начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

конкурс за административни съдии

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


конкурс за административни съдии

Мнениеот julia » 31 Авг 2006, 21:59

Колеги, в чл. 127,ал.3 от ЗСВ 5-годишният стаж, който се изисква се отнася за след 01.01.2007година! В момента няма действаща норма за изискване за стаж.Съгласно АПКодекс- назначаването на административни съдии трябва да стане до 31.12.2006година т.е. във времето, когато не действа цитираната алинея от чл.127 на ЗСВ. Наредбата, по която е конкурса изисква стаж, по чл. 127 от ЗСВ т.е. по новата алинея трета, която влиза в действие от 01.01.2007година.Единствено по АПК за създаването на административните съдилища се казва, че по обхват "ще съответстват на окръжните съдилища" и още че административен съдия може да бъде заместван по командироване от ВСС на младши съдия със стаж не по-малък от 2 години.Или това са единствените изисквания относно стажа. Сега в правното пространство е налице само това.
Какво мислите по въпроса? Като се има предвид, че назначенията от ВСС на прокурори стана без конкурс, въпреки изискване за такъв...Как тогава сега искат стаж без да има нормативно изискване за това.Нали същите хора назначиха и прокурорите.Ако сте от недопуснатите в списъка заради липса на така прогласеният стаж, изискващ се едва от 01.01 2007г. ще обжалвате ли решението на ВСС и как и пред кого?
julia
Потребител
 
Мнения: 131
Регистриран на: 04 Май 2006, 13:50

Мнениеот kasidi » 01 Сеп 2006, 09:29

Edit благодаря,пожелавам ти успех,какъвто желая на всички във форума-"състезатели" или не.
Много съм очарована от форума-това е едно общество и ще е страшно хубаво успели или не в конкурса някак да продължим с контактите явно или не.
За кандидатите-моята информация е ,че председателите са предопределени-нищо случайно няма да има-участието им е про форма.Нашите окръжни съдии от административното отделение не са кандидати,няма и прокурори,но има съдии от районните съдилища,от областната управа и данъчното.Мнооого интересно.
За съдиите от районните съдилища смятам,че искат да се самоатестират чрез този конкурс и да скочат по-бързо на окръжно ниво.За другите кандидати пък е съвсем разбираемо.
Моят страх/макар че вече се успокоявам,че отивам ,обречена на неуспех/е че така предопределените председатели ще посочат по някакъв начин и екипа си.Изключенията/дай боже да сме в тях/ ще са мноооого малко.
Може да се видим на обучителните лекции.Приятно четене!
kasidi
Потребител
 
Мнения: 327
Регистриран на: 24 Яну 2006, 19:00

Мнениеот kemas » 01 Сеп 2006, 14:45

Касиди, а какво мислиш за аргументите на Джулия ?
Моето становище по въпроса е следното : Въпреки, че алинея 3 на чл.127 от ЗСВ е в сила от 01.01.2007г., считам, че тъй като стартиралия конкурс е именно за назначаване на административни съдии, то правилно ВСС изисква стаж към момента на участие в конкурса. Това е правило за всички конкурси - трябва да отговарящ на изискванията за заемане на длъжността към момента на подаване на документите за участие в конкурс за съответната длъжност. Какво би станало, ако ВВС не изискваше 5 годишен стаж и конкурса бъде спечелен от юристи без този стаж ? И изобщо кой може да презумира със сигурност, какъв стаж би имал кандидат в конкурса към момента на неговото евентуално назначаване на съответната длъжност. Ето защо, считам, че правилно изискуемия стаж следва да е налице към момента на подаване на документите в конкурса.
kemas
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 24 Авг 2006, 14:57

Мнениеот kasidi » 01 Сеп 2006, 14:56

Kemas,според мен Наредба №2 за конкурсите,по реда на която е обявен конкурса е в сила и точно в нея е предвидено изискването за 5 години юридически стаж стаж.
А пък и какво да кажа във връзка с този стаж.Считам,че колеги които го нямат и не са практикували нищо от административно право и процес ще им е изключително трудно ,за да не кажа нещо повече,да се представят на един конкурс,да не говорим за работа....
Успех на всички,които са тръгнали на това страхотно състезание!
kasidi
Потребител
 
Мнения: 327
Регистриран на: 24 Яну 2006, 19:00

Мнениеот kemas » 01 Сеп 2006, 15:09

Касиди, в наредбата самото изискване за наличие на 5 години юридически стаж липсва, тя само препраща към чл.127 от ЗСВ, където се съдържа изискването. Но ти си прав, че наредбата / чл.17 ал.2 т.4/ всъщност дава отговор на питането на Джулия и доказва, че разсъжденията ми по-горе са правилни. Извода е, че подавайки заявление за участие в конкурса, кандидатите трябва да отговарят на изискванията за стаж, посочени в чл.127 към момента на заяваване на своето участие, въпреки, че ал.3 все още не е в сила.
kemas
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 24 Авг 2006, 14:57

Мнениеот kasidi » 01 Сеп 2006, 16:02

Kemas, в правото освен норми има и правна логика.Нормативистичното мислене понякога е вредно.Трябва да има позитивистично правно мислене,иначе се стига до абсурди,в какъвто мисля че попада Юлия.Може да има някакво разминаване,но считам че не може да бъде решаващо и затова ти си права.
kasidi
Потребител
 
Мнения: 327
Регистриран на: 24 Яну 2006, 19:00

Мнениеот a_ni » 01 Сеп 2006, 22:41

Kasidi, тая теория за двата вида мислене в правото страшно ми допада, много модернистично и едновременно мъдро си усетила възможността да тълкуваш нормите! Браво на теб!!!!!!!!!!!!! Само заради това заслужаваш да спечелиш конкурса! Желая ти успех!:)
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот vega » 02 Сеп 2006, 08:31

Не съм кандидат в конкурса за административни съдии, но се занимавам главно с данъчни дела. Като прочетох, че юристите от данъчното главно кандидатстват /което не е лишено от логика/, направо ми се изправиха косите. Колеги, не се обиждайте, но мисля, че работата в данъчното , и то дългогодишна, с оглед изискването за стаж, ви изкривява мисленето. Как ще сте обективни при формиране на вътрешно убеждение и при вземане на решения.. :!: :? :?:
vega
Потребител
 
Мнения: 154
Регистриран на: 03 Яну 2006, 20:18
Местоположение: Варна

Мнениеот gudio » 02 Сеп 2006, 10:23

Хм-м, :wink: , аз също се занимавам с данъчни дела и дори и към днешна дата, се консултирам (...нелегално ?) с колеги "от другата страна на барикадата". Vega, които си разбират работата от тях, изобщо не страдат от деформации или "бирнически уклон" (ако това имаш предвид под деформации)...Да не говорим, че "на някои от тях им плащат, за да загубят, а не да спечелят делото" :lol:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот pipelota » 02 Сеп 2006, 22:49

Колеги, здравейте!
Аз също съм от състезателите в конкурса, които се надяват да им се случи чудо. имате ли някакви предположения относно казусите, които ще бъдат подготвени? Със сигурност ще са доста гаднички, но ... кое ли ще се стори привлекателно на ВСС за да се погаври с нас?
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот edit » 02 Сеп 2006, 23:28

pipelota, откакто публикуваха списъците, във форума настана гробна тишина . . . , за казусите - само догадки и предположения. . . .
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

Мнениеот pipelota » 03 Сеп 2006, 00:34

Аз току що прочетох всички теми и мнения относно конкурса и искам да кажа, че не виждам защо някои хора се изказват със зле прикрита злоба за юрисконсултите. А за предположенията относно казуса - предполагам, че поне 2 от 10-те ще са по ЗУТ и поне 1 ще е от данъчното право. Просто това са най-честите административни актове, стигащи до съдебна зала. Вероятно е и да има казус по ЗДСл, понеже напоследък този държавен служител доста взеха да го издигат в очите на слепите, така да се каже. В някои държавни администрации /няма да ги споменавам/ ще има изпит на всички служители по този закон. Съответната администрация се е постарала много и е предоставила на служителите си филмчета за гледане и материали за четене. И това е съвсем серозно!
Повече не ща да пророкувам, че може да се окаже че още с второто си мнение съм станала нежелан гост във форума.
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот gudio » 03 Сеп 2006, 10:46

del.
Последна промяна gudio на 06 Ное 2007, 21:40, променена общо 1 път
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот gega » 03 Сеп 2006, 10:52

Да, хубав пример, а защо не и уволнение на държавния служител, който е представител на възложителя по обществената поръчка:))))))))))
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот edit » 03 Сеп 2006, 11:22

Меко казано, ще е твърде неприятно. Само четенето на законите, няма да помогне особено. За практика пък по всеки текст- хич няма време !
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

Мнениеот loyer » 03 Сеп 2006, 15:45

аз пък си мисля да се придържам само към въпросника там пише,че е за писмен и устен има правила и те са длъжни да ги спазят,въпреки,че някои колеги казват ,че няма ка да се съсстави казус само по него не съм съгласен.........ако почна да чета и данъчното или пък КСО ще стане такава каша ,че нищо няма да знам после..............по тая логика трябва да ходя с камион със закони.........!
loyer
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 09 Авг 2006, 16:20

Мнениеот edit » 03 Сеп 2006, 16:26

loyer, за камиона си прав. Достатъчно е като мининум тези закони, които АПК изменя / без правилниците за приложението им и без Наредбите към тях/, само по преходните и заключителни разпоредби са около 130.
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

Мнениеот loyer » 03 Сеп 2006, 19:15

още повече,че само Допк не е достатъчен трябва да познаваш и един куп данъчни и счетоводни закони и наредби......но тайно се надявам да не е толкова гаден казуса, защото техните хора ще изгорят по край нас .......и няма да стигнат до устният...все пак невярвам на всички да и дадат казусите предварително...................само от моят район има 4 човека който са свързане яко с партии..........дано поне писменният бъде честен на устният е ясно............. :roll:
loyer
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 09 Авг 2006, 16:20

Мнениеот edit » 03 Сеп 2006, 19:41

И какво топли писмения, дори и там да проработи шанса, най -лесно е човек да бъде резнат на устния, там и черно на бяло нищо няма, и въпросите зависят от кефа на изпитващия / имам предвид възможността да се задават допълнителни въпроси/.
edit
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:06

Мнениеот a_ni » 04 Сеп 2006, 08:25

Добро утро, колеги! Знам , че едва ли това ви итересува, но на мен ми е толкова мъчно, че не мога да не го споделя с вас. За да успея да прочета поне основните теории за настоящия изпит се принудих да дам дъщеричката си /1г.и 9м./ на ясла. Днес й е за пръв път. Не съм сигурна за кого стреса е по-силен - за нея или за мен. Чувствам се ужасно гадно! Отивам да чета, дано поне си струва "жертвата".
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron