начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Личен обиск и обиск на автомобил

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот novell_hp » 04 Яну 2017, 11:30

Здравейте. Преди няколко седмици посетих нощен клуб, до който се придвижих с автомобила си. Паркирах на 20-30 метра от клуба. При излизане от него се качих в колата, заедно с един мой приятел, с цел да се приберем вкъщи /в друг град/. Веднага след потеглянето бяхме демонстративно подгонени от полицейски патрул и спрени принудително. Бяхме поканени да предоставим личните си документи. Още при отварянето на стъклото, полицаите, с язвителен и укорителен патос заявиха, че усещали "тежка миризма на марихуана" - нещо, което не е вярно, тъй като никога през живота си не сме употребявали забранени вещества, нито сме общували с хора, които употребяват, държат, или разпространяват такива.
През цялото време униформените се опитваха да ни приписват или вменяват престъпление по НК, а именно - че държим, или сме употребили забранени вещества, в частност марихуана. Имаше редица саркастични и укорителни подмятания и към моя приятел – че имал “весели очи” и т.н. Поискаха да обискират мен, приятеля ми и автомобила. Оказах пълно съдействие. Извършиха ни подробен личен обиск на улицата, извадиха и всичките вещи от дрехите ни. Провериха и автомобила. Естествено - не откриха нищо. Попитаха ме дали съм употребявал забранени вещества и дали имам против да ме тестват за употреба на алкохол, или наркотици. Заявих, че нямам нищо против и дори настоявам такъв тест да бъде направен, защото не разбирам причината, поради която са решили, че държа забранени вещества, както и абсурдното твърдение, че в колата миришело на марихуана.
Впоследствие, незнайно защо, се отказаха да ме тестват и ни пуснаха да си ходим.
Ясно е, че полицията е репресивен орган и подобни проверки се провеждат превантивно. Нямам нищо против да бъда проверяван навсякъде, когато и както се наложи, тъй като това е начин да се заловят дилърите и употребяващите. Но да се опитват да ми се вменяват престъпления толкова убедително, да търпя саркастични подмятания и арогантно отношение – не съм съгласен. Още повече, че съм израснал в семейство на военни, полицаи и роднини – магистрати и винаги съм уважавал тези съсловия. Имам чисто досие, нямам криминални регистрации, никога не съм общувал със “съмнителни” хора. Бях облечен официално, не изглеждам съмнително. Държах се уважително и културно към тях.
За целта реших да подам жалба до директора на СДВР, в която да опиша случая. Нуждая се от Вашето съдействие за нарушенията на полицаите, които да посоча. Аз се сещам за следните:
1. Служителите не се представиха
2. Не съставиха протокол за обиск
Вероятно сме заприличали на някого, когото търсят, или просто са решили да злоупотребяват с власт, а не смея да си помисля ако говорим и за рекет. Всичко това е в реда на нещата и в установените им правомощия по ЗМВР, но вменяването на вина и арогантното отношение – не. Именно затова оказах пълно съдействие, но не смятам да оставям нещата така, въпреки, че моите роднини ме съветват да забравя случая и да не се занимавам.
Проведох разговор с няколко прокурори и разследващи полицаи - казаха ми, че резултат от жалбата ми едва ли ще има, но поне мога да създам малко неприятности на въпросните служители, тъй като ще ги привикат да дават обяснения, а може да ги накажат и дисциплинарно, заради това, че не съставиха протокол.
В тази връзка искам да попитам – какво пречи докато единият полицай “проверяваше” мен и моя приятел, а другият ровеше в автомобила, да вземе и да подхвърли нещо вътре и как се процедира, ако това някога се случи?
Чувал съм, че в определени случаи собствениците на някои клубове умишлено слагат забранени вещества в якетата на посетителите, които се държат и съхраняват в гардероба на дискотеката. Така при излизане от нея, човекът наистина не знае, че в якето му има марихуана и полицаите “случайно” я намират отвън.
В други случаи пък, ако човекът е набелязан, се хващат някои “кошаревски” свидетели, които го посочват и твърдят, че от него били купили нещо.
Как човек може да се предпази от подобни злоупотреби?
novell_hp
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 09 Юли 2015, 15:34

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот TheOldMan » 06 Яну 2017, 14:45

Хубава работа ... от семейство на военни полицаи и магистрати, а не си знаете правата... :)

http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/0F8FC2B4 ... l81_83.pdf

През цялото време докато сте спрени за проверка, имате право да питате и са задължени подробно да ви обяснят целта на всяко тяхно действие.
Искат да извършат проверка на личните ви вещи? Първо се интересуват защо са решили, че носите нещо което ги интересува. Това, че излизате от заведение не е основателен довод. Да, не можете да ги откажете да продължат, но поне ще покажете че не сте "мека Мария".
Настоявате ПРЕДИ започване на проверката да бъде запълнена "шапката" на протокола, който е задължително да се състави. Имате право да се запознаете с личните данни на свидетеля или свидетелите, които задължително трябва да присъстват и да се подпишат в протокола. Настоявате и техните данни да бъдат вписани в протокола ПРЕДИ започване на проверката.
Докато наистина нещо не бъде намерено във вас или в колата, вие сте абсолютно свободен човек. Имате право да ползвате телефон и да се обадите на познат, който да ви консултира какви да са действията ви във всяка една от стъпките. Не е лоша идея при съмнения че нещата не вървят точно както е записано в закона да поискате телефона на дежурния на частта, към която са тези юнаци и да се консултирате с него за законността на действията им. Може да ползвате и тел 112 - там разговорите се записват и могат да се ползват като доказателство.

С'я ... нещата са малко нож с две остриета... Вероятността ако се правите на "голям разбирач" да свършите на "тролея" в районното нараства главоломно. Ще ви загубят цялата нощ, че и сутринта на следващия ден...

П.С. Не ви съветвам да правите тия циркове ако сте сам... Без нито един свидетел във ваша полза работата може да се омаже много, и то във ваша вреда.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот gridiron » 06 Яну 2017, 18:34

The OlMan
През цялото време докато сте спрени за проверка, имате право да питате и са задължени подробно да ви обяснят целта на всяко тяхно действие.
Искат да извършат проверка на личните ви вещи? Първо се интересуват защо са решили, че носите нещо което ги интересува. Това, че излизате от заведение не е основателен довод. Да, не можете да ги откажете да продължат, но поне ще покажете че не сте "мека Мария".
Настоявате ПРЕДИ започване на проверката да бъде запълнена "шапката" на протокола, който е задължително да се състави. Имате право да се запознаете с личните данни на свидетеля или свидетелите, които задължително трябва да присъстват и да се подпишат в протокола. Настоявате и техните данни да бъдат вписани в протокола ПРЕДИ започване на проверката.
Докато наистина нещо не бъде намерено във вас или в колата, вие сте абсолютно свободен човек. Имате право да ползвате телефон и да се обадите на познат, който да ви консултира какви да са действията ви във всяка една от стъпките. Не е лоша идея при съмнения че нещата не вървят точно както е записано в закона да поискате телефона на дежурния на частта, към която са тези юнаци и да се консултирате с него за законността на действията им. Може да ползвате и тел 112 - там разговорите се записват и могат да се ползват като доказателство.

За голямо съжеление в Бг-тото не работи .Несте си имали работа с изроди.критени .изверги облечени във власт Те не питат .като насилвача са .смукват бекините и се удолртворяват.Те и адвокатите им дават методически указания.като знаем "милиционерите" пък и птокурори и съдии има" правно неграмотни"

Към питащият.да пише до Христо Терзийски началника на Националната "милиция" да видим ще проявили държавност.Защото по моя случей отначало заявяваше .че ще бъде отговорен.безкомпромисен но вподледствие като разбра .че зад своеволията на милиционерите от 5-то Златните пясъци стоят не увластени лица на които милиционерите приятелчета им прокурори (теса за мене като мартеница пижо и пенда)им "коленичат" заради което не желаят да упражнят закона за определени личности .се покри .от три год мълчи.криесе все едно ми дължи голяма сума пари

За останалото сте прави
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот novell_hp » 07 Яну 2017, 06:52

Благодаря за отговорите.
Проблемът е, че Законът за МВР дава право на служителите да извършват такъв обиск. Той не е по желание и обискираният няма особено право на избор.

Чл. 80. (1) Полицейските органи извършват обиск на лице:
1. задържано при условията на чл. 72, ал. 1;
2. за което съществуват данни, че носи опасни или забранени за притежаване предмети;
3. заварено на място, където е извършено престъпление или нарушение на обществения ред, когато има достатъчно данни, че у него се намират вещи, които са свързани с престъплението или нарушението;
4. за което има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол.
(2) Обиск може да бъде извършен само от лице, което принадлежи към пола на обискирания.

Това им дава основание да кажат, че са получили "оперативна информация", че нося забранени за притежаване предмети. Впоследствие могат да заявят, че за се припознали или объркали, но са били длъжни да проверят. Могат да се оправдаят и с района - например получили са данни от информатор, че в тази дискотека се продават наркотици и са длъжни да проверят посетителите. Може да сме заприличали и на някого, чието описание им е известно и търсят.

Чл. 81. (1) Полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица:
1. в случаите по чл. 70, ал. 1, т. 1, 2 и 4, чл. 71, ал. 1, т. 1 и 3 и чл. 72, ал. 1, т. 3, 4, 6 и 7;
2. когато са налице достатъчно данни, че се укриват вещи, свързани с извършено престъпление или нарушение;

Ясно е, че имат право да извършат обиска. Имат обаче и задължението да го извършат по надлежния и установен ред, като за целта се легитимират и съставят протокол.

Чл. 82. (1) За всеки случай на извършен обиск или проверка по чл. 81 полицейският орган съставя протокол.
(2) Протоколът по ал. 1 се подписва от полицейския орган, от един свидетел и от съответното лице, на което се предоставя екземпляр от него.

Хрумна ми друга идея - да си монтирам записващо устройство в колата. Съгласно Конституцията, нямам право да ги фотографирам и записвам без тяхно знание и съгласие, но от друга страна мога, когато този запис ще послужи за разкриване на престъпления /например ако ме изнудват или ми вменяват престъпления/. Тези записи няма да имат стойност в съда, защото не са събрани по реда на НПК, но пък да не забравяме, че могат да намерят широко приложение в медиите.
Друг ценен съвет, който получих и искам да споделя с Вас, е свързан именно с медиите. В днешно време много от тях са гладни са сензации, а в някои случаи вдигането на пушилка помага повече, отколкото всякакви жалби. Създайте контакти с определени хора в медийните среди, дръжте телефона във вас и при такъв случай, веднага извикайте на място медиите, за да станат свидетели и да покажат какво точно се прави и как се действа. Може да им се предаде и запис от колата, или да се свидетелства за случилото се. Впоследствие натискът ще бъде голям и шансът случаят да се "потули" е малък. Имам информация, че този метод е пробван и работи.

Относно жалбите - първо ще поискам лична среща с директора /видях, че си има приемно време/, а след това мога да напиша жалбата до него в писмен вид, както и до министъра на вътрешните работи и до Инспектората на МВР.
Несъставянето на протокол е основание за дисциплинарно производство на съответните служители.
novell_hp
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 09 Юли 2015, 15:34

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот TheOldMan » 08 Яну 2017, 20:02

novell_hp написа:... Това им дава основание да кажат, че са получили "оперативна информация", че нося забранени за притежаване предмети. Впоследствие могат да заявят, че за се припознали или объркали, но са били длъжни да проверят. Могат да се оправдаят и с района - например получили са данни от информатор, че в тази дискотека се продават наркотици и са длъжни да проверят посетителите. Може да сме заприличали и на някого, чието описание им е известно и търсят.

Затова ви казвам "Питайте. Питайте преди да започнат."
Имали оперативна информация че вие сте нарушител. Ако това ви го заявят в прав текст, можете да търсите отговорност от далия тази фалшива информация за набедяване, за клевета, за каквото се сетите. Защото тая "оперативна информация" трябва да е дошла по някакви канали, и полицаите ще трябва да обясняват кой и защо ви е злепоставил.
Ако след това ви се извинят - пак не е нищо. Ще поискате да ви се извинят поне в кабинета на началника, пред началника...
Да проверяват посетителите ... това е смешно. Ще проверяват всички наред ли? Защо точно вас? Поискайте обяснение защо са ви избрали точно вас.


novell_hp написа:Благодаря за отговорите.
Хрумна ми друга идея - да си монтирам записващо устройство в колата. Съгласно Конституцията, нямам право да ги фотографирам и записвам без тяхно знание и съгласие, но от друга страна мога, когато този запис ще послужи за разкриване на престъпления /например ако ме изнудват или ми вменяват престъпления/. Тези записи няма да имат стойност в съда, защото не са събрани по реда на НПК, но пък да не забравяме, че могат да намерят широко приложение в медиите.


Аз лично имам такова устройство от няколко години. За мой късмет (или карък :) ) досега не ми се е налагало да се позовавам на запис от него.
За това че "нямате право" - не е вярно. Имате пълното право да заснемате и записвате длъжностно лице, което е на служба. Докато изпълнява задълженията си, длъжностното лице има права, които вие нямате. Той може да ограничи свободата ви на придвижване, може да ви нареди да извършите нещо или да ви забрани да извършвате нещо против волята ви. Но тези права си имат цена. Длъжностното лице е олицетворение на закона или правилника. Като един пътен знак или светофар... а знак и светофар можете да снимате и ксерокопирате колкото си пожелаете. Ако длъжностното лице не желае да бъде снимано или записвано - да си стои в къщи, зад заключена врата и пуснати щори. В момента в който то изпълнява своята длъжност (за което получава заплата от вашите данъци), то не може да се позовава на личната си неприкосновеност и защита на личния живот.
Ако все пак нещо стане въпрос - записвате заради вашата и неговата безопасност и сигурност. Знае ли човек ... може пък да ви щукне да му посегнете, или да го напсувате... или просто да стане недоразумение - единия казал нещо, другия разбрал друго ... и затова си записвате.
Полицая трябва да бъде олицетворение на властта на държавата. Попитайте го смята ли с вас да прави нещо което е противозаконно или срамно или недостойно, че да има нещо против записа... Естествено, няма да му навирате камерата в лицето, но твърдо се противопоставяте за прекратите записа. Можете да блъфирате, че имате и друго записващо устройство в колата (а може и да не блъфирате, а да имате наистина още едно поне аудио записващо устройство :) ) което не може да бъде изключено. Колата си е ваша, ако щете ще я накичите с колкото искате записващи устройства, които записват ВЪТРЕ - вътре е ваша лична територия, точно като хола или спалнята ви.
И точно като в хола или спалнята ви вие имат пълно право да стоите в колата си по долни гащи, а дори и без гащи. Това е добър повод да откажете да излезете и да "побеседвате" извън колата. просто не можете - сецнат сте в кръста, спукал ви се е хемороида, само по розов прозрачен чорапогащник сте, а дори не носите бельо под него... :)
Естествено, човек трябва да има усет кога може и кога не може да се прави на интересен и че има голяма вероятност нещата да се оплескат повече отколкото е предполагал, но това си е един вид хазарт...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот novell_hp » 10 Яну 2017, 05:23

Благодаря Ви. За пореден път предоставяте много полезна информация.
Относно записването - ако имам такава камера в колата, длъжен ли съм да ги уведомя, че в момента на проверката ги записвам, или да кажа само ако забележат камерата или попитат сами?
novell_hp
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 09 Юли 2015, 15:34

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот vesii » 10 Яну 2017, 14:44

За съжаление ако се направиш на много отворен, ще те закарат в районото и ще те пребият.Тук няма държава.
vesii
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Яну 2017, 11:19

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот TheOldMan » 10 Яну 2017, 16:12

novell_hp написа:Благодаря Ви. За пореден път предоставяте много полезна информация.
Относно записването - ако имам такава камера в колата, длъжен ли съм да ги уведомя, че в момента на проверката ги записвам, или да кажа само ако забележат камерата или попитат сами?


По принцип сте длъжен да ги уведомите. Но и те по принцип са длъжни да се отнасят с вас вежливо, културно и да спазват всички правила за провеждане на проверката...
Така че ... ако нещата вървят "по книга" записа никога няма да ви потрябва, съответно е без значение дали го има или не. А ако нещата загрубеят... предпочитам да имам противозаконен запис, отколкото нищо...
Наличието на записваща апаратура по никакъв начин не е опит за осуетяване на проверката, по никакъв начин не пречи тя да бъде извършена. Така че на тия приказки не се връзвайте. Те да си извършат проверката, пък после ако им стиска - да ви съставят акт или да ви арестуват за това че сте правили записа.

Има и още нещо много важно - какво ще правите със записа след като вече го имате и в него има нелицеприятни факти. "Неправилното" му използване може много бързо и почти сигурно да ви докара среща със съдия и съдебни заседатели... Опити да черпите облага от притежанието му, да се опитвате дори да намекнете за заплаха от типа на "Ей с'я ще пусна това на шефа ти и ще видиш к'во ще стане" вече е наказуемо.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Личен обиск и обиск на автомобил

Мнениеот novell_hp » 11 Яну 2017, 00:01

Разбирам Ви. Със сигурност не бих заплашвал и манипулирал служителите с факта, че ще пускам записа на техните началници. Нямам намерение да извличам и облаги от него - не това е целта ми. Не целя да влизам в конфронтация с тях, нито да им оказвам натиск. Затова демонстрирам решително съдействие и изпълнявам разпорежданията им, но същевременно си търся и правата, когато това се налага и са прекалили. Все пак, вече сме 2017-та година.
Предполагам, че записът би ми помогнал с това, че макар и не по законоустановения ред, ще мога да потвърдя истинността на твърденията си.
Например - като поискам лична среща с техните началници или съответните проверяващи, бих им казал, че разполагам и със запис, който съм направил и който не е публикуван никъде, но всеки, който го прегледа, би разбрал ситуацията. Виждал съм такива записи и клипове и в нета, и в различни предавания, които се занимават с разследваща журналистика. Обикновено вършат работа и дават достатъчно ясна представа за случилото се.
Чух и за подобен случай, свързан с човек, който е бил служител някъде в администрацията. Позволил си да наругае гражданин, без да знае, че същият го записва. След това гражданинът отишъл при управителя и в приятелски разговор му споделил възникналия проблем. Добавил, че има запис, при което управителят пожелал да го види и така напълно се убедил във верността на изложените твърдения, вследствие на което служителят понесъл своето наказание.
Така че идеята ми е в тази насока. Вие какво мислите по въпроса и има ли и други варианти, свързани с използването на въпросния запис?
novell_hp
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 09 Юли 2015, 15:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron