодаря колега- от първото действие, или от момента на заснемане на МПС, ако се съгласите Вие да сте другата срана в процеса. Аз лично не бих се съгласил, дори да съм собственика. Да си доказват, кой е карал - това е тяхно задължение.


Пълни глупости! И мен така като ме снимаха реших да използвам данните на един роднина в Полша и казах- "Ми той е карал, обаче е в Полша в момента" и дадох ксерокопие на книжката му и полицаите казаха- или го доведи лично, или ще го дуеш...и го дуах с НП-то. И на всичкото отгоре ме викнаха в полицията в работно време да си видя грозната черно-бяла снимка.


Между другото кой капацитет е решил да сложи на Малиново ограничение 60, при условие че от години си манавам (минавах) от там със 120-130 без никакви проблеми?
Въобще трябва да се сложи ограничение извънградско от 120 и който си го може да кара с толкова, а страхливците да продължат да се влачат с 90.
Не може бай Иван с Москала и аз с X5-цата да имаме еднакви ограничения :idea:
noromora
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Ное 2010, 18:52

Re: Камери КАТ

Мнениеот rumenin » 25 Фев 2011, 19:12

В тази връзка,de lege ferenda,аз предлагам да се създаде ius possessio ad mercedesum et X5,тоест на колите от луксозен клас да им се даде специален режим на движение и новият закон да е специален по отношение на ЗДвП и за адресатите на закона да не важат правилата за останалите водачи
rumenin
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 24 Яну 2011, 12:33

Re: Камери КАТ

Мнениеот noromora » 25 Фев 2011, 19:56

Айде-айде няма нужда да се подиграваш. От години си карам без да спазвам ниаквки правила, само по собствено усмотрение и нямам проблеми със шофьирането. Не казвам че отнемам предимство или карам нахално към другите, но тези ограничения са идиотски, а на някой светофари можеш спокойно да си завиеш от другата лента без да се редиш на дългата колона.
Не е нормално на пътя София - Варна да караш с 90 все пак (то кой ли кара с толкова де).
noromora
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Ное 2010, 18:52

Re: Камери КАТ

Мнениеот rumenin » 25 Фев 2011, 20:12

Ако наистина караш както казваш-ОК,но нали се досещаш колко 19-20 годишни шофьори карат с 200 и то много често не X5,а голф двойка с МРтройка и нали се досещаш ако се сложи ограничение междуградско да е 120 кви поразии ще станат.Иначе sorry за ебавката-говорех по принцип ,не за тебе лично
rumenin
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 24 Яну 2011, 12:33

Re: Камери КАТ

Мнениеот kuzdov » 25 Фев 2011, 23:02

Това ми звучи познато: http://mazeto.net/index.php?action=dlat ... 6146;image
Без коментар.....
"Quis custodiet ipsos custodes?"
kuzdov
Потребител
 
Мнения: 299
Регистриран на: 19 Ное 2010, 20:47

Re: Камери КАТ

Мнениеот nedospal » 29 Мар 2011, 09:14

Към 29.03.2011 г. камерите на КАТ са абсолютно незаконни и ако обжалвате НП наложено ви въз основа на снимка от такава камера, печелите веднага делото. Има вече и решения на съда, че камерите не са годно доказателство. КАТ ги наслага къде ли не, но забрави да промени нормативната уредба. Карайте си спокойно с над 100 по Цариградско или в бус лентите. :D
nedospal
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 17 Яну 2011, 12:03

Re: Камери КАТ

Мнениеот TheOldMan » 29 Мар 2011, 13:12

Точно камерата преди Орлов мост на Цариградско е единствената която има всички документи, проверки, заверки и т.н., така че моля ви, не давайте непроверени съвети.

От КАТ твърдят, че единствената стационарна камера, която има право в момента да снима, е монтирана на столичния бул. „Цариградско шосе” близо до „Макдоналдс”, защото наскоро е била на ремонт в Австрия и има необходимите сертификати до края на лятото. Проверка на вестника обаче установи, че кутията все още стои празна

Т'ва е след Окръжна болница. Ако ти стиска - пробвай, може още да не са я поставили. Ама ако са - гориш.

Другата камера, която в момента снима нарушители, се намира на кръстовището на Орлов мост в София.
„След месец и няколко дни трябва да бъде тествана от Института по метрология, засега всичко с нея е наред”, обясни вчера шефът на сектор „Видеонаблюдение” към СДВР Иво Писанов.

Не е ясен точния ден, когато изтича "лиценза" й, така че аз бих внимавал поне още 2 месеца...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Предишна

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron