начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Противоконституционност на Закона за здравното осигуряване!

Дискусии и предложения по проекти за закони


Противоконституционност на Закона за здравното осигуряване!

Мнениеот Апостол Апостолов » 23 Фев 2005, 22:19

Уважаеми дами и господа юристи,
Обръщам се към Вас с молба за коментар и съвет по следния въпрос:
Противоконституционен ли е действащия в момента в Република България Закон за здравното осигуряване и по срициално чл.40, ал.4 от него?
Според "Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон. " от Конституцията на Република България гражданите имат право на здравно осигуряване, а не задължение за здравно осигуряване.
Според "Чл. 60. (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество." от Конституцията на Република България гражданите са длъжни да плащат данъци и такси съобразно техните доходи и имущество.
Не следва ли и плащането на здравни осигуровки да е съобразно техните доходи и имущество.
Според чл.40, ал.4 от Закона за здравното осигуряване "Лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1 и 2, се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация."
И питам Ви как лице без доходи и попадащо изнвън случаите на осигуряване по чл.40, ал.2 от същия закон - за сметка на републиканския бюджет следва да си внася здравноосигурителни вноски - в момента 6,60 лв. на месец. Представете си следния казус семейство от двама родители безработни с изтекъл срок на получаване на обезщетения за безработица и без право на социално подпомагане, защото имат някаква собственост следва да внася здравноосигурителни вноски! Не е ли абсурдно, тези лица няма каква данъчна декларация да подават за годишно изравняване на доходите, защото нямат такива. Посочените лица имат неплатени повече от 3 здравноосигурителни вноски и следователно се водят за длъжници на НОИ. Ще им бъдат пратени покани за доброволно изпълнение, след това актове за начет и накрая ако не ги платят ще ги дадат на Агенцията за държавни вземания, която да събере вноските. Не е ли абсурдно да ставаш длъжник на държавата затова,че си над 18 г., нямаш никакви доходи и си жив и дишаш въздух!Адски тъп закон връща ни в робовладелския строй!
Моля ви дами и господа, обръщам се към Вас за помощ и съвет как да бъдат отменени тези абсурдни текстове от Закона за здравното осигуряване. Този закон въвежда една крайно несправедлива система за осигуряване, която прави длъжници и гражданите без доходи, те просто нямат избор, а защо по конституция имат право, а не задължение да внасят здравноосигурителни вноски.
Дано се намерят добри юристи, които да напишат жалба до компетентните органи, които да сезират Конституционния съд за отмяна на тези позорни разпоредби от Закона за здравното осигуряване, или да лобират за приемане на справедлив закон за здравното осигуряване, според който когато нямаш доходи не внасяш здравноосигурителни вноски! Ежедневие е лица със здравноосигурителни права да плащат на лекарите за оказаните медицински услуги и на практика тези лица плащат сметката два пъти един път на държавата с % за лични осигурителни вноски върху доходите си и втори път на лекарите, защото в днешното пазарно време лекарите са търговци на здравни услуги и без пари изобщо не ти обръщат внимание.Каква е ролята на държавата тогава в тази здравна система, в която лекарите вземат и от държавата - НЗОК и от пациентите. Този закон според мен е писан от лекари, а не от юристи, за да може лекарите да скубят от двете страни.
Напомням на всички юристи да се замислят над това и да се организират и задействат процедури за отмяна на този абсурден Закон за здравното осигуряване, защото освен юристи те някой ден като живи организми ще имат нужда от медицински услуги, за които ще плащат и в момента плащат два пъти сметката - веднъж на държавата, за това, че не си е мръднала пръста за здравеопазването и втори път на лекарите.
Не са ли по-добри чуждите системи за здравноосигуряване с набрани средства по индивидуална партида на лицата, които да плащат от партидата, когато имат нужда и колкото могат, но да са свободни граждани, а не длъжници на държавата на абсурда България!
Апостол Апостолов
hilon@abv.bg
Апостол Апостолов
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 23 Фев 2005, 23:23

Много си прав,Апостолов!И примерът,който даде е изключително добър!Аз на това му викам геноцид спрямо българите.Но както каза другарката биджерано-шулева: "Ние сме избрали тази система на здравеопазване".Кои са тези "ние" е ясно. Аз и повечето българи не сме от тях,защото никой не ни е питал.Но на другарите управляващи не им пука.

Действието на този закон може да се спре само с решение на Конституционния съд,а той може да бъде сезиран от 1/5 от депутати,гл.прокурор,президента,МС,ВКС или ВАС.Така че можеш да пишем до някой от тези институции,но въобще не вярвам да има резултат.
Ако някой го начетат,той може да оспори актът и в това производство да иска от ВАС да сезира Конст.съд,но предполагам, че отново няма да има резултат.
Дали все пак няма някакви сдружения за защита на правата ,които да помогнат,защото за това трябва някаква организация,а не поединично да се опитваме?
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Пионерче » 23 Фев 2005, 23:51

Между другото мисля, че това са глупости (в смисъл, че здравното осигуряване не е противоконституционно)....

Но си мисля върху конструкцията с Конституционния съд. Съвсем хипотетично.
Ако се ползва нормата на чл.12 от ЗСВ, например подавате иск срещу НС за вменяване на противоконституционни задължения ( не виждам обаче как да се формулира) или Вреда, причинена на гражданите, или срещу НОИ, че е взел неправомерно суми, и то такъв иск, че съдът да се види принуден да поиска тълкуване ....
Пионерче
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 24 Фев 2005, 01:32

Искаш да кажеш чл.13 от ЗСВ.Този член е свързан с конституционното зъдължение на ВАС и ВКС по чл.150ал.2 от КРБ
чл.150(2) Когато установят несъответствие между закона и Конституцията, Върховният касационен съд или Върховният административен съд спират производството по делото и внасят въпроса в Конституционния съд.

Но за съжаление,отказът да се сезира КС ще бъде евентуално само едно неправилно тълкуване на закона и никой няма да носи отговорност за това.

ЗОВПГ е добра идея,но там се появава същият проблем-ще кажат,че няма несъотвествие с КРБ и ще отхвърлят иска.

Много интересен ще бъде иска срещу НС.Как си го представяш?
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот albeny » 24 Фев 2005, 02:29

Ni6to ne razbiram ot zakoni...No se radvam , 4e se raziskva o6te edna "dobrovolno" zaduljitelna povinnost..
Bihte li mi kazali ot chie ime bi mogul da se vnese vaprosa v Konstitucionen sud?
Stiskam palci nqkoi nahod4iv um da "skroi 6apka" ...
Molq, izmislete ..i produljete diskusiqta!
:-)
albeny
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот sake6080 » 24 Фев 2005, 02:30

"Много интересен ще бъде иска срещу НС.Как си го представяш?"

С един танк Т-72 към сградата на НС? То друго май не остана...
sake6080
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 30 Ное 2004, 16:53

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 24 Фев 2005, 03:12

Да, и аз нещо такова си го представям.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Kostova » 24 Фев 2005, 12:39

В отговор на въпрос подобен на този във форума ниакои беше писал,че триабва да се сезират външни организации, за да се знае извън България какво става тук.Имало някаква програма по интернет която направо изпраща съобшение до медиите в 12 страни.Ако някои знае нещо нека публикува тук и да работим.Аз се занимавам с това вече може би месеж.Свързах се с една госпожа от Лондон, само с цел да се даде гласност,иначе знам че нищо не мога да постигна сама.Все пак вчера четох че НОИ е приел варианта вноските да се плащат разсрочено ,но това не решава казуса.Не Ви ли струва много подозрителен факта,че господата бързат със събирането на сумите което ме кара да си мисля,че или касата е много
опоскана или знаят,че нещата им не са много вред и затова бързат
Kostova
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 24 Фев 2005, 13:07

Естествено,че бързат-трябва да се нагрухат за последно,щото не знаят какво ще стане на изборите, а и пък ЕС се задава.
Има и един много гаден номер,който е доста показателен-когато някой отиде да си плати тези три здр.осигуровки, за да не му отказват здр.обслужване, веднага му правят акт за начет и за останалите. По този начин НОИ се улеснява изключително много,защото е доста по-трудно да се търсят осигуряващите се.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот panter » 24 Фев 2005, 15:38

И аз нямам намерение да си плащам здравните осигуривки за период през който не съм имал никакви доходи. Чувал съм, че са правени някакви опити за сезиране на Конституционния съд, но явно няма никакъв резултат.
panter
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот anonimen » 24 Фев 2005, 16:00

И аз съм за варианта всеки гражданин да има собствена сметка с натрупващи се там пари.Когато имаш доходи ще отделяш осигуровки и като ти се наложи ще си ползваш парите.Аз например дължа здравни осигуровки за минали месеци,но не съм била на лекар безплатно,всеки преглед съм си плащала по 10 или 15 лв.,тогава на кого и за какво дължа тези пари?Аз искам да се събират парите в моя сметка и когато имам нужда да си взема пари и да си направя изследвания,а не да се моля на лекаря,тои да прецени дали имам нужда и тогава да ме праща,това на нищо не прилича. Има хора с големи заплати,които плащат толкова големи осигуровки,а например с години не им се налага да ходят на лекар,тогава за какво се ползват техните пари?А като им се наложи ги мотаят ,преценяват дали имат нужда..... и накрая за по-бързо пак отиват в частни кабинети и лаборатории.Единственото решение е на всеки осигуровките-в сметката му.
anonimen
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот запис » 24 Фев 2005, 20:13

Винаги съм твърдял, че здравното осигуряване е противоконституционно.
Здравното осигуряване е ПРАВО, а НЕ задължение по Конституция.
Така пише там. Задължение е да плащаме данъци. Там не епосочено право, а задължение. Така че едно е право - друго задължение.
По тази логика правото на труд по Конституция следва да се разбира като задължение за труд и на всеки трудоспособен българин да се осигури работа.
Защо трябва да плащам за нещо, което не ползвам.
Винаги търся при нужда частни клиники да ме обслужват.
Защо трябва да хода при личен лекар, той да ми дава талон, после да ходя при специалист, ами аз дотогава ще си отидя и без тяхната намеса.
Къде отиват средствата в Здравната каса. Колко хора и колко пъти от тази каса ходят в чужбина.
Не ли е по-добре организациите за защита на правата да се занимаят със здравните осигуровки на милиони българи вместо да плачат за някой понабит ром в полицейското.
запис
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот ippon » 24 Фев 2005, 20:23

Видно от цитирания чл.52/1/ от Конституцията на Р.България,на нас българските граждани ни е гарантирано право на здравно осигуряване.Повтарям "Право".
Във връзка с това искам да припомня принципа: Nemo jure suo uti cogitur !/Никой не е длъжен да се ползва от своето право!/ С това отговарям на въпросите Ви.
ippon
Потребител
 
Мнения: 165
Регистриран на: 28 Авг 2004, 20:54

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Ant » 25 Фев 2005, 00:54

Абсолютно съгласен!
Сблъсквал съм се!
Още по-голям е нонсенсът с гражданите, отсъствали от страната и осигурявани в чужбина, какъвто бях и аз. Когато се завърнеш си едновременно и длъжник на НЗОК (въпреки, че си си плащал другаде), и неосигурен и плащаш за частен пием, и ти се трупат лухвички, за един ден, когато решиш все пак да останеш тук..
Добре дошли!
Ant
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Ant » 25 Фев 2005, 00:56

Съдът в Хага е много полезен, мисля...
Ant
 

към Лондооооооон...

Мнениеот Ant » 25 Фев 2005, 01:03

Искам да се свържа с Костова по този и други подобни въпроси.
Имате ли маил на "Госпожата от Лондон"?
Ant
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Ivan_d » 25 Фев 2005, 15:12

Здравейте. Имам един въпрос. Как мога аз да плащам здравноосигурителни вноски при положение че в момента съм студент прекъснал за момент...Не работя а трябва да плащам вноски върху мин. работна заплата???
Ivan_d
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот **** » 25 Фев 2005, 16:16

Предлагам да обединим усилията си и да предприемем някакви действия.Как може да те задължават да плащаш здравноосигурителни вноски за период, в който не си получавал никакъв доход и примерно нямаш имущество. Толкова мното хора са в това положение .
****
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Blackthorn » 25 Фев 2005, 16:23

Kolegi,
I az ot skoro vreme si mislq po tozi vypros..vsy6tnost sym re6il kogato imam vyzmojnost da zapo4na da osporvam NP-q..i taka po reda si ,dokato se stigne VAS.Ideqta da obedinim usiliqta si e pove4e ot dobra..Neka vseki kojto ima pove4e qsnota da spodeli**** написа:

> Предлагам да обединим усилията си и да предприемем някакви
> действия.Как може да те задължават да плащаш
> здравноосигурителни вноски за период, в който не си получавал
> никакъв доход и примерно нямаш имущество. Толкова мното хора са
> в това положение .
Blackthorn
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Ant » 26 Фев 2005, 00:05

Аз лично съм "За", но не съм сигурен, как мога да се включа организационно, доколкото, не съм видял мнозина хора във форума от моя град.

Но във форума или - по друг подобен способ - може.
Само, че директно през форума - не е ли несериозно?!
Ant
 

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron