начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот trov » 23 Ное 2008, 23:37

Напълно съм съгласен с всичко , което казва malak_ama_hape !

Ясно ми е едно - който вече е издържал изпита или се е вписал, пише, че ТАКА ТРЯБВА - да има изпит /друг е въпроса дали наистина си е заслужил вписването/, съответно, който не е издържал - се мъчи и негодува срещу тази дискриминация. Аз лично съм от втората част, така и не ми става ясно къде съм сбъркал при решаването на казусите и какви са критериите за оценяване. Абе тоя изпит е пълна гавра (n) .

Какво ни залъгвате да сме работили като юрисконсулти и т.н. Що не работите вие така , дето сега сте действащи адвокати, и без това чувам от устите ви , че все не можете да свържете двата края, ми дайте и на нас възможност да се убедим в това.
Защо не излезем на равни начала в съдебната зала и да си покаже кой е по-добър...
Струва ми се, че е въпрос на време тая порочна процедура с този изпит да се срине като кула от карти...
Аватар
trov
Потребител
 
Мнения: 101
Регистриран на: 23 Яну 2004, 10:52

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот sarbijanac » 23 Ное 2008, 23:44

Ами във всеки изпит има късмет...малко или много.

Не зная какви са критериите за "издържал" и "неиздържал".Явно и в адвокатурата "играта загрубява" и клончето взе да се чупи от много "маймунки4 които искат да се качат на него.... :wink:
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот malak_ama_hape » 24 Ное 2008, 00:20

Колеги,аз не мисля да спирам само със писмо до Омбудсмана. Около тази ПОДИГРАВКА със труда на стотици млади,знаещи и амбициозни колеги трябва да се вдигне страшен шум и аз няма да се откажа...надявам се,че няма да съм сам в това си начинание :wink:
Отново оставям координати за връзка-който има идеи или преложения може да пише:
e-mail: petkovlaw@abv.bg
Skype: petkov_law
Пожелавам Ви лека и успешна седмица!
Дори да си на верен път, ако просто седнеш на пътя ще те прегазят!
Аватар
malak_ama_hape
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 15 Сеп 2008, 11:22
Местоположение: Пловдив

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот ivan2 » 27 Ное 2008, 12:31

колеги дайте няква идея как да се вземе тоя изпит или кой орган да се сезира за да се оправят нещата
ivan2
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:45

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот kandidat_advokat » 27 Ное 2008, 12:42

Докато не се промени Наредба 2 изпита ще продължава по същия начин - ще има само по един вариант за тест и казуси, няма да можем да си видим писмените работи и т.н.
kandidat_advokat
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 09 Юли 2008, 12:50

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот malak_ama_hape » 27 Ное 2008, 15:55

Висшият адвокатски съвет няма да промени Наредба №2 в наша полза-в това съм сигурен.Да се оспорва наредбата пред Върховния Административен сед също е безсмислено,според мен,защото самата наредба е издадена в съответствие с изискванията на ЗАдв.
За колегата,който търси идеи-както вече писах(научете се да четете,а не да гледате само заглавието),миналата седмица изпратих писмо до Омбудсмана- г-н Гиньо Ганев,с което го моля да сезира Конституционния съд.Би трябвало в двуседмичен срок да получа отговор на писмото си,за който ще ви информирам веднага.
Дори да си на верен път, ако просто седнеш на пътя ще те прегазят!
Аватар
malak_ama_hape
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 15 Сеп 2008, 11:22
Местоположение: Пловдив

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот trov » 27 Ное 2008, 23:45

malak_ama_hape, вършиш доста добра работа, пожелавам ти да постигнеш каквото искаш в живота. :!:
Аватар
trov
Потребител
 
Мнения: 101
Регистриран на: 23 Яну 2004, 10:52

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот kandidat_advokat » 28 Ное 2008, 12:44

И аз мисля, че Висшия адвокатски съвет няма да промени наредбата в наша полза. Затова си мисля като вариант оспорването и пред ВАС и то не цялата, а само отделни части от нея.
kandidat_advokat
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 09 Юли 2008, 12:50

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот Trapped » 01 Дек 2008, 13:46

Здравейте колеги,

Искам да честитя на издържалите изпита и да изкажа съжаление към неиздържалите, защото този закон е наистина абсурден. Той е явно създаден за да пази интересите на определен кръг юристи. Както знаете – не сте единствено вие третирани така от този закон.
http://www.vedomost.info/index.php?opti ... temid=1683
“Според експерти от канторите основният проблем в дейността им се състои в ограниченията за чуждестранни кантори, които могат да откриват офиси в България само чрез адвокати, вписани в българския адвокатски регистър, и трябва да работят в България, използвайки само имената на тези адвокати. Това според тях представлява по своята същност ограничаване на конкуренцията и правото на установяване, регламентирано в Договора за Европейската общност.”


Много се чудех дали да пиша в тази тема. Аз съм от хората, които са минали през този изпит успешно и знам за какво става въпрос. Общувам с доста юристи /не само покрай кантората, в която работя/ и смятам, че малко от тях са подготвени за такъв изпит. Въпреки това, абсолютно всички си вършат работата добре, а немалко от тях изкарват и доста добри пари. Познавам хора, които се явиха на този изпит сега и бяха скъсани – нещо, което ми е трудно да приема, имайки предвид знанията им. Човек, който има 6.00 на държавен изпит при К. Средкова не може да не е готов да бъде адвокат.

Колежке donna, не разбирам добре тезата ви. Не знам дали знаете, но на този изпит през юни бяха скъсани ¾ от явилите се юристи. Мисля, че този път са над 2/3. Нещата са ясни. Oсвен това от самата тема си личи, че колеги като malak_ama_hape по никакъв начин не отстъпват по умение да се аргументират, дори напротив. Аз лично смятам, че вашият диалог следваше да приключи още тук:

Нотариус е лице, на което държавата възлага извършване на предвидените в законите нотариални действия.
Частен съдебен изпълнител е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни притезания.
Намерете ми подобен текст в Закона за адвокатурата!!!


Колеги, вземете пример от чуждите компании, които атакуват този закон по предвидения ред. Съберете се, намерете си трибуна /но не тук, където ще влизате в излишни спорове с вече вписаните колеги/ и действайте както сте се учили. И търсете и други пътища, освен конституционния съд. Имайте повече самочувствие и имайте предвид, че цялата уредба е целенасочено несправедлива към вас: адвокатите, които са натрупали клиенти и опит вече са разбрали, че младият мозък по-бързо и добре възприема многобройните промени в законодателството ни, по-бързо се ориентира, а като се вземе предвид и фактора “езици”, който го има при 100% от прохождащите адвокати и в доста по-малък процент при утвърдените…става пределно ясно защо цедката на тоя изпит е такава ситна.
http://www.lawsbg.com
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот sarbijanac » 01 Дек 2008, 21:59

Уважаеми Колеги - -Вписани и невписани,"Взели" и "невзели"

Никой от нас не пречи на който и да е от останалите да си работи адвокатския бизнес.
И не виждам какви са тези изводи,че действуващите адвокати се страхуваме от новокандидатствуващите.Не,ни най-малко.Изобщо не ни притесняват вашите желания или намерения.Гледаме си чисто и просто нашия бизнес да си върви,пък Вие си търсете реализацията така както намерите за добре.
Когато съм станал адвокат не съм имал за цел да бъда конкуренция на когото и да било.Нито пък сега имам такива амбиции.Работя за себе си,а не против когото и да било.Не ме интересува работата и печалбите на останалите ми колеги ,които работят в градчето ни,но и не позволявам пък и те да имат за моята дейност каквато и да е информация.
Явно имате доста неясни,да не кажа погрешни представи за адвокатурата и работата на адвоката.Което обаче не ме изненадва. :!:
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот Lendichka » 01 Дек 2008, 22:39

Здравейте колеги,

Отдавна следя форума, но все не се решавах да пиша, може би поради липса на смелост. Искам да изразя възмущението си от изпитите за адвокати и мл. адвокати. Според мен този "изпит" не е мерило за знанията на юриста (има известна доза късмет), а това е една изкуствено наложена пречка, за да може да се ограничи "популацията" на адвокатите в България :D , защото има хора на които не им харесва млади, нахъсани хора, със знания и владеене на чужди езици да се развиват, а пък се и навъдихме напоследък прекалено много, за което нямаме вина, разбира се.
Смятам, че е редно да вдигнем малко шум.
Колеги, в тази връзка Ви приканвам да направим дебат, да обменим мнения, стратегии, всеки да даде идея и да действаме.
Моля Ви само да няма караници и обидни коментари.
Изразете мненито си като възпитани, интелигентни и цивилизовани хора!
Причтна вечер и дерзайте :D
Lendichka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Яну 2008, 15:53

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот tapizaushi » 01 Дек 2008, 23:17

Има една приказка "На чужд гръб и 100 тояги са малко". В тази връзка е наивно конкуренцията да не е цел, нито да е амбиция. Да си конкурентоспособен по е даже ИЗИСКВАНЕ. Поне в напредналите страни. Конкуренцията е факт, който насърчава развитието. На запад това се знае добре и конкуренцията се защитава. Който нехае за нея е с извинение наивник. Само че тук начинът да се справяме с конкуренцията е малко хамалски. У нас е все едно дали ние ще напредваме или ще бавим другия.

Например:
Преди 2 години чаках около 1 час в адската жега на едно столче на някаква нотариуска в Нови пазар - баш срещу офиса на ЦКБ, защото макар да си бях уговорил час /идвах от София/, последната беше решила да иде на кафе точно когато аз пристигнах с клиентите. Та в тази връзка е доста по-добре за работата когато има двама нотариуси, респ. двама адвокати. За жалост нотариусите си пазят хляба също толкова добре колкото адвокатите. Дали обаче си го заслужават, за мен е въпрос доста спорен.

Още веднъж: честито ми за взетия изпит. :)
tapizaushi
Потребител
 
Мнения: 147
Регистриран на: 26 Сеп 2008, 15:53

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот malak_ama_hape » 01 Дек 2008, 23:47

Към колегата sarbijanac :
1.Темата НЯМА за цел да напада действащите адвокати,все пак аз и много от колегите,които пишат и/или я следят искат да станат такива!
2. Като никой не се притеснява и не се интересува от нашите желания или намерения, защо беше приет нов Закон за адвокатурата,с който бяха ограничени възможностите за новозавършилите юристи да се впишат като адвокати-на първо място чрез въвеждането на изпит,който е прецедент за упражняване на една свободна професия (да сте чували такъв изпит да провежда Съюза на лекарите,например...или за счетоводителите...,а защо не и за юрисконсултите(все пак цели предприятия разчитат на тях)!?!) ;
на второ място бе приета фигурата на "младшия адвокат", с която между другото съм съгласен,защото е необходимо някои неща да се научат в по-леки дела,да може да се изгради една основа.
3. Самият ИЗПИТ-оставям настрана пълната гавра,която представлява,но:
- условията и реда за провеждането му се определят,сега е весело...от СЪСЛОВНА ОРГАНИЗАЦИЯ- Наредбата,вместо от министър или друг орган на изпълнителната власт се издава от Висшия адвокатски съвет- адвокати решават кои ще са адвокати...
Не се стремя да се аргументирам излишно,защото не тук е мястото ,а и вече съм казал мнението си.
Пиша леко афектиран от глупостите,които чета,затова не искам да навлизам в дискусии в момента.
Дори да си на верен път, ако просто седнеш на пътя ще те прегазят!
Аватар
malak_ama_hape
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 15 Сеп 2008, 11:22
Местоположение: Пловдив

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот donna » 01 Дек 2008, 23:55

Trapped,много неща не си разбрал от това което написах и сигурно цял живот няма да разбереш ,а ще си търсиш виновцици , съгласна съм да бъда виновник за вс. твои неуспехи .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот sarbijanac » 02 Дек 2008, 00:12

който е прецедент за упражняване на една свободна професия (да сте чували такъв изпит да провежда Съюза на лекарите,например...или за счетоводителите...,а защо не и за юрисконсултите(все пак цели предприятия разчитат на тях)!?!) ;


Лекарите ,за да придобият определена специалност ходят на специализация,която кажи-речи си е още едно следване;
За счетоводителите не зная.Част от тях са по трудови договори в предприятия и учреждения,а други са обикновенни работници в счетоводни къщи.
Относно юрисконсултите-тези,които са по служебно правоотношение в учрежденията минават на конкурсна процедура ,според изискванията на предприятието /учреждението/.
Юрисконсулти,които са на трудови договори постъпват в съответно предприя- тие или учреждение било с конкурс,било само чрез сключване на трудов договор.
Характерното за юрисконсулта е,че следва да играе по свирката на шефа,независимо дали последния е прав във всеки конкретен случай или не.Иначе работата е ясна - "Уволнен си".

Сега един приятелски съвет-забрави кво се е случило на тоя изпит.ще има и други изпити.Човек някой път не си знае късмета от къде ще му излезе.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот Trapped » 02 Дек 2008, 00:21

donna написа:Trapped,много неща не си разбрал от това което написах и сигурно цял живот няма да разбереш ,а ще си търсиш виновцици , съгласна съм да бъда виновник за вс. твои неуспехи .


Donna, наздраве
http://www.lawsbg.com
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот malak_ama_hape » 02 Дек 2008, 00:22

Лекарите ходят на специализация-да,но те пак си упражняват професията,нали?
Аз не съм против да съм младши адвокат-много неща не знам,много имам да уча!
Пак повтарям,потретвам и незнам по...еди колкосвам -проблемът е ,че посредством този изпит се ограничава правото на едни хора да се развиват и упражняват професията,която искат.
Не мога да се примиря с изпита и да забравя все едно го няма,защото след 6 месеца пак трябва да се явя на тази пародия и какво...ако пак ме скъсат без да мога да си защитя правата по никакъв начин ,след още 6 месеца- пак...и така до кога !?!
Дори да си на верен път, ако просто седнеш на пътя ще те прегазят!
Аватар
malak_ama_hape
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 15 Сеп 2008, 11:22
Местоположение: Пловдив

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот Lion11 » 02 Дек 2008, 00:45

Аз не искам да повтарям аргументите против този изпит. Той е излишен, но ако все пак се провежда- нека да е за всички кандидат-адвокати, без значение от юридическия им стаж.

Искам да направя едно пояснение- няколко пъти се дават за пример лекарите. За незнаещите- след като лекар се дипломира за да почне да упражнява професията си трябва да се впише в някоя от регионалните колегии на БЛС. Вписването става БЕЗ ИЗПИТ. При лекарите специализацията не е задължителна, едно лице може да е джи пи и без специализация. След като едно лице е положило изпитите си по медицина и е дипломиран лекар, той може да почне да работи като лекар на свободна практика след като се впише в лекарска колегия - без изпит, като в уставът на БЛС не се говори и за такса за вписване! Уставът на БЛС може да намерите чрез гугъл.
Други свободни професии също се упражняват без допълнителен изпит- достатъчно е да е завършено съответното образавание- примери- счетоводител, актьор,частен учител, архитект, преводач... Но виж, при адвокатската професия има избирателно правило - някой ще ходят на изпит, а други , които не правят разлика между управител на ООД и прокурист се вписват без изпит, ако имат съответния стаж...
Lion11
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 27 Юни 2007, 13:11

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот malak_ama_hape » 02 Дек 2008, 00:49

Колега,благодаря Ви,че го обяснихте по-подробно-мен ме мързеше :D , а и знам ,че сигурно пак ще го споменавам тоя пример...
Може ли да Ви копирам в при необходимост? :mrgreen:
Дори да си на верен път, ако просто седнеш на пътя ще те прегазят!
Аватар
malak_ama_hape
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 15 Сеп 2008, 11:22
Местоположение: Пловдив

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати и смисъла от него

Мнениеот milletti » 03 Дек 2008, 17:58

kandidat_advokat написа:И аз мисля, че Висшия адвокатски съвет няма да промени наредбата в наша полза. Затова си мисля като вариант оспорването и пред ВАС и то не цялата, а само отделни части от нея.

Е, най-после някой си спомни какво е учил по АП.
Това е варианта...а и правен интерес имате.
Успех :D
От две злини, изберете по-интересната.
milletti
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron