начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Представителство на служителите - директива 2009/38/EC



Представителство на служителите - директива 2009/38/EC

Мнениеот qwertyui » 13 Фев 2012, 13:04

Здравейте,
Имам следния проблем - във връзка с директива 2009/38/EC от 6 май 2009, при назначаване/избор на представител на служителите от дадена държава, директивата (а и съответната немска транспозиция, по която е създаден договора между мениджмънта и служителите) реферира местното законодателство. Въпросът ми е, когато имаме две независими компании в дадена държава (в случая България), но и двете са дъщерни на немската компания, то по какъв начин става избора на български представител и заместник в централния European Works Council? Няма други местни представителства на служителите, следователно представителят и заместникът трябва да бъдат избрани. При положение, че България може да има само един представител и един заместник, как стават тези избори? Провеждат се съвместни избори, в които участват и двете дъщерни компании? Всяка от компаниите в зависимост от броя на служителите избира или основен представител или заместник? Или как?
Ако може и да ме насочите къде да прочета повече за представителство на служителите, ще ми бъде от полза.
Благодаря предварително.
qwertyui
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Фев 2012, 12:50

Re: Представителство на служителите - директива 2009/38/EC

Мнениеот qwertyui » 13 Фев 2012, 13:54

Мисля, че намерих отговор на въпроса си. Предполагам, че се прилага КТ, чл. 7а:

Представители за информиране и консултиране на работниците и служителите
Чл. 7а. (*) (Нов - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) В предприятия, включително в предприятия, които осигуряват временна работа, с 50 и повече работници и служители, както и в организационно и икономически обособени поделения на предприятия с 20 и повече работници и служители, общото събрание избира от своя състав представители на работниците и служителите за осъществяване на информирането и консултирането по чл. 130в и 130г


Т.е. както аз го разбирам, ако едната компания има 500+ служители, а другата 10, то компанията с 10 служители няма право на представител или заместник във EWC (защото имат по-малко от 20 служители). Компанията с 500+ служители избира както основния представител, така и заместника.
Някой може ли да потвърди дали е така? И ако не е така, то има ли други норми, които да се прилагат в случая?
Благодаря!
qwertyui
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Фев 2012, 12:50


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron