начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Нетърпими условия на труд

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нетърпими условия на труд

Мнениеот marin1978 » 22 Окт 2016, 07:34

Здравейте, работя в една фирма, която произвежда... Продукция за износ.. Има и нощни смени, аз и още 3 колеги работим през нощта. Смените са по 12 ч от 19 ч до 7 ч. физическа работа постоянно на крак. Задължават ни да работим по 5 - 6 нощни смени една след друга и тогава имаме 2 дни почивка. Другите колеги си мълчат, но аз редовно се разправям със шефа и успявам да се измъкна след 4-та нощна. Колегите не помагат, даже ме гледат накриво:-) Регламентирана почивка по време на смените нямаме т. е. спираме за 5 мин. да хапнем и това е. От умора сме като пияни.. Че трябва да се бяга е ясно, ама докато намеря друга работа искам да се преборя да давам поне по 3 нощни.. Какви нарушения виждате и какво ще ме посъветвате?
marin1978
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Окт 2016, 07:14

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот kolova » 26 Яну 2017, 15:39

Та то всичко е в разрез със закона в този казус.
Интересно, обаче, че от Октомври 2016 до сега никой не е отговорил на човечеца.
Другари трудово правни юристи, само за обезщетенията ли бяхте на лекции?
kolova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 11 Апр 2016, 14:48

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот svettoslav » 26 Яну 2017, 19:32

kolova написа:Та то всичко е в разрез със закона в този казус.
Интересно, обаче, че от Октомври 2016 до сега никой не е отговорил на човечеца.
Другари трудово правни юристи, само за обезщетенията ли бяхте на лекции?


Аз не че нещо да се меся, нито пък трудово- правен юрист да съм,но длъжен ли е някой тук да отговаря на някого?
Или това е по добра воля?

А освен друго, има и адвокати, има инспекция по труда и тн.

Може и нов раздел да създадат във форума - "Изготвяне на жалби и искови молби " .
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот svettoslav » 26 Яну 2017, 19:37

А интересно, вие защо не сте отговорили ако сте юрист?
А дали не е по същата причина, поради която и други юристи, чели въпроса? Пък каквато и да е тя. А ако случайно не сте го чели? Щото и аз не съм.
Тук няма назначени на щат четачи мисля.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот jhoro » 26 Яну 2017, 22:10

То пък много сложен отговор е нужен, щото. С всички доказателства - в Инспекция по труда.
Щото тук - каквото и да се говорим, е само приказки.

А могат да се посочат много неща.
Чл. 140. (1) Нормалната продължителност на седмичното работно време през нощта при 5-дневна работна седмица е до 35 часа. Нормалната продължителност на работното време през нощта при 5-дневна работна седмица е до 7 часа.
Чл. 143. (1) Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
(2) Извънредният труд е забранен.
Чл. 146. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Продължителността на извънредния труд през една календарна година за един работник или служител не може да надвишава 150 часа.
(2) Продължителността на извънредния труд не може да надвишава:
1. 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец;
2. 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица;
3. 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни.


И още доста текстове от КТ и различните Наредби.
Но и питащия не се е вяствал след първия пост така, че... най-вероятно или си е решил проблема, или се е примирил.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот svettoslav » 27 Яну 2017, 01:17

jhoro написа:
Но и питащия не се е вяствал след първия пост така, че... най-вероятно или си е решил проблема, или се е примирил.


Само говедо може да се примири с такова нечовешко отношение.
Че ти дори след втората нощна си гроги.
Работил съм няколко години само нощна. Студентството ми. Няма такъв филм. По простичката причина, че си неработоспособен .След втората нощна спиш 24 часа и не знаеш къде се намираш след това.

Получих киселини от липсата на сън и кой знае какво още.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот kolova » 27 Яну 2017, 11:26

Имаше въпрос, защо не съм отговорила.
Моят отговор е: не съм редовен потребител-не бях видяла темата до вчера.

И още по темата: svettoslav , именно защото сме говеда ни тъпчат. И защото никой не смее да им се опре.
kolova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 11 Апр 2016, 14:48

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот marin1978 » 16 Фев 2017, 08:37

И аз изчетох Кодекса на труда и с доста разправии си извоювах да работя вместо 5 по 3 нощни и 4 дни почивка. Като видяха, че съм запознат със закона се свиха..Останалите 2 колеги си трайкат и не смеят гък да кажат.. Кой им е виновен, аз съм си добре и то заслужено..
Благодаря на всички.
marin1978
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Окт 2016, 07:14

Re: Нетърпими условия на труд

Мнениеот jhoro » 03 Апр 2017, 20:02

marin1978 написа:И аз изчетох Кодекса на труда и с доста разправии си извоювах да работя вместо 5 по 3 нощни и 4 дни почивка. Като видяха, че съм запознат със закона се свиха..Останалите 2 колеги си трайкат и не смеят гък да кажат.. Кой им е виновен, аз съм си добре и то заслужено..
Благодаря на всички.

Е, май излязох прав (не, че държа на това), като казах...
jhoro написа:... най-вероятно или си е решил проблема...
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron