начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Какви показания при дознател?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Какви показания при дознател?

Мнениеот ivan_991 » 16 Дек 2016, 13:15

Здравейте!
Мой приятел караше и ни засекоха ,след което типично по български се напсуваха и моя човек слезна и го наби...Сега трябва да отида до районното и да дам показания , а доста често чета как свидетелите ги изкарват лъжесвидетели и т.н . Двама мой познати вече ги съдиха за лъжесвидетелстване ,а те си казаха истината. На мен честно казано не ми се иска да лъжа ,нито приятелят ми по някакъв начин да го прецакам. Дознателят е казал ,че трябва да отида , но нямам нито призовка , нито са ми се обадили? Какво трябва да им кажа ?
ivan_991
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Дек 2016, 12:06

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот svettoslav » 16 Дек 2016, 14:55

ivan_991 написа:Какво трябва да им кажа ?


Едно е да те съдят за лъжесвидетелстване когато си казал истината, друго е съвсем, когато си лъгал действително .
Пък ти си прави сметка.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот dog123 » 16 Дек 2016, 15:06

Хахаха , едно е вика да те съдят и осъдят ако си виновен друго ако си невинен ...........
Ма как да не е!
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот ivan_991 » 16 Дек 2016, 15:16

Считам ли се за извикан , когато моят приятел ми каза ,че полицаят искал да отида ?!? Или да си чакам призовката?
ivan_991
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Дек 2016, 12:06

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот ivanov_p » 16 Дек 2016, 17:13

За тези неща се ходи при адвокат, защото нито ти трябва да питаш дали да извършиш или не престъпление, нито някой може да те съветва как да го извършиш.
Щом те викат - ходиш. Казваш каквото е било, лъжите се забравят, а ако нещата са сериозни ще те разпитват няколко пъти и все ще се оплетеш.
Последна промяна ivanov_p на 16 Дек 2016, 17:18, променена общо 1 път
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот svettoslav » 16 Дек 2016, 17:15

dog123 написа:Хахаха , едно е вика да те съдят и осъдят ако си виновен друго ако си невинен ...........
Ма как да не е!


Така вика майка ти.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот teogeo » 16 Дек 2016, 19:45

ivanov_p написа:За тези неща се ходи при адвокат, защото нито ти трябва да питаш дали да извършиш или не престъпление, нито някой може да те съветва как да го извършиш.
Щом те викат - ходиш. Казваш каквото е било, лъжите се забравят, а ако нещата са сериозни ще те разпитват няколко пъти и все ще се оплетеш.


Така е, Пейо. Още от римско време има една приказка, че лъжецът трябва да има добра памет.

И при мен така имаше една случка, свидетелят непрекъснато се омотваше в показанията си. Накрая изнервен вика: "Еми, какво да правя? Обърквам се"

Викам: "Обърквате се, защото се опитвате да жонглирате с фактите. Я, говорете само истината и няма да има какво да Ви обърква" :mrgreen:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот doc03 » 16 Дек 2016, 22:55

ivan_991 написа:Здравейте!
Мой приятел караше и ни засекоха ,след което типично по български се напсуваха и моя човек слезна и го наби...Сега трябва да отида до районното и да дам показания , а доста често чета как свидетелите ги изкарват лъжесвидетели и т.н . Двама мой познати вече ги съдиха за лъжесвидетелстване ,а те си казаха истината. На мен честно казано не ми се иска да лъжа ,нито приятелят ми по някакъв начин да го прецакам. Дознателят е казал ,че трябва да отида , но нямам нито призовка , нито са ми се обадили? Какво трябва да им кажа ?

1. Кой беше виновен за създалата се ситуация на пътя? През деня или през нощта беше случката?
2. Приятелят ти защо слезе? Защото се възмути от поведението на другия на пътя, или от псувнята?
3. Онзи ли "започна първи" или приятелят ти?
4. Ти или някой от колата, в която се возехте участва ли в боя?
5. И въобще ... имаше ли ситуация, или приятелят ти е келеме и реши да се направи на мъж, щото видя, че оня е по-слаб?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот ivan_991 » 19 Дек 2016, 09:32

Мога ли да се откажа от свидетелски показания?
Считам ли се извикан ,когато не съм получил призовка ,а приятелят ми ми е казал?
ivan_991
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Дек 2016, 12:06

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот ivanov_p » 19 Дек 2016, 10:33

Не се "считаш" извикан, но си в грешка ако мислиш, че няма да намерят начин да те извикат и пак ще отидеш, но вече отношението ще е различно. Може да не дадеш показания само ако си участвал в престъплението и с тези показания може да си навредиш.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот teogeo » 19 Дек 2016, 12:09

ivanov_p написа:Не се "считаш" извикан, но си в грешка ако мислиш, че няма да намерят начин да те извикат и пак ще отидеш, но вече отношението ще е различно. Може да не дадеш показания само ако си участвал в престъплението и с тези показания може да си навредиш.


За по-конкретен и правилен отговор - чл. 119 и чл. 121 от НПК
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот ivan_991 » 19 Дек 2016, 12:52

ОК.
Реално аз не съм видял да го удря , защото аз бях в колата , но случката стана доста зад нас.Ако напиша истината ,че не съм видял ,че го удря ,а останалите са казали ,че го е аз ще си навредя ли по някакъв начин?
ivan_991
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Дек 2016, 12:06

Re: Какви показания при дознател?

Мнениеот teogeo » 19 Дек 2016, 14:00

ivan_991 написа:ОК.
Реално аз не съм видял да го удря , защото аз бях в колата , но случката стана доста зад нас.Ако напиша истината ,че не съм видял ,че го удря ,а останалите са казали ,че го е аз ще си навредя ли по някакъв начин?


Последен съвет от мен - кажи си истината. Вече ти казаха - тръгнеш ли да шикалкавиш и ще се оплетеш. Опитваш се да помогнеш на приятеля си, ама като допре до твоя ........., той ще може ли / иска ли да ти помогне ?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron