Страница 1 от 1

СЪДЛЪЖНИК ПО ИПОТЕЧЕН КРЕДИТ - КАЗУС

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2007, 16:17
от Slunce1
Привет на всички,

Наскоро се сблъсках с един нов, поне за мен казус:

Става въпрос за статута на съдлъжник по ипотечен жилищен кредит в една от големите банки. Той е положил подписа си като съдлъжник в качеството си на съпруг преди две години, а съпругата е длъжник и изплаща кредита. Преди известно време се промениха обстоятелствата - бракът се разпадна и има в сила бракоразводно решение. Също така бившият вече съпруг след прекратяване на брака продаде своята идеална част от 50% на бившата си съпруга.
При това положение, той повече не желае да бъде третиран от банката като съдлъжник по ипотечния кредит, но от банката не дават какъвто и да е нормален отговор по направените запитвания от него.
Същеврменно бившата съпруга иска да предоговори лихвения процент по кредита и е подала молба за това.
Какво може да направи в този случай съдлъжникът, така че да не бъде третиран вече като такъв и да не фигурира в масивите на банката като съдлъжник, така че да има чисто кредитно досие. И как може да се удостовери в последствие това чисто кредитно досие?

Предварително благодаря за съдействието!

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2007, 16:23
от ralitsarbg
Не е ли правена поправка в Нотариалния акт за учредяване на договорна ипотека върху същия имот след осъществяване на продажбата на едната втора идеална част и да е посочено, че само съпругата е ипотекарен длъжник.

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2007, 16:29
от barri
raifaisen bank,за нея ли става дума, защото те искат такава глупост като съдлъжник

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2007, 16:30
от ralitsarbg
Като се замисля, най-добре е да се обърнете към отдел правен на съответната банка и да искате правно становище по конкретния случай, като представите всички необходими документи, свързани с развода и извършването на покупко-продажбата или към съответния кредитен инспектор (стига да знаете кой е), за да може той да се допита до колегите си...Успех!

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2007, 16:38
от gudio
Трудно ще накарате банката да "изпусне длъжника". Длъжник си остава лицето, а не "ипотекираният имот да е "длъжник"". Имотът е обезпечение, но ако погине или се повреди, банката няма да е луда да съкрати броя на длъжниците, само защото е намалял броят на собствениците на ипотекирания имот.

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2007, 16:49
от atanaspetrovmeister
И как ще се развие казусът- човекът не може да се отърве от съпругата си и след развода ли?Или през време на изплащане на ипотека нямаш право на развод? :cry:

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2007, 20:36
от gudio
Аз обаче това не разбрах - той само на нотариалния акт ли се е подписал или и на договор за банков кредит ?
Щото, ако е само на нотариалния акт - зависи в какво качество - като кредитополучател или само като ипотекарен длъжник ? Ако е второто - той вече не е длъжник изобщо...