начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

конкурс за административни съдии

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Мнениеот kemas » 12 Сеп 2006, 15:14

Колеги, защо замлъкнахте ? Има ли някой информация за това как тече семинара по конспекта, който е днес и утре ?
kemas
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 24 Авг 2006, 14:57

Мнениеот a_ni » 12 Сеп 2006, 17:33

Благодаря много , Кемас!!!!!
Млъкнаха всички, все едно някой ги докосна с вълшебна пръчица!
Дано след семинара да се чуят по-вече отзиви!
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот edit » 12 Сеп 2006, 18:18

a_ni , лично аз изпаднах във вцепенение и без вълшебна пръчица :wink: :roll: :wink:
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

Мнениеот a_ni » 12 Сеп 2006, 22:42

Edit, какво те вцепени или уплаши! Я го давай по-леко! Предполагам всички тук си работим юридическата професия, практикуваме я , кой по - добре, кой още по- добре...... Като не стане на този конкурс и за тази длъжност, здраве да е. Ще имаме още шансове.
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот kemas » 13 Сеп 2006, 08:54

Добро утро колеги и спорен ден ! Направи ли Ви впечатление разпоредбата на чл.140 от АПК за удължване на сроковете за обжалване при нередовно съобщаване - "на два месеца" и "на шест месеца". Нали това означава, че 14-дневния / 1-месечния срок става 2-месечен/6-месечен.
kemas
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 24 Авг 2006, 14:57

Мнениеот a_ni » 13 Сеп 2006, 11:09

Kemas, чл.140 от АПК удължава точно 14-дневния, респ. 1-месечен срок за обжалване на АА само от лица и организации. Сроковете за протестиране от прокурора не подлежат на обжалване. Това е част от коментара на АПК. Удължените срокове /на 2м. и 6м./ текат от момента на съобщението.
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот kemas » 13 Сеп 2006, 12:06

Да, Ани. Не чета коментара, но ми напрви впечатление, че тази разпоредба важи само за жалбоподателите, а не и за прокурора /същото важи и за възможността за възобновяване на изпуснат срок за обжалване/. На мен ми направи впечатление представката "на", тъй като при пръв прочит може да се заблудиш, че сроковете се удължавата със 2/6 месеца, а всъщност не е така.
kemas
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 24 Авг 2006, 14:57

Мнениеот pipelota » 13 Сеп 2006, 13:11

Здравейте колеги и от мен! Вчера случайно открих в компютъра си казуса от конкурса за нотариуси и вече съм отчаяна. Ако и за този конкурс са ни подготвили казуси с такава правна сложност /според моите възприятия/ просто не знам какво ще пиша.
Ако накой иска мога да пусна казуса във форума.
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот milanova99 » 13 Сеп 2006, 13:20

Здравейте колеги. Как сте? Върви ли четенето?Днес съвсем се отчаях и пиша с надеждата, че накой ще ми вдъхне малко оптимизъм, за да продължа напред. Тази сутрин имах дело в Окръжен съд и докато чаках пред съд. зала се изредиха няколко колеги, който буквално ме нарекоха луда, за това, че съм си подала документите и ще ходя на конкурс. Не се съмнявали в професионализма и амбициите ми, но местата били поименно определени и ми цитирата имена. Искам да вярвам, че това не е така, въпреки, че съм се явявала на други конкурси и се оказва, че местата се заемат от тези, които предварително се споменават в насещите се"слухове", които впоследствие се оказват пълна истина.
milanova99
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 09 Авг 2006, 11:24

Мнениеот a_ni » 13 Сеп 2006, 13:57

Пипи, ще ми е много интересно да прочета казуса от конкурса за нотариуси.
Аз отдавна бях помолила , ако някой го има да го пусне,но досега не се отзоваха колеги. Благодаря предварително!
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот a_ni » 13 Сеп 2006, 14:01

Колежке, без значение какво са ви казали, четете си! Тези "доброжелатели" ги има навсякъде! Няма да се отчайваме! Щом сте решила да се пробвате, какво значение има дали е нагласено или не! Няма да разберем каква е истината, ако не опитаме да се преборим за нея!
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот pipelota » 13 Сеп 2006, 14:09

Ани, предоставям ти казуса. Това което сега ме обезпокоява е, че като отидох на конкурс за нотариуси се оказа че е трябвало да нося и отменени закони. Дори и да си взема някои от отменените закони знам ли кой точно ще ми потрябва, камо ли някаква си наредбичка от 1941г.
Ето и казуса с въпросите:

К А З У С 2

Съсобствениците на парцел Петър и Георги учредяват право на строеж на ЕООД “Н.”, като запазват за себи си правото на строеж за два апартамента на първия етаж на сградата. Общината “Х” самостоятелно учредява право на строеж на ЕООД “Н.” за останалата съсобствена част, която тя притежава. В сделката не участва Иван, който живее в сграда, находяща се в парцела, която след учредяване правото на строеж е разрушена. Той е притежавал вписан частен договор /обещание за продажба/ от 30.11.1941г. за покупка само на сградата. В сделката не участва и Николай, който е строил за себе си и обитавал сградата, на основание декларация – съгласие от всички останали съсобственици на терена /при строителството/ и одобрени строителни книжа на негово име. Приобретателя ЕООД “Н.” придобива по сделката правото на строеж за приземния, втория и петия етаж, тъй като е продал на ЖСК “Р.” правото на строеж на третия и четвъртия етаж, непосредствено след учредяването. Сградата е пететажна и е построена до четвъртия етаж, включително. ЕООД “Н.” ползва офис на приземния етаж и желае да придобие помещение за портиер до него, след завършване на сградата и издаване на разрешение за ползване за нея. В хода на строителството ЕООД “Н.” поискало да ползва банков кредит, който да обезпечи с мезонет на петия етаж. В ЖСК “Р.” има членове по право – обезщетени собственици с влезли в сила заповеди по чл.100 от ЗТСУ /отм./
Собственикът на апартамента на първия етаж Петър умира и оставя за наследници един втори братовчед - Христо и внук на първи братовчед – Васил, другия собственик на апартамента на първия етаж Георги е разведен и желае да дари имота си на малолетно дете.

ВЪПРОСИ КЪМ КАЗУС 2

1. Необходимо ли е Иван и Николай да учредят право на строеж? Изключителни собственици ли ще бъдат Петър и Георги на обектите, за които са си запазили правото на строеж /съгласно суперфицията/ след издаване на разрешение за ползване на сградата?
2. Надлежни ли са доказателства за правото на собственост върху двете едноетажни сгради на Иван и Николай?
3. Може ли ЕООД “Н.” да придобие по давност или чрез правна сделка правото на собственост върху портиерското помещение?
4. Какво право притежава ЕООД “Н.” върху офиса, който ползва на приземния етаж? Право на строеж или право на собственост върху имот изграден в груб строеж или имот в незавършен вид? Законова уредба.
5. Възможно ли е обезпечение на банков кредит чрез ипотека на бъдеща вещ?
6 Ред за прекратяване на ЖСК. Може ли да се прекрати ЖСК преди издаване на разрешение за ползване на сградата?
7. В случай, че заповедта по чл.100 от ЗТСУ /отм./ е влязла в сила през 1995г., къде трябва да се регистрира тя, за да легитимира правоимащия като собственик? Законова уредба.
8. Какви са наследствените дялове на наследниците на Петър – Христо и Васил?
9. Може ли да бъде участник в нотариалното производство само дарителя Георги?
10. Как ще се установи представителството и правоприемството на ЕООД “Н.” при:
а) прехвърляне на предприятие на дружество с ограничена отговорност;
б) при преобразуване в дружество с ограничена отговорност;
11. Възможно ли е ЕООД “Н.” да извърши частично заличаване на ипотека в случай, че е погасен част от кредита? Кои промени в кредитния договор, могат да бъдат отразени към вписаната ипотеката?
12. При наличието на какви предпоставки следва да се счита приложен дворищно-регулационния план?
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот pipelota » 13 Сеп 2006, 14:14

Както виждаш времето от 4 часа, с което разполагаме ще ни стигне само да напишем отговорите, които предваретелно сме знаели. Време за ровене по законите и обмисляне на варианти и евентуални отговори няма да има, разбира се ако казуса е толкова сложен и с толкова въпроси. Да се надяваме обаче, че няма да е така. На конкурса за нотариуси бариерата от 4,50 прескочиха само толкова кандидати, колкото бяха обявените места - 97. В сегашния конкурс може и да допуснат повече хора на устен. Да се надяваме, че ще сме сред тях!
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот a_ni » 13 Сеп 2006, 14:34

Относно казуса - обезпокоена съм сериозно!
Нямам обаче никакво намерение да се отчайвам!
Да четем , колеги, макар и обречени!
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот pipelota » 13 Сеп 2006, 15:04

Ани, благодаря за оптимизма. Все пак нищо не се знае, може и нещо лесно да се падне.
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот edit » 13 Сеп 2006, 16:34

Колеги, някой може ли да даде пример по чл. 12 пр.2 ЗМСМА ?
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

Мнениеот kemas » 13 Сеп 2006, 16:44

Утре ще Ви представя във форума казуса от конкурса за младши съдии, който се проведе декември 2005г., за да се поуспокоите малко /не беше толкова заплетен, колкото този за нотариуси/, но наистина 4 часа са твърде недостатъчни, още повече, че за отговора на всеки въпрос трябва да се обосновеш.

Колеги посетили семинара, как беше ? Пуснете някой казус да се поупражним.
kemas
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 24 Авг 2006, 14:57

към edit

Мнениеот maradi » 13 Сеп 2006, 17:04

Пример по чл. 12,пр.2 ЗМСМА - Община Марица с административен център гр.Пловдив. Община Тунджа с адм.център гр Ямбол
maradi
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 13 Сеп 2006, 17:00

Мнениеот edit » 13 Сеп 2006, 17:39

maradi, благодаря .
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

Мнениеот edit » 13 Сеп 2006, 17:42

Кемас, убедена съм, че този казус няма да има много общо с казуса на младшите съди . . . :cry:
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron