начало
Кога кабинетът „Орешарски” ще подаде оставка? Кога кабинетът „Орешарски” ще подаде оставка?

Юрисконсулт - социално осигуряване

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Юрисконсулт - социално осигуряване

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 14:19

Здравейте,

Искам да постъпя на работа като юрисконсулт. Те как се осигуряват?Какъв е минималния праг за осигуряване и каква е позицията - аналитичен специалист или нещо друго. Като юрисконсулт - когато това е записано в трудовия договор - имам юридически стаж, нали???

Благодаря за вниманието.
Гост
 

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 14:28

Вие юрист ли сте?! Очаква се от Вас, че сте учили осигурително право...някога...
Гост
 

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 14:30

Моля за помощ - като незнаеш, питаш.
Гост
 

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 14:32

Погледнете чл.127 ЗСВ, но имайте предвид, че работата като юрисконсулт , когато работите в частна фирма, дори и принципал да е държавата, не се признава за юридически стаж.
Гост
 

Мнениеот didi_st » 26 Яну 2006, 14:33

КОЛЕГА СЕГА ПОНЕЖЕ НЕ СЪМ ЧЕЛА ЗА АГЕНЦИЯТА ПО ПРИХОДИТЕ И ДАЛИ ВЕЧЕ ТАМ СЕ ВКЛЮЧВАТ РУСО И ДАНЪЧНОТО НО ПО ПРИНЦИНЦИП БИ СЛЕДВАЛО ДА СИ ДЪРЖАВЕН СЛУЖИТЕЛ ПО ЛОГИКАТА КОЯТО СЛЕДВАМ ДОКАТО АЗ БЯХ НА ТАКАВА ДЛЪЖНОСТ В СХОДНА ИНСТИТУЦИЯ. БИ СЛЕДВАЛО ЗАПЛАТАТА ТИ ДА Е ФИКСИРАНА И ОПРЕДЕЛЕНА С АКТ НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ КОРИГИРАНА В ЗАВИСИМОСТ ОТ СТАЖА ТИ. КАТО ДЪРЖАВЕН СЛУЖИТЕЛ ЩЕ ТЕ ОСИГУРЯВАТ ЗА ВСИЧКО КАТО ОТ ВЪЗНАГРАЖДЕНИТО ТИ ЩЕ ТИ УДЪРЖАТ САМО ЗА ДАНЪК. ДА ВОДИ ТИ СЕ ЮРИДЧЕСКИ СТАЖ. АНАЛИТИЧЕН СПЕЦИАЛИСТ ПРЕДПОЛАГАМ Е НЯКОЯ ОТ ЕКСПЕРТНИТЕ ИМ ДЛЪЖНОСТИ. НИЩО ОСОБЕННО КАТО НИВО НА АДМИНИСТРАЦИЯ И КАТО ЗАПЛАЩАНЕ. НО В РУСО НЕ ИМ БЯХА ЛОШИ ЗАПЛАТИТЕ КАКВО ОСТАВА ЗА ЮРИСКОНСУЛТ. УСПЕХ ТИ ЖЕЛАЯ
didi_st
 

Мнениеот Без стаж » 26 Яну 2006, 19:02

Чл. 127. (Доп. - ДВ, бр. 104 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 133 от 1998 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2003 г.) За съдия в районен съд и прокурор в районна прокуратура и следовател в окръжна следствена служба, се назначава лице, което има най-малко две години стаж. По изключение може да се назначи лице и без изисквания стаж.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 61 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) За съдия в окръжен съд и прокурор в окръжна прокуратура, се назначава лице което има най-малко 5 години стаж.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) За съдия в апелативен съд и прокурор в апелативна прокуратура се назначава лице, което има най-малко 8 години стаж.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) За съдия във Върховния касационен съд и във Върховния административен съд, за прокурор при Върховната касационна прокуратура и при Върховната административна прокуратура и за следовател в Националната следствена служба се назначава лице, което има най-малко 12 години стаж.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 29 от 2004 г.) За стаж по ал. 1 - 4 се зачита стажът, придобит на длъжност или професия, за която се изисква юридическо образование и правоспособност, включително стаж на лицата с висше юридическо образование, които работят на длъжност "дознател" в системата на Министерството на вътрешните работи.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г.) Изискванията по ал. 3 се прилагат и за ръководителите на окръжните съдилища, прокуратури и следствени служби, а изискванията по ал. 4 се прилагат за ръководителите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд, Върховната касационна прокуратура, Върховната административна прокуратура, на апелативните съдилища, на апелативните прокуратури и на Националната следствена служба.

(7) (Отм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г.).

и къде точно го прочетохте това, че не се зачита за юридически стаж ако работиш като юрисконсулт в частна фирма???????????
Без стаж
 

otg.

Мнениеот harmaiani » 26 Яну 2006, 19:43

Юрисконсултите се назначават на трудови договори и се осигуряват като лица, заети по трудово правоотношение: Справка КСО, чл.6 (3) (*) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3 и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5, 7 и 8 и ал. 3, т. 5 и 6 се разпределят между осигурителите и осигурените, както следва:

1. за 2000 и 2001 г. - 80:20;

2. 2002 - 2004 г. - 75:25;

3. 2005 г. - 70:30;

4. 2006 г. - 65:35;
7) Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово:

1. за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 - върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;

2. за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 4 - върху месечен осигурителен доход между петдесет на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, които са за сметка на осигурителите, се внасят едновременно с изплащането на дължимото възнаграждение или на част от него.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Осигурителните вноски за сметка на осигурените лица по чл. 4, ал. 1 се внасят при изплащане на дължимото възнаграждение.


Определено стажът като юрисконсулт се признава за юридически стаж.
harmaiani
 

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 19:51

В редакцията си преди 2004 г. чл. 127 изрично подчертаваше, че стажът като юрисконсулт е юридически стаж.
Не мисля обаче, че и в сегащната редакция законодателят има предвид нещо друго - юрисконсултът Е длъжност, за която се изисква юридическо образование и правоспособност.
Гост
 

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 19:55

аз се чудя на друго, човек не може да знае всичко, имаме казус ,спорим, и все някой не е прав, ама да се обаждат неподготвени за елементарни неща, егати юристите
Гост
 

Мнениеот iata » 26 Яну 2006, 20:03

po nacionalnija klasifikator edna ot vazmozhnostite e kod 2429, ako si na rabota v castna firma. Tova sa analiticni specialisti.
minimalnija razmer na osigurjavaneto zavisi ot tozi kod po NKP i ot dejnostta na firmata saglasno Nacionalnija klasifikator na ikonomiceskite dejnosti. Zashtoto za razlicnite dejnosti pragovete za edna i sashta pozicija sa razlicni. Toest ako ste jurist v izdatelska kashta e edin minimuma, ako ste v PC company e drug.
iata
Потребител
 
Мнения: 416
Регистриран на: 07 Май 2002, 16:24

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 22:20

Anonymous написа:Погледнете чл.127 ЗСВ, но имайте предвид, че работата като юрисконсулт , когато работите в частна фирма, дори и принципал да е държавата, не се признава за юридически стаж.

Колега, това за юрисконсулта в частна фирма, "че не му се призна за юридически стаж" - от къде го прочетох те? :shock:
Гост
 

Мнениеот Гост » 26 Яну 2006, 23:02

Благодаря за отговорите на всички и специално на IATA:))

ГПК

Чл.20. (1) Представители на страните по пълномощие могат да бъдат:
а) адвокатите;
б) родителите, децата и съпругът;
в) юрисконсултите или други служители с юридическо образование при учрежденията, предприятията и другите обществени организации и юридически лица;

Можете ли да ми кажете какво е отношението на трудовия ми договор към в)? Какви документи трябва да притежавам, за да представлявам фирмата в съда + диплома и правоспособност? Благодаря.
Гост
 

otg.

Мнениеот harmaiani » 26 Яну 2006, 23:33

Пълномощно, трудов договор и удостоверение за правоспособност.
harmaiani
 

Мнениеот Гост » 27 Яну 2006, 16:32

Anonymous написа:
Anonymous написа:Погледнете чл.127 ЗСВ, но имайте предвид, че работата като юрисконсулт , когато работите в частна фирма, дори и принципал да е държавата, не се признава за юридически стаж.

Колега, това за юрисконсулта в частна фирма, "че не му се призна за юридически стаж" - от къде го прочетох те? :shock:

:?:
ОТНОВО ПИТАМ КОЛЕГАТА"ГОСТ" ОТ КЪДЕ Е ПРОЧЕЛ/А ТОВА
Гост
 

Мнениеот Никой » 27 Яну 2006, 16:51

Ако "колегата гост" си прави изводи от ГПК и процесуалната легитимация просто искам да го попитам къде е учил право, по точно в кое провинциално факултетче?
Никой
 

Мнениеот Гост » 27 Яну 2006, 17:01

Юрисконсултите ни осигуряват както всички останали работещи на трудов договор или по служебно правоотношение. За юридически стаж се счита всеки, който е придобит на работа за която се изисква юридическо образование.
Гост
 

Re: otg.

Мнениеот iata » 27 Яну 2006, 18:18

harmaiani написа:Пълномощно, трудов договор и удостоверение за правоспособност.


na men dosega sa mi iskali samo palnomoshtnoto i na edno mjasto trudovija dogovor. Spored men palnomoshtnoto trjabva da e dostatacno za sada, no znaesh li kakvo shte ti poiskat.
iata
Потребител
 
Мнения: 416
Регистриран на: 07 Май 2002, 16:24


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron