начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Данък МПС - давност

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък МПС - давност

Мнениеот johngotti » 07 Ное 2012, 22:14

Здравейте,

Дължа данък за автомобила за 6 години. Нямам възможност в следващите 4 години да го платя. До колкото съм запознат този данък има давност от 5 години. Това означава ли, че накрая на десетата година ще трябва да платя само 5-те години ? Какви биха могли да бъдат последствията ако не го плащам освен, че няма да мога да продам колата ?

Благодаря Ви !
johngotti
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 10 Май 2012, 13:02

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот TheOldMan » 08 Ное 2012, 01:13

Вие не им давате пари за данъка, те имат правото да не ви "обслужат" - ако ви потрябва някоя оценка за апартамента, или бележка за детска градина или какъвто и да било документ - могат да ви го откажат.
Дори и след изтичакнто на 5-годишната давност тя не се прилага автоматично - задълженията ще си вият, просто не могат да ви ги взимат "насила". Но това не пречи да се позоват на тях при отказ за обслужване.
Пример - вие ме завлачване с едни пари. Нямам документ за тях, не мога да си ги взема по съдебен ред, но това съвсем не означава че ще сме първи приятели и ще ви дам отново заем....
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот johngotti » 08 Ное 2012, 16:53

Благодаря за информацията.

Ще се радвам ако някой има да допълни нещо...
Това което разбирам аз, е че ако ми трябва някъде бележка за платени данъци няма да мога да взема такава. А има ли възможност да ми забранят да излизам от страната ? Да ми вземат колата ? Завинаги ли остава този дълг ? Тече ли лихва ?

Всякаква допълнителна информация би ми била много полезна !
johngotti
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 10 Май 2012, 13:02

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 05 Яну 2013, 00:38

Може да издадат служебно акт за установяване на задължение по декларация по реда на чл. 107, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с който давността се прекъсва. Ще Ви поканят да изпълните доброволно задължението си в 7-дневен срок и ако не го направите могат да възложат на частен съдебен изпълнител да събере дължимите суми принудително, за което освен задълженията за данък върху превозните средства и лихвите върху него ще трябва да платите и такса на съдебния изпълнител 200-300 лв. Съдебния изпълнител също Ви изпраща покана за доброволно изпълнение с предупреждение, че ще насрочи опис на имуществото Ви ако не внесете дължимите суми в определен срок, като едновременно с това със сигурност ще е наложил запор върху автомобила Ви и няма да може да се разпореждате с него, вкл. и да му прекратите регистрацията. Ако работите някъде съдебния изпълнител може да Ви наложи запор върху трудовото възнаграждение, а работодателят Ви ще бъде задължен да прави удръжки от него (ако същото е над несеквестеруемия размер). Едва ли ще се стигне до забрана да напускате страната.
Но как така има пари за гориво, за винетка, за застраховка Гражданска отговорност, дори за напускане на страната, а няма пари за данък, сумата на който едва ли надвишава 500 лв. за 5 години?!?!? :shock:
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот dzarder » 11 Яну 2013, 16:49

Здравейте аз имам подобен въпрос.
Смених си регистрационния номер на автомобила и отидох в общината да го декларирам и се оказа че колата не се води в общината (т.е. не е декларирана).
Та въпросът ми е има ли давностен срок за това че при прехвърлянето не е декларирана (колата е прехвърлена 2008 г. платен е данък придобиване в общината но не е обявена в общината)?
dzarder
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Яну 2013, 16:43

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 11 Яну 2013, 22:57

Има преклузивен срок за съставяне на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) в чл. 34 от Закона за административните нарушения и наказания, който за данъчните нарушения е 2 години от датата на извършването на нарушението. Например ако сте придобил автомобила на 15 май 2008 година и е следвало да го декларирате в общината до 15 юли 2008 година, Вие сте извършили нарушение (бездействие) на последната дата като не сте подали декларация по чл. 54 от ЗМДТ в общината (да декларирате автомобила). На 15 юли 2010 година изтича преклузивния срок за съставяне на АУАН и се разминавате с глоба. Обаче нарушението може да се тълкува и като продължаващо и до настоящия момент, тъй като все още не сте подали декларация при законово задължение да го направите в двумесечния срок от придобиване на автомобила и следователно няма да е изтекъл и преклузивния срок по чл. 4 от ЗАНН за съставяне на АУАН. Зависи коя от двете тези са възприели на практика в съответната дирекция или отдел за местни приходи, както и от съдията в съответния районен съд, който евентуално би разглеждал делото по което се обжалва евентуално издадено наказателното постановление.
Има давностен срок за събиране на публичните държавни и общински вземания (данъкът върху превозните средства е публично общинско вземане), който е 5 години (ако не бъде прекъснат или спрян) и 10 години (независимо от прекъсването и спирането). За 2008 година задължението Ви за данък върху превозните средства все още не е погасено по давност със сигурност, както и за следващите я години. На 1 януари 2014 година ще се погаси по давност задължението за 2008 година, освен ако не Ви издадат дотогава акт за установяване на задължението по чл. 107, ал. 3 от ДОПК или пък ревизионен акт, с който да прекъснат давността. :D
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот thebeast » 11 Яну 2013, 22:59

поправка: числото "4" се заменя с "34" :mrgreen:
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот katina1972 » 24 Окт 2013, 14:48

Моля за съвет.Преди 16 год. имах една колица Шкода 100 S . Карах я една година докато се счупи. Още тогава я дадох на един познат да я продава на части или скраб - все едно ми беше - бях още почти дете. Документите се изгубиха с течение на времето и забравих за нея. Оказа се че все още се води на мое име и дължа данъци за над 300 лв. натрупани за тези години. В данъчното ме посъветваха да я спра от движение в КАТ за да не се трупа данък.

И така въпроса ми е как да спра от движение кола на която нито имам номерата нито документите. Нямам никаква възможност да намеря никаква следа от нея не знам къде отиде и няма начин да проследя движението и. Буквално беше на парчета когато я видях за последно. И има ли някакъв начин да избегна плащането на този данък за нещо което което отдавна нямам. Има ли някаква давност този данък - ..........някаква сламка???
katina1972
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Яну 2009, 14:49

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот katina1972 » 25 Окт 2013, 07:27

Вчера някой ми беше отговорил - благодаря !!!
Защо си изтрихте поста обаче. Сега съм още по объркана - тъкмо мислех да отида днес в РПУ то към местоживеене да вадя нужните документи, както ме съветвахте и сега поста ви е изтрит. Моля ви пак да ми отговорите.
Благодаря
katina1972
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Яну 2009, 14:49

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот anita64 » 29 Окт 2013, 16:20

Имам същия проблем с Москвич, разглобен преди 15 години. Нямам му вече(естествено) документите и регистрационните номера. В КАТ ми издадоха удостоверение, че регистрацията на автомобила е служебно прекратена от 01.10.2006г(тогава трябваше да се сменят регистрационните табели с нови, във връзка с влизането ни в ЕС). В Местни данъци и такси, за да го отпишат, обаче искат автомобила да му е ПРЕКРАТЕНА РЕГИСТРАЦИЯТА, а без номерата това не знам как да стане. Моля за съвет, ако някой може да помогне.
Ще споделя, ако аз имам някакво решение на проблема
anita64
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Мар 2008, 13:21

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 30 Окт 2013, 11:18

anita64 написа:Имам същия проблем с Москвич, разглобен преди 15 години. Нямам му вече(естествено) документите и регистрационните номера.


А какво се случи с номерата? Не знаехте ли, че преди да го разглобите, трябва да го дерегистрирате в КАТ?
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ilian_todorov » 03 Ное 2013, 16:11

TheOldMan написа:Вие не им давате пари за данъка, те имат правото да не ви "обслужат" - ако ви потрябва някоя оценка за апартамента, или бележка за детска градина или какъвто и да било документ - могат да ви го откажат.
Дори и след изтичакнто на 5-годишната давност тя не се прилага автоматично - задълженията ще си вият, просто не могат да ви ги взимат "насила". Но това не пречи да се позоват на тях при отказ за обслужване.
Пример - вие ме завлачване с едни пари. Нямам документ за тях, не мога да си ги взема по съдебен ред, но това съвсем не означава че ще сме първи приятели и ще ви дам отново заем....


Като изтече давността и той подаде заявление, няма ли да отпишат тези задължения, както става за данъците и осигуровките към НАП? Имам познат, който от 10-12 години не си е плащал данък сгради и никой не го търси за нищо. Ако подаде заявление ще му отпишат ли част от дълга?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 04 Ное 2013, 10:41

Няма да му го "отпишат", ще започне да тече нова давност от поискването и ще си плати като поп, защото ще премине в "изпълняеми задължения" и ще го потърсят от НАП.
Да не говорим, че ако тръгне да продава, доста зор ще види да изкара данъчна оценка на имота (ОлдМен ви е написал по-горе. Не е законно да го правят, не е записано никъде, но на практика ако не го знаеш, могат да те размотават доста време с вадене на данъчни оценки. Има си и врътки, разбира се, но да не разводняваме темата).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 27 Ное 2013, 00:21

Мисля, че има решение на ВАС с което е отхвърлена практиката общините да не обслужват граждани при неплатени данъци, което само по себе си е абсурдно. Това е толкова рядка глупост, че със сигурност е любимата на българския чиновник. Напр. как ако не съм си платил данък на колата ще изпълня задължението си да прехвърля данъчно имотите на починал наследодател за който не ми издават удостоверение за наследници?
Тъй като ми виси казуз за нерегистриран данъчно автомобил четох внимателно законите и стандартни бланки и там няма дори изискване за платени стари данъци, а само за данъка за последната година и то с уточнението, че ако не е платен от стария собственик трябва да се плати от новия. Просто общините са се разпищолили. Да не говорим, че на практика по закон не мога да регистрирам овтомобила, защото в КАТ от много проверки ми потурчиха оригиналния договор за покупко-продажба, а без него в общината отказват регистрация.

Относно старите коли без номера и табели единственото решение което виждам е да се използва смяната на старите черни номера с нови, да се поиска от КАТ да издадат нови номера и талон, а след това да се плати за документ за предаване на колата в съответния пункт и номерата и талона да се върнат, съответно колата да се отпише.

На въпроса "ама ти не знаеше ли"? Ами като знаех, съответно не знаех следва ли наследниците ми следващите хилядолетия да плащат данък за москвич или шкода? Практиката на предишните хилядолетия е била да се плати глоба и случаят да приключи, но тук законодателят гледа на събирането на данъци като на прецакване на гражданите, а не като на държавническа дейност.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4327
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 27 Ное 2013, 16:06

Аа, извинявайте, ама не е точно така
ivanov_p написа:тук законодателят гледа на събирането на данъци като на прецакване на гражданите, а не като на държавническа дейност.
. Законодателят си е казал, че данъци плащат всички, които имат коли и къщи. Който не плаща, същата тази държава си има механизми да го накара да си плати (и обикновено го кара).
Сега това, че на някои тарикати им се струва по-изгодно сега да не платят, а след години да му мислят при бракуване/продаване на колата или при продажба на имота си е друг въпрос - мисля, че въобще не трябва да обсъждаме темата дали са дължими и следва ли да се плащат местните данъци.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 27 Ное 2013, 16:56

Няма тарикати! Има десетки хиляди граждани, които по ред причини са загубили колите си, без значение по своя или чужда вина. Юридическият факт е, че колата я няма, тя фактически е погинала или е открадната или е продадена без да се дооформят документи и т.н. Второто и третото се случват най-често със стотиците хиляди напуснали страната и в бързината не довършили работата си, зарязали колата някъде, а след 10 години намерили там китна кооперация и т.н. Това е факт, която не се променя нито от закон, нито от човешко желание. Ако трябва да обясня с пример ситуацията това е все едно да плащаш здравни осигуровки на убит роднина, защото в НК пише, че убийството е забранено. Данъчните знаят този факт, те знаят, че колата я няма, та дори само заради това, че не е със сменени номера, няма валиден талон след промяната и няма право да се движи, не е минавала на преглед и т.н. Знаейки това не си казват "дайте да решим проблема, да наложим глоба за пропуска на гражданина, той да си плати отделно дължимото дотук и да закрием партидата". Вместо това те казват: Абе ние тези балъци сме ги хванали на пангара и сега ще ги скубем до второ пришествие", след което отиват да си получат заплатите платени от тези граждани.
И вие твърдите, че това е правилната позиция? Я си помислете пак?
Какво ще ме посъветвате да направя при въвеждане на задължително застраховане на всички регистрирани автомобили и какъв точно ще се яви договор със застраховател за застраховка на несъществуваш автомобил? Аз ни си лягам и ставам със застрахователно право под ръка, но това най-вероятно ще се отнесе в графа "застрахователна измама".
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4327
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 27 Ное 2013, 17:25

Говорите глупости и поставяте едва ли не в привилегировано положение стотиците хиляди тарикати, които "нямали време", нерви или не знам си какво да си свършат работата, както повелява законът, а сега реват и се жалват, че лошата държава им искала данъци за нещо, което по тяхна вина го няма (продадено без документи) или по което са се неглижирали (зарязана кола някъде си 10 години и окрадена/изчезнала).

И в двата случая не мисля, че обикновения данъкоплатец, сред които смятам, че се редя и аз, трябва да е с нещо ощетен от това, че на него ще му наложат глоба, ако не си плати, но Бай Танас - тариката, който си е зарязал колата в моргата на циганите и не си е взел дори регистрационните табели, а след това реве на умряло, че общината му наложила данък за кола, която той бил дал на циганите.... няма да плати.
Извинявайте още веднъж, но логиката ви е изцяло сбъркана.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот ivanov_p » 27 Ное 2013, 20:00

Вие не сте данъкоплатец, данъкоплатец е вашият работодател. Данъкоплатец е който изработи нещо, прибере парите и след това реши дали да си изпълни задълженията към държавата или не. Хората като вас са данъкополучатели, дали през различни държавни благини, дали по държавни, общински поръчки или по програми.
Форумът е юридически и къде видяхте тарикатлък в това, да си платиш глобата за пропуска, задълженията до момента и да се закрие една партида? Тарикатлък е поведението на държава и общини, които казват "хем ще събираме няколко века данъци, хем тези коли ги няма да ни хабят асфалта".

Кое е тарикатлък, да отидеш на едното гише и да възразиш срещу вземане на държавата(общината) погасено по давност, а те ти кажат да плащаш защото имат начини да те прецакат, след което отиваш на друго гише да си вземеш детските за времето, когато си била в чужбина и там ти казват "Съжаляваме, но е минала погосителна давност"!
Кой е тариката?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4327
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот borovinka » 27 Ное 2013, 23:42

Аз работодател нямам - "работодател" ми е клиентът, който идва при мен, за да му помогна да спази закона и да му се свърши работа, за която той няма знанията, опита, уменията и т.н. На никого, освен на собствената си съвест и на закона не давам отчет. "Над адвоката е само небето" - принцип от римското право. (В съвремието злободневно го интерпретират, че сме толкова голи и боси, че и покрив над главата си нямаме, но да се благодарим на Висшата сила, засега дотам не се е стигнало) ;) Данъкоплатец обаче съм, както и всички, които живеем в тази държава, работим тук и се мъчим да направим живота наоколо поне малко по-светъл и смислен за мнозина.
Та, исках да ви кажа, че аз например, като самоосигуряващо се лице на 100 % (никой не плаща нищо за мен, ако не си го платя аз самата - изцяло!), гледам и данъци и осигуровки и такси (че и глоби, ако се наложи, хора сме, все пак) да си го плащам - защото така трябва, така е редно и такъв е законът.
Тарикатчетата като вас, които търсят врътки да не платят я за колата си, я за апартамента си, но да се ползват от тях, не могат да ми се издигнат в очите. Вие сигурно и здравни осигуровки не внасятв, но като отидете на лекар искате да ви лекува сега и веднага и без пари, ако може.
Логиката с местните данъци е същата - дай, за да има за всички и да е добре на всички (ремонт на улици, поддръжка и т.н.). Ама като не дадат всички, а дават само едни "балъци" като мен и още известна част от вече умиращото ни "общество", а останалите гледат да се изтарикатят, това се получава.
Да, незаконно е да не си плащаш данъците.
Да, общините имат право (и задължение) да налагат глоби на лицата, които са пропуснали да декларират определени обстоятелства, от което са се облагодетелствали, спестявайки си налог за определено време.
Да, споменатите държавни органи имат правото и задължението да търсят този невнесен налог в пълния му размер с лихвите.
Да, писнало ми е от тарикатчета на дребно и затова ви пиша и този пост. Тарикатлък е да не платиш, а да питаш из юридическите форуми за съвет как да избегнеш не само плащането (с лихвите за заден период), ами и глобата за неплащане.
Никой не те е прецакал, ако се позовеш на давност - просто давността по закон си има значение от кога се брои и това не е от момента, в който на Бай Танас му изнася.
И не, няма начин "детските" да са ти се погасили по давност - най-вероятно не си декларирал обстоятелства в срок (пак опираме до декларирането), че да ти бъдат отпуснати от съответния бюджет.
Тариката сте вие поради това, че намирам в писането ви явни признаци на всички посочени по-горе пороци на съвременния българин, живеещ на принципа АММ (Ако мине-мине!).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък МПС - давност

Мнениеот kuzdov » 02 Дек 2013, 18:16

katina1972 написа:Моля за съвет.Преди 16 год. имах една колица Шкода 100 S . Карах я една година докато се счупи. Още тогава я дадох на един познат да я продава на части или скраб - все едно ми беше - бях още почти дете. Документите се изгубиха с течение на времето и забравих за нея. Оказа се че все още се води на мое име и дължа данъци за над 300 лв. натрупани за тези години. В данъчното ме посъветваха да я спра от движение в КАТ за да не се трупа данък.

И така въпроса ми е как да спра от движение кола на която нито имам номерата нито документите. Нямам никаква възможност да намеря никаква следа от нея не знам къде отиде и няма начин да проследя движението и. Буквално беше на парчета когато я видях за последно. И има ли някакъв начин да избегна плащането на този данък за нещо което което отдавна нямам. Има ли някаква давност този данък - ..........някаква сламка???

Никаква драма няма с дерегистрацията на такова МПС и не са необходими никакви цигании от сорта на обявяване за откраднато и прочее. Просто отивате в КАТ с лична карта и на място подавате заявление (Ако Вие сте собственик. В противен случай-собственика (пълномощник), наследници или 1 наследник с пълномощни от останалите. Носете и удостоверението за наследници). Подава се и декларация, че МПС е предадено за скрап без бележка. Подава се и декларация, че табелите са изгубени. За табели от стари образци (черни, жълти и бели) не се налага глоба. Цялата "врътка" отнема половин час и струва под 10 лв.
А данъка за съжаление си остава дължим.
Тук е мястото да попитам юристите за моята "драма"... Някога и аз имах МПС, което спрях от движение и в последствие дадох за скрап. Подадох и декларация в МДТ и съответно данък не се начисляваше по тогава действащия закон. Обаче .... 2007 г. са променили закона и започнали да начисляват данък и за спрените от движение, но не дерегистрирани МПС. По това време бях по чужбина и тая блага вест "леко" съм я пропуснал и така 5 г. до 2012-та, когато случайно намерих табелите в мазето и получих проблясък. Отидох в КАТ и извърших гореупоменатата процедура и отнесох бележката в МДТ в общината. Съответно на това МПС вече не се начислява данък, но виси един "джакпот" от 200+ лева, върху който се трупат лихви. Та въпросът ми е - правилно ли е при описаната ситуация да започнат да ми начисляват данък без да съм уведомен за промяната?
"Quis custodiet ipsos custodes?"
kuzdov
Потребител
 
Мнения: 299
Регистриран на: 19 Ное 2010, 20:47

Следваща

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron