начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот lexy21 » 28 Май 2011, 17:49

Успех на всички и късмет!
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот chadel » 28 Май 2011, 18:46

Тя рибата още в морето ама аз да питам все пак.. Колко време минава от полагане на изпита до издаване на адвокатската карта? Като гледам сроковете в ЗА, до 2 месеца, докато мине цялата процедура, но все пак знаем в каква държава живеем :wink: , та ако може някой, който се е вписал наскоро да отговори реално колко време минава?
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот DEKAH » 28 Май 2011, 18:51

lexy21 написа:Успех на всички и късмет!


Благодаря!

Желая успех на всички колеги.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот street » 28 Май 2011, 19:59

chadel написа:А бре, колега, защо недоволстваш за квесторката след като сам видя какво колективно решаване на теста беше?? Така ли трябва да бъде според теб?


да така трябва да бъде!!!
Знаеш поговорката :
каквото почукало-това отговорило!

Докато се опитват да ни подвеждат на изпита , а не да ни изпитват с нормални и разбираеми въпроси за всеки така ще е и така ще бъде винаги!

основен закон в природата и физиката - на всяко действие има равно по сила противодействие и докато не се разбере от някои хора винаги ще е така!!!
Защо Аджеба не дадат разбираеми и не подвевдащи въпроси и казуси???
Ние да не сме маймуни! или с по 20 години стаж???

каква беше целта днес???

ако не се сещаш ще ти кажа - голяма балтия още на теста!
което като гледам се получи...
около 30 % са взели теста !!!
Това нормално ли е според теб а? или май е подигравка!
за мен е подигравка!
Я да ми каве някой колко мерки за процесуална принуда може да се вземат на обвиняем на един път защото това не го пише в никой закон а в някаква незнайна съдебна практика!!!
това нормално ли е да се дава на хора без стаж????

кой как може така се оправя в тоя живот!
Аватар
street
Потребител
 
Мнения: 368
Регистриран на: 17 Май 2010, 16:59

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот amonev » 28 Май 2011, 20:49

Като гледам резултатите голяма касапница е било :shock:

За първи път толкова скъсани на теста :idea:
amonev
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12 Окт 2005, 12:39
Местоположение: Разград

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот monz67 » 28 Май 2011, 21:13

lexy21 написа:Всъщност има.




(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 84 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Решенията относно изменение и допълнение на устава и прекратяване на дружеството, влизат в сила след вписването им в търговския регистър.

(4) (Нова - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Увеличаване и намаляване на капитала, преобразуване на дружеството, избор и освобождаване на членове на съветите, както и назначаване на ликвидатори имат действие от вписването им в търговския регистър.

Хайде ако може някой да обясни каква е тази разлика...
monz67
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Ное 2010, 09:49

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот fizzy » 28 Май 2011, 21:42

Доста хора могат да обяснят разликата, но...."който иска да чете"http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/de ... goleva.pdf
п.п.чудя се до кога ще вярвате в "световната конспирация" и с нея ще се оправдавате
fizzy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Май 2011, 21:34

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот lexy21 » 28 Май 2011, 22:04

monz67 написа:Хайде ако може някой да обясни каква е тази разлика...

:roll: Ами това се обясняваше на предната страница...
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот taen » 28 Май 2011, 22:42

То всяко въпросче си има и отговор, факт е също, че има и доста кандидати, които успяват да се справят. На мен ми е интересно, обаче, колко от вписаните адвокати ще издържат този изпит, ако по някаква причина се явят на него :)
taen
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 29 Май 2006, 15:04

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот chadel » 29 Май 2011, 09:31

street написа:
chadel написа:А бре, колега, защо недоволстваш за квесторката след като сам видя какво колективно решаване на теста беше?? Така ли трябва да бъде според теб?


да така трябва да бъде!!!
Знаеш поговорката :
каквото почукало-това отговорило!

Докато се опитват да ни подвеждат на изпита , а не да ни изпитват с нормални и разбираеми въпроси за всеки така ще е и така ще бъде винаги!

основен закон в природата и физиката - на всяко действие има равно по сила противодействие и докато не се разбере от някои хора винаги ще е така!!!
Защо Аджеба не дадат разбираеми и не подвевдащи въпроси и казуси???
Ние да не сме маймуни! или с по 20 години стаж???

каква беше целта днес???

ако не се сещаш ще ти кажа - голяма балтия още на теста!
което като гледам се получи...
около 30 % са взели теста !!!
Това нормално ли е според теб а? или май е подигравка!
за мен е подигравка!
Я да ми каве някой колко мерки за процесуална принуда може да се вземат на обвиняем на един път защото това не го пише в никой закон а в някаква незнайна съдебна практика!!!
това нормално ли е да се дава на хора без стаж????

кой как може така се оправя в тоя живот!


Да бе! Все едно ако беше по-лесен тестът, никой, ама никой нямаше да си подсказва. Целта е ясна. Но за мен е нормално, предвид колко неподготвени колеги има, които не са чели, не могат да мислят юридически и отиват да си пробват късмета, не правят разлика между примерно мерки за процесуална принуда и мярка за неотклонение, между акт и наказателно постановление и др. подобни. Ежедневно ги виждам и на работа такива колеги :wink: Адвокати разни с абсурдни идеи, тълкуващи закона, както им отърва.
И не е нужно да го пише в закона или да си чел практика, за да заключиш, че няма проблем да се вземат множество мерки за процесуална принуда - какъв е проблемът да се наложи едновременно забрана за напускане на страната и забрана за доближаване на пострадалия, и да речем принудително довеждане? Никакъв.
А и още нещо е важно очевидно - качеството на подготовка. Съгласно статистиката - 80 % от взелите изпита са от СУ, все пак :wink: Една от квесторките също потвърди, че от СУ, по принцип, нямат проблем с теста и казусите. Не казвам, че тестът беше лесен, но все пак е за адвокати, не за Сульо и Пульо. Който е свикнал в РУ,БСУ,ЮЗУ,Варненски и др. да минава на изпити по тънката лайсна, да сяда и да чете.
И към 40 % са взелите го. Днес ще има още една цедка на казусите.
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот viki06 » 29 Май 2011, 14:00

Към колегата chadel : аз съм от т.н.от Вас Сулю и Пулю, защото съм завършила така омразният Ви БСУ, но това не ми попречи на конкурса за мл.магистрати да получа отлични оценки , а колеги от елитния СУ да бъдат елиминирани още на казуса!НХайде стига вече с тези квалификации, изтъркано е и коментирано многократно в настоящия форум! Пожелавам успех на колегите, които днес са на втората част от писмения изпит !
viki06
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 24 Фев 2007, 22:17

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот lexy21 » 29 Май 2011, 14:33

viki06, не се засягайте на университет :wink: Не знам какво е имал предвид колегата, чиито думи Ви жегнаха, но знам, че:
От въвеждането на изпита за адвокати и младши адвокати, Висшият адвокатски съвет води официална статистика, за всяка отделна конкурсна сесия, за успеваемостта на кандидатите от различни университети. Факт е, че подобна статистика ВСС не води по отношение конкурсите за магистрати и, респективно, не официализира. Последното беше изтъкнато и при проучване на проблемите на висшето образование по специалността "право" /имаше там едни опити да се изследват тези въпроси и да се дават идеи за промяна на системата на обучение, предвид липстата на практическа насоченост и т.н., да не се отклонявам/. Факт е също, че, при променливи проценти на успеваемост за различните изпитни сесии, първото място неизменно е за кандидатите от СУ. Това статистическо обстоятелство, само по себе си, нито дава предимство на конкретен кандидат, нито поставя в "неравностойно" положение друг. Всичко е въпрос на лично представяне - на конкретния човек, която и да е неговата Алма Матер, на който и да било конкурс/изпит. Нека по-добрият спечели/успее.
П.П. Извинявам се за отклонението. С професионално любопитство чакам някой развълнуван кандидат да сподели казусите :lol:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот taen » 29 Май 2011, 17:00

lexy21 написа:... знам, че:
От въвеждането на изпита за адвокати и младши адвокати, Висшият адвокатски съвет води официална статистика, за всяка отделна конкурсна сесия, за успеваемостта на кандидатите от различни университети. ... Факт е също, че, при променливи проценти на успеваемост за различните изпитни сесии, първото място неизменно е за кандидатите от СУ.


Оценявам добрия тон и уточнявам, че използвам цитата само за отправна точка.

Дали пък причината не е в топлата връзка между ВАС и СУ? Ако до вчера са ти преподавали и са те изпитвали на определени теми и въпроси, днес е много вероятно де се справиш с изпита, ако те изпитват пак на същите въпроси.

Твърдя убедено, че няма човек, който знае всичко, особено пък ако му липсва практически опит. Трябва си насока на какво да наблегнеш.

Запознах се с въпросите от тестовете - ами на част от тях дори адвокати с огромен опит ще се позамислят как да отговорят. Други са зададени подвеждащо, трети не са зададени правилно, а голямата част съм убеден, че изпитваните просто са наизустили. Т.е. моят извод е, че теста не е мерило за най-знаещите, а за най-подготвените за самия тест, което вече води до съвсем различни изводи. Особено, ако се вземат предвид и курсовете, които се организират преди всеки подобен изпит.

Сега прогнозирам, че справилите се с теста ще се затруднят сериозно с казусите, просто защото там не ще зубрене, а мислене и правилен подход. Но ако си предварително подготвен, примерно, между 7-8 типови варианта за казусите... :wink:

Толкова за изпита и изводите, които някои се опитват да вадят, че и да натрапват. Само накрая да добавя, че познавам явили се, които се подготвяха по 6 месеца и такива, които въобще не се готвиха за този изпит, а явно резултатите и на едните и на другите ще бъдат използвани за гръмки изводи и дълбоки анализи.
taen
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 29 Май 2006, 15:04

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот chadel » 29 Май 2011, 18:17

viki06 написа:Към колегата chadel : аз съм от т.н.от Вас Сулю и Пулю, защото съм завършила така омразният Ви БСУ


Нямах предвид, че всички, които не са от СУ са Сульо и Пульо. Такива ги има и в СУ, също както има и знаещи и мислещи юристи и в другите университети. Мисълта ми беше, че и без това пазарът на юридически услуги е повече от пренаситен, трябва да има сериозна цедка и Сульо и Пульо да не бъдат допускани толкова лесно до пазара на адвокатски услуги и да пишат невероятни глупости по делата на принципа "ако мине". Преди време, явно са го давали по-лесно този изпит, защото, както споменах вече, се натъквам относително често на практикуващи юристи и адвокати с доста сериозни теоретични пропуски.
Успех на всички!
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот taen » 29 Май 2011, 19:33

chadel написа:... Мисълта ми беше, че и без това пазарът на юридически услуги е повече от пренаситен, трябва да има сериозна цедка и Сульо и Пульо да не бъдат допускани толкова лесно до пазара на адвокатски услуги и да пишат невероятни глупости по делата на принципа "ако мине"...


Е, тук няма как да се съглася! Адвокатурата не трябва да се превръща в затворено общество, отредено само за избрани. Трябва да има някакви критерии, но в момента се върви към извращения. Скоро може да стане по-лесно да защитиш научна степен, отколкото да те приемат в колегията. Уж всички са дипломирани юристи, с един куп държавни изпити зад гърба си, а се оказва, че 90% са негодни да работят по специалността си. Едва ли има друга гилдия с толкова много пресявания, без да е видно, че резултатите са поне задоволителни.

А за пазара на услугите - нали затова е пазар, за да има съревнование, а не парцелиране. И в момента хора без никаква компетентност са иззели много от работата на юристите в определени дейности, а скромният ми опит сочи, че е по-добре с някой въпрос да се е занимавал неопитен или недостатъчно подготвен юрист, отколкото много вещ и компетентен брокер, комисионер, посредник и т.н.
taen
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 29 Май 2006, 15:04

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот alexxafc » 29 Май 2011, 20:34

street написа:Я да ми каве някой колко мерки за процесуална принуда може да се вземат на обвиняем на един път защото това не го пише в никой закон а в някаква незнайна съдебна практика!!!
това нормално ли е да се дава на хора без стаж????


Имаше други гадни въпроси.Точно за този се изисква малко разсъждение.
Питаш се-може ли на обвиняемия например да се забрани да напуска страната, едновременно с това да бъде отстранен от длъжност и да не може да доближава пострадал.Аз лично пречка не виждам.Тоест множество мерки.
alexxafc
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Май 2011, 15:42

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот street » 29 Май 2011, 21:02

alexxafc написа:
street написа:Я да ми каве някой колко мерки за процесуална принуда може да се вземат на обвиняем на един път защото това не го пише в никой закон а в някаква незнайна съдебна практика!!!
това нормално ли е да се дава на хора без стаж????


Имаше други гадни въпроси.Точно за този се изисква малко разсъждение.
Питаш се-може ли на обвиняемия например да се забрани да напуска страната, едновременно с това да бъде отстранен от длъжност и да не може да доближава пострадал.Аз лично пречка не виждам.Тоест множество мерки.


sori za majmunicata no ne sum na moq komp.
kolega az si go vezeh testa no dnes grajdanskiq kazus be6e pulen otvrat ...
nakazatelniq go re6ih za 30 min no ...

a takava detin6tina ot strana na kvestorite ne o4akvah - zagledal me edna sqka6 e na procent ili 6tete da se jeni za men :mrgreen: , tova e dopulnitelen stres ....

o6te pove4e ,4e tova ti pre4i ujasno mnogo , dori i da si podgotven!!!!
tova ne e izpit za men a gavra !!!
Ako toq put me porejat pak, pove4ed nikoga nqma da se qvq na podobna gavra!
6te si izkaram mirno i tiho o6te malko staj i 6te se vpi6a no na podobno unijenie ne bih se podlojil za 3-ti put!!!
Аватар
street
Потребител
 
Мнения: 368
Регистриран на: 17 Май 2010, 16:59

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот alexxafc » 29 Май 2011, 21:41

street написа:kolega az si go vezeh testa no dnes grajdanskiq kazus be6e pulen otvrat ...
nakazatelniq go re6ih za 30 min no ...


Не знам , ама и в наказателния имаше уловки.Не беше чак толкова лесен.
А гражданския.... но комент.Там по моето скромно мнение има поне 4 различни решения.И много импровизация.. и разбира се много късмет кое ще кефне на проверяващите.:) Те казаха да се пише кратко , но просто няма как да се обосноват отговорите за три изречения.На гражданския ми се събраха 4 страници едър шрифт.
Последна промяна alexxafc на 29 Май 2011, 23:59, променена общо 2 пъти
alexxafc
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Май 2011, 15:42

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот bridget » 29 Май 2011, 23:53

Стрийт, абсолютно съм съгласна с теб относно отношението по време на изпитите. Може би защото съм от хората, които не разчитат на преписване/подсказване/консултации, а си знам цената и знанията, както и че не съм перфектна, но знам, че разсъждавам, та ми е обидно да ме третират като десетокласник-тарикат на класното по математика. А най-нелепото е, че на глупавия изпит се явявам заради идеята и принципната възможност, а не от необходимост...
Върхът на сладоледа беше днес, когато попитах дали на малкото листче трябва да си напиша и адреса - както пише в наредбата (нещо, което ми се стори изключително странно, когато го прочетох, защото за теста е казано, че пишеш имена, егЪнЪ и колегия, а за казуса изведнъж - и адрес) - та, викам си, дай да питам да не е да ме дисквалифицират за глупост - при което питам първия квестор - той се обръща към следващия, той - към следващия - и така - до пчелата-майка от ВАС, която идва, с ледено изражение ме пита какво (аджеба) искам да знам и след като я попитах най-любезно, тя ми изплю едно "Грешите" и се фръцна, та отпраши. Честно, никакво уважение не ме спираше да й кажа какво мисля за нея, просто от здрав разум се въздържах... Да си погледнат скапната наредба, дето са я съчинили и да се чукнах в главите какви са ги мазали (чл.13, ал.6).
А за казусите - просто съм без коментар. Гражданскоправния беше написан по най-безумно-тъпанарския начин - как, по ангелите, се тълкува изказа, че страните "са се договорили, че купувачът има право да посочи трето лице, което да подпише окончателния договор"?!? Въпросът ми е риторичен, след като хора, които си позволяват да дават такива казуси и си мислят, че могат да ме оценяват, мен лично тяхната оценка и тяхното мнение по глупавия казус вече слабо ме интересува. Имам възможности за реализция и адвокатурата (особено в рамките на самозабравилата се САК) не ми е приоритет. Обаче е жалко. Наскоро бях на един семинар и направо не можех да повярвам на ушите си какво споделиха практикуващи адвокати за САК... А едва ли първоначалната идея е била САК да бъде като лошата мащеха , в каквато се епревърнала отдавна.
Както и да е - успех на явилите се, дано сте се справили.
Аватар
bridget
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:06

Re: ИЗПИТИТЕ ЗА АДВОКАТИ И МЛАДШИ АДВОКАТИ СА ПО-РАНО!

Мнениеот vaniaoz » 30 Май 2011, 12:11

Здравейте колеги,
как решихте казусите? Аз май съм оплела конците.
Граждански:
1.Радоев не е заместил Иванов като страна по договора, защото не е посочен от самия Иванов да го замести.Тук писах ,че договора е нищожен като противоречящ на закона , не е спазено изискването на чл37 от ЗЗД.
2.Писах ,че договора не е прикрит/ тук мисля, че съм сгрешила/, защото действителната воля на страните е била да се извърши покупко - продажбата, а не става въпрос за друг вид сделка, която да се прикрие.Невярната цена, която е вписана в договора, не е основание да се смята ,че договора е прикрит.
3.Налице са всички основания договора да се счита за унищожаем , сключен при условията на измама, но тъй като в отговор 1 преимам ,че е нищожен , а нищожните договори страдат от по-тежък порок, то договора е нищожен, а не унищожаем.
4.Не е допустим насрещен иск, въпреки, че са родово подсъдни на един и същи съд, и има връзка между исковете, тъй като Симеонов и Георгиев са ищец и трето лице помагач, а насрещния иск е иск на ответника.Симеонов може да предяви обратен иск, а не насрещен.
Наказателен казус:
1.Мария -чл.152 във вр. с чл.20 ,ал.3- подбудител към изнасилване.
Красимир- чл.152, ал.1, т.1 във вр. с чл.18 НК- недовършен опит за изнасилване.
Стефка - чл.129 , ал.2 във вр.с чл.12. ал.3 - средна телесна повреда, извършена при неизбежна отбрана и в състояние на уплаха- не трябва да се наказва.
2.Съда трябва да присъедини, към новото наказание и отложеното/ + 1 година/.
3.Съда ще се постанови с определение, което не подлежи на самостоятелно обжалване, а заедно с присъдата.
Моля, от колегите които се явиха, да коментират какво са писали!
Имали още някой, който е решил казусите подобно на мен, или съвсем съм оплескала нещата?
vaniaoz
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 15 Окт 2008, 15:31

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 13 госта


cron