начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Заличена фирма и пропуснато имущество

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Заличена фирма и пропуснато имущество

Мнениеот deyan86 » 22 Фев 2018, 18:49

Здравейте! Надявам се въпросът ми да е за този раздел, понеже е заплетен и имотен казус.
Баща ми остава единствен съдружник през 2011г в събирателно дружество, след като дядо ми - другият съдружник умира. Фирмата не развива дейност от около 1994 година, но незнайно защо не е закрита и на нейният Булстат в данъчното продължава да се води имот закупен на търг чрез фирмата. Но при проверка днес в Окръжния съд стана ясно, че фирмата е заличена на основание параграф 5Г, ал.4, от ПЗР на ЗТР. За жалост от Окръжния съд, Имотния регистър и Агенцията по вписвания не могат да ми кажат какво се случва със имота.
В мрежата намерих статия за някакво допълнително разпределяне на пропуснато имущество при ликвидация, но не съм сигурен това ли е начина за евентуално прехвърляне на собствеността на физическо лице.
Ще съм Ви много благодарен ако ме насочите какви действия да предприемем.
Благодаря предварително!
deyan86
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Фев 2018, 17:50

Re: Заличена фирма и пропуснато имущество

Мнениеот jhoro » 24 Фев 2018, 15:39

Здравейте. Питането ви е леко объркано, но нещата не са никак сложни. Ето ги - в хронологичен ред.
1. Преди време баща ви и дядо ви са регистрирали СД.
Чл. 76. Събирателно е дружеството, образувано от две или повече лица за извършване по занятие на търговски сделки под обща фирма. Съдружниците отговарят солидарно и неограничено.

2. Това, че от 1994 до 2011 фирмата няма дейност не води до закриване. Просто всяка година е подавана нулева данъчна декларация и фирмата си съществува като „фирма без дейност“.
3. Когато дядо ви е починал - това води до прекратяване на дружеството.
Чл. 93. Събирателното дружество се прекратява:
4. ако не е уговорено друго - със смъртта или поставянето под пълно запрещение на съдружник или прекратяването на съдружник - юридическо лице;

Фирмата е заличена на основание параграф 5Г, ал.4, от ПЗР на ЗТР. За имуществото - трябвало е просто да се прочете следващата алинея.
§ 5г. (4) Търговските дружества и кооперациите с прекратена дейност, които към 31 януари 2017 г. не са пререгистрирани, се смятат за заличени.
(5) Когато за търговец по ал. 4 бъде открито имущество, лицата по § 5а, ал. 2 могат да подадат заявление за ликвидация и след този срок по реда на чл. 273, ал. 2 от Търговския закон, но не по-късно от 31 декември 2022 г.

ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ЛИКВИДАЦИЯТА
Чл. 273.
(2) Ако по-късно се установи, че са необходими по-нататъшни действия за ликвидацията, длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията назначава по молба на заинтересувания досегашните или други ликвидатори.

Време има, така че действайте. Успех!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Заличена фирма и пропуснато имущество

Мнениеот deyan86 » 01 Мар 2018, 22:52

Благодаря Ви за изчерпателният отговор. Наистина така изглежда лесно, но за незапознатите със закона е доста объркващо.
Искрено Ви благодаря!
deyan86
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Фев 2018, 17:50


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron