начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

идва ноември и пак изпит за младши адвокати

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Мнениеот slun4o » 15 Сеп 2008, 14:53

plsabev,

за съжаление никой не се е отзовал на молбата ми и не мога да помогна :(
slun4o
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 02 Авг 2005, 23:41

Мнениеот eklekti4kata » 15 Сеп 2008, 18:41

Колеги,намерих си записките от ноемврийския. Не гарантирам, ако има непълноти.
Т.Петров отишъл да вечеря с пълнолетния си син в бистро.Ст.Йорданов и Л.Коларски седяли на съседната маса. Пияният Ст.Йорданов говорел шумно и псувал околните. В един момент насочил вниманието си към Т.Петров и сина му. Започнал да се присмива и сочейки с пръст,викал:"Гледай ги тия педерасти".Т.Петров се обърнал и му казал:"Млъквай,нещастник!", но той го напсувал и му казал:"Ти млъквай,гледай си педерастчето".
Вбесен,Т.Петров извадил пистолет, за който нямал разрешително, и стрелял срещу Ст.Йорданов. Уцелил Л.Коларски, който извикал и паднал на земята.Като видял кого уцелил,Т.Петров скочил към пострадалия и се развикал да викат линейка. Докато бил наведен над Л.Коларски, Ст.Йорданов извадил от джоба си ножче и го забил в гърба му отляво. В резултат на намушкването ....прободна рана в гръдната кухина...временно опасно за живота.
Л.Коларски починал.
eklekti4kata
Потребител
 
Мнения: 285
Регистриран на: 13 Ное 2006, 21:17

Мнениеот zamzak82 » 15 Сеп 2008, 21:58

Това не е ли наказателният казус от изпита през юни - ако не е то през юни беше същият само. Единият въпрос беше кой е компетентния първоинстанционен съд а другият беше да се определи формата на вина на всеки от извършителите - доколкото помня
zamzak82
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 28 Мар 2008, 12:10

Мнениеот missy » 16 Сеп 2008, 10:06

http://www.vas.bg/new/ImageUpload/2007-11-3.doc

http://www.vas.bg/new/ImageUpload/2007-7-5.doc

http://www.vas.bg/new/ImageUpload/2006-4-5-7.doc


това са трите публикувани теста досега. този от юни-2008г го няма , или поне аз не го намирам :oops:
за всички готвещи се за изпита- съветвам ви да послушате колегите и да прегледате форума- има тема"изпит за адвокатската колегия" ,където са обсъждани доста неща от последните два изпита. там може да намерите отговори на някои от въпросите си. успех!!
missy
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 28 Окт 2007, 17:37

Мнениеот missy » 16 Сеп 2008, 10:09

eklekti4kata написа:Колеги,намерих си записките от ноемврийския. Не гарантирам, ако има непълноти.
Т.Петров отишъл да вечеря с пълнолетния си син в бистро.Ст.Йорданов и Л.Коларски седяли на съседната маса. Пияният Ст.Йорданов говорел шумно и псувал околните. В един момент насочил вниманието си към Т.Петров и сина му. Започнал да се присмива и сочейки с пръст,викал:"Гледай ги тия педерасти".Т.Петров се обърнал и му казал:"Млъквай,нещастник!", но той го напсувал и му казал:"Ти млъквай,гледай си педерастчето".
Вбесен,Т.Петров извадил пистолет, за който нямал разрешително, и стрелял срещу Ст.Йорданов. Уцелил Л.Коларски, който извикал и паднал на земята.Като видял кого уцелил,Т.Петров скочил към пострадалия и се развикал да викат линейка. Докато бил наведен над Л.Коларски, Ст.Йорданов извадил от джоба си ножче и го забил в гърба му отляво. В резултат на намушкването ....прободна рана в гръдната кухина...временно опасно за живота.
Л.Коларски починал.



това е казуса от последния изпит -през юни :) аз лично съм забравила подробностите дори на този казус......а за гражданския да не говорим:shock:
missy
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 28 Окт 2007, 17:37

Мнениеот eklekti4kata » 16 Сеп 2008, 10:34

От 14 юни е казусът, който съм възпроизвела по-горе.Грешката е моя, защото мислех в момента за ноемврийския :cry:
eklekti4kata
Потребител
 
Мнения: 285
Регистриран на: 13 Ное 2006, 21:17

Мнениеот eklekti4kata » 16 Сеп 2008, 11:13

Въпросите са:
1.Дайте пр.квалификация на деянията
2.Подлежат ли на отнемане пистолета и ножа?
3.Чия е подсъдността?
eklekti4kata
Потребител
 
Мнения: 285
Регистриран на: 13 Ное 2006, 21:17

Мнениеот djalma » 16 Сеп 2008, 15:45

Колеги, имам следния действителен казус. Една банка вече няколко месеца по ред подава неактуална информация за моята кредитна задлъжнялост към централния кредитен регистър в БНБ, като дава кредит, който е погасен още ноември 2007г. Въпреки, че им писах жалба и получих уверения от тях, че кредита ще бъде свален от ЦКР, продължават да го подават. Интересувам се как и на какво основание мога да подам иск против тях за нанесени вреди и пропуснати ползи, и да искам обезщетение за това?
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

Мнениеот palmi » 18 Сеп 2008, 20:22

keith_flint69 написа:А какви документи следва да бъдат подадени - защото от САК ми дадоха заявление за ВПИСВАН В РЕГИСТЪРА, но заявление за допускане на изпита нямат, а по наредбата пише, че тррябва да се подаде именно такова, в свободен текст ли трябва да е - някой колега може ли да внесе малко светлина, че септември почти мина :)

P.S. А и къде точно трябва да се подадат въпросните документи и колко пари е таксата за участие в изпита???
palmi
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 18 Сеп 2008, 19:54

Мнениеот eklekti4kata » 18 Сеп 2008, 23:08

palmi, защо се гавриш?Ако можеш, отговори на последния въпрос, на който не му е място тук, но все пак е въпрос. Ако не можеш, не се меси в разговора по темата -Виж по-горе за справка. Ако можеш да бъдеш добронамерен и да дадеш на някого това, от което има нужда в момента-то го направи,ако не можеш,просто не ти е мястото тук в темата.Съжалявям, че съм по-рязка отколкото трябва, но така мисля.
eklekti4kata
Потребител
 
Мнения: 285
Регистриран на: 13 Ное 2006, 21:17

Мнениеот zamzak82 » 19 Сеп 2008, 00:25

ДО АДВОКАТСКИ СЪВЕТ НА
АДВОКАТСКА КОЛЕГИЯ
Гр. ……….




З А Я В Л Е Н И Е

от
……………………….., с ЕГН ……………………….

с постоянен адрес: гр. ………….., п.к. …………., ул. „……….” № …., ет. ….
телефон за връзка /GSM ………………….


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,


Желая да участвам в изпита за вписване като адвокат в Адвокатска колегия – гр. …….., който ще се проведе в град София на ………….. г. /писмен/ и на ………… г. /устен/.


Съгласно чл.9, ал. 2 от Наредба № 2 за условията и реда за провеждане на изпита за адвокати и младши адвокати към заявлението прилагам:

1. Нотариално заверен препис на диплома за завършено висше юридическо образование;
2. Нотариално заверен препис на удостоверение за юридическа правоспособност;
3. Документ за платена такса;


Заявявам, че съм запознат/а с Наредба № 2/09.11.2004 г. на Висш адвокатски съвет за условията и реда за провеждане на изпита за адвокати и младши адвокати, обнародвана в ДВ,
бр.99/2004 г., доп. бр. 39 от 10.05.2005 г., поправка бр. 41 от 13.05.2005


………………. С уважение: _____________________
Гр. ………….. /……………………/

Аз попълних такова заявление през юни и ми го приеха, само май се разместиха редовете сега при пействането за което се изинявам но поне ще ви е като ориентир,
zamzak82
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 28 Мар 2008, 12:10

Мнениеот eklekti4kata » 19 Сеп 2008, 00:48

шzamzak82, явно , че и ти не спиш.Кажи си изводите,от които поумня от изпита :D Ако искаш,на лични да не товарим форума.missy също е много в час, да знаеш.
eklekti4kata
Потребител
 
Мнения: 285
Регистриран на: 13 Ное 2006, 21:17

Мнениеот eklekti4kata » 19 Сеп 2008, 00:51

Извинявай за ш-то :cry: отпред
eklekti4kata
Потребител
 
Мнения: 285
Регистриран на: 13 Ное 2006, 21:17

Мнениеот djalma » 19 Сеп 2008, 16:02

На изпита през юни мисля, че имаше такъв въпрос: съпрузи, които са във фактическа раздяла, ако единия от тях придобие имущество през този период, то ще бъде ли то СИО или не? Къде мога да прочета по-конкретно за понятието "фактическа раздяла". Някой не си ли спомня по памет гражданскоправния казус от юни?
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

Re: идва ноември и пак изпит за младши адвокати

Мнениеот eklekti4kata » 25 Сеп 2008, 11:28

Това е от ТР № 35/71 г.
1. Недвижимите и движимите вещи и правата върху вещи, придобити през време на брака до прекратяването му, освен вещите, придобити по наследство и дарение и вещите за лично ползване и упражняване на занаят, стават общи на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити, и в случаите, когато те са придобити през време на фактическа раздяла на съпрузите.
2. Когато обаче фактическата раздяла е прекъснала всякакви духовни, физически и икономически връзки между съпрузите и е изключен какъвто и да било принос в придобиванията на единия съпруг от страна на другия, съпругът, на чието име са придобити, може с установителен иск по чл. 97 ГПК да установи, че тези имущества не са общи по смисъла на чл. 13, ал. 1 СК, че те принадлежат лично на него.
eklekti4kata
Потребител
 
Мнения: 285
Регистриран на: 13 Ное 2006, 21:17

Re: идва ноември и пак изпит за младши адвокати

Мнениеот djalma » 25 Сеп 2008, 13:08

Ти беше ли на изпита през лятото и взе ли го? От къде да вземем теста и казусите.
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

Re: идва ноември и пак изпит за младши адвокати

Мнениеот djalma » 25 Сеп 2008, 13:12

къде може да се прочете повече за тази "фактическа раздяла"
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

Re: идва ноември и пак изпит за младши адвокати

Мнениеот zamzak82 » 28 Сеп 2008, 10:39

Тази тема позамря малко, всички ли сте прекалено заети с четене? Сега се сетих че на изпита през юни имаше въпрос свързан с етажната собственост който предизвика спорове след приклюване на теста. Ако не се лъжа беше покривът на терасата етажна собственост ли е или не или нещо подобно но в този смисъл. Ако някой си спомня въпроса по -точно нека го пусне,
zamzak82
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 28 Мар 2008, 12:10

Re: идва ноември и пак изпит за младши адвокати

Мнениеот djalma » 30 Сеп 2008, 09:45

до колкото си спомням въпроса беше дали покривът на жилище на последния етаж, който се полза като тераса, е обща собственост, или е само собственост на собственика на жилището. По този въпрос Стоян Ставру във "въпроси на вещното право" е дал отговор, че е обща собственост. За по-подробно си прочети там.
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

Re: идва ноември и пак изпит за младши адвокати

Мнениеот djalma » 30 Сеп 2008, 09:51

На 14, 15 и 16 октомври пак ще има семинар за обучение на "бъдещите адвокати". Аз бях през м.май. Не мога да кажа, че е излишно, но смятам, че може и без него. Поне през май месец не беше особено интересно. Хареса ми най-много лекцията на Ина Лулчева - по-точно решихме почти мсички тестове и казуси от предишни изпити. А Джеров и росен /как му беше името не си спомням/ просто казваха по няклко думи теория, без да се рещи нито един тест или казус. Надявам се обаче на този семинар най-накрая да пуснат теста и казусите от юнския изпит, за да ги използваме в подготовката си за м.ноември. Не че въпросите ще са същите, но все пак.....
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron