начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 21 Яну 2017, 12:43

Привет на всички.Моля за съвет и компетентни мнения.В началото на годината на моя колежка и добра приятелка и връчиха писмен документ с предупреждение за уволнение.Жената е с Телк 2ра група с множество заболявания. Завежда я в личен състав прекия ръководител,там колежките и дават да си изчете заповедта за наказание ,жената подписва документите ,но започва да и се вие свят ,рязко вдига кръвното,усеща силна болка в главата.Идва лекарката от трудова медицина дава и хапче и препоръчва незабавно да я откарат в болница.Всичко това става на работното място пред погледите на 5-6 свидетели.Наш колега с личния си автомобил я откарва в болница ,и я оставя на грижите на лекарите.След преглед и скенер лекарите констатират и поставят диагноза мозъчен инфаркт.Лежи колежката в болницата на системи ,но положението се влошава изпада в криза и страхова невроза че ще умре.При изписването от болницата лекуващия и лекар я насочва към психиатър.Има нервен срив и депресия.Отива на преглед при психиатър които и изписва 2-3 вида хапчета антидепресанти,които и в момента пие ,но нещата не се подобряват даже напротив.Навсякъде където жената е била на лечение и прегледи има нужните документи.Въпросите ми към компетентните и знаещите са:
1.Може ли колежката чрез адвокат да заведе дело-иск за нанесени сериозни неимуществени вреди от работодателя?
2. Ако може, делото трябва да бъде гражданско или трудовоправно?
3. Има ли определен срок след настъпване на злополучното събитие в които трябва да се заведе това дело?
4.Трябва ли първо да съди работодателя за отпадане на връченото наказание(според мен и други мой колеги неоснователно и умишлено изфабрикувано)и след което да заведе второто дело за нанесени неимуществени вреди, или може едновременно да се даде старт на двете дела?
5.За всичките тези сериозни и животозастрашаващи здравословни проблеми по вина на работодателя, какъв е максималния или оптималния размер на иска за който може да претендира?
Предварително благодаря на отзовалите се.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот vesii » 21 Яну 2017, 17:25

Ако е на работното място може да се води и за трудова злополука.
vesii
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Яну 2017, 11:19

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 21 Яну 2017, 18:10

Да ,действията се случват по време на работа в канцеларията на личен състав. Доколкото съм запознат хронични заболявания от рода на инсулт и инфаркт не ги водят като трудови злополуки ...или греша.Болничния на колежката е при мен ще го занеса в понеделник на работодателя.Ако действително има вариант да се заведе като трудова злополука , как се процедира и кой трябва да го заведе като такава. Важно ми е да получа отговори на горе зададените от мен въпроси.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот minov_nz » 21 Яну 2017, 18:25

valter1968 написа:Да ,действията се случват по време на работа в канцеларията на личен състав. Доколкото съм запознат хронични заболявания от рода на инсулт и инфаркт не ги водят като трудови злополуки ...или греша.Болничния на колежката е при мен ще го занеса в понеделник на работодателя.Ако действително има вариант да се заведе като трудова злополука , как се процедира и кой трябва да го заведе като такава. Важно ми е да получа отговори на горе зададените от мен въпроси.



“Трудова злополука по чл. 55, ал. 1 от КСО” е всяко внезапно увреждане на здравето станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт.

“Трудова злополука по чл. 55, ал. 2 от КСО” е злополука, станала по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място до:
1.основното място на живеене или до друго допълнително място на живеене с постоянен характер;
2.мястото, където осигуреният обикновено се храни през работния ден;
3.мястото за получаване на възнаграждение.

Не се считат за внезапно увреждане на здравето по смисъла на чл. 55 от КСО патологични състояния вследствие на заболяване от каквото и да е естество, включително епилепсия, хронична исхемична болест на сърцето (всички клинични форми, включително миокарден инфаркт), мозъчен инсулт, захарен диабет, атеросклероза, високо кръвно налягане, душевни болести.
(чл. 73, ал. 2 от НМЕ)
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 21 Яну 2017, 20:23

Да както си знаех за трудова злополука и дума не може да става.Моля Ви за информация по въпросите ми от първия пост.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот commodoro » 21 Яну 2017, 20:50

Ясно че е било истерична сцена, щом лекаря я е натирил на психиатър. По-добре се молете да не я съкратят поради непригодност. Не знам що за шеф би търпял психичноболни лица..
commodoro
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 04 Фев 2013, 23:11

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот minov_nz » 21 Яну 2017, 22:02

valter1968 написа:Да както си знаех за трудова злополука и дума не може да става.Моля Ви за информация по въпросите ми от първия пост.



Отговорите на тези въпроси, така както са поставени изискват подробно описание, което само би Ви объркало.Не може да претендирате едновременно трудова злополука и непозволено увреждане тъй като трудовата злополука е специален случай на непозволеното увреждане. Както стана ясно казуса не представлява трудова злополука, а доказването на непозволено увреждане по ЗЗД също би било доста трудно.

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кюстендил, 28.05.2010 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание
на двадесет и осми април
през двехиляди и десета година, в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Мухтийска
ЧЛЕНОВЕ: Ваня Богоева
Евгения Стамова

при секретаря В.С.
като разгледа докладваното от съдия Ваня Богоева гр. д. № 133
по описа за 2010 г. по описа на същия съд и, за да се произнесе взе предвид :
…..„ Фактическият състав на непозволеното увреждане предполага кумулативна даденост на всички предпоставки: противоправно деяние извършено от ответника виновно / в случая упражняван психически тормоз при упражняване на правомощията са като пряк ръководител на лабораторията, в която е било мястото на работа и на ищцата/, настъпване на вредоносен резултат / причиняване на неимуществени вреди – болки и страдания от морално естество, довели до гореописаните заболявания у ищцата / и наличието на причинна връзка между деянието и вредоносния резултат. Несъмнено за да бъде ангажирана деликтната отговорност на ответника следва да бъдат установени всички елементи от фактическия състав, като доказателствената тежест е за ищеца. Не е достатъчно твърдение за проявено от ответника неправомерно поведение, необходимо е същото да бъде установено, както и да бъдат установени претърпените вреди и техния размер. Събраните по делото доказателства в своята съвкупност подробно обсъдени и от настоящата инстанция установяват наличието на деликт “……
Може да се атакува наложеното наказание, но не виждам какъв ще е смисъла от това. Все пак зависи точно какво е то 3. Има ли определен срок след настъпване на злополучното събитие в които трябва да се заведе това дело?

Чл. 358. КТ (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Исковете по трудови спорове се предявяват в следните срокове:
1. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) едномесечен - по спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя, за отмяна на дисциплинарно наказание "забележка" и в случаите по чл. 357, ал. 2.
2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) 2-месечен - по спорове за отмяна на дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение", изменение на мястото и характера на работата и прекратяване на трудовото правоотношение;
3. 3-годишен - по всички останали трудови спорове.
(2) Сроковете по предходната алинея започват да текат:
1. за искове за отмяна на дисциплинарни наказания и за изменение на мястото и характера на работата - от деня, в който на работника или служителя е била връчена съответната заповед, а при искове относно прекратяване на трудовото правоотношение - от деня на прекратяването.
2. за другите искове - от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.
(3) Срокът по ал. 1 не се смята пропуснат, ако преди изтичането му исковата молба е подадена до некомпетентен орган. В този случай исковата молба се препраща служебно на съда.

Чл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок. ЗЗД (вкл и за непозволено увреждане)
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 22 Яну 2017, 09:34

Мнениеот commodoro » 21 Яну 2017 07:50 pm
Ясно че е било истерична сцена, щом лекаря я е натирил на психиатър. По-добре се молете да не я съкратят поради непригодност. Не знам що за шеф би търпял психичноболни лица..

Ако се беше случило на майка ти, друга песен щеше да пееш.
Жената си е съвсем наред не е психично болна.Явно четеш повърхностно и избирателно.Писал съм , че желая компетентни мнения ,а не от........
Ами ако се беше случило най лошото.Жената е с две дечица на 8 и 11години.
Значи нищо не може да се направи.Както се казва битият,бит.........живота продължава.
Всичко на гърба на работника и за сметка на здравето и живота му. Ако не е този ще дойде друг на негово място.
Жалка територия.Все пак ако някой има идея как би било най добре да се процедира в случая моля нека сподели.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот bobi9 » 22 Яну 2017, 12:16

Търсите отмяна на наказанието като незаконосъобразно. Съединявате с иск за вреди или ако ви откажат да го разглеждат съединен, иска за НУ след отмяна на наказанието. Колко ще го докажете е друг въпрос, както най-вероятно ще Ви представят и възражения, че не може да се ограничи властта на работодателя да налага наказания на всеки с лабилна психика поради опасност, че може да му се разстрои здравето.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 22 Яну 2017, 16:02

Не искате да четете и това си е.Жената си е с нормална психика и поведение , няма нищо лабилно.Просто страда от хипертония. Връчват и наказанието , докато го чете за минути вдига много високо кръвно силен световъртеж, щяла е да падне , силни болки в главата и тн.След получения инсулт започват кошмарите нощно време буди се от стрес и страх за живота , сънува че умира и тн.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот TheOldMan » 22 Яну 2017, 18:11

Валтер, а ако всичко това се беше случило при връчването й на заповед за повишение? Ако получи инсулт докато й съобщават, че става началник отдел? Защото и от щастливи емоции стават аварии... Тогава какво?
Явно искате по някакъв начин да нагодите нещата така, че да излезе че заповедта за уволнение е предизвикала инсулта... Ами не става тая работа ... жената е трябвало да вземе превантивни мерки за нормализиране на кръвното си и за състоянието на нервната си система така, щото една заповед за уволнение да не предизвика това й състояние. Щото ако вземе да получи инсулт при включване на противопожарната аларма?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 22 Яну 2017, 18:37

TheOldman:Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност


Кратко точно и ясно.
Ако нямаш работа не спами.Дават хубав филм по БТВ
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот ch3oh » 22 Яну 2017, 19:35

Кратко точно и ясно.
Ако нямаш работа не спами.Дават хубав филм по БТВ

Не е спам. Ако една информация е неудовлетворителна за питащия, това не значи, че е невярна. Дали TheOldMan е юрист няма значение.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 22 Яну 2017, 20:21

Всичко ми стана кристално ясно.Лека вечер и успех на всички.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот TheOldMan » 22 Яну 2017, 23:32

На всеки работещ по трудов договор трябва да му е ясно че има вероятност да получи заповед за уволнение. На всеки човек би трябвало да му е ясно, че родителите му рано или късно ще починат. Това не може да е повод да се търси вина в приносителя на вестта, нито повод за отлагане на действието.
Ако човек е в състояние в което не може да понесе такава вест, значи човека има здравословен проблем. Здравословните проблеми се лекуват, или човек се пенсионира по инвалидност. Работното място не е санаториум.
Аз също съм получавал 2 пъти заповеди за уволнение. И аз съм с високо кръвно и проблеми с нервите. Знам какво е чувството. Съжалявам, че организма на жената не е издържал.
Конкретно на въпроса - читав адвокат и "мотивиран" съдебен състав вадят убиец от затвора, така че вероятно има начин нещо да се направи. Но не и по форумите. Намерете си кадърен адвокат, обяснете му нещата, нека ви консултират адекватно.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот valter1968 » 23 Яну 2017, 08:51

ОК.Това е което исках да разбера.Има ли колежката някакъв шанс да постигне нещо ако им заведе дело.Исках днес след работа като ходя до тях да и дам кураж и да и кажа ,че трябва да се бори.Значи все пак има някакъв шанс , няма да е напълно обречена , и при добър и напорист адвокат има някаква надежда за успех.Това ми беше идеята за да питам във форума.Да внеса още малко пояснение.От 3-4 месеца жената беше подложена на откровено преследване ,тормоз и стрес от началниците.Сагата с наказанието което и връчиха започна от октомври месец 2016г.Започнаха с едно нейно(измислено от тях)прегрешение,не успяха и я подхванаха с друго съвсем различно също съшито с бели конци нарушение ,за което и искаха обяснение и наложиха наказанието.Това и исках да разбера , ако заведе трудовоправно дело за отпадане на наказанието ,като докаже с документи и свидетели , че я преследват умишлено и целенасочено с цел уволнение и въпреки всичко и връчват наказание ,след което се случва инцидента , има ли основание да им заведе второ дело(гражданско)за неимуществени вреди.Просто исках да разбера етапният ред по който бавно трябва да се върви.Знам ,че ще е дълго и трудно, но при тези обстоятелства мисля , че просто няма избор , и че не трябва да оставя нещата така.Съжалявам ако съм бил по остър ,но все още съм афектиран от случилото се с нея.Искам по някакъв начин и с нещо да и помогна.
Желая лек и успешен ден на всички.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Инсулт при връчване на предупреждение за уволнение

Мнениеот ch3oh » 23 Яну 2017, 09:03

СМЕ - или ще ви решеи делото, или ще ви закопае.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron