начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Защита правата на служителя още при назначаването му

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот a_aleksandrov » 06 Ное 2016, 16:57

Здравейте,
Питането ми е във връзка с предложение за работа като държавен служител в общинска администрация, което обмислям дали да приема. В момента работя в друга държавна институция. Общо стажът ми като държавен служител е 7 години. Бъдещият ми работодател ми предлага назначение с атрактивно за момента възнаграждение, като в същото време е склонен на допълнителни писмени споразумения още при назначаването, които да са в моя полза, един вид за "успокоение", че няма да бъда освободен скоро след назначаването, преместен на друга позиция или с намалено възнаграждение. Основното питане е дали ще е правно издържано такъв вид назначаване/споразумение, за да не стане да имам само един лист хартия с много подписи, който ако влезе в съда да няма никаква стойност. Основното, което искаме да договорим е:
1. Минимален срок (Примерно 7 години), като в случай на по-ранно прекратяване на служебните правоотношения по инициатива на работодателя или при закриване на длъжността същият да дължи неустойка в размер на оставащите до края на срока, брутни месечни възнаграждения.
2. Минимално месечно възнаграждение.
3. Допълнително тримесечно възнаграждение съгласно постигнатите резултати, но не по-малко от ....... лв.
4. Периодичност за актуализиране на възнаграждението (примерно всяка година с 5 %).
5. Полагаем годишен отпуск
6. Трябва ли да има записано твърдо работно време или формулировката ненормирано работно време е достатъчно, тъй като работата е свързана с пътуване от и до работното място и не винаги може да се вмъкне в точно определени граници, а и позволява част от нея да се върши чрез отдалечен достъп до системите.
7. Издържано ли ще е да се договорят изплащането на пътни разходи съгласно представяне на разходооправдателен документ (фактура от обществен превозвач).
8. Задължително ли е провеждането на конкурс (в момента няма длъжността не се изпълнява от никой)
Вероятно ще изникнат и още въпроси, но и до тук не са малко.
a_aleksandrov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Ное 2016, 16:19

Re: Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот doc03 » 06 Ное 2016, 19:38

Аз такива неща, при постъпване на държавна служба (по служебно правоотношение), не съм чел. Особено пък това за минималния срок ...
Нали знаете кой е работодателят?

П.П. Принципно, длъжностите по "служебно правоотношение" в общинските администрации са КОНКУРСНИ!
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот a_aleksandrov » 06 Ное 2016, 20:51

Идеята на всичките тези въпроси е има ли възможност да договоря лични условия, за да се защитя от евентуално последващо "извиване на ръцете", защото едно са предварителните устни договорки и обещания, а съвсем друго може да се окаже реалността след това. Иначе по своята същност работата няма да контрастира в сравнение с тази на останалите служители. Просто искам да разбера ще бъде ли необосновано договарянето на лични условия в заповедта за назначаване.
a_aleksandrov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Ное 2016, 16:19

Re: Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот tevlogiev » 09 Ное 2016, 20:13

Чл.66 ал.2 КТ 8)
tevlogiev
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 29 Юни 2014, 23:15

Re: Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот a_aleksandrov » 09 Ное 2016, 20:43

Точно заради текста записан в чл. 66, ал. 2 от КТ създадох темата, защото доколкото разбирам той се отнася само за трудовите договори, а аз питам за назначаване на длъжност в общинска администрация, но като държавен служител (по служебни правоотношения, а не по трудови). Назначаването става със Заповед издадена от Кмета на съответната община, което доколкото успях да разбера от прочетеното до сега е по ЗДС, а не по КТ. Но понеже не съм юрист не знам дали двата закона не са взимосвързани, за да мога да се възползвам от записаното в чл. 66, ал. 2 от КТ
a_aleksandrov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Ное 2016, 16:19

Re: Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот tevlogiev » 09 Ное 2016, 21:19

Отговори на въпроси 2,3,4 мисля,че може да ги откриеш в "Наредба за заплатите на служителите в държавната администрация", чл.3 и останалите от същата.
tevlogiev
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 29 Юни 2014, 23:15

Re: Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот a_aleksandrov » 09 Ное 2016, 23:03

Благодаря за отговорите! Хайде подскажете вратичка по въпроси 1 и 7, за да мога да си "вържа гащите"
a_aleksandrov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Ное 2016, 16:19

Re: Защита правата на служителя още при назначаването му

Мнениеот tevlogiev » 10 Ное 2016, 00:19

Отговор на въпрос №7 : чл.86,ал.3 Закон за държавния служител,гласи: За времето на командировка държавният служител има право да получи освен брутната си заплата още и пътни, дневни и квартирни пари при условия и в размери, определени с акт на Министерския съвет.
tevlogiev
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 29 Юни 2014, 23:15


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron