начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Некоректни работодатели

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Некоректни работодатели

Мнениеот analiza » 14 Юни 2013, 20:00

Здравейте,
казвам се Ана, на 20г.,студентка.В началото на май месец започнах да си търся работа.В интернет попаднах на обява за продавач-консултант в магазин за алкохол и цигари.Изпратих автобиографията си и ми звъннаха след няколко дни да ме поканят на интервю.Фирмата се казва Универ Електрик 2 ЕООД с офис в кв.Стефан Караджа.На интервюто ме запознаха с част от условията:2/2 работно време от 7:00-22:30, осигуровки на 4 часа,500 лв. заплата чисто и уж трудов договор.Харесаха ме и аз приех и започнах обучение.Обучението ми се проведе от 16.05 до 22.05 в магазин на бул.Мадрид, в който и след това започнах работа.По време на обучението си подготвих документите-здравна книжка,свидетелство за съдимост и трудова книжка.Два пъти в период от няколко дни казах на управителя, че документите ще ми бъдат готови след 2 дни(примерно), но той не реагираше.Попитах "колежките" как стоят нещата с договора и те ми казаха, че в началото нито една от тях не е подписвала договор, но въпреки това са си получавали изработените пари в началото на всеки месец без фиксирана дата.Работех самостоятелно от 25.05 до 11.06, като през този период не ми беше предоставен договор от никакъв вид.В началото на месеца попитах "шефката" кога ще се плаща.Тя ми отговори, че този месец отварят нови магазини на морето и ще се забавят с парите, но най-вероятно на 8.06 ще ни платят (в магазините им се работи и събота и неделя, нали..:).На 8 аз бях на работа и отново попитах какво става, жената ми отвърна, че в понеделник ще се плаща.В понеделник аз бях в почивка, но побързах да се информирам от едната "колежка" дали са платили.Получих положителен отговор.Предположих, че ще ми платят на следващия ден, в който бях на работа-вторник.Във вторник следобед дойде и т.наречената шефка и ми казва, че ми иска документите(взе ми здравната книжка и свидетелството за съдимост, а трудовата книжка ми я остави?).Попитах за заплата, тя ми отвърна, че съм била заработила само 4 дни от миналия месец и щели направо да ми платят другия.Това вече ме изнерви, понеже съм го чувала и преди и са ми плащали много по-малко от заработеното.Жената си тръгна, дойде момиче на обучение при мен-новата колежка.В тази фирма постоянно се сменя персонала.След няколко часа бях прекалено напрегната и несигурна за това какво се случва.Взех си нещата, обясних на момичето какво да прави(тя се справяше, не и беше първи ден, а и в магазина има камери и служебен, на който да звънне щом си тръгнах) и си тръгнах изключително нервна.По пътят към нас управителя ми звънна.Не вдигнах. На следващият ден осъзнах колко права са ми нарушили, звъннах на г-н управителя и го попитах кога да отида до офиса да си взема парите и документите.Той ми отвърна, че ще ми се обади по-късно.След няколко часа ми се обади шефката на фирмата и ми каза да отида в офиса в 10 часа(или след 10, там винаги имало някой)сутринта на следващия ден.Отидох с майка ми до там в 10 и 15ч/а и ни казаха да изчакаме.Появи се управителя и ми каза, че е трябвало да отида в 10:00, не по-късно и отмени срещата за 2 часа следобед.Отидохме пак в 2 часа следобед, дойде шефа.Даде ми свидетелството за съдимост, здравната ми книжка не била взимана от никой(а ми я взеха заедно със свидетелството) и ми каза, че пари няма да ми даде, защото нямаме договор-причината и поради, която напуснах.Ок, прибрахме се в нас.Обадих се в министерство на труда и от там ми отвърнаха, че щом нямам подписан договор те не могат да направят нищо, но мога да се обърна към съда, защото там имат правомощията да взимат доказателства като записи от камерите,подписани документи от мен и т.н. и може да се докаже, че съм работела през този период.
Не ми се е случвало до сега да се обръщам към съдебни институции по даден проблем и не съм наясно как се процедира.Искам да помоля за нечие мнение или съвет какво да правя и как по-точно.Благодаря предварително.
analiza
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Юни 2013, 18:49

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот latinka » 16 Юни 2013, 15:54

можете да се обърнете към инспекцията по труда, които могат да се опитат да установят, че сте работили в магазина, в това число ако намерят документи (примерно за приемане на стока) или от информация от другите служители в магазина, че сте работили там. Дори и да не се установи, че сте работили там, може да се направи проверка дали хората, които сега работят в магазина имат сключени трудови договори. Във всички случаи ако установят нарушение (било то спрямо вас, било то спрямо сега работещите в магазина) на Кодекса на труда (например, че хората работят без трудови договори, не се спазва работно време, междудневна/ междуседмична почивка) могат да наложат съответните санкции.

По отношение на възнаграждението за положения труд - можете да се обърнете към съда, като ще са ви необходими доказателств кога и за какъв период сте работили в магазина, но предвид липсата на трудов договор, не виждам как ще докажете размера на трудовото възнаграждене, което ще твърдите, че ви се дължи от работодателя.
latinka
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 07 Сеп 2007, 14:03

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот analiza » 16 Юни 2013, 22:30

Благодаря много!
analiza
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Юни 2013, 18:49

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот nezirus » 06 Сеп 2013, 14:15

Понеже много хора са се опарили, мои близки също, аз попаднах на следното нещо във фейсбук. Дано да е полезно - заличена външна препратка.
Личен и любовен хороскоп според датата на раждане.
nezirus
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 11 Ное 2012, 14:27
Местоположение: София

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот varna90 » 15 Авг 2016, 12:39

Ако държите на себе си и искате да можете да си плащате навреме поне сметките, не работете в "Еврогеймс" ООД в гр. Варна! Ще се молите като цигани за части от заплатата, която сте си заработили с упорит труд, ще ви карат да работите и неща, които изобщо не са ви по специалността, за която са ви назначили, ще ви юркат както си искат, за уважение да не говорим. Ще ви плащат по 50 лв., по 100 лв., по 200 лв., а 300 лв. наведнъж се плащат по изключение.
Накратко, далече от такива работодатели.
varna90
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Авг 2016, 12:33

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот teomaster » 30 Мар 2017, 16:34

Моето мнение за Примекс ЕООД гуми и сервиз като бивш служител е много лошо. Заплата, която ми обещаха така и не ми я изплатиха. Няколко пъти ги попитах, защо и не могат да ми кажат нищо. Дори ми казаха по съдебен път да съм си я търсил! С подписването на трудовият договор, те задължават и да подпишеш и празна бланка за заповед за прекратяване на трудовото правоотношение. Фрапиращото беше, че не пишеше член, по който искат да се прекрати договора. Да оставим това, че по трудов договор си на 5 работна седмица по 8 часа, а работиш по 6 работна седмица по 10 часа! Отвсякъде те лъжат. Второто нещо, което искаха да подпиша пак като празна бланка за неплатен отпуск. Само да ви вметна, че могат да ви пуснат неплатена отпуска, когато те си поискат дори и да сте работили. Обучение така и не ми се направи. Ръководството е под всякаква критика. Питаш ги нещо и не могат да ти кажат. Не правете грешката да започвате работа там, нито да закупувате техните некачествени гуми...
teomaster
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Мар 2017, 16:31

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот ivanov_p » 01 Апр 2017, 08:37

По комунистическият НК, а предполагам и по царският, имаше нарочен член който наказваше попълването на текст върху подписа на лицето. Възможно е да е преформулирано и в сегашния, но не ми се чете. Ако между подписа и попълването на текста са минали няколко месеца експертизата може да го хване, стига да се реагира на време, а не след години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот teogeo » 01 Апр 2017, 10:37

ivanov_p написа:По комунистическият НК, а предполагам и по царският, имаше нарочен член който наказваше попълването на текст върху подписа на лицето. Възможно е да е преформулирано и в сегашния, но не ми се чете. Ако между подписа и попълването на текста са минали няколко месеца експертизата може да го хване, стига да се реагира на време, а не след години.


То и сега има такъв текст - чл. 315 от НК

Чл. 315. (1) Който състави документ, като попълни лист, носещ подписа на издателя, със съдържание, което не съответствува на волята на подписалия, се наказва съобразно с различията в чл. 308 и 309 .
(2) Съобразно със същите различия се наказва и онзи, който чрез измама склони другиго да подпише документ със съдържание, което не съответствува на волята на подписалия.

Една експертиза (разбира се, ако ВЛ не е от тези, които поемат ангажимент) винаги ще хване измамата, защото се вижда разликата в мастилената паста, с която е попълвано (т.е. две различни химикалки). Друг е въпросът, че прокурорите са заедни с далеч по-важни престъпления (междугалактически), че да се занимават с подобни дреболии. Отговорът е ясен: "гражданскоправен спор от частен характер".
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот gridiron » 01 Апр 2017, 11:44

Една експертиза (разбира се, ако ВЛ не е от тези, които поемат ангажимент) винаги ще хване измамата, защото се вижда разликата в мастилената паста, с която е попълвано (т.е. две различни химикалки). Друг е въпросът, че прокурорите са заедни с далеч по-важни престъпления (междугалактически), че да се занимават с подобни дреболии. Отговорът е ясен: "гражданскоправен спор от частен характер".


Подражавайте на teogeo.Казвайте истената и наричайте нещата със своите имена. Злото вере е на тъмно
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот ivanov_p » 01 Апр 2017, 13:08

Прокуратурата ще образува производство и най-малкото работодателят ще се охарчи яко за да го спре. Още повече и недекларирането на реалния доход и осигуровки е престъпление.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот teogeo » 01 Апр 2017, 20:27

ivanov_p написа:Прокуратурата ще образува производство и най-малкото работодателят ще се охарчи яко за да го спре. Още повече и недекларирането на реалния доход и осигуровки е престъпление.


Ще образува т.нар. "преписка" (предварителна проверка по ЗСВ). И дотам...

Това за реалния доход и осигуровките е престъпление, ако укриването е в големи размери (по-тежко - особено големи). Като ще се позоваваш на НК, чети хипотезата докрай.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот ivanov_p » 02 Апр 2017, 08:15

Пак адвокатщини срещу разума!
Производство ще се образува защото дружеството е голямо и управителят платежоспособен, което сочи към добри възнаграждения за разследващия екип.
Недекларираните доходи и осигуровки са винаги в голям размер. Първо, този размер е 3000 лв., второ, няма давностен срок за натрупването им.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот teogeo » 02 Апр 2017, 10:37

ivanov_p написа:Пак адвокатщини срещу разума!
Производство ще се образува защото дружеството е голямо и управителят платежоспособен, което сочи към добри възнаграждения за разследващия екип.
Недекларираните доходи и осигуровки са винаги в голям размер. Първо, този размер е 3000 лв., второ, няма давностен срок за натрупването им.


Ти ли си разума, бе Пею? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Я му напиши една жалбА до прокурорина, да го видим тоя разум.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Некоректни работодатели

Мнениеот ivanov_p » 02 Апр 2017, 11:15

Естествено, че съм аз! Такива въпроси ме обиждат!
Аз не пиша сигнали до прокуратурата защото нямам излишни пари за корупция, но при мене идват кредитори дето са писали срещу длъжници, както и длъжници писали срещу кредитори и съм виждал дела по договор за наем, по които прокурора и разследващия са прибрали колкото дълга, а едно от Сливен беше стигнало до съда. Срещу мене за наеми длъжник беше образувал дело, което продължи 7-8 години. Осъден длъжник, от който си събрах парите, но платежоспособен и дащен. Води се в две районни и се смениха 4-5 прокурори.
Та хора не стъпили в следствие да не ми говорят, аз ги обикалям от 35 години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron