начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Противоконституционност на Закона за здравното осигуряване!

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот shveda » 26 Фев 2005, 00:55

На мен ми се струва, че на почти същото обсъждане трябва да сложим и въпроса за социалните осигуровки или поне техния размер.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Justus® » 26 Фев 2005, 03:35

Здравейте,колеги,
Радвам се,че най–накрая,макар и май доста късно,когатовече доста хора изпищяха от т,нар.здравно"осигуряване"изпищяха,се сетихме и ние,юристите да се развълнуваме от тази тема.
Ако трябва да съм честна,всъщност всички тези примери,описани по–горе съм ги мислилаот много дълго време,и понеже имам опит и със сезиране на КС,и с атаки на подобни идиотщини,каквото е "нормативното уреждане"на това животно,дето тука му викат "здравно осигуряване",чисто практически ще ви кажа,че в тази страна(забележете,вече не смея да твърдя,че България е държава),подобни опити са обречени на неуспех,защото изходът е политически предрешен.
За КС–не само,защото освен посочените от закона(виж stavrev (213.137.51.---)
Дата: 23-02-05 22:23 ) субекти,ние,простосмъртните граждани,дето уж сме суверен тук,нямаме възможност да го сезираме,ами и защото и там,както и във ВАС е важно какво диктуват политиците;
Смея да го твърдя абсолютно убедено,защото имах "щастието"(май всъщност нещастието)през 1998г.да предизвикам конституционно дело срещу чл.90а ЗН,като за целта организрах подписка в юридическата общност в София,и под която се подписаха над 100 човека– действащи както адвокати,нотариуси,съдии–изпълнители,съдии от всички нива–от СРС до ВКС вкл.и т.н.
Не искам да ви казвам какви усилия костваше не само подписката,но и следващте действия,и какъв беше резултатът–въпреки,че и в пресата имаше публикации за инициативата,никоя от оторизираните институции дори не благоволи да даде отговор–нито президентът П.Стоянов,нито премиера Костов,нито председателите на ВКС и ВАС.
Чест прави на тогавашния гл.прокурор Татарчев–той единствено обърна внимание,и макар,че се наложи писмено да споря и изнасям едва ли не лекции на ниво 2–3 курс ЮФ на прокурорката от ВКП,на която бе разпределено,след като я смени,действително внесе искане за противоконституционност на чл.90а ЗН.
И познайте какво–въпреки,че само година и половина по–рано КС беше отменил част от този текст с мотиви,абсолютно относими и към останалата(атакувана сега)част,чисто политически КС отхвърли искането(и плю на собствените си по–раншни мотиви),като в почти прав текст каза,че кога,доколко и в какъв обсег ще се зачитат и принципите на правото,и постановките на теорията на правото,и правата на хората,е въпрос на преценка на политиците в НС–с др.думи:този текст е гласуван за наши си хора,и вие не пипайте и не протестирайте много–много.....
Мисля си,че абсолютно същото би се получило и при атака на това,дето сега му викат "здравно осигуряване".
Та те въздигнаха в "публично"вземане осигуровките(т.е.те вече са данък,а не нещо,коетоосигурява реализирането на конституционно право),и то не чрез конституцията,а чрез ЗЗО.
Мисля,че за атака има само един път,защото нито ВАС,нито КС ще посмеят да реагират адекватно(ако се пребори човек с подводните камъни по сезирането им )–масови граждански дела за нарушени различни здравноосигурителни права,които да стигнат до Страсбург.
Аз между другото вече започнах(както вече писах в една друга тема тук) :

Автор: Justus® (---.ntrl.net)
Дата: 19-02-05 16:06

Колеги,не приказки,дискусии и оплаквания,на които "богоизбраните"чиновници въобще не обръщат внимание ,а ЕФЕКТИВНИ ДЕЙСТВИЯ СА НУЖНИ.
А за подобни финансови безобразия вече има и неправителствена организация,за създаването на която вече писах през лятото–Български Финансов Форум – bfo@abv.bg ;
Моят скромен принос към проблема с безобразното обирджийство в здравното осигуряване:

До
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД
ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ

И С К О В А М О Л Б A

От xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Срещу: Национален осигурителен институт
адрес:бул."Ал.Стамболийски"№62–64 ,София

ЦЕНА НА ИСКА:общо xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx лв:
–xxxxxxxxxxxx обезщетение за болки и страдания;
–xxxxxxxxxxxxxxxxx обезщетение за нетрудоспособност;
–xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx обезщетение за унизително отношение;
– xxxxxxxxxxxxxx зак.лихва за авансово внесени здравнoосигурител-ни вноски;

ОСНОВАНИЕ:чл.97(1) ГПК вр.: чл.45 ЗЗДвр.чл.52
КРБ;чл.35т.1,3,6,чл.69ЗЗО;чл.2(1)ЗНЗ и др.


УВАЖАЕМИ Г–ЖО/Г–Н СЪДИЯ,
В края на м.август’2004 г.неколкократно получих силни кръвоизливи в дясното око.По този повод посетих личния си лекар и получих направление за специалист–офталмолог,по чиито предписания започнах лечение.
Въпреки проведеното лечение,през м.октомври ситуацията с повтори,и понеже срокът на дадено-то направление бе изтекъл,офталмологът поиска да представя ново такова за провеждане на допъл-нителни изследвания и ново лечение.Тогава,при случайно сърфиране в интернет,направих справка в сайта на НОИ,и с изненада установих,че,според заложените в него данни,не съм била заплатила здравноосигурителни вноски за м.март,април,май и юни’2004г.,които в действителност съм внесла на 5.05.04г.(т.е.дори авансово за 2 месеца),и като следствие–съм с прекъснати здравнооси-гурителни права.Тъй като в този момент течеше широко отразявана в медиите кампания във връзка със здравното осигуряване,промени в нормативната база и събиране на неиздължени вноски,отдадох това на техническа грешка,допусната следствие претрупаността на служителите в НОИ,която пред-положих,че в рамките на 2–3 седмици ще бъде коригирана.Затова отложих посещението си при ле-каря, като продължих с вече предписаните ми медикаменти.
Три–четири седмици по–късно започнах да получавам болки в дясната част на коремната област,а в началото на м.декември следствие претоварване(тъй като работя като адвокат,и близо 30–40% от дейността ми е свързана с писане на компютър),получих и силни болки със схващане на дясната длан и пръсти.Тъй като явно се налагаше медицинска помощ,отново проверих през интернет здрав-ноосигурителния си статус,и се оказа,че очевидно в НОИ не вършат задълженията си по чл.69 ЗЗО и нищо не е коригирано и променено,и ако потърся лечение,същото ще ми бъде отказано.
Тази моя преценка се потвърди: в първите дни на новата 2005г.паднах много лошо и контузих ля-вата си ръка,на която за минути се появи силен оток,посиня,обездвижи се със силна болка. Допуснах,че най–малкото е спукана костта в китката,и тъй като болката бе нетърпима и нямаше как да от-лагам повече,а и се надявах,че НОИ е извършило административните си задължения,на 4.01.2005г. след обяд потърсих лекарска помощ,като поисках от личния си лекар направления не само за новата контузия,но и за останалите си проблеми.
За съжаление обаче,тъй като предходния ден се бяха получили “актуалните” справки на НОИ до лекарите за предстоящите месеци,в които аз отново фигурирах като неизряден длъжник с пре-къснати осигурителни права,в изпълнение на нарежданията на НОИ,личният ми лекар–д–р Сони Цакова отказа издаването на исканите направления,и ми обясни,че трябва да й представя банково бордеро за платенa “наказателнa”вноска в размер на 3 месечни здравноосигурителни вноски за да възстановя правата си за срок от 3 месеца.Предложих да представя бордерата за внесените от мен в срок вноски като доказателство,че съм изрядна,не дължа нищо и по силата на закона правата ми са непрекъснати,но се оказа,че тя не може да ги приеме,защото това е прерогатив само на НОИ.
С други думи–неизправните длъжници,нуждаещи се от помощ в момента,са по–облагодетелствувани от коректните с години платци,които,след многогодишно заплащане на вноски,без да се налага да ползват услугите по тях,в случай на необходимост в определен период в лошо здравословно състояние, вместо да получат дължимите им и заплатени в аванс от тях грижи,внимание и помощ,са”длъжни”да се “помолят” лично на НОИ да си свърши рабо-тата,като се придвижат до резиденцията на НОИ,да изтърпят прехвърлянето от гише на гише в изпълнение на бюрократичните “изисквания”на административната структура,чието съществуване се оправдава с изграждането на”организация за безпроблемно обслужване” тези граждани и чиято издръжка се осъществява от самите тях,след което да върнат издадените “удостоверения”,че са коректни на лекаря,и едва тогава може би да получат помощ.
Междувременно на следващия ден бях повалена и от изключително тежък грип,с висока темпера-тура,треска и силно възпаление на горните дихателни пътища.
В това състояние,и с контузените ръце,с постоянната болка в корема,с инфекция(както се оказа последствие при извършените изследвания)на дясното око,се наложи на 7.01.2005г.да отида до НОИ, за да доказвам на чиновниците,че съм изряден длъжник и че в това ми качество ми се дължи помощ-та, която съм предплатила и от която имам нужда,и да се моля за разрешението им да бъда обслуже-на от лекар.
Тъй като бях силно възмутена от създадената от месеци по вина на НОИ ситуация,от пропуска се свързах със секретариата на директора на НОИ,и след като накратко обясних проблема,поисках да ме приеме.Бе ми отказано,защото не било приемен ден и бях препратена на друг телефон към замес-тника му.
На телефона на заместника му обаче никой не отговаряше,и бях препратена отново,към телефона на началника на отдел “Жалби”този път,но и там отговор нямаше.
В същия момент чух на съседния телефон как някакъв гражданин(очевидно познат)се свърза без проблем със същия заместник–директор,към който уж бях препратена и аз,и бе поканен да влезе. Останах с впечатлението,че телефоните,на които съм препращана,умишлено не се обслужват,което ме накара да се почувствам силно унижена.
Тъй като ми стана ясно,че “висшата администрация”на издържаната и с мои пари НОИ няма вре-ме и желание да обърне внимание на “простосмъртните”граждани като мен,чинно се наредих на опашката на едно от гишетата,и след отново“кратка схватка”(дори и там!)ми бяха издадени Справка и Удостоверение,валидни за 3 месеца,че съм с непрекъснати здравноосигурителни права,и едва от този момент започнах да получавам нужната ми медицинска помощ.

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖО/ГОСПОДИН СЪДИЯ,
1. Видно от гореизложените факти и обстоятелства и неизвършените в нарушение на чл.69 ЗЗО, вменени в задължение на НОИ действия,по вина на НОИ за периода 1.09.2004–7.01.2005г. бяха нарушени мои конституционно гарантирани права,като бях незаконосъобразно лишена от дължими ми,и в този момент–необходими ми медицински услуги.Такива закъсняло ми бяха пре-доставени едва след 7.01. 2005г.,следствие на което бях принудена да изтърпя без лечение и облек-чение болки и страдания,и следствие на което и заболяванията ми са се задълбочили–и съответно лечението се е удължило и оскъпило.Освен това проблемът с несвоевременното лечение на ръцете ми причини и временна пълна невъзможност да работя от средата на м.декември’2004г. до 4–5 фев-руари т.г.(т.е.повече от месец),а към момента(тъй като все още продължавам лечението и все още имам болки в дясната длан) съм ограничена в натоварването.
2. Освен това бе засегнато и човешкото ми достойнство и се почувствах силно унижена и с уронен престиж не само от невярното ми представяне като некоректен,злоупотребяващ и ощетяващ и лекаря си,и другите коректни пациенти длъжник и пред личния ми лекар и обслужващата го сест-ра,а и пред присъстващите други пациенти,но и от бездушното и високомерно отношение на чиновническия апарат на НОИ.
3. Не на последно място считам и,че съм ощетена материално от факта,че в случай на забавено плащане на някоя здравноосигурителна вноска,НОИ винаги събира от мен и лихва за забавата,и то,както се оказва,видно от справка,изготвена от самия НОИ,в по–голям от дължимото размер
(например:
– за м.декември’2002г– са ми събрани лихва към 30.11.2004г. 3,31лв,а по справка на НОИ се дължат,и то към 15.02.2005г. 2,74 лева;
– за 2003г. към плащането на 30.11.2004г.са ми събрани лихви в размер на 36,79лева,макар,че дори към 15.02.2005г.според НОИ лихвата е в размер само на 28,71 лв;и т.н. ),

а никога до момента не ми е заплащал или компенсирал законна лихва в случаите на аван-сово заплатени от мен такива вноски.

Ето защо предвид гореизложеното и на осн.чл.97(1) ГПК вр. чл.45 ЗЗД вр.чл.52 КРБ; чл.35т.1,3,6,чл.69ЗЗО;чл.2(1)ЗНЗ и др.,Ви моля да ни призовете на съд,и след като бъде установена верността на гореизложеното да осъдите Националния осигурителен институт, адрес:бул."Ал.Стамболийски"№ 62–64 да ми заплати сумите:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
ведно с разноските по настоящия процес,зак.лихва върху всички суми до мо-мента на изпълнението,и всички законови последици.

Представям в копие и моля да бъдат приети и допуснати следните доказателства:




С оглед становището на другата страна ще ангажирам и други писмени и гласни доказателства в съд.заседание.




гр.София,февруари'2005г. с почит:
Justus®
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот ippon » 26 Фев 2005, 20:48

Драги колеги.Законовата уредба на социалното и здравно осигуряване е противоконституционна.Предагам да се съсредоточим върху грубото погазване на принципа :Nemo jure suo uti cogitur! и : е ли е оправдано и необходимо съществуването на конституционен съд,който изпълнява политически поръчки?
ippon
Потребител
 
Мнения: 165
Регистриран на: 28 Авг 2004, 20:54

ПАМ по чл.171, т.5 от ЗДП

Мнениеот Ant » 26 Фев 2005, 22:40

В момента се опитвам да постигна нещо подобно по въпроса с паяците в абсурдно масовата невъзможност да се паркира, поради лошо градоустройство.
При това Общините (Варна, например), събира по 5 лв. от 30-те , които "струва" преместването на неправилно паркирано МПС. Същите, които не могат и не искат да решат проблема. Същите, които ние издържаме.
Когато имам повече време, ще коментирам подробно.
Ant
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Abu Talib » 27 Фев 2005, 11:10

Отдавна пиша по този въпрос, господин Апостолов. този закон е в пълно пхротиворечие не само с Конституцията, но и с международен пакт за Икономически, Социалин и Културни права.Този Пакт предвижда задължение за държавите, а не са отделните граждани.Ако бяхме го приемали на референдум този пакт и пишеше, че сме задължение, няма кака, този ЗЗО е адекватен на пакта. Но е понеже освен това не сме гласували за него нито за пакта, не може никой да ни задължава какво да правим. Я прочети там, където пише, какви суми внасяли..СУМИV Че къде по законите у нас се внасят задължително суми-само по ЗЗД.Този закон го пробутаха сините другари, искат да си правят частна здравна банка...
Abu Talib
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 27 Фев 2005, 18:21

Впечатлен съм!

Нещо повече за този Български финансов форум.Лятото не съм участавал във настоящия форум.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 27 Фев 2005, 18:22

Впечатлен съм!

Нещо повече за този Български финансов форум.Лятото не съм участавал в настоящия форум.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот aia » 27 Фев 2005, 21:28

Здравейте,
Относно новия закон за здравното осигуряване - спор няма. Противоконституционен е. Обаче друг е въпросът какво може да се направи, кой ще сезира КС и какъв ще бъде ефекта от това.
Ето една идея, която може да се приложи на практика.
Според висшите държавни чиновници, здравните осигуровки били публични вземания, приравнени към данъците. Единствената възможност за внасяне на осигуровките е по банков път. Таксата за едно платежно нареждане е минимум 1,50лв. От това излиза, че и банковата такса е публично вземане. А това вече го няма в никакъв закон. Т.е. според мен е възможно да се жали съставения акт на това основание - невъзможност за престиране. По мое мнение съдът или трябва да уважи жалбата, или да разпореди НОИ да обезпечи възможност за плащане на каса. Но и в този случай НОИ не може да претендира за наказателни лихви.
Въпрос на проста аритметика е да се сметне с колко се утежнява бюджета на безработния, на самоосигуряващите се и на малките фирми от безумното условие на НОИ за плащане само и единствено по банков път.Пример : Безработен 6 лв. осигуровки, 1,5лв за банката.
Това е фрапиращ пример за корупция. Надявам се някой да направи нещо по въпроса.
aia
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 27 Фев 2005, 21:08

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Anti_NZOK » 28 Фев 2005, 10:21

Kostova написа:

> В отговор на въпрос подобен на този във форума ниакои беше
> писал,че триабва да се сезират външни организации, за да се
> знае извън България какво става тук.Имало някаква програма по
> интернет която направо изпраща съобшение до медиите в 12
> страни.Ако някои знае нещо нека публикува тук и да работим.Аз
> се занимавам с това вече може би месеж.Свързах се с една
> госпожа от Лондон, само с цел да се даде гласност,иначе знам че
> нищо не мога да постигна сама.Все пак вчера четох че НОИ е
> приел варианта вноските да се плащат разсрочено ,но това не
> решава казуса.Не Ви ли струва много подозрителен факта,че
> господата бързат със събирането на сумите което ме кара да си
> мисля,че или касата е много
> опоскана или знаят,че нещата им не са много вред и затова
> бързат

Аз написах предложението, за което говорите. Програмата се казва /доколкото помня/ News Promoter - може и да е слято - и изпраща дадена новина до над 10 000 медии по света. Една от по-сериозните медии да пише, все е нещо. Необходими са обаче добри познания по чужди езици, за да е грамотно написана новината.
Anti_NZOK
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Абу Талиб » 28 Фев 2005, 11:17

Същото е положението с тези 1,50 при всяко гражданско дело-преводната такса за банката. Не платиш ли, няма справедливост.Оказва се, че в прецеса участник е банката и то неумолим цербер, филтър. Изобщо много станаха противоконституционните закони у нас, както през ония 45 години. Жалкото е, че СДС научи гяволиите на престъпната БКП/БСП и ги прилага за своя облага...Трябва да бъдат изритани от власта, опасни са за народа?!
Абу Талиб
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот лора » 28 Фев 2005, 12:49

Безсмислено е да сезирате КС, защото преди около 2 години даде тълкувание на правото по К на здравно осигуряване във връзка с новите изменения в системата на осигуряването, като определи ,че то било всъщност задължение! Така че е ненужно и загуба на време. Едва ли ще промените мнението му.
Единственият път е сезиране на Европейския съд по правата на човека в Страсбург по текстове от Конвенцията, която стои над Закона -съгласно Конституцията тя е част от вътрешното законодателство и като система представлява Конституция- Международни актове, ратифицирани и обн., - Кодекси- закони и т.н.

[%sig%]
лора
 

Акция против задължителното здравно осигуряване

Мнениеот Парижки Вести » 28 Фев 2005, 19:28

Дами и господа,
Вестник Парижки Вести следи проблема със здравните вноски на българите в чужбина от самото му възникване. Прочетете нашата публикация по този въпрос ето тук

[url]http://www.parisvesti.com/?u_s=3&u_a=154[/url]

а също и коментарите към нея на форума на ide.li

[url]http://www.ide.li/modules.php?name=News&file=article&sid=550[/url]

Подготвили сме онлайн петиция до българските власти, която предлагаме на вашето внимание.

Акция против задължителното здравно осигуряване

До депутатите от Народното Събрание, Президента и Министър-председателя на Република България

Ние, българските граждани, живеещи в чужбина, протестираме срещу задължителното здравно осигуряване по гражданство (а не по местоживеене) и срещу принудителното събиране от НОИ и Агенцията за държавни вземания на здравни осигуровки със задна дата от 2000 до 2005 година.

Ние желаем в България да бъде изградено ефикасно и модерно здравеопазване. Тежкото положение на българската медицина е наша постоянна грижа, защото всеки от нас има роднини, близки и приятели в страната. Ние ги поддържаме финансово, ако им се наложи да се лекуват. Защото въпреки съществуването на здравна каса, лекарствата и здравните услуги в България често са непосилно скъпи за тях.

Но ние сме против принципа, заложен в закона, който задължава всички български граждани да се осигуряват здравно в България, независимо от това дали живеят или не в страната, ползват или не здравни услуги.

Ние плащаме за здравна осигуровка в страната, в която живеем и не е редно да плащаме и в България, защото не ползваме безплатни здравни услуги там и не ощетяваме българската здравноосигурителната система по никакъв начин. Ако се наложи да се лекуваме по спешност в България, здравната осигуровка от чужбина покрива разходите.

Ние сме против установената от НОИ процедура за отказване от здравно осигуряване в България. Сега това трябва да се извършва всяка година чрез лично подавано заявление. Никой от нас няма времето и средствата да пресече континенти и океани, само за да угоди на абсурдната бюрократична система.

Ние настояваме:

* Да бъде коригиран закона за здравното осигуряване като отпадне задължението за здравно осигуряване по гражданство. Здравното осигуряване (ако изобщо е задължително), трябва да е по местоживеене.
* Да бъде обявен мораториум върху събирането на задълженията към здравната каса за българските граждани, които заявят, че са се осигурявали в чужбина. Заявките да се приемат не само писмено и лично, но също по факс, електронна поща и през интернет страницата на НОИ.
* Гражданите, които заявят и докажат документално, че са се осигурявали в чужбина, да не бъдат считани за длъжници на здравната каса със задна дата.
* До влизането в сила на поправките в закона, заявленията за отказване от здравно осигуряване в България да бъдат приемани също по пощата или чрез интернет страницата на НОИ.

Предупреждаваме, че опитите за принудително събиране на здравни осигуровки със задна дата от граждани, които са се осигурявали добросъвестно в чужбина, ще предизвика вълна от правни конфликти между българската държава и нейни граждани живеещи зад граница. Такова развитие на нещата не е желателно и не е полезно за образа на страната в чужбина и ние бихме желали това да се избегне.


Можете да се присъедините към акцията ето тук :
[url]http://www.parisvesti.com/noi[/url]


С уважение,

Редакцията desk@parisvesti.com
Парижки Вести
 

Re: Акция против задължителното здравно осигуряване

Мнениеот elena di4eva » 01 Мар 2005, 02:29

Az ne sum uriest i nisho ne razbiram ot tezi zakoni,no edno sus sigurnost mi e iasno 4e tova e izmama.Az giveia ot 5g.v UK,kudeto si plasham kato pop i osigorovki i kakvo li ne.I kudeto ako ne dai si Boge mi se nalogi,she potursia medisinska pomosh.
Kakvo iskat ot men,kato za poslednite 5g.sum bila obsha 40dni v starnata i da buda 4estana ne mi se idava izobsho.
Bezobrazie i korupsia!Tova e imeto na taka nare4enata Zdravna Kasa
elena di4eva
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Justus® » 01 Мар 2005, 03:38

Колега stavrev,
БФФ е неправителствена организация с цел и предмет на дейност най–общо казано контрол върху обществено кумулирани потоци пари.Идеята(която е на председателя на сдружението) се зароди от безобразията в банковатасфера,но в процеса на създаване на сдружението (с риск да съм нескромна) по мое предложение се оформи по–глобално действие,като аз имах предвид и изходих именно от здравното осигуряване,като е дейността е насочена в 3 посоки:общи дейности,финансов омбудсман и арбитражен съд;
Ако искате повече информация,можете да пишете лично до мен на:
justus@lex.bg,
или на мейла на сдружението :
bfo@abv.bg
Justus®
 

Re: Акция против задължителното здравно осигуряване

Мнениеот M.Apostolova&Georgi Popov » 01 Мар 2005, 16:15

Ne moje 6epa kreteni i nekadurnici da se razporejdat sus zdraveto na xorata i po spec.s celokupnia bulgarski narod!!!Boikot na tezi prestupnici i zdrava toyaga!!!Nai-golemiat absurd e,4e dori da si zdravnoosiguren pak 6te triabva da pla6ta6 pri korumpiranite lekari,a nedai si Boje da vleze6 v bolnica!NZOK e edna finansova piramida ot nai-dolen kriminalen tip!Tova e durjaven reket.Neka da ne im pozvoliavame da ni tup4at cial jivot!Xora sabudete se i se vzemete v ruce,bude6teto Vi e Vav VA^ITE RACE!!!
M.Apostolova&Georgi Popov
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Power111 » 01 Мар 2005, 21:56

Cialata rabota e mnogo dobre skroena,ne im viarvaite,vsi4kite sa opleteni pomejdu si,kato svinski 4erva.V na4.na 2000 god.mislia,tozi zakon be rpiet mai ot pravitelstvoto na Ivan Kostov,vsi4ki se yurnaxa da izbirat li4ni lekari,po4naxa se edni sluxove,4e koito niamal li4en lekar 6tial da pla6ta po 10-15 lv za pregled(VSE EDNO,4E SEGA NE PLA6TA...?!?)Mejdudrugoto tova ne e viarno,moi priatel-lekar mi kaza,4e pove4eto 4astno praktikuva6ti lekari(bez dogovori s NZOK),vzimat ot 2 do 5 ili nai-mnogo 7 lv,v zavisimost ot vazmojnostite na pacientite si,osobeno v po-malkite sela-ne6tata sa na pazaren princip-vseki se bori za pove4e pacienti i konkurenciata raste,osobeno sega,kogato t.nar.zdravnoneosigureni sa nad 2miliona,koeto pak pravi pove4e ot polovinata ot aktivnoto bulg.naselenie!Ta da se vurnem v na4aloto,zakona be6e priet bez da mu se dava mnogo mnogo glasnost i informacia suznatelno,naroda be v nevedenie,za da se iz4aka imenno nastoia6tiat moment kogato tezi izednici 6te kajat lekuvaxme vi "profesionalno" i "xumanno" prez tezi 5 god.sega 6te pla6tate(sled kato Vi izporazboliaxme predi tova,stresiraxme vi i pove4eto ot vas otka4ixa).Razbirate li kakuv e prefinenia i kovaren smisal na tozi zakon,a puk i nablijavat izbori i kasite triabva da se pulniat!Nito stotinka na tezi paraziti!!!
Power111
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Sem.karpuzovi » 02 Мар 2005, 21:51

izkluchitelno PROTIV sme za dulbokoto burkane v djobovete ni po tozi na4in. ne davame pari za predizbori, vsi4ko e edin golqm bluf v Bulgaria.
Ako e nuzjno i nalezjatelno v imeto na Bulgaria nie sami ste si otdelim ot parite koito imame.
za pravitelstvoto: Molim da osvobodqt mestata si zashtoto ne sa za takiva kato tqh. (kradci)
Sem.karpuzovi
 

ДЪРЖАВНА ЗДРАВНА СИСТЕМА В ЦИВИЛИЗОВАНИЯ СВЯТ

Мнениеот ЦИВИЛИЗАЦИЯ » 02 Мар 2005, 22:08

В Цивилизования Свят е така:

1: НУЛА ПРИ ПРИХОД НУЛА
Има законово отчисление за националната здравна система
като фиксиран процент ОТ ДАНЪК ПРИХОД,
което значи че плащаш САМО ако имаш приход.
Човек без приход НЕ плаща отчисление
за националната здравна система.
Отново: личното плащане за национална здравна система
е чрез данък приход и е НУЛА ПРИ ПРИХОД НУЛА.

Който когато има приход плаща за който когато има неотложна нужда от здравна помощ.Това е в рамките на държавната здравна система минимум.

По закон държавни вземания от човек без приход
са РЕКЕТ И РАЗБОЙНИЧЕСТВО.

2: ЕДИНИЧНО ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ
Ако даден индивид живее в повече от една страна
или има двойно или тройно гражданство,
облага се с ДАНЪЦИ ЗА САМО ЕДНА ДЪРЖАВА
според законите на съответните държави и личния избор.

Едновременното облагане с данъци от повече от една държава
е РАЗБОЙНИЧЕСТВО.
ЦИВИЛИЗАЦИЯ
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот ismail ali ismail » 03 Мар 2005, 00:38

absulutno sim protiv za tozi vid grabej ot strana na dirjavata.
Апостол Апостолов написа:

> Уважаеми дами и господа юристи,
> Обръщам се към Вас с молба за коментар и съвет по следния
> въпрос:
> Противоконституционен ли е действащия в момента в Република
> България Закон за здравното осигуряване и по срициално чл.40,
> ал.4 от него?
> Според "Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно
> осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на
> безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по
> ред, определени със закон. " от Конституцията на Република
> България гражданите имат право на здравно осигуряване, а не
> задължение за здравно осигуряване.
> Според "Чл. 60. (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и
> такси, установени със закон, съобразно техните доходи и
> имущество." от Конституцията на Република България гражданите
> са длъжни да плащат данъци и такси съобразно техните доходи и
> имущество.
> Не следва ли и плащането на здравни осигуровки да е съобразно
> техните доходи и имущество.
> Според чл.40, ал.4 от Закона за здравното осигуряване "Лицата,
> които не подлежат на осигуряване по ал. 1 и 2, се осигуряват
> върху осигурителен доход не по-малък от половината от
> минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се
> лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено
> осигуряване. Вноските се внасят до 10-о число на месеца,
> следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно
> изравняване на осигурителния доход съгласно данните от
> данъчната декларация."
> И питам Ви как лице без доходи и попадащо изнвън случаите на
> осигуряване по чл.40, ал.2 от същия закон - за сметка на
> републиканския бюджет следва да си внася здравноосигурителни
> вноски - в момента 6,60 лв. на месец. Представете си следния
> казус семейство от двама родители безработни с изтекъл срок на
> получаване на обезщетения за безработица и без право на
> социално подпомагане, защото имат някаква собственост следва да
> внася здравноосигурителни вноски! Не е ли абсурдно, тези лица
> няма каква данъчна декларация да подават за годишно изравняване
> на доходите, защото нямат такива. Посочените лица имат
> неплатени повече от 3 здравноосигурителни вноски и следователно
> се водят за длъжници на НОИ. Ще им бъдат пратени покани за
> доброволно изпълнение, след това актове за начет и накрая ако
> не ги платят ще ги дадат на Агенцията за държавни вземания,
> която да събере вноските. Не е ли абсурдно да ставаш длъжник на
> държавата затова,че си над 18 г., нямаш никакви доходи и си жив
> и дишаш въздух!Адски тъп закон връща ни в робовладелския строй!
> Моля ви дами и господа, обръщам се към Вас за помощ и съвет как
> да бъдат отменени тези абсурдни текстове от Закона за здравното
> осигуряване. Този закон въвежда една крайно несправедлива
> система за осигуряване, която прави длъжници и гражданите без
> доходи, те просто нямат избор, а защо по конституция имат
> право, а не задължение да внасят здравноосигурителни вноски.
> Дано се намерят добри юристи, които да напишат жалба до
> компетентните органи, които да сезират Конституционния съд за
> отмяна на тези позорни разпоредби от Закона за здравното
> осигуряване, или да лобират за приемане на справедлив закон за
> здравното осигуряване, според който когато нямаш доходи не
> внасяш здравноосигурителни вноски! Ежедневие е лица със
> здравноосигурителни права да плащат на лекарите за оказаните
> медицински услуги и на практика тези лица плащат сметката два
> пъти един път на държавата с % за лични осигурителни вноски
> върху доходите си и втори път на лекарите, защото в днешното
> пазарно време лекарите са търговци на здравни услуги и без пари
> изобщо не ти обръщат внимание.Каква е ролята на държавата
> тогава в тази здравна система, в която лекарите вземат и от
> държавата - НЗОК и от пациентите. Този закон според мен е писан
> от лекари, а не от юристи, за да може лекарите да скубят от
> двете страни.
> Напомням на всички юристи да се замислят над това и да се
> организират и задействат процедури за отмяна на този абсурден
> Закон за здравното осигуряване, защото освен юристи те някой
> ден като живи организми ще имат нужда от медицински услуги, за
> които ще плащат и в момента плащат два пъти сметката - веднъж
> на държавата, за това, че не си е мръднала пръста за
> здравеопазването и втори път на лекарите.
> Не са ли по-добри чуждите системи за здравноосигуряване с
> набрани средства по индивидуална партида на лицата, които да
> плащат от партидата, когато имат нужда и колкото могат, но да
> са свободни граждани, а не длъжници на държавата на абсурда
> България!
> Апостол Апостолов
> hilon@abv.bg
ismail ali ismail
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Георги Петров » 03 Мар 2005, 08:24

Наредбата за плащане със задна дата на здравните застраховки е напълно противоконституционна и несправедлива. По същество тя е израз на комунистическото разбиране за "солидарност" на гражданите в държавата, сиреч онези които имат да плащат за онези, които не желаят и не могат да плащата здравни застраховки. И доколкото подобна дивотия я няма никъде по света, слагам подписа си под призива на българите в чужбина!
Георги Петров
 

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron