начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот taurus_d » 22 Май 2011, 13:18

lexham написа:Някой да има тестa и казусите от 11.2010? В advocenter-bg.com отново публикуваните тестове и казуси за 11.2010, са същите като от 6.2010, а на страницата на ВАС дава грешка, като пробвам да отворя списание "Адвокатски преглед"


колега, прочети по-горните постове
за теста не мога да ти помогна
taurus_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Мар 2006, 14:19

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот taurus_d » 22 Май 2011, 13:20

НАКАЗАТЕЛНОПРАВЕН КАЗУС – НОЕМВРИ 2010

На 24.03.2008 г. вечерта Иван Братоев минал покрай едни неохраняем паркинг, на който имало много спрени автомобили. Минавайки близо до един от тях, Братоев забелязал, че на предната седалка имало черна мъжка кожена чантичка. Той разбил заключващата система (забравих точно как беше написано), отворил прозореца и взел чантичката. Стоян Кирилов и Петър Костадинов го видели и започнали да викат след него: "Спри" и "Крадец". Братоев побягнал, но Кирилов и Костадинов го настигнали. Кирилов го хванал за лявата ръка, но Братоев извадил от джоба си сгъваем нож и му нанесъл две проботни рани в областта на гърдите. Веднага след това Костадинов отнел от Братоев ножа и му нанесъл две прободни в областта на корема. Братоев и Кирилов се свлекли на земята. Костадинов извикал "Бърза помощ", които откарали двамата ранени в болницата. Кирилов починал на път за спешното, а Братоев бил спасен след направена тежка коремна операция.
От прокуратурата внесли обвинителен акт, съгласно който на Иван Братоев било повдигнато обвинение по чл. 116, т. 7 от НК (убийство с користна цел), а на Петър Костадинов - по чл. 119 от НК (опит за убийство при превишаване пределите на неизбежна отбрана).
По - късно в съдебното следствие, било установено, че в чантичката е имало 600 лв., поради което прокурорът изменил обвинението, повдигнато срещу Братоев на 199, ал. 2, т. 2 от НК (грабеж, придружен с убийство или с опит за убийство).
Сестрата и съпругата на Кирилов (починалия) предявили поотделно граждански искове срещу Братоев за нанесени неимуществени вреди. От своя страна, Братоев предявил граждански иск срещу Петър Костадинов за претърпени неимуществени вреди.
1. Кой съд е компетентен да разгледа делото?
2. Правилно ли са квалифицирани деянията, описани в обвинителния акт? Ако да - защо? Ако не - защо?
3. Допустимо ли е изменението на обвинението, тогава когато е направено?
4. Допустими ли са предявените граждански искове в производството?
5. По принцип допустимо ли е предявяване на граждански иск за нанесени вреди при неизбежна отбрана, съответно при превишаване пределите на неизбежната отбрана?
Последна промяна taurus_d на 22 Май 2011, 14:20, променена общо 1 път
taurus_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Мар 2006, 14:19

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот taurus_d » 22 Май 2011, 14:19

1 - окръжния съд
2. - да, правилно е квалифицирано по отношение на Братоев след изменение на обвинението, защото деянията на Братоев са 2 (грабеж - по. чл. 198, ал. 3 + умишлено убиство по чл. 115) и тъй като налице е идеална съвкупност с 2-те деяния е извършено едно престъпление по квалифицирания състав на грабежа - чл. 199 ал. 2 т. 2
мотивите ми са:
по чл. 198 ал. 3 - (т.е. имаме грабеж) дееца е целял запазването на вещта (чантичката) а не само да избяга. Кражбата, макар и завършена, но по време и място деецът се е намирал в непосредсвена близост и връзка с мястото и времето на извършването й.
по чл. 115 (умишлено убийство) - от факт. обстановка е видно, че дееца е искал настъпването на престъпния резултат (смърта на пострадалия) тъй като от близко разтояние нанася 2 удара с нож и то не къде да е ами в областта на гърдите.

по отношение на Костадинов считам, че деянието следва да се класифицира по чл. 118 НК, защото след като е отнел от Братоев ножа е прекъснал нападението, т.е. деянието му, довеждащо до смъртното увреждане (в случая опит за убийство), е осъществено след като нападението над Кирилов е било прекратено с отнемането на ножа.

3. да - чл. 287 ал. 1 НПК

4. не - допустим е един граждански иск от наследниците на пострадалия - чл. 84 ал. 1 НПК

5. по принцип е допустим граждански иск за нанесени вреди при ПРЕВИШАВНЕ пределите на неизбежната отбрана.
taurus_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Мар 2006, 14:19

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот alexxafc » 22 Май 2011, 15:51

Колеги, това което ми казаха явили се е , че като трудност този изпит е доста под държавните , но и доста над този за правоспособност ако въобще последния може да се нарече изпит.Въпреки това съм притеснен главно от казуса и то от две неща-критериите за оценяване и времето за работа по него.Ако може да споделите вашите мнения по въпроса.Също и горе-долу каква по обем аргументация се предполага , че е необходима.
Конкретно аз чета от едни лекции специално по конспекта които са 700 страници , но се чудя дали ще са достатъчни , тъй като нямам време да отварям и учебници.А някои въпроси наистина са супер широки като материя.
alexxafc
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Май 2011, 15:42

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот d_q_d » 22 Май 2011, 16:08

chadel написа:
d_q_d написа:И аз така си мислех, че ще мога да направя, но почти няма голяма компания, където да наемат юристи без стаж за някаква по-читава заплата (мин.500-600 лв.).


Че кое му е читавото на такава заплата бе колега?! Става, ако си от София или имаш апартамент. Ако си на квартира, като дадеш 250-300 лв на месец и то не ти остава за екзистенц минимума. Поне 800-900 е МИНИМУМЪТ, според мен..


Да де, аз за провинцията имах предвид, в София изобщо не допускам да се установя без стаж, защото няма кой да ми даде заплатата, която спомена, а няма и къде да живея. Изходът е да натрупам стаж в родния си (или където успея да се установя апо-евтино) град и тогава да мисля за София. Та така... :)
d_q_d
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 23 Яну 2009, 18:33

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот chadel » 24 Май 2011, 20:46

Друг въпрос имам колеги: на казусите, когато имаме указани дати, следва ли да съобразяваме законодателството към съответния момент, такова, каквото е било или си го решаваме с актуалните към днешна дата законови текстове?
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот Melly » 24 Май 2011, 21:07

chadel написа:Друг въпрос имам колеги: на казусите, когато имаме указани дати, следва ли да съобразяваме законодателството към съответния момент, такова, каквото е било или си го решаваме с актуалните към днешна дата законови текстове?

Браво, много уместен въпрос.
Ако може да се говори за заложен "капан" в даден казус, то за да не паднеш в него, трябва да съотнасяш фактите с действащото към онзи момент законодателство.
И още нещо, струва ми се важно. Непременно обърнете внимание дали в новия закон има изрична разпоредба за преуреждане на заварените случаи към датата на влизането му в сила.
(Или накратко, преговорете действието на закона по време, място и спрямо лицата)

Успех на всички колеги!
Нека знанията и късметът бъдат с вас!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот d_q_d » 24 Май 2011, 23:32

Добре, де, ако някое от правоотношенията в казуса се оказже, че е регулирано от закон отпреди няколко години, откъде да знам аз редакцията му оттогава и как да я намеря по време на самия изпит? Излиза, че трябва да разполагаме с един куп стари редакции на един куп закони. И пак не е ясно с колко стари редакции трябва да разполагаме. Не ми се вярва чак така да ни прецакат. Аз лично ще си купя най-новите издания на законите и ще гледам да има по въможност приложения със стари текстове. Но, чак пък като на изпита за нотаруси да дадат казус, чиито отговор се съдържал в решение от 1931 г. не ми се вярва... То ако искаш никой да не вземе изпита, с невъзможни казуси винаги можеш да го постигнеш.
d_q_d
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 23 Яну 2009, 18:33

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот amonev » 25 Май 2011, 14:31

d_q_d написа:Добре, де, ако някое от правоотношенията в казуса се оказже, че е регулирано от закон отпреди няколко години, откъде да знам аз редакцията му оттогава и как да я намеря по време на самия изпит? Излиза, че трябва да разполагаме с един куп стари редакции на един куп закони. И пак не е ясно с колко стари редакции трябва да разполагаме. Не ми се вярва чак така да ни прецакат. Аз лично ще си купя най-новите издания на законите и ще гледам да има по въможност приложения със стари текстове. Но, чак пък като на изпита за нотаруси да дадат казус, чиито отговор се съдържал в решение от 1931 г. не ми се вярва... То ако искаш никой да не вземе изпита, с невъзможни казуси винаги можеш да го постигнеш.


Повярвай, на този изпит всичко е възможно ... като пример давам казуса отпреди година с прилагането на семейния кодекс от 1968г. :mrgreen:
amonev
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12 Окт 2005, 12:39
Местоположение: Разград

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот alexxafc » 25 Май 2011, 14:36

chadel написа:Друг въпрос имам колеги: на казусите, когато имаме указани дати, следва ли да съобразяваме законодателството към съответния момент, такова, каквото е било или си го решаваме с актуалните към днешна дата законови текстове?


Не ми се вярва, ама знае ли човек.Ако има посочени дати и т.н в казусите , те по-скоро имат значение за някакви давностни и преклузивни срокове, които трябва да се съобразят.Поне така беше на държавните.Ако има уловки-там ще да са!Иначе едва ли ще бъде включено нещо, което изрично да не е поне упоменато в Преходни и Закл. разпоредби на съотв. закон.

Колеги, съжалявам ако ставам досаден, но наистина моля някой да сподели чисто техническа информация около теста и казуса.Достатъчно ли е времето, какъв обем отговори се очакват на казуса, как оценявате трудността и т.н
alexxafc
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Май 2011, 15:42

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот amonev » 26 Май 2011, 09:29

Времето за казусите доколкото знам е увеличено с 1 час, така че то вече е достатъчно. Отговорите трябва да са сравнително кратки, точни и ясни. Няма нужда да пишете по 5-6-10 листа, никой няма да седне да ви ги чете. Проверяващите от първия ви отговор ще разберат ставате ли или не. :mrgreen:

Не се плашете от теста, лесен е и времето за него е предостатъчно, а като гледам списъка пак ще сте едно 650-700 човека в зала 272, така че ще ви е повече от комфортно :lol:

На изпита не преписвайте от съседа си /освен ако не сте сигурни във вашия конкретен отговор, а сте убедени в неговите знания/, защото после при упражняване на професията ще сте сами и него няма да го има да ви помага! Успех на всички, ще се справите!

Поздрави на колегите, които се явяват от Разград, Русе и Силистра ... те си знаят кои са. Стискаме палци. :D
amonev
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12 Окт 2005, 12:39
Местоположение: Разград

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот alexxafc » 26 Май 2011, 13:11

amonev , благодаря :wink:
Пак се очертава мила родна картинка. :mrgreen: Тъпканица , "запазени" места , раннобудни колеги ,мъкнене на цели раници закони... въобще студенство незабравимо. :mrgreen:
alexxafc
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Май 2011, 15:42

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот chadel » 26 Май 2011, 18:52

Аз не знам къде ще ни сложат. Така като гледам списъка на ВАС са около 700 човека кандидати, което значи, че няма да могат да ни сложат през ред и през място в 272, което пък значи, че голямо преписване ша пада :lol: :lol:
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот doxa » 26 Май 2011, 19:25

Здравейте,
Колеги, теста се решава лесно, за около 30-40 мин, няма да имате проблеми. Освен учебниците, прегледайте и тестовете, паднали се в предходни години. За писмената част, опитайте се да аргументирате написаното съвсем накратко, не се онасяйте в подробности. Добре е да прочетете основните ТР по ГП и НП. Добре прочетете казуса преди да започнете да пишете. Според мен повече време отива за написването на казуса по гражданско право (поне при мен беше така, но тогава имахме 3 часа).
Желая успех и късмет на всички колеги! :)
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот Materazzi » 27 Май 2011, 09:33

Има ли някой представа кога е началният час на този ипит утре, защото в сайта на ВАС не открих нищо такова?
Materazzi
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 30 Юли 2008, 17:16

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот lexham » 27 Май 2011, 12:08

Materazzi написа:Има ли някой представа кога е началният час на този ипит утре, защото в сайта на ВАС не открих нищо такова?


http://vas.bg/Pages/News/Default.aspx?evntid=26033
lexham
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:24

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот SteelDragon » 28 Май 2011, 11:55

Е този тест беше ново 20!
SteelDragon
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Сеп 2006, 16:24

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот street » 28 Май 2011, 12:38

теста не беше ново 20, ами нова - подигравка!
И оная квесторка беше супер груба!!!
държеше се като начална учителка!!!
Но това си говори лично за нея и нейната култура!
развикала ми се през редовете сякаш не сме юристи ами овце!
да вземат такива квестори да минат едно "психо" преди изпита!
Такава злоботия не бях виждал досега- сякаш ще и дадат процент ако хване някой!


а то е ясно какво ще стане сега - 80% ще издържим теста , а резачката ще е на казусите.
Аватар
street
Потребител
 
Мнения: 368
Регистриран на: 17 Май 2010, 16:59

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот djalma » 28 Май 2011, 13:09

Колеги, как беше днес тестът?
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот alexxafc » 28 Май 2011, 13:48

Имаше доста подвеждащи въпроси , също и въпроси от преобразуване на търговски дружества , които са отврат.Сега идва най-гадния период , в който не знаеш минал ли си , или не.Особено за такива като мен, които по лични сметки са някъде на границата.
Колкото до квесторите.Бяха достатъчно либерални и реагираха адекватно.Някои хора просто прекалиха с нахалството си.Един пред мен даже диктуваше на някой по gsm въпросите.То всяко нещо си има граници все пак.
alexxafc
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Май 2011, 15:42

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron