начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОДОВ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОДОВ?

Мнениеот ikrystev » 19 Юни 2016, 21:23

Здравейте,

предстои да съдя прокуратурата и за причинени имущ. и неимущ. вреди от НОХД, продължило над 8 години, по което имах 5 обвинения от тежките за над 5 год. лишаване и минало на 3+1 инстанции - в смисъл оправдаха ме след като ВКС върна на предишната и тя потвърди този път оправдателната ми присъда от РС.

ВЪПРОСА МИ Е:
Задължително ли е да мина ПЪРВО през процедурата за обезщетение за забавено правосъдие по ЗСВ с жалба към Инспектората към ВСС, и да откажа (със сигурност) предложеното ми обезщетение до 10000 лв.
ИЛИ
мога направо да заведа дело по ЗОДОВ, по което да искам И обезщетение за бавно правовосъдие И обезщетения за останалите вреди, които съм претърпял?

П.С. Търся и адвокат с опит с дела по ЗОДОВ. Контакти на ЛС. с кратко портфолио със спечелени дела по ЗОДОВ и размера на обезщетения, които са постигнали. Ще заведа дело по ЗОДОВ до 3 месеца.
ikrystev
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 17 Авг 2011, 18:03

Re: забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОД

Мнениеот ilian_todorov » 19 Юни 2016, 23:04

Да, задължително е и трябва да го направиш в шестмесечен срок.
Приеми сумата, която ти предлагат. Съдът няма да ти даде повече.
Щом си оправдан може да водиш и дело по ЗОДОВ, но това е друг иск.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОД

Мнениеот teogeo » 22 Юни 2016, 20:47

ilian_todorov написа:Да, задължително е и трябва да го направиш в шестмесечен срок.
Приеми сумата, която ти предлагат. Съдът няма да ти даде повече.
Щом си оправдан може да водиш и дело по ЗОДОВ, но това е друг иск.


Да ти таковам съветите. Инспекторатът предлага смешно ниски обезщетения. Съдът като правило дава повече. 10,000лв за описаното е нереално ниско за описаното, не че разбитата психика и нерви могат да се остойностят по пазарни цени.

И двата иска са по ЗОДОВ. Искът за нарушено право за решаване на делата в разумен срок е по чл. 2б от ЗОДОВ. За неправомерното повдигане на обвинение - чл. 2, ал. 1 от ЗОДОВ.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОД

Мнениеот ilian_todorov » 23 Юни 2016, 00:45

teogeo написа:
ilian_todorov написа:Да, задължително е и трябва да го направиш в шестмесечен срок.
Приеми сумата, която ти предлагат. Съдът няма да ти даде повече.
Щом си оправдан може да водиш и дело по ЗОДОВ, но това е друг иск.


Да ти таковам съветите. Инспекторатът предлага смешно ниски обезщетения. Съдът като правило дава повече. 10,000лв за описаното е нереално ниско за описаното, не че разбитата психика и нерви могат да се остойностят по пазарни цени.

И двата иска са по ЗОДОВ. Искът за нарушено право за решаване на делата в разумен срок е по чл. 2б от ЗОДОВ. За неправомерното повдигане на обвинение - чл. 2, ал. 1 от ЗОДОВ.


Таковай, но на мен за три години ДП и 11 години съдебно следствие "справедливия" съд ми даде 3000 лева плюс лихвите. :idea:
Инспекторатът за забавеното 4 години гражданско дело ми даде 2670 лева. :idea:

Аз не твърдя обратното. :!: Исковете са два и са по ЗОДОВ, но този за забавено правосъдие е излишен. По-добре да приеме това, което му предлагат.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОД

Мнениеот stersterp » 09 Мар 2017, 20:28

ще платиш висок процент от исканата сума на адвоката и още 2-3к за делата :idea: :arrow:
Контролиращата страна - Прокуратурата на РБ, не е
представила становище по иска, като не е поискала и събиране на някакви доказателства.
:arrow: http://www.osstz.com/reshenia/GD/2013/0 ... 332613.htm
Ако животът ми беше филм, никой нямаше да му повярва. — ХИТРАТА СВРАКА С ДВАТА КРАКАСъдебна система" - разбирай система, която трябва да бъде съдена.
stersterp
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 30 Мар 2016, 19:50

Re: забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОД

Мнениеот chinchilla » 15 Апр 2017, 09:26

И на мен ми предстои да съдя държавата за закъсняло правосъдиие - 13 години. Адвоктите ми казаха, че максимума на иска е 10000 лв, колко ще се пазарим обаче, не е ясно. Срока , в който трябвало да се разбере сумата и да я получа бил 6 месеца. Ако не ми изнася минавам по зодов, и след това страсбург.
А и 2005 година имам и задържан автомобил , който тогава купих зо пет цифрена сума... за него отделна ли жолбо до пускам, или не
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: забавено правосъдие: задълж. ли е по ЗСВ, а после по ЗОД

Мнениеот teogeo » 15 Апр 2017, 21:28

chinchilla написа:И на мен ми предстои да съдя държавата за закъсняло правосъдиие - 13 години. Адвоктите ми казаха, че максимума на иска е 10000 лв, колко ще се пазарим обаче, не е ясно. Срока , в който трябвало да се разбере сумата и да я получа бил 6 месеца. Ако не ми изнася минавам по зодов, и след това страсбург.
А и 2005 година имам и задържан автомобил , който тогава купих зо пет цифрена сума... за него отделна ли жолбо до пускам, или не


Не, просто си го претендирате в същото производство като имуществени вреди.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron