начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Защита при съкращаване на щат?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Защита при съкращаване на щат?

Мнениеот backstage » 31 Яну 2013, 23:23

Какви са правните възможности за защита на работник или служител, който е уволнен поради съкращаване на щат в дадено предприятие?
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Защита при съкращаване на щат?

Мнениеот backstage » 02 Фев 2013, 14:59

Моля, някой да помогне, колеги :)
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Защита при съкращаване на щат?

Мнениеот pipilota_20 » 05 Фев 2013, 14:51

1. Виж дали има едномесечно предизвестие (в зависимост от трудовия договор) и ако няма дали е изплатено обезщетение чл.220 КТ
2. Провери дали е точно посочено правното основание за прекратяване на трудовия договор.
3. Дали има необходимите документи (заповед и т.н.) и утвърдено ново щатно разписание (т.е. дали процедурата не е фиктивна).
4. Ако длъжността (работата) се изпълнява от повече от един работник - дали работодателя е направил подбор измежду заемащите длъжността.

Т.к. информацията е доста оскъдна, това се сещам на първо четене, успех!
pipilota_20
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Фев 2013, 11:05

Re: Защита при съкращаване на щат?

Мнениеот latinka » 09 Фев 2013, 23:53

и разбира се, да не пропускате двумесечния срок, в който може да оспорите пред съда законосъобразността на заповедта за уволнение и да искате възстановяването Ви на работа (+ обезщетение за времето, през което сте останал без работа, но не повече от 6 месеца)
latinka
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 07 Сеп 2007, 14:03

Re: Защита при съкращаване на щат?

Мнениеот todorka_80 » 21 Мар 2013, 20:33

Здравей,аз не съм адвокат и нямам правно,а икономическо образование,но мисля че имам нужния опит,за да ти дам съвет. Ако те освободят по съкращаване на щата-чл.328 ал.1 т.2 трябва да получиш предизвестие едномесечно,че ти се съкращава щата.длъжни са да ти пратят декларация по чл.333-закрила от уволнение-дали имаш някакви заболявания,които те защитават от уволнение,дете до 3г.ако е жена,диабет и т.н. нямат право да сложат друг на твоето място в рамките на 3месеца,след това могат да сложат който решат и да кажат,че работата се е увеличила. моят случай е съкращение по чл.328,ал.1,т.3-намален обем на работа.Но на моето място слагат колежката ми,която е със средно образование, без никакви квалификации свързани с работата,но разбира се с добри връзки...но не я слагат на 6часа като положението,което не приех,а на 8часа,като леко променят длъжността, но запазват моите функции. Заведох дело, ответната страна се изкара,че едва ли не са съкратили моя щат и са открили коренно различна длъжност,обединяваща моята и на колежката.А аз естествено съм знаела,но не съм искала да заема новата длъжност.Спечелих делото на първа инстанция, но те обжалват.Във въззивната си жалба сега са на коренно различна позиция- освободена съм по намален обем на работа,което предполага че на моето място ще има друг работник.непрекъснато си противоречат.ако това е така,то те нямат право да я сложат на 8ч.,пропуснах да напиша че длъжностната характеристика на двете длъжности е с един и същ код,което доказва че щата не може да се съкрати. Съкращаване на щата може да има само ако наистина не е необходима,а не фиктивно да е направено това.Надявам се,че съм ти била полезна.
todorka_80
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2013, 14:57

Re: Защита при съкращаване на щат?

Мнениеот mincaa » 21 Мар 2013, 23:46

pipilota_20 написа:1. Виж дали има едномесечно предизвестие (в зависимост от трудовия договор) и ако няма дали е изплатено обезщетение чл.220 КТ
2. Провери дали е точно посочено правното основание за прекратяване на трудовия договор.
3. Дали има необходимите документи (заповед и т.н.) и утвърдено ново щатно разписание (т.е. дали процедурата не е фиктивна).
4. Ако длъжността (работата) се изпълнява от повече от един работник - дали работодателя е направил подбор измежду заемащите длъжността.

Т.к. информацията е доста оскъдна, това се сещам на първо четене, успех!

Благодаря!
_______________
mincaa
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Мар 2013, 23:41


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron